چگونه درس را سریع حفظ کنیم؟

چگونه چیزها را سریع تر از دیگران به خاطر بسپاریم؟
چگونه چیزها را به راحتی به خاطر بسپاریم؟

چگونه چیزها را به راحتی به خاطر بسپاریم؟

مردم همواره با یکدیگر در رابطه با این موضوع شوخی می کنند که تنها چیزی که واقعا در مدرسه “یاد گرفته اند” حفظ کردن مطالب است. اما آن طور که از ظواهر امر پیداست برای بسیاری از ما این موضوع صدق نمی کند و حتی ما این مورد را هم به خوبی در مدرسه فرا نگرفته ایم.

به گزارش مجله آلامتو به نقل از lifehack؛ اگر شما از افراد بسیاری سوال کنید که راه به یاد آوردن سریع چیزها و یا به خاطر سپردن آن ها چیست، اکثر افراد احتمالا به شما خواهند گفت که این کار تنها با تکرار امکان پذیر است. اما این امر به هیچ وجه درست نیست و با واقعیت فاصله‌ی زیادی دارد.

اگر می خواهید چیزی را به سرعت و به طور کامل حفظ کنید تا بتوانید در شرایط لازم آن را به یاد آورید قطعا تکرار بیش از حد به شما کمک چندانی نخواهد کرد. مسئله این جاست که یادآوری چیزی نیاز به یادگیری آن دارد و افراد متفاوت از شیوه های مختلفی برای یادگیری سریع استفاده می کنند.

در این مقاله، شما هنر به خاطر آوردن همه چیز را فرا خواهید گرفت تا بتوانید مقدار اطلاعات زیادی را در مدت کوتاهی به حافظه ی تان بسپارید. قبل از اینکه شروع کنید، باید از سبک یادگیری خود آگاه باشید. قبل از شروع، باید بدانید که: آیا شما یک یادگیرنده شنیداری، بصری یا تجربی هستید و از کدامیک از این شیوه ها برای به خاطر سپردن اطلاعات بهره می جویید؟

اگر شما یادگیرنده شنیداری هستید، موثرترین راه درک اطلاعات برای شما از طریق شنیدن مطالب است. همان طور که می توانید تصور کنید، یادگیرندگان بصری، چیزی را که مشاهده کنند بهتر به خاطر خواهند سپرد. و یادگیری تجربی نیز بیشتر شبیه به یادگیری از طریق حوادث و تجربیات و یا انجام دادن کاری به صورت عملی می باشد.

برای پیدا کردن سبک یادگیری خود این تست را امتحان کنید.

اکثر ما حداقل از دو دسته از مواردی که گفته شد برای یادگیری استفاده می کنیم، اما من می خواهم به شما نشان دهم که کدام گام ها برای سبک یادگیری شما مناسب تر است، بنابراین با اطلاع از موارد زیر می توانید به سرعت همه چیز را فرا گیرید.


  1. آماده سازی فضا

برای این که بتوانید به بهترین نحو ممکن از جلسه ی آموزشی خود استفاده کنید، به این امر توجه کنید که چه محیطی را برای به خاطر سپردن اطلاعات انتخاب می کنید.

برای اکثر مردم، منطقه ی آموزشی باید محوطه ای باشد که در آن حواس فرد کمتر پرت شود، اگر چه برخی از افراد تکامل یافته تر، یادگیری در مناطق عمومی را ترجیح می دهند.

بنابراین شما می توانید گام های مختلف نحوه ی یادگیری خود را با کشف فضایی که برای به خاطر سپردن همه چیز مفیدتر است آغاز نمایید. پس از آن کمی چای بنوشید.

مطالعات علمی متعددی وجود دارند که در آن ها به چای سبز به عنوان یک کاتالیزور طبیعی که برای بهبود حافظه مفید است تاکید شده است.

سخن گفتن و توانایی ما برای به یاد آوردن اطلاعات، به قدرت نورون های درون مغز ما، که توسط سیناپس ها به هم متصل شده اند بستگی دارد. هرچه بیشتر سیناپس های خود را را تمرین دهید، آن ها قوی تر خواهند شد و این امر باعث تقویت حافظه شما خواهد گردید.

همانطور که ما بزرگ تر می شویم، مواد شیمیایی سمی به نورون ها و سیناپس های موجود در مغزمان آسیب می رسانند، و منجر به از دست دادن حافظه و حتی آلزایمر می شوند. با این وجود، چای سبز حاوی ترکیباتی است که این سمیت را کاهش داده و سلول های مغز شما را به طور مداوم فعال نگاه می دارد.


  1. ضبط آنچه که به حافظه می سپارید

این کار به خصوص در زمانی مفید است که شما در نظر دارید اطلاعات یک سخنرانی را حفظ کنید.

از یک دستگاه ضبط صوت برای ثبت تمام واقعیت های عنوان شده در سخنرانی استفاده نمایید و بعدا به آن ها گوش فرا دهید. اگر می خواهید یک سخنرانی را به یاد بیاورید، با صدای بلند آن را قرائت نموده و ضبط کنید و بعدا به آن گوش دهید.

این روش می تواند برای یادگیرندگان شنیداری بسیار مفید باشد.

بدیهی است که، این روش بیشتر برای یادگیرندگان شنیداری مفید است، اما الباقی گروه ها نیز می توانند از آن بهره ببرند، زیرا این روش تضمین می کند که شما از یک سخنرانی بیشترین استفاده را خواهید برد و به شما کمک می کند تا اطلاعات لازم را هر چه سریع تر بیاموزید.


روشهای حفظ کردن سریع درس

روشهای حفظ کردن سریع درس

  1. همه چیز را بنویسید

قبل از این که تلاش کنید تا همه چیزهایی را که در حافظه ی تان ذخیره شده به یاد آورید، از نوشتن و دوباره نویسی اطلاعات استفاده کنید. این کار به شما کمک می کند تا آن چه که در حال تلاش برای حفظ کردنش هستید بهتر در حافظه‌تان ماندگار شود.

انجام این کار در حالی که به ضبط صوت خود گوش فرا می دهید می تواند به شما کمک کند تا بسیاری از اطلاعات لازم را به حافظه بسپارید. این کار برای یادگیرندگان با تجربه مفیدتر است.


  1. یادداشت های خود را بخش بندی نمایید

حالا که همه چیز را در یک مجموعه از یادداشت ها نوشتید، بهتر است آن ها را به بخش های مختلفی تقسیم کنید. این کار برای یادگیرندگان بصری ، روش بسیار خوبی به شمار می آید، به ویژه اگر از کدنویسی رنگ برای تمایز موضوعات مختلف استفاده کنند قطعا همه چیز بهتر در حافظه ی شان ذخیره خواهد شد.

این روش به شما کمک می کند تا همه چیز را به بخش های مختلفی تقسیم کنید و اطلاعات لازم را به صورت بخش بخش در مغز خود نگهداری کنید.


  1. استفاده از تکرار برای ذخیره سازی تجمعی

هر خط از متنی را که می خواهید حفظ کنید، چندین بار تکرار نمایید و سعی کنید آن را بدون نگاه کردن به متن اصلی به یاد بیاورید. پس از اینکه بخشی از مجموعه ی متن را حفظ کردید، با اضافه کردن اطلاعات جدید به آن چه که یاد گرفته اید، اطلاعات تجمعی جدیدی را در مغز خود ایجاد کنید.

این کار باعث می شود که همه ی اطلاعاتی که با خود تکرار کرده اید در حافظه ی کوتاه مدتتان ذخیره شود.

این کار را تا جایی ادامه دهید که بخش مورد نظر را به طور کامل حفظ کنید و بتوانید همه چیز را خوب به خاطر بسپارید. سپس به بخش دیگر بروید و تکرار مطالب آن بخش را نیز آغاز کنید و این کار را ادامه دهید تا زمانی که تمام متن در حافظه ی تان ذخیره شود.

این روش جزو یادگیری بصری طبقه بندی می شود، اما اگر متن خود را با صدای بلند قرائت کنید، آن گاه جزو یادگیری شنیداری خواهد بود.


چگونه مطالب را به خاطر بسپاریم؟

چگونه مطالب را به خاطر بسپاریم؟

  1. سعی کنید آنچه را که حفظ کرده اید بنویسید

پس از اینکه تمام بخش های مورد نظر را حفظ کردید، بهتر است آن ها را به یاد آورده و بر روی یک کاغذ بنویسید. این امر با ایجاد تجربه به یادآوری همه ی چیزهایی که آموخته اید کمک می کند.


  1. مطالبی را که آموخته اید به کسی (یا خودتان) آموزش دهید

وقتی که من به مدرسه می رفتم موثرترین روش برای من، این بود که اطلاعات خود را به شخص دیگری آموزش دهم. شما می توانید این کار را به طرق مختلفی انجام دهید. می توانید دانش خود را به کسی که در کنارتان نشسته است ، به همکلاسیتان و یا حتی به خودتان بیاموزید.

اگر چیزی که آموخته اید باید به صورت شفاهی عنوان شود، پس این کار را در مقابل کسی انجام دهید تا دریابید که آیا می توانید متن مورد نظر را در مقابل مخاطبان اصلی به خوبی بیان کنید یا خیر. روش مورد علاقه من این است که آزمایش های دیگری را نیز انجام دهم.

به عنوان مثال اطلاعات مهم را در متن اصلی پیدا می کنم و پیش بینی می کنم که چه سوالی ممکن است از بین آن ها مطرح شود. و سپس از سوالت چند گزینه ای، تشریحی و غیره برای ارائه ی اطلاعات در فرمت آزمون استفاده می کنم و بهتر است بدانید که این روش غالبا برای من موثر بوده است.

این مورد نیز جزو یادگیری تجربی است، زیرا شما در حال تمرین و دستکاری مفاهیمی هستید که آن ها را قبلا یاد گرفته اید.


  1. به طور مداوم به مواردی که ضبط کرده اید گوش فرا دهید

در حین انجام وظایف دیگر خود مانند شستن لباس ها یا رانندگی، با گوش دادن به آن چه که قبلا ضبط کرده اید، اطلاعات مورد نظر را دوباره یادآوری کنید.

این روش مطمئنا جزو یادگیری شنیداری است، اما می تواند برای تقویت همه چیزهایی که در حافظه ی کوتاه مدت خود ذخیره کرده اید به کار گرفته شود.


  1. به خودتان استراحت بدهید

در نهایت، اجازه دهید ذهن شما کمی نفس بکشد. برای مدت کوتاهی به آن چه که آموخته اید فکر نکنید و سعی کنید کمی استراحت نمایید. پس از آن دوباره بر روی مطالبی که آموخته اید تمرکز کنید و سعی کنید آن ها را به یاد آورید.

در اینجاست که متوجه خواهید شد کدام بخش ها را بهتر به ذهنتان سپرده اید و کدام بخش ها را فراموش کرده اید و لذا می توانید بر بخش هایی که در آن ضعف دارید تمرکز کنید.

پس بهتر است همین الان دست به کار شوید و این مراحل را امتحان کنید و خواهید دید که یادآوری چیزها بسیار ساده تر خواهد شد و چیزهای بیشتری را به حافظه ی تان خواهید سپرد.


نظر خود را بیان کنید