درمان خانگی گل مژه

درمان خانگی گل مژه

گل مژه چیست؟ گل مژه به التهاب و عفونت لبه های پلک گفته می شود. در لبه های اطراف غدد چربی وجود دارد، که به دلیل آسیب این غدد یا مسدود شدن آنها به وسیله گردوغبار و..برجستگی های قرمزی مانند جوش روی پلک ها به وجود می آید. معمولا گل مژه با درد و ورم پلک همراه است. گل مژه می تواند به دلایل مختلفی به وجود بیاید.

این عارضه در کودکان بیشتر دیده می شود و دلایل متعددی دارد. یکی از رایج ترین دلایل گل مژه در افراد بزرگسال و به ویژه خانم ها، استفاده از لوازم آرایشی غیر استاندارد یا بی کیفیت است. البته این تنها یکی از دلایل گل مژه است. معمولا گل مژه تاثیری جدی روی بینایی فرد ندارد و به راحتی درمان می شود. امروزه روشهای زیادی برای درمان گل مژه وجود دارد. گل مژه را به راحتی می توان در خانه، و به روش های خانگی درمان کرد. در این مقاله قصد داریم تا با درمان های خانگی گل مژه آشنا شویم پس با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

درمان خانگی گل مژه با گوجه فرنگی

گل مژه ها معمولا به صورت جوش های چلکی روی پلک ها به وجود می آید. استفاده از گوجه فرهنگی بهترین روش برای درمان گل مژه به حساب می آید. گوجه فرهنگی به سرعت التهاب و درد ناشی از گل مژه را تسکین دهد.

طریقه استفاده از گوجه فرهنگی برای درمان گل مژه:

یک گوجه فرهنگی را از وسط نصف کنید. آن را روی پلک خود و قسمتی که دارای التهاب است بگذارید و بعد از 5 دقیقه آن را بردارید. گوجه فرهنگی التهاب و درد گل مژه را تسکین می دهد.

درمان خانگی گل مژه با عسل

عسل یکی از مواد غذایی است که خاصیت التهابی دارد. استفاده از عسل می تواند به راحتی التهاب و برآمدگی های پلک را که در اثر گل مژه به وجود آمده اند را برطرف کنند. اگر شما نیز روی پلک تان گل مژه دارید می توانید با روش زیر آن را درمان کنید.

همچنین بخوانید: درمان خانگی عفونت چشم با چای کیسه ای، گلاب، عنبر نسا و پیاز

درمان خانگی گل مژه با عسل

طریقه مصرف عسل برای درمان گل مژه:

مقداری عسل را با مقداری مساوی آب مقطر مخلوط کنید، تا مخلوط یک دستی به دست آید. سپس با استفاده از یک قطره چکان تمیز آن را روی پلک های خود بزنید. این کار را دو الی سه بار در روز تکرار کنید تا زمانی که گل مژه به طور کامل درمان شود. استفاده از عسل طبیعی اثر بهتری در درمان گل مژه دارد. تا جای که برای تان ممکن است از عسل طبیعی استفاده کنید.

درمان خانگی گل مژه با شامپو بچه

استفاده از شامپو بچه به دلیل اینکه phخنثی دارد، چشم ها را اذیت نمی کند. به همین دلیل استفاده از شامپو بچه می تواند بهترین شوینده برای افرادی باشد که روی پلک های خود گل مژه دارد. شامپو بچه باعث ضدعفونی کردن چشم ها می شود. شستن صورت با شامپو بچه می تواند باعث کاهش التهابات ناشی از گل مژه شود.

درمان خانگی گل مژه با چای و چای کیسه ای

معمولا گل مژه باعث قرمز شدن و التهاب پلک ها می شود. این التهابات با برآمدگی و درد همراه هستند. استفاده از چای کیسه ای می تواند باعث کاهش التهاب و قرمزی ناشی از گل مژه شود.

طریقه استفاده از چای کیسه ای برای درمان گل مژه:

برای استفاده از گل مژه می توانید یک چای کیسه ای را در آب جوش بیندازید و صبر کنید تا چای خوب دم بکشد. سپس آن را از آب جوش بیرون بیاورید و صبر کنید تا کمی سرد شود. کیسه چای را به مدت 10 دقیق روی پلک تان بگذارید. این کار باعث کاهش درد و التهابات پلک می شود. می توانید اینکار را چندین بار تا زمان خوب شدن گل مژه تکرار کنید.

همچنین بخوانید: موثرترین راههای تقویت بینایی چشم در طب سنتی و اسلامی

درمان خانگی گل مژه با چای کیسه ای

درمان خانگی گل مژه با گلاب

گلاب خاصیت ضد التهابی و ضدعفونی کنندگی دارد. به همین دلیل استفاده از گلاب می تواند باعث درمان التهابات و قرمزی پلک ها شود. افرادی که روی پلک خود دارای گل مژه هستند، می توانند با استفاده از گلاب قرمزی و التهاب پلک خود را درمان کنند.

طریقه استفاده از گلاب برای درمان گل مژه:

برای درمان گل مژه شما می توانید مقداری گلاب روی پنبه بریزید و آن را روی پلک خود بزنید. گلاب با خاصیت ضد باکتری و ضد میکروبی که دارد می تواند باعث درمان گل مژه شود.

درمان خانگی گل مژه با سیر

سیر یکی از مواد غذایی است که خاصیت ضدعفونی کنندگی و ضد باکتریایی دارد. به همین دلیل می تواند باعث درمان گل مژه شود. سیر التهابات و قرمزی پلک ها را که ناشی از گل مژه است را بر طرف می کند. سیر تاثیری فوری در درمان گل مژه دارد.

طریقه استفاده از سیر برای درمان گل مژه :

یک حبه سیر را از وسط نصف کنید و آن را روی پلک خود بمالید. این کار می تواند باعث کاهش التهاب و قرمزی پلک ها شود. توجه داشته باشید بعد از 5 دقیقه چشم ها و صورت خود را با آب ولرم بشویید تا چشم تان به خاطر سیر دچار سوزش و خارش نشود.

درمان خانگی گل مژه با قطره چشمی

امروزه برای درمان عفونت های چشمی و گل مژه قطره های زیادی تولید می شود. این قطره ها که دارای فرمولاسیون شیمیایی خاصی هستند، می توانند به درمان گل مژه کمک زیادی کنند. اگر گل مژه شما با روش های گفته شده برطرف نشد می توانید با مراجعه به پزشک یا داروخانه ها قطره چشمی تهیه کنید و از آن برای درمان گل مژه استفاده کنید.

همچنین بخوانید: بهترین اشک مصنوعی برای خشکی چشم همراه با طرز استفاده از آن

درمان خانگی گل مژه با قطره چشمی

درمان خانگی گل مژه با طلا

استفاده از آهن و طلا می تواند به درمان گل مژه کمک زیادی کند. این فلزات می توانند باعث درمان التهاب و قرمزی ناشی از گل مژه شوند. برای اینکار کافی است یک شی طلا یا آهنی را روی گل مژه ی پلک تان قرار دهید. اما دقت داشته باشید که شی که استفاده می کنید، کثیف یا زنگ زده نباشد. زیرا اینکار ممکن است باعث عفونت چشم شود. همچنین هنگام قرار دادن طلا روی پلک توجه داشته باشید که آن را محکم روی پلک تان فشار ندهید، زیرا این کار می تواند باعث آسیب به بافت پلک یا چشم شود.


نظر خود را بیان کنید