چگونه خارش پوست را از بین ببریم؟

8 مورد از بهترین درمان های خانگی برای خارش

itching

گاهی اوقات خارش قسمتی از بدن آنقدر آزاردهنده است که تحملش غیرممکن میشود در این مقاله قصد داریم موارد رایج دلیل و درمان خارش را بررسی کنیم.

به گزارش آلامتو به نقل از healthline.com؛ خارش می تواند چیزی بیشتر از یک ازار و ناراحتی ساده باشد. چنین شرایطی ناراحتی زیادی را برای فرد ایجاد می کند و حتی می تواند باعث حواس پرتی و گیجی افراد شود.

ممکن است ندانید زمانی که خارش به یک مسئله حاد تبدیل می گردد چقدر می تواند برای افراد ازاردهنده باشد. در این شرایط باید بتوانید درمان مناسبی برای خارش پیدا کنید.

دلیل خارش پوست بسیار متعدد است. به عنوان مثال ممکن است فرد به نوع خاصی از گیاه همچون پیچک سمی دست زده باشد. پسوریازیس نیز شرایطی است که باعث ایجاد پوست خشک و پوسته پوسته می شود و این موضوع به خاطر تجمع سلول های پوستی ایجاد می گردد. همچنین در این شرایط احتمال خارش در اطراف تکه های پوست خشک وجود دارد.

چگونه خارش دست را از بین ببریم

بیماری ، نیش حشرات و گرمای حاصل از بریدگی یا سوختگی هم می تواند باعث ایجاد خارش در پوست شود. در این مقاله قصد داریم نکاتی را برای درمان خارش بیان کنیم.


8 درمان عالی برای خارش پوست


  1. جوی دوسر:

جوی دوسر کلوییدی چیزی که شما برای صبحانه میل می کنید نیست. این نوع از جوی دو سر از جویی تهیه شده که به صورت پودر بسیار ریزی درآمده است. این محصول طبیعی در انواع مختلفی از صابون ها و لوسیون ها به کار می رود و می توان آن را به حمام نیز اضافه کرد.

یکی از مطالعات انجام شده در سال 2012 نشان می دهد چنین محصولی برای بدن امن است و می تواند خارش ناشی از شرایط متعدد را درمان کند. شما می توانید جوی دو سر کلوییدی را از داروخانه ها تهیه کنید یا جوی دو سر را در منزل به صورت پودر بسیار ریزی درآورید.


  1. ژل برگ آلوئه ورا:

سعی کنید از محصولات طبیعی مانند ژل آلوئه ورا برای خارش های ساده ای که به خاطر آفتاب سوختگی یا نیش حشرات ایجاد شده است استفاده کنید. منتول که اثر خنک کنندگی دارد از گیاه نعناع فلفلی به دست می اید.

اعمال موضعی منتول باید با احتیاط باشد زیرا اگر رقیق نشود می تواند باعث تحریک پوست شود. هر دوی این محصولات را می توانید از داروخانه ها تهیه کنید.


  1. مرطوب کننده های با کیفیت:

مرطوب کننده های با کیفیت می توانند آب موجود در بالاترین لایه از پوست را در خود نگه دارند. اینکار باعث می شود پوست حالت مرطوبی داشته باشد و کمتر خشک گردد و دچار خارش شود.

می توانید در بازار برندهای مختلفی را پیدا کنید که مرطوب کننده های با کیفیت ارائه می کنند.


بهترین درمان های خارش پوست

بهترین درمان های خارش پوست

  1. خنک ماندن:

تحقیقات انجام شده در مایوکلینیک نشان می دهد یک راه حل ساده برای نیش حشرات وجود دارد و آن هم استفاده از پک سرد است. شما می توانید یک کیسه تمیز بردارید و آن را با یخ پر کنید.

نکته کلیدی این است که سرما باعث بهبود خارش می شود. از قرار دادن ناحیه مدنظر در معرض آب گرم خودداری کنید. اینکار بیشتر باعث تحریک و خارش پوست می شود.


  1. آنتی هیستامین ها:

هیستامین ها مواد شیمیایی در بدن هستند که باعث ایجاد نشانه های حساسیت همچون خارش می گردند. انتی هیستامین ها درمان رایجی برای واکنش های آلرژیک محسوب می شوند. با اینحال بیشتر داروهای آنتی هیستامینی باعث ایجاد خواب آلودگی می شوند و به همین خاطر بهتر است قبل از خواب مورد استفاده قرار گیرند.

یکی از مطالعات انجام شده در سال 1996 نشان می دهد اعمال موضعی آنتی هیستامین بر روی ناحیه مدنظر می تواند از بروز عوارض جانبی ناشی از آنتی هیستامین های خوراکی جلوگیری کند.


  1. هیدروکورتیزون:

کرم ضد خارش روش دیگری برای تسکین بخشیدن به پوست خارش دار است. سعی کنید کرمی را بگیرید که حداقل یک درصد هیدروکورتیزون دارد.

این دارو جلوی پاسخ های التهابی در بدن را می گیرد و می تواند پوست ملتهب و خارش دار را آرام سازد.داروهای ضد خارش را می توانید بدون نسخه از داروخانه ها تهیه کنید.


  1. داروهای ضد افسردگی:

بر اساس برخی از مطالعات انجام شده، داروهای ضد افسردگی ممکن است بتوانند به تسکین خارش کمک کنند.

برخی از این داروها باعث آزاد شدن سروتونین می شوند که می تواند گیرنده هایی که باعث ایجاد حس خارش می شود را آرام سازد. این درمان در موارد مزمن خارش مورد استفاده قرار می گیرد.


  1. خارش و مالیدن را متوقف کنید:

زمانی که خارش دارید، خراش دادن پوست یک واکنش طبیعی خواهد بود اما اینکار کمکی به حل مشکل شما نمی کند. در حقیقت، چنین حرکتی می تواند پوست را پاره کند و مانع از درمان آن شود. حتی چنین شرایطی باعث ایجاد عفونت می شود.

سعی کنید پوست خود را نخراشید. لباس های راحتی بپوشید و ناخن خود را کوتاه کنید.


چه زمانی خارش به یک موضوع حاد تبدیل می شود؟

صرف نظر از علت بروز خارش اگر خارش برای سه الی چند روز دوام داشت سعی کنید با یک پزشک متخصص مشورت نمایید. با اینکه خارش معمولا نشانه مشکل جدی نیست اما خارش کلی می تواند نشانه شرایط حادی همچون تیروئید، بیماری کلیوی و کبدی و حتی سرطان باشد.

اگر خارش شدیدی دارید و زخم، نیش یا راشی بر روی پوست مشاهده نمی کنید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.


نظر خود را بیان کنید