ربات هوشمند آموزش کودکان roybirobot

خلق یک محصول و معرفی آن به دنیا کار ساده ای نیست مخصوصاً اگر محصول مورد نظر در حوزه ای نوین مانند آموزش از طریق ربات و هوش مصنوعی قدم برداشته باشد.

ما به تازگی با الناز صراف، مدیر عامل و بنیانگذار Roybi Robot صحبت کرده ایم. Roybi Robot اولین ربات هوش مصنوعی جهان برای آموزش زبان و مهارت‌های چهارگانه‌ی علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات (STEM) به کودکان است.

Roybi Robot در سال ۲۰۱۹ به عنوان بهترین اختراع مجله تایم نام گذاری شد. روبات Roybi از تشخیص چهره و کشف احساسات استفاده می‌کند، بیش از 70 موضوع مختلف از جمله ریاضی، علوم، انگلیسی، جغرافیا و … را آموزش می‌دهد و با ۷۰،۰۰۰ کلمه به دو زبان انگلیسی و چینی (سایر زبان ها در حال توسعه اند)، براساس سرعت و علایق آن ها، محتوای مناسبی به کودکان (سنین ۳ تا ۷) ارائه می کند.

بزرگ شدن الناز صراف در ایران و موانعی که در کودکی برای یادگیری مباحث فوق بر سر راهش بوده او را به مسیر ساخت رویبی سوق داده است. او با این روبات از طریق ارائه یادگیری شخصی و آموزشی که کودکان را برای آینده‌ای بهتر آماده می‌سازد، به آن ها قدرت می‌دهد.

اکنون الناز با پانزده سال تجربه کارآفرینی روبات روبی را رهبری می کند. قبل از شروع به کار ROYBI، او شرکتی به نام iBaby را تأسیس کرد و به عنوان مدیرعامل شرکت مشغول به کار شد.

در ادامه مصاحبه مجله آلامتو با الناز را بخوانید:

خانم صراف عزیز از اینکه وقت تان را در اختیار ما قرار دادید از شما متشکریم، من مطمئنم که خوانندگان ما دوست دارند درباره شما اطلاعات بیشتری کسب کنند. چطور به اینجا رسیدید؟ چه تجربیات، ناکامی ها، مشکلات و چالش هایی مهمترین عامل رشد شما بوده است؟

الناز صراف

الناز صراف

ممنونم که این فرصت عالی را برای من فراهم کردید تا با مخاطبان شما گفتگویی داشته باشم. من ۱۳ سال پیش به آمریکا نقل‌مکان کردم و حقیقتا یک سفر شگفت‌انگیز داشتم.

من بسیار خوش ‌شانس بودم که والدینم از سن نوجوانی من، فهمیدند که می توانم مهارت‌هایی مانند نقاشی، زبان انگلیسی، موسیقی و یا حتی اسمبل کردن کامپیوتر را یاد بگیرم. به دلیل فرا گرفتن این مجموعه‌ مهارت ها، من شیفته هنر و تکنولوژی شدم. به یاد دارم که در حالی که فقط یک نوجوان بودم، صفحات وب و انیمیشن را طراحی می کردم.

بنابراین، هنگامی که به آمریکا نقل مکان کردم، اشتیاقم را دنبال کردم و لیسانسم را در رشته هنر گرفتم. با این حال، من هنوز هم در مورد امکاناتی که فن آوری می تواند ارائه دهد، علاقه مند بودم و می خواستم هنر را با فناوری تلفیق کنم زیرا معتقدم هر نوآوری با خلاقیت شروع می شود. من چند استارتاپ را شروع کردم، شکست خوردم و درس های زیادی از این تجربیات آموختم که به من کمک کردند تا در نهایت Roybi Robot را بسازم، این ربات یک ربات آموزشی مبتنی بر هوش مصنوعی است که در یادگیری زبان و پایه های بنیادی برای بچه های 3 تا 7 ساله مفید است.

قطعا برای رسیدن به این مرحله، من چالش های زیادی را تجربه کرده ام. مهمترین روشی که توانستم بر این موانع غلبه کنم عزم من بود، این که هرگز متوقف نشوم و به اهداف و چشم انداز خودم بدون توجه به مشکلات ادامه دهم. تا زمانی که شما این طرز فکر را داشته باشید، درها به روشهایی که حتی تصور نمی کنید برای شما باز خواهد شد.


چگونه ایده کسب و کار خود را مطرح کردید؟ چه توصیه ای برای دیگران در مورد چگونگی رسیدن به ایده های عالی دارید؟

وقتی به سیستم آموزشی نگاه می کنید می بینید که یکی از صنعت هایی است که به سرعت با تکنولوژی تغییر نکرده است و هر روزه هم فرصت های زیادی را از دست می دهد، به خصوص در مورد آموزش در اوایل کودکی.

من این را فرصتی بزرگ دیدم که بتوانم با ایجاد یک ربات آموزشی به کودکان کمک کنم تا از هوش مصنوعی استفاده کنند و به تدریج بر اساس سرعت و علایق یادگیری، محتوای شخصی شده خود را توسعه دهند.ایده ها یک شبه خلق نمی شوند، بنابراین، باید صبر داشته باشید، تا آنجا که می توانید مشورت کنید، با متخصصان صحبت کنید و برای تغییر آماده باشید.


از کجا فهمیدید که ایده کسب و کارتان ارزش دنبال کردن دارد؟ شما چه توصیه ای در مورد نحوه آزمایش بهترین ایده دارید؟

با گذراندن بیش از 10 سال کار در صنعت فناوری و ارتباط بیش از 5 سال با والدین از طریق اولین استارتاپی که راه انداختم، یاد گرفته ام که در آموزش و استفاده از فناوری پیشرفته شکاف بزرگی وجود دارد. با توجه به این موضوع، من و تیمم ساعت ها و روزهای بی شماری را برای تحقیق صرف کردیم و به این نتیجه رسیدیم که آموزش و پرورش در اوایل دوران کودکی بحرانی ترین زمان در زندگی کودکان و تأثیرگذارترین زمان برای توسعه آینده موفق آن ها است. به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم که این روبات را به کار بگیریم و از قدرت هوش مصنوعی و استفاده کنیم تا به کودکان کمک کنیم تا بر اساس آنچه به آنها علاقه مند هستند، دانشی بیاموزند.

ما این ایده را در یک گروه کوچک متشکل از خانواده و دوستان خود آزمایش کردیم و پس از بازخوردهای مثبت، شروع به صحبت بیشتر در مورد ایده خود در مجامع بزرگتر کردیم، سپس به مرحله اجرا پرداختیم. این مراحل به ما کمک کرد تا محصولی را که امروز می بینید، بسازیم.


به نظر شما آینده هوش مصنوعی چیست؟ آینده هوش مصنوعی در حوزه آموزش چیست؟

هوش مصنوعی واقعاً زندگی ما را به سمت بهتر شدن سوق می دهد. این تکنولوژی می تواند به ما کمک کند که کارآمدتر باشیم. با هوش مصنوعی می توانیم به سرعت مهارت های جدید را یاد بگیریم یا حتی توانایی های خود را بهتر بفهمیم. به عنوان مثال، در آموزش و پرورش، اگر ما به فرزندان کمک کنیم که قبل از شروع مدرسه رفتن، بدانند کجا بهتر عمل می کنند و به چه چیزی علاقه دارند، می‌توانیم تاثیر زیادی بر رشد و موفقیت آینده آن‌ها در زمان فارغ‌التحصیلی آن‌ها از دانشگاه داشته باشیم و آن‌ها را برای کاری که مورد علاقه شان است، آماده کنیم.


به نظر شما، خصوصیات تعیین کننده یک رهبر مؤثر چیست؟ رهبران مشتاق چگونه می توانند مهارتهای رهبری خود را به سطح بالاتری برسانند؟

من معتقدم که یک رهبر قدرتمند و مؤثر باید بتواند بیشتر و بهتر گوش کند. اگر واقعاً بتوانید به تیم، مشتریان، شرکا و مشاوران خود گوش فرا دهید، می توانید تصمیمات بهتری بگیرید. اما بسیاری اوقات، من می بینم که بسیاری از رهبران به گونه ای عمل می کنند که مانع از گفتگو با سایر اعضای تیم شان می شوند. در ROYBI، ما تمام تلاش خود را می کنیم تا محیطی امن و باز ایجاد کنیم تا افراد بتوانند صحبت کنند و پیشنهاداتی ارائه دهند. ما در یک قایق هستیم و به سمت یک هدف می‌رویم. بنابراین، همیشه اعضای تیم خود را تشویق کنید تا در مورد افکار خود صحبت کنند و با دقت به آن ها گوش دهید.


بهترین توصیه شما برای ایجاد، هدایت و مدیریت تیم ها در مرحله اولیه رشد چیست؟

ساختن تیم اصلی شما بسیار تعیین کننده و مهم است زیرا آنها همان هایی خواهند بود که به شما در شکل دادن به آینده شرکت و فرهنگ آن کمک می کنند. برای آشنایی با مردم وقت بیشتری صرف کنید، در مورد اهداف، اشتیاق و اینکه چه چیزی به آنها برای دستیابی به بالاترین پتانسیل خود انگیزه می دهد، از آن ها سؤال کنید. ممکن است یافتن افراد مناسب مدتی طول بکشد اما ارزشش را دارد. هنگامی که تیم اصلی خود را ایجاد کردید، وقت خود را صرف حصول اطمینان از درک کامل اهداف و ارزش‌های اصلی خود کنید. به آن ها یادآوری کنید که رشد شرکت، راهگشای رشد آن ها خواهد بود.


سه توصیه مهم شما برای کارآفرینان، مدیران اجرایی و رهبران چیست؟

  1. به تیم و مهارت های آنها اعتماد کنید. به آنها فرصت کافی بدهید، حتی اگر اشتباه کنند. اینگونه است که همه ما یاد می گیریم.
  2. افراد خلاق و باهوش تر از خود استخدام کنید. این تنها راه برای رشد شرکت شماست.
  3. اعتبار خود را در موعد مقرر، خرج کنید.

بهترین توصیه ای که تاکنون دریافت کرده اید، چه بوده است؟

مدتی را در نظر بگیرید تا در مورد دستاوردهایی که داشته اید فکر کنید، از آنچه امروز دارید قدردانی کنید و به بالا رفتن از نردبان موفقیت ادامه دهید!


نظر خود را بیان کنید