فال شب یلدا

فال حافظ و استخاره قرآن شب یلدا

چهار فصل بودن کشور ایران و علاقه ایرانیان باستان به برگزاری جشن و دورهمی ها دلیلی شده است تا جشن های فصلی بسیاری در تقویم این مردمان جای بگیرد. عید نوروز در ابتدای فصل بهار، جشن تیرگان در ابتدای فصل تابستان و جشن مهرگان در ابتدای فصل پاییز و همچنین جشن شب یلدا در آغاز زمستان.

متاسفانه بنا به دلایل مختلف اعم از مطالعه نکردن تاریخ و رجوع نکردن به رسوم گذشتگانمان به دلیل مشغله های روزمره، بسیاری از این جشن های باستانی بدست فراموشی سپرده شده است و چیزی به غیر از یک نام از این آیین ها بجا نمانده است.

امروز که در آستانه فصل زمستان هستیم و چند قدمی بیشتر تا جشن شب یلدای 1401 نمانده است فرصت مناسبی است تا دغدغه های جاودانه زندگی مدرن را برای ساعاتی کنار بگذاریم و به فکر برگزاری یک شب یلدای به یاد ماندنی باشیم؛ به یادماندنی بدین معنی نیست که ساعت ها خود را درگیر خرید در بازار و یا تهیه پیش نیازهای رفتن به بازار کنیم.

جشن شب یلدا به سادگی پیروزی نور بر تاریکی و غلبه همبستگی بر تکروی در روزهای سرد و تاریک راه هزاران ساله ایی را از قلب تاریخ و فرهنگ پشت پیموده است و ما خواسته و یا ناخواسته وارث این ارثیه هستیم و موظف به حفظ و حراست از این سنت دیرینه هستیم و همان گونه که اجدادمان نگاهش داشتند آن را برای نسل های آینده های خود زنده نگه داریم.

یکی از سنت های جالب ایرانیان در مورد شب یلدا گرفتن فال و استخاره کردن است.


فال حافظ مخصوص شب یلدا

مشهور است که امروز در خانهٔ هر ایرانی یک دیوان حافظ یافت می‌شود. ایرانیان طبق رسوم قدیمی خود در روزهای عید ملی یا مذهبی نظیر نوروز بر سر سفره هفت سین، و یا شب یلدا، با کتاب حافظ فال می‌گیرند.

بیشتر بدانید: چگونه فال حافظ بگیریم

برای این کار، یک نفر از بزرگان خانواده یا کسی که بتواند شعر را به خوبی بخواند یا کسی که دیگران معتقدند به اصطلاح خوب فال می‌گیرد ابتدا نیت می‌کند، یعنی در دل آرزویی می‌کند. سپس به طور تصادفی صفحه‌ای را از کتاب حافظ می‌گشاید و با صدای بلند شروع به خواندن می‌کند.

کسانی که ایمان مذهبی داشته باشند هنگام فال گرفتن فاتحهای می‌خوانند و سپس کتاب حافظ را می‌بوسند، آنگاه با ذکر اورادی آن را می‌گشایند و فال خود را می‌خوانند.

فال حافظ مخصوص شب یلدا

فال حافظ شب یلدا

چشمها را بسته و چند نفس عمیق بکشی

حالا جمله زیر را بخوانید :

ای حافظ شیرازی! تو محرم هر رازی! تو را به خدا و به شاخ نباتت قسم می دهم که هر چه صلاح و مصلحت می بینی برایم آشکار و آرزوی مرا براورده سازی.

حال آنچه را که مایلید قصد و نیت کنید

آنگاه برای گرفتن فال حافظ شب یلدای خود بر روی عکس زیر کلیک کنید

فال شب یلدای حافظ


فال انبیا شب یلدا

فال انبیا برای شب یلدا

فال انبیا شب یلدا

یکی از فال‌های سرگرم کننده برای ایرانی‌ها فال انبیا است که در آن شما نتیجه فال خود را با توجه به یکی از انبیا الهی شامل  : حضرت آدم ، حضرت ابراهیم ، حضرت ادریس ، حضرت اسحاق ، حضرت اسمائل ، حضرت الیاس ، حضرت ایوب ، حضرت خضر ، حضرت داوود ، حضرت زکریا ، حضرت سلیمان ، حضرت شعیب ، حضرت شیث ، حضرت صالح ، حضرت عیسی ، حضرت محمد ، حضرت موسی ، حضرت نوح ، حضرت هارون ، حضرت هود ، حضرت یحیی ، حضرت یعقوب ، حضرت یوسف و حضرت یونس خواهید دید.

سوره حمد را بخوانید و پس از نیت گرفتن بر روی تصویر زیر کلیک کنید

فال شب یلدای انبیا الهی


استخاره قرآن در شب یلدا

استخاره شب یلدا

استخاره شب یلدا

استخاره در لغت به معنی خواستن بهترين چيز و طلب كردن خير است و در اصطلاح نوعی دعا است در انجام امری كه خير و شر آن بر انسان پوشيده است. شيخ مفيد استخاره كردن را خير خواستن از خداوند می‌داند. استخاره در امور مباح يا برای ترك امر مستحبی، به جهت تعارضش با امر مستحب ديگر وارد است

به روايتي ازامام صادق (ع):

بهتر است كه قبل از استخاره سه بار سوره ي اخلاص (قل هو الله احد) را بخواند

سپس سه مرتبه صلوات بر محمد و ال محمد بفرستد و سپس نيت كرده و به آنچه كه مايل است استخاره كند، نيز پسنديده تر آنست كه رو به قبله ، با لباس و بدن پاك و وضو باشد

استخاره میکنم


مطالب مرتبط با شب یلدا: