ویژگی های رهبران موفق و بزرگ

11 نقاط قوتی که هر رهبر موفق باید داشته باشد

خصوصیات رهبران بزرگ great-leaders

برای اینکه رهبری موفق باشید به چه خصوصیاتی نیاز دارید؟ در این مقاله ما مجموعه ای از ویژگی های رهبران موفق را معرفی میکنیم:

به طور کلی، حداقل شرط رهبر بودن این است که یک مقام مهم در یک گروه، سازمان یا مکان را حفظ کنید. موقعیت ها و عناوین ممکن است به هر کسی امکان رهبر بودن را بدهد، اما این ها به هیچ وجه تعیین کننده خوب و موثر بودن یک رهبر نیستند.

یک رهبر موفق به عناوین و موقعیت ها توجهی نمی کند و چیزی که او را به یک رهبر قدرتمند تبدیل می کند مهارت ها و نگرش های شخصی اوست و در اصل همین مهارت های اوست که دیگران را مجاب به پیروی کردن از او می کند. در این مطلب به بررسی نقاط قوتی که یک رهبر موفق دارد می پردازیم، با ما همراه باشید.


 1. رهبران موفق اعتماد به نفسشان را به نمایش می گذارند

رهبران بزرگ هنگامی که قدمی برمی دارند و مسئولیتی را می پذیرند، اعتماد به نفس و اطمینان دارند. آن ‌ها در اعمال و تصمیمات خود مثبت، جسور، محکم، و مقتدر هستند؛ این افراد چالش‌ های مختلف را با شهامت می‌ پذیرند. در نتیجه، به راحتی مردم را جذب می‌ کنند تا به آن‌ ها احترام بگذارند و از آن‌ ها پیروی کنند.

از سوی دیگر، رهبران با اعتماد به نفس ضعیف اغلب برای اتخاذ تصمیمات سخت با قدرت تلاش می‌ کنند. آن‌ها ممکن است حداقل الزامات مورد نیاز برای یک موقعیت را برآورده کنند، اما عدم اعتماد به نفس می‌ تواند مانع از موفقیت آن‌ها شود.

توجه داشته باشید که این دو مشکل مربوط به اعتماد به نفس رهبران است:

 • اعتماد به نفس پایین ممکن است یک رهبر را از ریسک کردن، موضع گیری برای یک دلیل معقول یا ایجاد تغییر دور نگه دارد. در نهایت، این ممکن است باعث شود افراد اعتماد به نفس خود را از دست بدهند.
 • اعتماد به نفس بیش از حد نیز ممکن است باعث شود فرد مغرور شود. رهبرانی که دارای اعتماد به نفس بیش از حد هستند، ممکن است در مقابل بازخوردها مقاومت کنند، ریسک های غیر منطقی داشته باشند و به تعهدات خود عمل نکنند. سرانجام ، این ممکن است اعتماد مردم به این رهبر را از بین ببرد.

 1. رهبران موفق نسبت به کارشان شور و اشتیاق دارند

رهبران بزرگ به آنچه انجام می دهند علاقه دارند و همیشه تمام تلاش خود برای آن به کار می گیرند. این افراد همیشه کمی بیشتر از جلوی پایشان را می بینند و وضعیت را تحت کنترلشان می گیرند. این افراد یک انرژی مخصوصی دارند که همه را به سمت آن ها می کشاند.

پیدا کردن شور و اشتیاق یک شبه اتفاق نمی افتد و برخی از مردم زمان بیشتری برای پیدا کردن آن نیاز دارند. اگر شما به عنوان یک رهبر، فاقد اشتیاق و تعهد به اهداف خود باشید، چگونه خواهید توانست افراد را در اطرافتان نگه دارید؟


 1. رهبران موفق انعطاف پذیر هستند

یکی از مهم ‌ترین نقاط قوت رهبری، انعطاف ‌پذیری است. رهبران بزرگ نه با نحوه عملکرد در اوقات خوب بلکه با نحوه عملکرد و راهبردهای استراتژی در دوران سخت شناخته می شوند. آنها با نگرش مثبت خود می توانند تیم خود را حفظ کرده و از این طریق چالش ها و نقاط ضعف سازمان خود را ببینند.

برخی افراد در مواجهه با مشکلات معمولاً با شکایت، ناله کردن یا از بین رفتن انگیزه پاسخ می دهند. در مقابل، رهبران بزرگ وقت، تلاش و توجه خود را برای یافتن راه حل ها معطوف می کنند. علاوه بر این، رهبران بزرگ و موفق هنگام مواجهه با تغییر، با کاردانی و زیرکی عمل می ‌کنند؛ آن‌ها به سرعت با عزم و ذهنی باز، با آنچه در اطرافشان اتفاق می ‌افتد سازگار می ‌شوند.

همچنین بخوانید: خصوصیات رهبران بزرگ

 1. رهبران موفق تصمیمات آگاهانه می‌گیرند

رهبران هر روزه با تصمیمات زیادی روبرو می شوند و معمولاً این تصمیمات تأثیر مهمی بر تیم یا سازمان آن ها می گذارد. این همان چیزی است که رهبران بزرگ را از بقیه متمایز می کند: “آن ها، حتی زمانی که تحت فشار و یا در معرض شرایط سختی قرار دارند، انتخاب های با کیفیت و آگاهانه ای انجام می دهند.”

با این حال ، رهبران بزرگ همیشه هم تصمیمات “درست” نمی گیرند. موفق ترین رهبران نیز مانند هر یک از ما اشتباه می کنند. اما نکته مهم این است که آن‌ها جرات می ‌کنند تصمیم بگیرند و زمانی که اشتباه می ‌کنند، از آن تجربه برای یادگیری، ایستادگی و عملکرد بهتر در دفعه بعد استفاده می ‌کنند. تصمیم ‌گیری خوب مستلزم داشتن نگرش صحیح و تجربه کافی است. این به این معنی است که شما می‌ توانید آن را یاد بگیرید و در آن بهتر شوید.


 1. رهبران موفق وظایف را به دیگران محول می کنند

بسیاری از رهبران مبتدی سعی می کنند بیشتر وظایف را خود به دوش بکشند و ترجیح می دهند کمتر این وظایف را به دیگران محول کنند. این در حالی است که وقتی تیم رشد می کند بسیاری از رهبران جدید ترجیح می دهند که کمی از کارها را به دیگران واگذار کنند. آن ‌ها تلاش می‌ کنند تا اجازه دهند که دیگران نقش‌ های مربوطه خود را اداره کنند.

رهبران بزرگ اهمیت و مزایای تقسیم وظایف را به خوبی می ‌دانند. آن‌ ها می ‌دانند که نمی ‌توانند همه کارها را خودشان انجام دهند، بنابراین بر روی مسئولیت‌ های کلیدی خود تمرکز کرده و بقیه را به اعضای تیم واگذار می‌ کنند.

اعتماد عاملی است که در اینجا نقش مهمی ایفا می‌ کند. رهبران بزرگ وظایف را به افراد خود محول می ‌کنند و تمام منابع و پشتیبانی لازم برای انجام وظایف را به آن ‌ها می ‌دهند. سپس، این فرصت را به آن ‌ها می ‌دهند که مسئولیت این وظایف را برعهده بگیرند. در نتیجه، رهبران بزرگ از این طریق به تیم خود قدرت می ‌دهند تا رشد کنند و عملکرد بهتری داشته باشند؛ آن ‌ها به افراد خود اجازه می‌ دهند تا در جهات قابل توجهی به سازمان کمک کنند.


 1. رهبران موفق نسبت به تیم خود دلسوز هستند

یکی از نشانه های یک رهبر بزرگ، دلسوزی و مهربانی است. در کنار مسائل مربوط به عملکرد کاری، رهبران بزرگ تلاش می کنند تا با اعضای تیم شان به خوبی ارتباط برقرار کنند. رهبران موفق تلاش می کنند مشکلات و نگرانی های تیم خود را درک کرده و تا آنجا که می توانند راه حل های مناسب برای آن ها پیدا کنند. علاوه بر این، این رهبران انگیزه ها، آرزوها و امیدهای تیم خود را درک می کنند. این امر آن ها را قادر می سازد تا محیطی مهربانانه تر و دلسوزانه تر ایجاد کنند که در آن هر عضو بتواند شکوفاتر و بارورتر باشد.

همچنین بخوانید: چگونه رهبری کنیم


 1. رهبران موفق فروتن و متواضع هستند

دو ویژگی مثبت دیگر که رهبران را به افرادی موفق و بزرگ تبدیل می کند، از خودگذشتگی و فروتنی است. فروتنی یکی از مهم ترین نقاط قوت رهبری است که اغلب نادیده گرفته می شود. رهبران بزرگ بر منافع خود تمرکز نمی کنند بلکه مردم و رفاه آن ها را در اولویت قرار می دهند. فروتنی و آسیب پذیری یک رهبر، او را به رهبری قابل اعتمادتر و مؤثرتر تبدیل می کند.


 1. رهبران موفق یک چشم‌انداز و یک هدف دارند

من به این گفته اعتقاد دارم “شما نمی توانید چیزی را که ندارید به اشتراک بگذارید.”

به عنوان یک رهبر، در صورتی که هدفی نداشته باشید، نمی توانید دیدگاه یا هدفی را با اعضای تیم خود به اشتراک بگذارید. به همین دلیل یکی از نقاط قوت اصلی رهبری، داشتن یک چشم انداز و یک هدف است.

رهبران بزرگ و موفق قبل از هر چیز، تصویری بزرگ‌ تر و هدفی که به خاطر آن، آن کار را انجام می دهند، می بینند. با این کار، آن ‌ها قادر خواهند بود که این دیدگاه را با اعضای تیم شان به اشتراک بگذارند و همراه با استراتژی و برنامه‌ ریزی درست برای تحقق این چشم‌انداز تلاش کنند.

علاوه بر این، رهبران بزرگ می ‌دانند که چگونه تیم خود را به سمت این دیدگاه هدایت کنند و آن ‌ها را وادار به کار کنند. همانطور که پیش‌ تر گفته شد، رهبران بزرگ اعتماد به نفس دارند، تصمیمات آگاهانه می‌ گیرند و به کاری که انجام می دهند متعهد هستند. در نهایت رهبران بزرگ، شور و شوق و تعهد را در بین اعضای تیم خود برانگیخته و در راه رسیدن به هدف آن ها را به چالش می کشند.

همچنین بخوانید: ویژگی های یک رهبر خوب

 1. رهبران موفق ارتباط برقرارکننده های ماهری هستند

رهبران اغلب مجبورند در روابط بی شماری در سطوح مختلف مانند گروه‌های کوچک، جوامع، سازمان، و گاهی حتی در مقیاس جهانی شرکت کنند. این باعث می ‌شود که مهارت‌ های ارتباطی نقش بسیار مهمی در مقام رهبر داشته باشد.

رهبران بزرگ توانایی‌ های ارتباطی و تاثیرگذاری خوبی دارند. این افراد به خوبی با مخاطبان خود سازگار شده و ایده ها و تفکراتشان را به وضوح بیان می کنند. رهبران بزرگ و موفق می دانند که ارتباط یک فرآیند دو طرفه است، در نتیجه علاوه بر اینکه سخنرانان خیلی خوبی هستند، می توانند شنوندگان خوبی هم باشند.

افرادی که با عنوان رهبران موفق شناخته می شوند، می دانند که چگونه می توانند ایده ها و دیدگاه های تیم خود را ارزیابی کنند. آن ها علاقه ای صمیمانه به زندگی افراد دیگر نشان می دهند. این در حالی است که افرادی که از این مهارت ها بی بهره هستند، نه تنها افراد را به خود جذب نمی کنند بلکه باعث دورتر شدن افراد نیز می شوند.

در نهایت، رهبران بزرگ موارد زیر را تایید می‌ کنند:

 • آنها فقط از طریق ارتباطات قادر به ایجاد هماهنگی در تیم و اجرای استراتژی های مؤثر خواهند بود.
 • هر کلمه‌ ای که می ‌گویند و هر پیغامی که به اشتراک می ‌گذارند، در کل سازمان منعکس خواهد شد.
 • گذشته از کلماتی که آن ‌ها بر زبان می ‌آورند، اعمال و نحوه ارائه پیام آن‌ها به طور قابل ‌توجهی بر اعضای تیم شان تاثیر می ‌گذارد.

رهبران بزرگ می ‌توانند خود را بی ‌پرده بیان کرده و با اعضای تیم خود ارتباط برقرار کنند.


 1. رهبران موفق پاسخگو هستند

رهبران بزرگ رفتار مسئولانه ای دارند. آنها خود را در قبال اقدامات و تصمیمات خود پاسخگو می دانند و بر وظایف خود متمرکز می شوند. علاوه بر این، آنها به تعهدات خود عمل می کنند و نشان می دهند که می توان برای دستیابی به نتایج به آنها اعتماد کرد.

رهبران بزرگ مسئولیت کامل تصمیمات خود را برعهده می ‌گیرند، خواه نتیجه خوب باشد یا بد. آنها مرتباً تصمیمات خود را مرور می کنند تا بتوانند به موقع نسبت به هرگونه تصمیم ضعیف احتمالی قبل از اینکه شرایط بدتر شود واکنش نشان دهند.

علاوه بر این، رهبران موفق به منابع اهمیت می دهند و نسبت به زمان و تلاش مردم احساس مسئولیت می کنند. آنها وقت خود را در جلسات بی معنی و طولانی تلف نمی کنند و خود را مسئول عملکرد مثبت اطرافیان شان می دانند. در نهایت، رهبران بزرگ افراد خود را نیز پاسخگو می ‌دانند. آن ‌ها سرعت را برای بهبود عملکرد تنظیم کرده و به دیگران نشان می‌ دهند که چطور باید پاسخگو باشند.

همچنین بخوانید: چگونه یک گروه را رهبری کنیم

 1. رهبران موفق مشکلات را حل می‌کنند

آخرین نقطه قوت فردی که به عنوان رهبر شناخته می شود، توانایی حل مشکلات است. با توجه به مطالعه ای که در  مجله کسب و کار هاروارد منتشر شد، مهارت‌ های حل مساله به عنوان سومین شایستگی اصلی برای رهبران از ۱۶ گروه دیگر رتبه ‌بندی شد. این یک مهارت حیاتی است که به موفقیت رهبران و هدایت تیم آن‌ها کمک می ‌کند.

به عنوان مثال، رهبران تازه کار باید مهارت های حل مسئله را برای رفع موانع و برطرف کردن چالش هایی که می تواند مانع پیشرفت تیم یا سازمان آنها باشد، داشته باشند.

مشکلات می توانند یک رهبر یا کل تیم را به لرزه در آورند، اما رهبران بزرگ به حل مسئله به عنوان فرصتی با چشم اندازی گسترده و یک رفتار آرام نزدیک می شوند. آنها روی مسئله یا موقعیت مورد نظر تمرکز می کنند و می توانند مردم را راجع به راه حل های مورد نظرشان هیجان زده کنند.


نظر خود را بیان کنید