طرز تهیه گز آردی اصفهان

دستور تهیه گز خوشمزه و خانگی به صورت مغزدار با پسته

طرز تهیه گز اصفهان

یکی از سوغات های معروف و پرطرفدار اصفهان، گز آردی است که در سطح بین المللی شناخته شده است.

گز آردی، از شیرینی های قدیمی اصفهان است که در تهیه آن، به مغز پسته، سفیده تخم مرغ، گلاب، بادکا و… نیاز داریم. برای طرز تهیه گز آردی، با آشپزی آلامتو همراه باشید.

مواد لازم برای 8 نفر
گلاب۱ قاشق سوپخوری
مغز پسته۱۵۰ گرم
آرد سفیدبه میزان لازم
بادکا۳۰۰ گرم
سفیده تخم مرغ۵ عدد
شکر۲۵۰ گرم

طرز تهیه گز اصفهان

طرز تهیه گز اصفهان

 1. برای تهیه گز آردی اصفهان، ابتدا در قابلمه ای ۱ لیوان آب می ریزیم. شکر را به آن می افزاییم و روی حرارت قرار می دهیم و با قاشق هم می زنیم تا شکر در آب کاملا حل شود.
 2. پس از حل شدن شکر بادکا را به آن اضافه می کنیم؛ ابتدا که بادکا را می ریزیم مانند سر رفتن شیر بالا می آید؛ پس با یک قاشق چوبی سریع بادکا (مایعی چسبنده و بی بو است) را با شربت هم می زنیم تا مخلوط شوند؛ حرارت را ملایم می کنیم و پیاپی مواد را مخلوط می کنیم تا کشدار شود.
 3. برای اینکه مطمئن شویم که شهد گز آماده شده است، کمی از مخلوط شربت و بادکا که کشدار شده است را در لیوان آب یخ می ریزیم؛ اگر حالت شکننده داشت، باید شهد را از روی گاز برداریم و به مخلوط کردن ادامه دهیم اما شهد آماده است و اگر شهد زمان ریختن در آب یخ تغییری نکرد، باید اجازه بدهیم تا بیشتر روی حرارت بماند و مجددا به هم زدن ادامه می دهیم.
 4. سفیده های تخم مرغ را با همزن برقی به قدری هم می زنیم که کاملا سفت شود و زمانی که ظرف را بر می گردانیم از داخل ظرف بیرون نریزد.
 5. سپس گلاب را به آن می افزاییم و مخلوط می کنیم.
 6. ۲ قاشق از شهد گز را نیز به آن اضافه می کنیم و مجددا با همزن خوب مواد را هم می زنیم.
 7. مواد را به باقی شهد گز که در قابلمه است اضافه می کنیم و خوب هم می زنیم تا مایه یک دستی به دست بیاوریم و مواد به طور کامل مخلوط شوند.
 8. سپس قابلمه را مجددا روی حرارت ملایم می گذاریم و با همزن دستی مایه گز را روی حرارت هم می زنیم تا کمی قوام بگیرد و سفت شود.
 9. پس از کمی سفت شدن، با قاشق چوبی، مانند هم زدن حلیم گندم به شکل پارویی، مایه گز را هم می زنیم و مغز پسته ها را اضافه می کنیم و پارویی به هم زدن ادامه می دهیم تا زمانی که دیگر چسبندگی مایه گز را به دست کم احساس کنیم.
 10. مقداری از مایه گز بر می داریم و به هر صورت که تمایل داریم به آن شکل می دهیم و در آرد می غلتانیم تا پوشیده از آرد شود و بعد تکان می دهیم و در ظرف می چینیم.
 11. تمامی مایه گز را به همین صورت آماده می کنیم.

نوش جان.

♨ نکات مهم «طرز تهیه گز آردی اصفهان»

با مقدار موادی که در این دستور شیرینی پزی قرار گرفته است، می توانید برای ۸ نفر گز اصفهان تهیه کنید. در صورتی که می خواهید مقدار کمتر یا بیشتری گز اصفهان تهیه کنید، کافیست مقدار مواد را ضرب یا تقسیم کنید.


نظرات بسته اند