چرا همیشه شکست میخورم؟

چگونه از شکست خوردن فاصله بگیریم؟

چرا شکست میخورم

آیا رایج‌ترین اخلاق‌های یک شخص شکست خورده را می‌شناسید؟ مطمئناً موقعیت‌هایی در زندگی پیش می‌آید که زندگی را ناشاد می‌کند. اما معمولاً بخشی—بخش بزرگی—از این عدم خوشبختی از طرز تفکر، رفتارها و عادات خودمان ناشی می‌شود.

همه افراد دوست دارند موفق شوند، اما افراد کمی هستند که به علت شکست شان پی می برند و می فهمند که چرا شکست خورده اند. گاهی دلیل شکست خوردن ما، خودمان هستیم، به عبارتی چون می ترسیم ریسک کنیم یا قدمی در جهت هدف مان برداریم ناچار به پذیرش شکست می شویم، گاهی نیز عوامل بیرونی در شکست ما دخیل هستند و ما را به شکست می کشانند.

وقتی به دلایل شکست افراد نگاه می کنم می بینم عده ای مشکلات ارتباطی دارند، عده ای دیگر با مشکلات مالی گرفتار هستند و عده ای به دلیل مشکلات اضطراب و افسردگی شکست می خورند، اما این ها اصل قضیه نیستند! بیشترین مشکلاتی که در بین بقیه دیده می شود، مشکل روابط و پول و اعتماد به نفس نیست.

موضوع این است که احتمالا وجود مشکلی در یکی از قسمت های زندگی شما، به جنبه‌های دیگر زندگی تان نیز آسیب می رساند. رفتارها و افکاری که شما را در یک منطقه از زندگی‌تان آسیب پذیر می‌کنند، در حیطه های دیگر نیز شما را تحت‌تاثیر قرار خواهند داد.

خیلی از ما زمانی که با بزرگ ترین فرصت های زندگی مان روبرو می شویم، گند می زنیم! و بعد با چند دلیل و استراتژی به این فرصت بزرگ پشت کرده و به رویاهایمان نمی رسیم.

آیا شما دلایل شکست خوردن تان را می‌دانید؟ در این مطلب از مجله آلامتو به 10 مورد از استراتژی های شکست می پردازیم. لطفا تا انتها با ما همراه باشید.


 1. شکست می خورید چون از برجسته بودن در میان افراد می ترسید

امرسون می گوید: “جامعه در همه جا بر علیه اعتماد به نفس اعضایش توطئه می کند.”

مردم شرایطی را که در آن دیگران تغییر می کنند یا کاری انجام می دهند که باعث می شود بقیه احساس پوچی یا ناامنی داشته باشند، دوست ندارند. تحت فشار قرار دادن خود برای رسیدن به عالی ترین درجه، رضایت دیگران را به خطر انداخته و باعث می شود آن ها به یاد شکست هایشان بیفتند و خودشان را زیر سوال ببرند.

من با کارآفرینی صحبت می کردم که چندین فعالیت را آغاز کرده بود. برخی از این فعالیت ها شکست خورده بودند و چند مورد از آن ها رشد خوبی داشته و پول خوبی نصیب او می کردند. او به خاطر شرایط شغلی اش به تمام دنیا سفر می کرد و تعطیلات را به خانه برمی گشت. در یکی از این تعطیلات پدرش به او گفته بود که بهتر است معقولانه رفتار کند و به فکر یک کار « درست و حسابی» باشد!!

واقعیت زندگی همین است: اگر می خواهید کاری باورنکردنی انجام دهید، کاری که باعث می شود شما بالاتر از بقیه باشید، پس باید با متفاوت بودن با دیگران، کنار بیایید. اطرافیان تان فکر می کنند که شما تغییر کرده اید، خوادخواه و پرخاشگر شده اید، دیگر مسئولیت پذیر نیستید، چاق و زشت و سطحی شده اید و یا خیلی توصیف های دیگر …

اگر با این حرف ها کنار نیایید و مدام سعی کنید بقیه را از خودتان راضی نگه دارید، قطعا شکست خواهید خورد.


 1. شکست می خورید چون به اندازه کافی پشتکار ندارید

در سال 2009، کارل مارلانتز رمانی را براساس تجربیاتش در جنگ ویتنام نوشت. این کتاب بسیار مورد توجه قرار گرفت و نیویورک تایمز آن را “یکی از عمیق ترین و ویران کننده ترین رمان های تاریخ جنگ” عنوان کرد.

مارک بودن، نویسنده کتاب «سقوط بلک هاوک» کتاب کارل را بهترین کتابی که در مورد جنگ ویتنام نوشته شده، عنوان کرد.

شاید تعجب کنید اما بیش از 35 سال طول کشید تا مارلانتز کتاب خود را منتشر کند، چیزی حدود نیمی از عمر او. طی دو دهه اول، ناشران حتی قبول نمی کردند که کتاب او را بخوانند، چه برسد به اینكه آن را رد كنند.

بسیاری از ما زود از کاری که علاقه مند به آن هستیم دست می کشیم. مطمئن باشید که کسی که در کارش موفق شده، داستانی طولانی از تلاش و زحمت هایی که برایش کشیده، دارد.


 1. شکست می خورید چون متواضع نیستید

بسیاری از افراد هستند که چون فکر می کنند دستاوردهایی کوچک دارند، پس متخصص در آن امر هستند. تواضع یعنی اینکه بدانی هیچوقت هیچ چیز نمی دانی.

در دنیای بازاریابی اینترنتی افراد بسیاری را دیده ام که به خاطر موفقیت های کوچکی که داشته اند، مدعی بوده اند که بهترین هستند، در حالی که بعضی از آن ها واقعا موفق هم نبوده اند، یعنی حتی به لحاظ مالی هم به جایی نرسیده اند، اما مدام تلاش می کردند که به همه دنیا بگویند آن ها بهترین هستند.

این در حالی است که آدم های بسیاربسیار موفق، کسانی که به بالاترین درجات دست یافته اند، همیشه گفته اند که هنوز چیزی نمی دانند و موفقیت هایی که کسب کرده اند را بسیار کمتر از چیزی که بوده، نشان داده اند. این افراد به کرات در مورد ضعف هایشان صحبت کرده و گفته اند که نیاز دارند چیزهای بیشتری یاد بگیرند.


 1. شما شکست می خورید چون روابط خوبی ندارید

روابط سازنده و مفید یکی از ارکان اساسی در موفقیت هر فرد به شمار می آیند. چه بسیارند افرادی که اصولا تنها کار کردن را می پسندند و به خاطر همکاری نکردن با دیگران مشکلات زیادی برایشان پیش آمده است.

گفته می شود که 66٪ از افرادی که برای کاری استخدام شده اند، شخصی را در این شرکت می شناخته اند.

اهمیت وجود روابط مفید نه تنها در حوزه کار بلکه در زندگی شخصی نیز برکسی پوشیده نیست. جالب است بدانید که برخی از اختلالات نظیر افسردگی تا حدودی به همین نداشتن ارتباطات سازنده و مفید بر می گردد. تحقیقات نشان می دهد زندگی بدون ارتباط اجتماعی منظم به اندازه سیگار کشیدن ناسالم است.


 1. شکست می خورید چون در مقابل توصیه ها مقاومت می کنید

یک راه تضمین شده برای اینکه همه را از خودتان دور کنید، این است که همیشه خود را صاحب نظر بدانید و فکر کنید هیچ کس از شما بهتر نیست و شما همه چیز را می دانید.

برای موفقیت در هر کاری، یک حلقه بازخورد وجود دارد: باید چیزی را امتحان کنید، بازخورد و نتیجه بگیرید، از بازخورد و نتایج یاد بگیرید، چیز جدیدی را امتحان کنید.

افرادی که خود را از همه بهتر می دانند و فکر می کنند چیزی برای یاد گرفتن وجود ندارد، در واقع زنجیره بالا را قطع می کنند و بازخوردها را نمی پذیرند. بنابراین آنها هرگز تغییر نخواهند کرد.

البته منظور ما این نیست که همیشه فقط به توصیه ها گوش بدهید و خودتان را نادیده بگیرید، منظور ما این است که بازخوردها و توصیه های دیگر را بشنوید و سعی کنید به آن ها فکر کنید.


 1. شکست می خورید چون بیش از حد حواس پرت هستید

بیایید نگاهی به چرخه باطلی که همه ما در طول روز طی می کنیم، بیاندازیم: چک کردن تلگرام، اینستاگرام، توییتر، عکس گرفتن برای استوری، چک کردن ایمیل، چت کردن با دوستان و …

همه ما ساعاتی از روزمان را در چرخیدن در شبکه های اجتماعی می گذرانیم و همین خود به تنهایی کافیست برای پرت شدن حواسمان!

من زمانی سعی کردم کمی از این چک کردن مداوم شبکه های اجتماعی و دنبال کردن خبرها دست بردارم، و در کمال تعجب متوجه شدم چقدر وقت زیادی از روزم را در اختیار این برنامه ها قرار می دادم، و اطلاعاتی را دریافت می کردم که حال می بینم واقعا اطلاعات ضروری و لازمی نبوده اند و می توانستم این زمان را به کارهایی اختصاص دهم که من را به هدف ها و موفقیت هایم نزدیک تر کند.

حواس پرتی ناشی از چرخه بالا می تواند تا حدود زیادی دلیل شکست های ما باشد. پس اگر می خواهید بیشتر روی اهداف و تصمیم هایتان تمرکز کنید، لازم است چرخیدن در دنیای مجازی را کمی محدود کنید.


 1. شکست می خورید چون مسئولیت آنچه در زندگی شما اتفاق می افتد را نمی پذیرید

برای رفع مشکلات زندگی خود باید قدرت انجام این کار را داشته باشید. شما نمی ‌توانید بر روی جنبه‌های زندگی خود قدرت داشته باشید مگر این که مسئولیت آن‌ ها را قبول کنید. بنابراین اگر شما مسئولیت آنچه که برای شما اتفاق می ‌افتد را قبول نکنید، شکست می ‌خورید.

موقعیت‌ های متعددی در زندگی وجود دارند که ممکن است کاملا غیر منصفانه به نظر برسند و شما قادر نباشید هیچ کاری در رابطه با آن انجام دهید.

می دانم که وسوسه انگیز است که مشکلات خود را به گردن برخی عوامل خارجی بیندازید، اصرار کنید که این غیرممکن است، این تقصیر شما نبوده است، شما نمی توانستید کاری برای کمک به آن انجام دهید و سایر توجیهاتی که می توانید بیاورید، اما خوب که فکر کنید می بینید در زمینه هر کدام از این مشکلات می توانید کاری انجام بدهید.


 1. شکست می خورید چون موفقیت را باور ندارید

شاید تعجب کنید اما باورهایی که در مورد موفقیت درون هر کسی وجود دارد، رفتار و انتخاب های آن فرد را مشخص می کنند. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که ورزشکارانی که باورهای مثبت نادرستی نسبت به توانایی‌ های خود داشتند، نسبت به ورزش‌ کاران دارای باورهای صحیح یا منفی نسبت به توانایی‌های خود، عملکرد بهتری داشتند.

جالب است بدانید که افرادی که فکر می کنند واقعا توانایی انجام کاری را دارند، جرأت برداشتن قدم هایی در راه رسیدن به آن را پیدا می کنند و وقتی سعی می کنید از شکست های خود درس بگیرید، در نهایت می توانید خود را به موفقیت برسانید.


 1. شکست می خورید چون از اهمیت دادن می ترسید

بسیاری از افراد نسبت به برخی از چیزها بی تفاوت هستند و در عین حال که نمی دانند واقعا چه می خواهند، دوست هم ندارند که با تمام وجود کاری را انجام دهند و در میان راه علاقه شان را از دست می دهند یا به قول معروف جا می زنند.

بسیاری حتی توانایی شروع کار را هم ندارند.  بی تفاوتی مزمن یک مکانیسم دفاعی خطرناک است که انگیزه و اشتیاق انجام یک کار را از ما می گیرد.


 1. شکست می خورید چون احساس می کنید لیاقت موفقیت را ندارید

زمانی که از اعماق وجودتان احساس می کنید که لیاقت رسیدن به موفقیت را ندارید، به نقطه شکست خیلی نزدیک تر می شوید. منشأ این احساس گاهی حرف هایی است که در گذشته والدین یا معلم هایمان به ما گفته اند و تاثیر بدی روی ما گذاشته اند

اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که فکر می کنید لیاقت رسیدن به موفقیت را ندارید، وقت آن رسیده که این افکار را دور بریزید و سعی کنید با تلاش بیشتر به خودتان و دیگران نشان بدهید که لایق موفقیت و رسیدن به هدف هایتان هستید.


5 روش بسیار مهم برای عبور از شکست ها

چرا همش شکست میخورم

هر کسی در زندگی خود حداقل یکبار شکست را تجربه می‌کند. نباید به شکست‌ها یا اشتباهات خود اجازه دهیم بر ما غلبه کنند و زندگیمان را تحت تاثیر خود قرار دهند.

پذیرفتن لحظه‌ها به هنگام رخ دادن می‌تواند بسیار مهم باشد. باید اجازه دهیم همه چیز در زمان خود اتفاق بیفتد و بگذرد. باقی ماندن در لحظات شکست، ضربه سختی به شما وارد خواهد کرد.

در این مقاله قصد داریم در مورد روش‌های مهم عبور از شکست صحبت کنیم. این اعتقادات پایدار و مداوم می‌تواند به شما کمک کند بر شکست‌های خود غلبه کنید و حس بهتری داشته باشید.

 1. به یاد بیاورید که چرا اینکار را شروع کرده‌اید:

هر زمان که با شکست مواجه می‌شوید به ذخیره انرژی، شور و اشتیاق و اعتقادات قوی نیاز دارید تا بتوانید از این شکست عبور کنید. به طور مداوم از خودم می‌پرسم دلیل این کار من چه بوده است؟

دلیل کار من این بود که نمی‌خواستم متوسط باشم، می‌خواستم دیگران را تشویق کنم و به آن‌ها انگیزه بدهم. دلایل بسیار زیادی در جهان وجود دارد که نیازمند تمرکز و توجه ماست.

پشت هر کاری دلیلی است و شما باید این دلیل را در زمان مشخص و صحیح کشف کنید. ما از علت‌هایی که در جهان وجود دارد آگاه نیستیم.

زمان می‌گذرد و هر روز در مسیر رسیدن به اهدافمان با موانع جدیدی روبرو می‌شویم که نیازمند اعتقاد و امید پایدار ماست. هر مانعی در این مسیر، یادآور شروع این سفر است. پس به عقب برگردید و بدانید چرا کارتان را آغاز کردید.

 1. بلند شوید و دوباره تلاش کنید:

هرچقدر بیشتر بر روی زمان گذشته تمرکز کنید، زمان اندکی برای بهبود بخشیدن موقعیت خود و موفق شدن خواهید داشت. زمانی که همه چیز مطابق برنامه پیش نرفت، نیازی نیست نا امید و افسرده شوید.

از زمان به نفع خود استفاده کنید و هر چقدر که می‌توانید برای رسیدن به موفقیت تلاش کنید. از خودتان بپرسید چه کاری می‌تواند شما را به هدف نهاییتان نزدیک‌تر سازد.

موفقیت، نتیجه تلاش‌های کوچکی است که کنار یکدیگر قرار می‌گیرد. قانون طبیعت به ما نشان می‌دهد که اتفاقات خوب در زمان تعیین شده خود رخ می‌دهد ، پس اگر می‌خواهید تغییرات مثبتی را مشاهده کنید، تمامی تلاش خود را برای دروی دانه‌هایی که کاشته‌اید انجام دهید.

بلند شوید و تلاش خود را برای یک شروع تازه به کار گیرید. شاید یکی از بزرگترین ضعف ما انسان‌ها این است که بلند نمی‌شویم. خاص‌ترین روش برای رسیدن به موفقیت ، دوباره تلاش کردن است.

 1. صداها را خاموش کنید:

صداهایی که در ذهن شما وجود دارد به عنوان شک و تردید عمل می‌کند، این صداهای شک برانگیز در ذهنتان جمع می‌شود و باعث ایجاد نگرانی و ترس می‌گردد. فشار بیشتر نیز ممکن است از حرف‌های دیگران ناشی شود.

تنها چیزی که باید در نظر داشته باشید این است که به نسخه بهتری از خودتان دست یابید.

اگر بخواهید به طور مداوم تحسین دیگران را به دست آورید هرگز به موفقیت دست نخواهید یافت. یکی از بخش‌های اصلی موفقیت این است که بدانید چگونه درد خود را کنترل کنید و از آن برای ساخت یک نیروی قوی بهره ببرید. این کنترل از طریق تمرکز بر افکار مثبت به دست می‌آید.

زمانی که افکار منفی به سراغتان آمد، با افکاری همچون ” من می توانم” آن را جایگزین کنید. تنها کمی مثبت اندیش بودن می‌تواند هدف شما را روشن‌تر سازد و برای رسیدن به این هدف به شما کمک نماید.

 1. یک پشتیبان خوب پیدا کنید:

زمانی که با شکست مواجه می‌شوید، حس اعتماد به نفس شما کمتر خواهد شد، بنابراین به یک نفر نیاز دارید تا بتوانید با او صحبت کنید.

ایجاد یک چهارچوب حمایتی از محرک‌های بیرونی همچون خانواده، دوستان و معلمان می‌تواند انرژی و انگیزه زیادی برای شما فراهم کند. اعتراف به شکست و صحبت در مورد آن می‌تواند رهایی بخش و منبع ایجاد شجاعت باشد.

از دوستان خود بخواهید در مورد نحوه غلبه آن‌ها بر موانع توضیح دهند. داستان زندگی این افراد می‌تواند منبع خوبی از انرژی و انگیزه باشد. بنابراین باید در مکالمات مختلفی شرکت کنید و سوالات زیادی را در این مورد بپرسید تا بتوانید اعتماد به نفس از دست رفته خود را برگردانید.

 1. صبر و شکیبایی را به بهترین شکل یاد بگیرید:

به منظور انطباق با شکست‌های سریع، باید آن را به عنوان یک موقعیت موقتی بپذیرید تا مدیریت آن راحت تر شود. هیچ خط پایانی برای شکست وجود ندارد و باید بدانید که این یک مسیر پیوسته است و شما می‌توانید در آن رشد کنید.

صبر و شکیبایی در اینگونه موارد می‌تواند کمک فراوانی به شما بکند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که بر روی برنامه ریزی خود سخت کار کنید. اینکار باعث می‌شود دوباره بلند شوید و راه خود را با قدرت هرچه تمام‌تر آغاز کنید.

رویاهای خود را با صبر و شکیبایی پرورش دهید و منتظر نتایج شگفت انگیز آن بمانید. زمانی که با شکست مواجه می‌شویم ، انگار بارهای سنگینی را بر روی دوش خود حمل می‌کنیم و فکر می‌کنیم دنیا به پایان رسیده است.

شکست نیز بخشی از زندگی است پس اجازه دهید همانند سایر رخدادها، بگذرد. شکست می‌تواند دیدگاه جدیدی برای شما ایجاد کند و روح تازه‌ای به زندگی شما بدمد. مثبت فکر کنید و مطمئن باشید نتایج مثبتی نیز دریافت خواهید کرد.


1 دیدگاه

 1. Hamed Shah Mohammedy

  همش مضخرفه اصلا اونی که اینا نوشته کارشناس بوده همه اینا را امتحان کردن به هیچ جایی هم نرسیدند

نظر خود را بیان کنید