طرز تهیه کلوچه خرماییکلوچه خرمایی یکی از میان وعده های سالم و مقویی و بسیار خوشمزه ای است که در بین مردم بسیار محبوب و شناخته شده است که با توجه به استفاده از خرما در آن به عنوان ماده ی اصلی، کلوچه خرمایی یکی از بهترین راه های خوردن خرما است برای کسانی که خیلی میل به خوردن خرما ندارند. یکی از دلایل سالم بودن این نوع کلوچه نسبت به سایر کلوچه های دیگر آن است که این کلوچه بیشتر شیرینی خود را از مواد میانی خود که از خرما تشکیل شده است می گیرد و در آن خیلی از شکر استفاده نمی شود. امروز ما در آلامتو طرز تهیه کلوچه خرمایی خانگی را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه کلوچه خرمایی

 • سفیده تخم مرغ 2 عدد
 • شکر 3 ق غذاخوری
 • خمیر مایه 1 ق غذا خوری
 • آرد 2/5 تا 3 لیوان
 • آب ولرم نصف لیوان
 • روغن مایع به مقدار لازم
 • گردو 10 عدد
 • دارچین نص ق غذا خوری
 • خرما 20 تا 25 عدد
 • زرده تخم مرغ 1 عدد
 • وانیل نوک ق مربا خوری
 • گلاب 1 ق مربا خوری
 • زعفران 1 ق مربا خوری

طرز تهیه کلوچه محلی خرمایی خانگی

مرحله اول: آماده سازی خمیر مایه

ابتدا 4 قاشق غذا خوری آب ولرم را با یک قاشق شکر و خمیر مایه به خوبی مخلوط کنید و هم بزنید و بعد روی آن را بپوشانید و ده دقیقه به آن زمان دهید تا به خوبی خمیر مایه به عمل بیاید.

مرحله دوم: آماده سازی خمیر کلوچه

درون ظرف نسبتاً بزرگی سفیده های تخم مرغ را به همراه بقیه ی شکر و آب بریزید و به آن ها روغن را به همراه خمیر مایه ای که به عمل آمده اضافه کنید و آن ها را با هم زن دستی به خوبی با یکدیگر مخلوط کنید و هم بزنید تا تخم مرغ ها از لختگی خارج شوند سپس آرد را الک کنید و در چند مرحله به آرامی به مواد خیس خود اضافه کنید و هم زمان با اضافه کردن آرد مخلوط را هم با همزن دستی هم بزنید تا خمیری که به دست می آید چسبندگی نداشته باشد سپس آن را به خوبی با دست خود ورز دهید و بعد کف ظرفی را مقداری چرب کنید و روی ظرف را سلفون بکشید و به خمیر خود به مدت دو ساعت درون یخچال استراحت بدهید.

مرحله سوم: آماده سازی مواد میانی کلوچه

ابتدا مغز گردو ها را داخل آسیاب بریزید و خوب آن ها را آسیاب کنید سپس خرما ها از وسط به دو قسمت تقسیم کنید و هسته ی آن ها را خارج کرده و ماهیتابه ای برداشته و درون آن خرما ها را به همراه گردو هایی آسیاب شده و دارچین و 5 قاشق آب و 2 ق روغن اضافه کنید و روی حرارت بگذارید و خوب آن ها را با یکدیگر تفت دهید و مخلوط کنید تا یکدست شوند و حالتیی خمیری شکل بگیرند و بعد آن ها را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید تا خنک شوند.

مرحله چهارم: آماده سازی کلوچه های خرمایی

خمیر را از یخچال درآورده و آن را توسط وردنه ای روی سطح کار پخش کنید و مواد میانی را روی نصف سطح خمیر پخش کنید و با بقیه ی خمیر روی مواد را بپوشانید و آن ها را به صورت نواری برش دهید و و نوار ها را به صورت دایره ای شکل دهید.

مرحله پنجم: پخت کلوچه خرمایی

فر به مدت 15 دقیقه با دمای 180 درجه را روشن کنید و زمان دهید تا به خوبی داخل آن گرم شود سپس ظرفی را برداشته و درون آن زرده تخم مرغ را با وانیل و زعفران و گلاب بریزید و خوب با یکدیگر مخلوط کنید و مخلوط آن ها را با برسی روی تمامی کلوچه ها بمالید و بعد روی سینی فر کاغذ روغنی قرار دهید و تمامی کلوچه ها را درون آن بچینید و بعد آن ها را به مدت 20 دقیقه با دمای 180 درجه قرار دهید تا به خوبی پخته و طلایی شوند. و بعد از آن هم کلوچه های خرمایی شما آماده ی سرو هستند. نوش جان

طرز تهیه کلوچه خرمایی


نکات کلیدی در تهیه کلوچه خرمایی خانگی

 1. در صورتی که خمیری که تهیه کرده اید چسبندگی داشت برای گرفتن چسبندگی آن کافی است کمی دست خود را چرب کنید و نیازی نیست آرد اضافی به خورد خمیر خود بدهید.
 2. موادی که برای رومال کلوچه ها استفاده می کنید اختیاری است و در صورت دلخواه می توانید آن ها را تغییر دهید.
 3. در صورت دلخواه می توانید پوست خرما ها را نیز قبل از استفاده جدا کنید.

♨ نکات مهم «طرز تهیه کلوچه خرمایی محلی خانگی خوشمزه»

در صورتی که خمیری که تهیه کرده اید چسبندگی داشت برای گرفتن چسبندگی آن کافی است کمی دست خود را چرب کنید و نیازی نیست آرد اضافی به خورد خمیر خود بدهید.


نظر خود را بیان کنید