اشک مصنوعی برای خشکی چشم

خشکی چشم یک مشکل جدی است و در صورت عدم پیگیری و درمان می تواند قرینه و حتی کل چشم را درگیر کند. ساده ترین و موثرترین درمان این عارضه استفاده از قطره های اشک مصنوعی برای خشکی چشم است. این قطره ها برای رفع خشکی چشم و کمک به حفظ رطوبت سطح خارجی چشم استفاده می‌شوند. افراد بنا به دلایل مختلف و تحت شرایط گوناگون ممکن است دچار خشکی چشم شده و به این درمان نیاز پیدا کنند. این قطره ها قیمت مناسب و اثرگذاری بالایی دارند. با ما همراه شوید تا در این مقاله از آلامتو این قطره های چشمی را بیشتر بشناسیم.

همچنین بخوانید: علت آبریزش و خیس شدن چشم + راهکارهای درمان آن

اشک مصنوعی برای خشکی چشم

این قطره‌های چشمی می توانند برای درمان خشکی چشم‌ ناشی از عوامل مختلف مانند افزایش سن، جراحی چشم یا عوامل محیطی مانند شرایط دود یا باد تجویز شوند. اشک چشم مصنوعی برای خشکی چشم یک داروی عالی بنظر می آید زیرا اغلب ارزان هستند و عوارض خاصی ندارند. با این حال این قطره ها، مانند هر داروی دیگری در ترکیب خود نگهدارنده دارند.

نگهدارنده های دارویی از فاسد شدن دارو جلوگیری و به ماندگاری آن کمک می کند. البته قطره های چشمی چندان مواد نگهدارنده ندارند، به همین دلیل حداکثر پس از ساعت باز شدن دیگر قابل استفاده نیستند. با همه ی این ها خشکی چشم در برخی افراد با مصرف آن بدتر می شود.در واقع  تعداد کمی از اشخاص به مواد نگهدارنده حساسیت دارند و مصرف این قطره ها چشم آن ها را تحریک می کنند.

انواع اشک مصنوعی برای خشکی چشم

قطره های اشک چشم مصنوعی بطور کلی دو دسته هستند. قطره های چشمی با مواد نگهدارنده و بدون مواد نگهدارنده. به ترکیبات قطره های اشک مصنوعی نوع اول مقدار مجازی از نگهدارنده ها اضافه می شود. این مواد نگهدارنده از رشد باکتری ها پس از باز شدن درب بطری قطره تا مدتی جلوگیری می کنند.

همچنین بخوانید: درمان خانگی رفع سیاهی زیر چشم با چای کیسه ای، یخ، آبلیمو و قهوه

انواع اشک مصنوعی برای خشکی چشم

اما در نوع دوم اشک مصنوعی از نگهدارنده ها استفاده نمی شود. به همین دلیل این قطره ها بین 10 تا 24 ساعت پس از باز شدن قابل استفاده هستند. البته ایمن ترین گزینه برای استفاده از قطره های نوع دوم ، بیرون انداختن آن ها پس از باز شدن و تنها یک بار استفاده از آن ها است.

طرز استفاده از اشک مصنوعی برای خشکی چشم

استفاده از هر دارویی باید تحت نظر پزشک و بر اساس تجویزهای او باشد. حداقل کاری که برای مصرف داردو می توانید در حق خود انجام دهید مشورت با پزشک است. دارو های بدون نگهدارنده می توانند برای دفعات مختلف و بر اساس نیاز چشم مصرف نشوند. اما اگز شما از قطره حاوی ترکیبات نگهدارنده استفاده می کنید بهتر است در نظر بگیرید که این قطره ها نباید بیش از چهار بار در روز مصرف شوند.

برای استفاده از قطره های چشمی ابتدا در شرایطی قرار بگیرید که سرتان بتواند به مدت سه دقیقه نسبتا بی حرکت باشد. سپس سر خود را کمی به عقب خم کنید و پلک پایین چشمتان را به سمت پایین بکشید تا یک فاصله ی گودال مانند در پایین چشم شماایجاد شود. قطره را در این قسمت بچکانید. حالا باید چشمان خود را به مدت 2 یا 3 دقیقه بدون پلک زدن یا چشمک زدن ببندید. سعی کنید سر خود را کمی مایل به پایین در این مدت نگه دارید.فقط به تعداد قطره هایی که پزشک تجویز کرده استفاده کنید.

ساعت مصرف اشک مصنوعی برای خشکی چشم

مانند هر دارویی، قطره چشم نیز باید طبق دستور پزشک مصرف شود. همچنین باید در نظر بگیرید که قطره اشک چشم مصنوعی برای خشکی چشم، فقط به عنوان یک راه حل موقت است و نمی توان بطور دائمی از آن استفاده کرد.مصرف بیش از حد از قطره های چشمی می تواند سلامت چشم شما را در معرض خطر قرار دهد.

همچنین بخوانید: خواص روغن آرگان برای دور چشم و رفع تیرگی، سیاهی و چین و چروک دور آن

طرز استفاده از اشک مصنوعی برای خشکی چشم

بهترین زمان برای مصرف قطره اشک مصنوعی قبل از خواب است. اگر طبق دستور پزشک باید چند بار در روز از این قطره ها استفاده کنید، می توانید طوری زمان بندی کنید که یکی از دفعات مصرف قطره قبل از خواب باشد.اگر اغلب در صبح دچار خشکی چشم می‌شوید، هر شب قبل از خواب، این قطره را استفاده کنید. همچنین برخی از قطره ها تنها باید قبل از خواب استفاده شوند.

نکات مهم در رفع خشکی چشم

از جریان های هوایی و وزش های شدید باد دوری کنید.بنا به شرایط آب و هوایی محیط خود در مواقع نیاز و بخصوص در زمستان ها از دستگاه رطوبت ساز در منزل خود استفاده کنید.استفاده مداوم از چشم ها برای مطالعه یا کار با صفحه های نمایش می تواند چشم های شما را خسته کند. در دراز مدت این موضوع ممکن است منجر به خشکی چشم شود. بنابراین بهتر است در طول دوره ی درمان خود به چشم هایتان استراحت دهید.

تا حد ممک در معرض دود سیگار قرار نگیرید.یک کمپرس گرم را با گرمای ملایم برای بیست دقیقه روی چشم های خود قرار دهید. سپس پلک های خود را چند بار با آب ولرم بشوئید.می توانید از مواد غذایی مفید و یا مکمل های مناسب استفاده کنید. طبق بررسی ها موثرترین مکمل در کمک به بهبودی خشکی چشم، مکمل اسید چرب امگا 3 است. پیشنهاد ما به شما این است که برای یک دوره منظم آن را امتحان کنید.


نظر خود را بیان کنید