آیا عقب افتادن پریود در بزرگ شدن شکم تاثیر دارد؟

ارتباط بین پریودهای نامنظم و بزرگ شدن شکم

آیا عقب افتادن پریود در بزرگ شدن شکم تاثیر دارد؟

آیا عقب افتادن پریود در بزرگ شدن شکم تاثیر دارد؟

یکی از مواردی که بسیاری از زنان با آن مواجه هستند؛ عقب افتادن پریود و بزرگ شدن شکم است. همیشه این سوال مطرح بوده است که آیا عقب افتادن پریود در بزرگ شدن شکم تاثیر دارد؟ این موضوع همواره زنان را به دنبال یافتن پاسخی مستدل برای بروز آن کشانده است. امروز در آلامتو به بررسی تاثیر عقب افتادن پریود بر بزرگ شدن شکم پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید: برای سندرم پیش از قاعدگی چه بخوریم

تاثیر عقب افتادن پریود در بزرگ شدن شکم

عقب افتادن پریود تنها عدم خونریزی از رحم نیست. می تواند یک نشانه برای وجود بیماری های مرتبط با زنان باشد. اولین مشکلی که با عقب افتادن پریود قابل مشاهده است؛ بروز نفخ و بزرگ شدن شکم است. البته در روزهای قبل از قاعدگی بزرگ شدن شکم امری عادی تلقی می شود چه با پریود همراه باشد؛ چه نباشد. زیرا با نزدیک شدن پریود آب در بدن جمع می شود و تورم شکم را به وجود می آورد. ولیکن در صورت عقب افتادن پریود هم می توان شاهد چنین علائمی بود. یکی از علائم بزرگ شدن شکم تغییر سایز و همچنین نفخ است. نفخ یکی از نشانه های رایج در سندرم قبل از قاعدگی می باشد.

به این ترتیب می توان گفت عقب افتادن پریود می تواند با بزرگ شدن شکم همراه باشد و یکی از دلایل آن می تواند اختلالات هورمونی باشد. برخی دیگر از عواملی که موجب بروز عقب افتادن پریود و بزرگی شکم هستند عبارتند از:

  1. بیماری تیروئیدی
  2. فشار عصبی
  3. سندرم تخمدان پلی کیستیک ( PCOS )
  4. مصرف داروهایی مانند قرص ضد بارداری، ضد افسردگی و شیمی درمانی
  5. وجود تومور و بیماری هایی که تخمک گذاری در رحم می شوند.

نفخ چیست؟

نفخ حالتی است که شکم بزرگ می شود و احساس پری به فرد دست می دهد. نفخ می تواند حسی ناراحت کننده و بسیار دردناک باشد. معمولا بسیاری از زنان نفخ یا بزرگی شکم را در روزهای پیش از شروع قاعدگی و همچنین در روزهای اول قاعدگی تجربه می کنند. در صورتی که عقب افتادن پریود با بزرگ شدن شکم همراه باشد نیز با درمان آن و شروع قاعدگی نفخ نیز از بین خواهد رفت. علائم نفخ به شرح ذیل می باشد؛ اگر چه ممکن است تمامی علائم در یک فرد وجود نداشته باشد:

  1. احساس پری و سنگینی شکم
  2. احساس سفتی در ناحیه معده
  3. احتباس گاز در معده
  4. آروغ زدن
همچنین بخوانید: علت زود پریود شدن دختر و زنان چیست؟ چند روز زودتر پریود شدن طبیعی است؟

ارتباط بین پریودهای نامنظم و بزرگ شدن شکم

همانطور که گفته شد؛ ممکن است بسیاری از زنان در هفته منتهی به شروع قاعدگی نفخ شکم و بزرگ شدن آن را تجربه کنند. چنانچه قاعدگی نامنظمی داشته باشند نیز می تواند مزید بر علت بوده و تاثیراتی بر بزرگ شدن شکم داشته باشد.

یائسگی نیز یکی دیگر از عوامل ارتباطی بین عقب افتادن پریود و بزرگ شدن شکم می باشد. هر دو این عوامل از نشانه های اصلی دوران یائسگی می باشند.

عقب افتادن پریود و نامنظمی در قاعدگی در نوجوانانی که تازه به بلوغ رسیده اند رخ می دهد. آنها با عقب افتادن پریود بزرگ شدن شکم را نیز تجربه می کنند. گاهی مشاهده می شود که وزن افزایش یافته و شکم بزرگ شده است. ولیکن پریود رخ نمی دهد. در این حالت معاینات و مداخلات پزشکی ضروری می باشد.

ارتباط بین پریودهای نامنظم و بزرگ شدن شکم

عقب افتادن پریود و درمان آن

در طول ماه تخمک های آزاد شده در بدن زنان به لوله های داخلی رحم می چسبند. در صورت تماس با اسپرم بارور می شوند. در غیر این صورت با شروع قاعدگی همراه با ریزش دیواره داخلی رحم برای نازک شدن بافت دیواره رحم از بدن زنان خارج می گردند. چنانچه زن دچار عقب افتادن پریود باشدو دیواره رحم ضخیم می شود و عوارضی را در پی دارد.

لذا بهتر با تغییر سبک زندگی از جمله مصرف غذاهای سالم، انجام تمرینات ورزشی مفید و حفظ آرامش و دوری از استرس به حل این مشکل پرداخته شود. در مراحل بعدی ممکن است مراجعه به پزشک و مداخلات پزشکی و دارویی ضروری به نظر برسد.

همچنین بخوانید: باز کننده قاعدگی قوی خانگی با طب سنتی

سخن پایانی

آیا عقب افتادن پریود در بزرگ شدن شکم تاثیر دارد؟ با مطالعه این مطلب دریافتیم که پریودهای نامنظم و بزرگ شدن شکم از عواملی هستند که بایستی علت اصلی آنها مشخص گردد. چنانچه تصمیم دارید از این علائم رهایی یابید. هوشمندانه عمل کنید و هر چه سریعتر به پرشک مراجعه نمایید.


نظر خود را بیان کنید