«ذهنیت رشد» چیست و چگونه به شما کمک میکند؟

ذهنیت رشد : روان ‌شناسی غافلگیر کننده اعتماد به نفس

develop-growth

به دنبال موفقیت و پیشرفت هستید؟ باید طرز فکری متفاوت نسبت به اکثریت جامعه داشته باشید تا جزء آن درصد اقلیتی باشید که به موفقیت می‌رسند.

کتاب بسیار تحسین شده دکتر کارول دوک به نام ” ذهنیت ” با یک سوال قدرتمند شروع می شود “: عواقب این تفکر که هوش یا شخصیت شما چیزی است که می توانید آن را در مقابل چیزی که یک ویژگی ثابت است، توسعه دهید، چیست؟ “

پس از گذشت چندین دهه تحقیق در مورد اعتقادات افراد در مورد خود و توانایی های آنها ، دوک دو ذهنیت اساسی را که افراد در اختیار دارند مشخص کرد:

 

1. ذهنیت ثابت

 

افراد دارای ذهنیت ثابت بر این باورند که مهم ترین خصوصیات شخصی آن ها مانند هوش و شخصیت تا حد زیادی ثابت و غیرقابل تغییر است. افراد با طرز فکر ثابت معتقدند که مهم‌ ترین ویژگی‌ های شخصی آن ها مثل هوش و شخصیت تا حد زیادی ثابت و تغییر ناپذیر هستند. این طرز تفکر به یک نیاز بی ‌پایان برای اثبات خود، حفاظت از نفس خود و اعتبار بخشیدن مداوم به خود منجر می ‌شود.

 

2. ذهنیت رشد

 

افراد با یک طرز فکر رشد یا ذهنیت رشد بر این باورند که ویژگی ‌ها و توانایی ‌های اصلی آن ‌ها چیزهایی هستند که می ‌توانند از طریق تلاش پرورش یابند. این طرز تفکر نه تنها منجر به شور و اشتیاق برای یادگیری و رشد شخصی می‌ شود، بلکه حس هایی مانند اعتماد به نفس و انعطاف ‌پذیری را در مواجهه با سختی ها و انتقاد ایجاد می‌ کند.


خوشبختانه، طرز تفکر یا همان ذهنیت ما یک ویژگی ثابت نیست و انتخاب داشتن یک ذهنیت رشد برای هر کسی ممکن است. فواید انجام این کار، از اعتماد به نفس و عزت نفس تا انعطاف ‌پذیری بیشتر، خلاقیت و پشتکار‌ گسترده است. چیزی که در ادامه می ‌آید، گزیده ‌ای از سخنان مورد علاقه من از کتاب کارول دوک به همراه افکار و بازتاب‌ های شخصی خودم است. تا انتها با ما همراه باشید.

 • درباره عشق یادگیری

دکتر کارول در قسمتی از کتاب می گوید: “اعتقاد به این که خوصیات می تواند پرورش داده می شود، می ‌تواند شور و اشتیاق برای یادگیری ایجاد کند.

من اغلب تعجب می کنم که چرا بعضی افراد تقریباً برای هر موضوعی پر از شور و کنجکاوی هستند ، در حالی که اکثر مردم حتی نمی توانند از انجام کارهای خارج از کارهای روزمره و عمومی مانند “گذراندن وقت در بیرون” یا “کار کردن” لذت ببرند.

جالب است که فکر کنیم ظرفیت ما برای کنجکاوی و شور و اشتیاق عمیق، از باورهای ما در مورد خودمان و مهم‌ ترین خوصیاتمان و اینکه چقدر قابل ‌تغییر هستند، نشات می ‌گیرد. از این گذشته ، اگر شما اعتقاد ندارید که تغییر ممکن است ، چرا رشد شخصی ، یادگیری و کنجکاوی در لیست اولویت های شما قرار دارد؟

 • در مورد تخصص

دکتر کارول در قسمتی از کتاب می گوید: “مهم ترین عامل در دست یابی افراد به تخصص ، توانایی های ثابت پیش از این نیست ، بلکه تعامل هدفمند است.”

من عاشق این اصطلاح تعامل هدفمند هستم. در دنیای مدرن سرشار از عوامل تحریک کننده ، بسیار آسان است که درگیر چیزهای اطراف مان مانند تلفن ، تبلیغات ، تلویزیون و… شویم. اما توسعه تخصص و مهارت واقعی نیازمند این است که ما خود را از گیجی متناوب بازخورد و چرخه‌ های اخبار دور کنیم و سوالات بزرگ را بپرسیم: چه چیزی واقعا برای من اهمیت دارد و چگونه باید به دنبال آن بروم؟

همچنین بخوانید: مهارت های ضروری زندگی
 • در مورد استعداد

دکتر کارول در قسمتی از کتاب می گوید: “بسیاری از مردم بر این باورند که “استعداد” خود توانایی است. استعداد یک موهبت است، اما نه به روشی که ما آن را تصور می ‌کنیم ، ما استعداد را همانند نوعی ابر قدرت یا متولد شدن تحت یک ستاره خوش‌ شانس تصور می کنیم.”

در هر زمینه و حوزه ای، هدیه ظرفیت یادگیری است. و آن دسته از ما که ذهنیت رشد داریم توسط معلمان، والدین، و مربیان هوشمند این هدیه را دریافت می کنیم. اما همچنین می ‌توانیم این هدیه را خودمان به خودمان بدهیم. ما می ‌توانیم استعدادهای تازه را پرورش دهیم و سرنوشت خود را با تغییر باورهای خود در مورد خودمان تغییر دهیم. این می تواند شامل شناسایی عادات مداوم ذهن که شما را عقب نگه می دارد و اصلاح آن ها باشد. از این طریق دقیق تر و سازنده تر خواهید بود.

 • در مورد حسادت

دکتر کارول در قسمتی از کتاب می گوید: “شکست ها و مشکلات شما ، عزت نفس دیگران را تهدید نمی کند.”

کسی که عزت نفسش از احساس برتر بودن نسبت به بقیه نشأت می گیرد، از موفقیت ها و دارایی های شما ناراحت می شود. بسیاری از مردم مایل به ایجاد تغییرات مثبت در زندگی خود نیستند زیرا از این بابت می ترسند که سایر افراد اطراف شان موافق این تغییرات نباشند و آنها را ترک کنند.

این یک حقیقت است: مردم همیشه از شما به خاطر تمایل به انجام کاری که خودشان انجام نمی دهند، ناراحت می‌ شوند.

اگر از تنها بودن می ‌ترسید، هرگز به پتانسیل های وجودتان دست نخواهید یافت.

 • در مورد زیبنده و شایسته بودن

دکتر کارول در قسمتی از کتاب می گوید: “طرز فکر ثابت به افراد اجازه شایسته بودن نمی دهد. آن ها مجبورند همیشه همان طور باقی بمانند.”

دیدن این که مردم تمام عمر خود را هدر می‌دهند و سعی می‌ کنند به خودشان و دیگران ثابت کنند که مهم هستند، غم‌ انگیز است. برای کسانی که ذهنیت رشد دارند ، حتی درک این افراد دشوار است.

 • در مورد پتانسیل

دکتر کارول در قسمتی از کتاب می گوید: “اطلاعات زیادی وجود دارد که توسط دست ‌کم گرفتن پتانسیل دانشجویان برای پیشرفت، هدر می‌ رود.”

کم نیستند افرادی با ذهن های بزرگ که هیچ پیشرفتی نداشته اند، زیرا همیشه در گوش شان خوانده شده که پتانسیل پیشرفت در زمینه ریاضی یا هر چیز دیگر را ندارند؟

 • در مورد طبیعی بودن

دکتر کارول در قسمتی از کتاب می گوید: “تنها به این دلیل که برخی افراد می ‌توانند کاری با آموزش کم یا بدون آموزش انجام دهند، این بدین معنا نیست که دیگران نمی ‌توانند با آموزش این کار را انجام دهند. حتی مواردی دیده شده که این افراد خیلی بهتر این کار را انجام می دهند.”

 • در مورد برچسب زدن

دکتر کارول در قسمتی از کتاب می گوید: “در ذهنیت ثابت ، هر دو برچسب مثبت و منفی می توانند ذهن شما را آشفته کنند. وقتی برچسب مثبتی به شما زده می شود ، از از دست دادن آن می ترسید و هنگامی که با برچسب منفی برخورد کردید ، می ترسید که واقعا سزاوار آن باشید.”

این یک آزمایش بسیار سخت اما آموزنده است: سعی کنید ۲۴ ساعت بدون اینکه به کسی برچسب بزنید، چه در کلام و چه در افکار خود، بگذرانید. قطعا قادر به انجام این کار نخواهید بود و بعد از این که دیدید روزانه چقدر این کار را انجام می دهید و به دیگران برچسب می زنید شوکه خواهید شد.

نمی دانم چرا خیلی دوست داریم مردم را برچسب گذاری و دسته بندی کنیم ، اما این یک عادت خطرناک به خصوص در مورد کودکان و جوانان است.

 • در مورد روابط

دکتر کارول در قسمتی از کتاب می گوید: “در مورد موفقیت شخصی، این باور – که موفقیت نباید به تلاش نیاز داشته باشد – مردم را از همان چیزی که نیاز دارند تا روابط خود را شکوفا کنند، دور می کند. احتمالاً به همین دلیل بسیاری از روابط از بین می روند، زیرا مردم معتقدند که عشق ورزیدن بدان معنی است که هرگز نیازی به انجام کار خاصی نیست. “

من حدس می زنم بخشی از دلایلی که همه ما به دنبال اسطوره عشقی بی دردسر هستیم، این است که مایلیم در انرژی مان صرفه جویی کنیم.

 • در مورد تحسین کردن

دکتر کارول در قسمتی از کتاب می گوید: ” ستایش هوش کودکان به انگیزه آن ها آسیب می رساند و به عملکرد آنها آسیب می رساند… بله ، کودکان تحسین شدن بخاطر هوش و استعداد را دوست دارند. این کار واقعا به آن ‌ها یک درخشش ویژه می دهد اما فقط برای لحظه ‌ای. زمانی که آن‌ ها به مانع برخورد می‌ کنند، اعتماد به نفس آن ‌ها خدشه دار می شود و انگیزش شان از دست می رود. اگر موفقیت به این معنی است که آن ‌ها باهوش هستند، پس شکست به این معنی است که آن‌ها کند ذهن هستند. این همان طرز فکر ثابت یا ذهنیت ثابت است. به عنوان یک روانشناس ، توصیه های درجه یک من به والدینی که می خواهند فرزندان با اعتماد به نفس و منظم تربیت کنند این است: تحسین تلاش و خلاقیت آن ها ، نه تحسین توانایی و یا نتایج “

به جای ، اینکه بگویید‌ ” وای تو. واقعاً باهوش هستی” بگوید ، “من به تو افتخار می کنم که انقدر سخت کار کرده ای که برای آن آزمون درس بخوانی.”

 • در مورد والدین بودن

دکتر کارول در قسمتی از کتاب می گوید: ” اگر والدین می خواهند به فرزندان خود هدیه ای دهند ، بهترین کاری که می توانند انجام دهند این است که به چالش کشیدن را به فرزندان خود بیاموزند ، اجازه بدهند که بچه ها در معرض اشتباهات قرار بگیرند ، از تلاش خود لذت ببرند و به یادگیری خود ادامه دهند. “

محافظت از فرزندانتان فقط نیمی از کار شماست. نیمی دیگر این است که به آنها بیاموزید که چگونه بدون شما زندگی کنند. زمانی می توانید به مورد دوم برسید که از محافظت آن ها بکاهید.

 • در مورد آموزش

دکتر کارول در قسمتی از کتاب می گوید: “برخی از مربیان سعی می‌ کنند به دانش آموزان خود اطمینان دهند که آن‌ ها همیشه خوب و عالی هستند. معلمان دارای ذهنیت رشد ، حقیقت را به دانش آموزان خود می‌ گویند و و به آنها ابزاری می دهند تا این وقفه ها را جبران کنند.”

اگر شما معلم، پدر، مربی، مشاور، پزشک، مدیر یا هر فرد دیگری که با بچه ها در ارتباط هستید، تنبل نباشید.

کار سخت و ناراحت ‌کننده ‌ای است که به کسی بگویید که راه زیادی برای رفتن دارد و حتی سخت‌ تر است که کنارش بمانید و به او نشان دهید که چطور می‌ تواند پیشرفت کند. اما خوب این وظیفه ما است.

 • در مورد دیدگاه خود

دکتر کارول در قسمتی از کتاب می گوید: “دیدگاه شما بر روی خودتان و نحوه هدایت زندگی تان عمیقاً تأثیر می گذارد.”

اکثر ما حتی تصور هم نمی کنیم که اعتقادات قدرتمندی در مورد خودمان داشته باشیم که به طور مداوم در پس زمینه ذهن ما فعالیت می کنند و بر روی انتخاب هایی که در زندگی انجام می دهیم از کوچک ترین تا مهم ترین آن ها تأثیر می گذارد.

اگر غالباً خود در مسیری از زندگی گیر کرده ، گیج شده و یا وحشت زده می بینید، ارزش دارد که به درون تان نگاهی بیندازید و باورهای خود را درباره خودتان بررسی کنید. به طور جدی ، بنشینید و 10 یا 15 از مهمترین جنبه های خود را لیست کنید. سپس برای هرکدام از آنها از خودتان بپرسید: من در مورد هوش / مهارت های افراد / احساس طنز / دلسوزی / اخلاق کاری / عزت نفس و… چه اعتقادی دارم؟

ذهنیت ما انتخاب های ما را به ما دیکته می کنند. اگر بتوانیم یاد بگیریم این ذهنیت ها را ببینیم ، می توانیم آنها را تغییر دهیم و این کار ، روند زندگی ما را تغییر می دهد.


و اما سخن پایانی…

با توجه به سخنان دکتر کارول دوک و مواردی که در این مطلب عنوان کردیم، می توان به اهمیت داشتن طرز تفکر رشد پی برد. این ذهنیت را در نظر بگیرید و در صورتی که دارای طرز تفکر ثابت هستید سعی کنید آن را به تدریج به ذهنیت رشد تغییر دهید.


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین

1 دیدگاه

 1. اسماعیل

  سلام
  عالی عالی عالی بود

نظر خود را بیان کنید