بهترین زمان بدنسازی در روز

چه زمانی از روز برای تمرینات بدنسازی مناسب است؟

lift-weights

صبح‌ها زود بیدار شدن کمی سخته! ظهرها کسل هستی و حوصله تمرین نداری! عصرها وقت بازار رفتن و تفریحه! شبا هم که باید فوتبال دید و تلگرامو چک کرد!

بهترین زمان روز برای تمرین کردن چه زمانی است؟

اگر می خواهید بدانید که چه زمانی از روز برای ورزش کردن مناسب است باید بگوییم که هر زمانی که شما بتوانید این کار را به طور مداوم انجام دهید! فواید ورزش فقط زمانی قابل ‌توجه است که شما این کار را به طور مرتب انجام دهید، بنابراین اگر تنها زمانی که شما می‌ توانید آن را به طور مداوم انجام دهید ساعت ۶ صبح است، پس می گویم ۶ صبح بهترین زمان برای تمرین شما است. از آنجا که ما در گیر تعهدات شغلی، تحصیلی و خانوادگی هستیم می تواند زمان اختصاص به تمرین ورزشی در هر فرد متغیر باشد.

سنجیدن عملکرد:

به خوبی تأیید شده است که حداکثر قدرت و عملکرد می تواند در طول روز نوسان داشته باشد و کمترین میزان آن در اوایل صبح و اوج آن در ساعات بعد از ظهر رخ می دهد. این تغییرات در عملکرد، به احتمال زیاد در تمرینات با شدت زیاد – کوتاه مدت اتفاق می افتد و در طول فعالیت های کم فشار کمتر مورد توجه قرار می گیرند.

یکی از توضیحات احتمالی برای تغییر قدرت در طول روز، تغییر در دمای بدن شماست که معمولاً هنگام بعد از ظهر اوج می گیرد.

افزایش دما می تواند یک اثر گرم شدن منفعل داشته باشد، واکنش های متابولیکی را افزایش دهد، انعطاف پذیری رباط ها و تاندون ها را افزایش دهد و سرعت هدایت پتانسیل های عمل یا سرعتی که یک ضربه از اعصاب به سمت عضله شما می رود را افزایش می دهد.

بهترین ساعت روز برای ورزش

فراتر از حرارت بدن

تغییر در دمای بدن در طول روز ممکن است تا حدی تغییرات در قدرت و عملکرد قدرتی کوتاه مدت ماهیچه را توضیح دهد. همچنین با چندین مطالعه که در ساعات اولیه روز فعالیت EMG را نشان می ‌دهد، شواهدی مبنی بر اینکه بدن شما برای جذب فیبرهای عضلانی در صبح تلاش می ‌کند، وجود دارد. این امر لزوماً بر فعالیت کم شدت تأثیر نمی گذارد.

البته نوساناتی در پروفایل هورمون شما وجود دارد که در طول روز رخ می دهد. تستوسترون و کورتیزول هر دو در صبح به اوج خود می رسند، سپس در عصر و شب، غلظت آن ها کاهش می یابد. در صورتی که صبح ها را برای تمرین ورزشی تان انتخاب کرده اید، خوب است بدانید که افزایش صبحگاهی کورتیزول آسیب زا است، زیرا می تواند باعث از کار افتادگی ماهیچه ها شود، اما تصور می شود که افزایش همزمان تستوسترون در بعد از ظهر ممکن است تلاش بدن برای خنثی کردن اثرات کورتیزول باشد.

نشان داده شده که تمرين های مقاومتی که در عصر انجام شده است باعث کاهش سطح کورتيزول، کاهش کاتابوليک و افزايش محيط آنابوليک می شود، بنابراين می تواند سازگاری هيپرتروفيک مرتبط با تمرینات مقاومتی را بهينه سازد.

در این نقطه نمی توانیم بگوییم که این تغییرات کوتاه‌ مدت می‌ تواند منجر به سازگاری طولانی‌ مدت در اندازه و استحکام ماهیچه شود، اما به نظر می ‌رسد تفاوت زیادی در اندازه ماهیچه بین گروه‌هایی که به طور منظم در ساعات صبح یا در ساعات شب تمرین می‌ کنند وجود ندارد.

به تمام افرادی که ورزش کردن را در ساعات صبح روزشان می گنجانند، توصیه می شود که در محیط گرم تری شروع به تمرین کنند. اگر از طرفداران تمرین در گرما نیستید، فقط 5 تا 10 دقیقه دیگر گرم کردن خود را تمدید کنید تا به افزایش انعطاف پذیری و تحرک عضلات و رباط های خود کمک کنید. برای کمک به سرکوب پاسخ کورتیزول، قبل از رفتن به سالن ورزشی، یک قطعه کوچک میوه بخورید و در طول تمرین خود مقداری مکمل BCAA بنوشید تا از بین بردن پروتئین ماهیچه ها به حداقل برسد.

اگر همه موارد دیگر شکست خورد، فقط با زمان تمرین خود سازگار باشید. تمرین منظم در یک زمان خاص می‌ تواند تغییرات روزمره در عملکرد کوتاه‌ مدت را تغییر دهد. این به این معنی است که اگر شما به طور مکرر در ساعات صبح تمرین کنید، می ‌توانید عملکرد ضعیف بامدادی خود را به همان میزان و یا حتی بالاتر از آنچه در اواخر بعد از ظهر مشاهده می‌ کنید، بهبود بخشید.

مهمترین عامل این است که متعهد شوید که به طور مرتب به ورزشگاه بروید ، و به آن بچسبید!


3 دیدگاه

 1. m.Amin

  بعد از ناهار برای تمرین بدنسازی مناسب است؟

 2. مهدی

  سلام.من کارم طوریه ک همیشه شب کارم.بهترین موقع واسه ورزش کردنم صبحه یا عصر؟

  • mohammad

   صبح

نظر خود را بیان کنید