بهترین غذا برای تقویت حافظه و تمرکز

10 غذایی که در تقویت حافظه و تمرکز به شما کمک می کنند!

مواد غذایی مفید برای سلامت مغز

مغز مرکز بدن است. این قسمت از بدن تمامی حرکات و در نهایت کل زندگی شما را کنترل می کند. علاوه بر این مغز مسئولیت نگهداری تمام خاطرات شما را بر عهده دارد و در توانایی شما برای تمرکز کردن نقش بسزایی دارد.

در زندگی روزمره توانایی تمرکز بسیار مهم و سخت است. تمرکز بیشتر، بهره وری را به حداکثر خواهد رساند، نتایج بهتری از کارها شاهد خواهیم بود و به حفظ ذهن شما در طول روز نیز کمک می کند.

حافظه نیز به همان اندازه مهم است و به شما این امکان را می‌ دهد که حقایق، چهره‌ ها، نام ‌ها و چیزهای دیگری را به خاطر داشته باشید که کیفیت زندگی شما را بهبود می ‌بخشد.

اگر حافظه خوبی ندارید یا نمی توانید به خوبی تمرکز کنید، احتمالا از سلامت خوب مغز نیز برخوردار نیستید.

این اتفاق شما را در معرض ابتلا به اختلالات عصبی مربوط به سن قرار می دهد و به همین دلیل است که ضروری است که مطمئن شوید همه کارهایی که برای داشتن یک مغز سالم و قوی موردنیاز است را انجام می دهید.

حالا این سوال مطرح می شود که چه کارهایی برای رسیدن به این هدف باید انجام دهیم؟

باور کنید یا نه، مقدار زیادی از این کارها و عوامل به رژیم غذایی تان مربوط می شود.

اگر درست غذا بخورید، مغزتان از شما قدردانی خواهد کرد.


  1. زردچوبه

تحقیقات نشان می دهد که کورکومین جزء فعال زردچوبه، قادر است از مانع بین خون و مغز عبور کند و به این معنی است که فواید مثبت آن می ‌تواند وارد مغز شود و به سلول‌ های آن کمک کند.

کورکومین دارای ویژگی‌ های بی ‌شماری از جمله خواص آنتی‌ اکسیدانی و ضد التهابی است که نشان می ‌دهد می ‌تواند حافظه، تمرکز و عملکرد کلی مغز را افزایش دهد، مانند:

الف) آلزایمر

مطالعات نشان می دهند که زردچوبه می تواند حافظه بیماران آلزایمری را به طور کلی بهبود بخشد، و اعتقاد بر این است که جزء فعال این ادویه مفید می تواند پلاک های آمیلوئیدی که عمدتا مسئول ایجاد این بیماری هستند، را پاک کنند.

ب) رشد سلولی

كوركومين باعث تقويت عوامل نوروئيدي در مغز مي شود و اساسا به عنوان هورمون رشد شناخته مي شود. کورکومین می تواند رشد سریع سلولی را افزایش دهد.

ج) حالت

کورکومین می تواند تولید هورمون احساس خوب که به افزایش تفکر مثبت کمک می ‌کند، را افزایش دهد. دوپامین و سروتونین اضافی که به واسطه کورکومین تولید می شوند، برخی علائم افسردگی را به طور موفقیت آمیز رفع می کنند.

همچنین بخوانید: خوراکی های افزایش تمرکز و تقویت مغز

  1. شکلات تلخ

فلاونوئیدها نوعی آنتی اکسیدان بر پایه گیاه هستند و در پودر کاکائو و شکلات تلخ بسیار فراوانند. فلانوئیدهایی که شما از شکلات تلخ دریافت می کنید در واقع در مغزتان جمع می ‌شوند، به همین دلیل است که برای عملکردهای شناختی بسیار مفید هستند.

تحقیقات گسترده نشان می‌ دهند که فلانوئیدهای شکلات قادر به افزایش توانایی یادگیری و حافظه هستند.

حتی بیشتر مطالعات ثابت کرده ‌اند که فلانوئیدها می‌ توانند از زوال ذهنی که با افزایش سن همراه است جلوگیری کنند و مهم تر از همه، شکلات ویژگی‌ های تقویت روحیه دارد که برای کسانی که به کمی تقویت روحیه نیاز دارند عالی است.


  1. روغن نارگیل

روغن نارگیل یک چربی سالم است که برای استفاده کاملا ایمن است، چرا که این یک روغن گیاهی است. این بدان معنی است که این روغن حاوی چیزی به اسید لوریک است که به افزایش کلسترول خوب یا HDL کمک می کند.

مهمتر از همه، روغن نارگیل قادر به تقویت توانایی مغز است.

مطالعات نشان داده ‌اند که روغن نارگیل می ‌تواند به بهبود بخش ‌های مرتبط با جهت گیری مغز و نیز مهارت ‌های زبان کمک کند.

ایمن است که بگوییم اگر روغن نارگیل بر روی افرادی که دچار اختلالات دژنراتیو شده اند کار کند، احتمالا اثرات خوبی بر روی دیگرانی که به دنبال تمرکز و حافظه در زندگی روزمره هستند، دارد.

فقط مطمئن شوید که مصرف خود را در حد تعادل نگه می دارید!

همچنین بخوانید: بهترین ورزش برای تقویت مغز چیست؟

  1. ماهی چرب

ماهی چرب یکی از بهترین غذاها برای مغز است و برای این ادعا دلیل بسیار خوبی هم دارد.

در حالیکه 60٪ مغز انسان از چربی تشکیل شده است، تقریبا 50٪ از آن، انواع مختلفی از چربی امگا 3 است که در این ماهی به وفور یافت می شود.

مغز از چربی‌ های امگا ۳ استفاده می ‌کند تا به ایجاد سلول ‌های عصبی و سلول ‌های مغزی کمک کند. علاوه بر آن، این چربی ‌ها برای جلوگیری از زوال شناختی و بیماری‌ های مرتبط با آن نیز ضروری هستند.

امگا 3 بسیار کم می تواند موجب اختلالات خلقی شود، به همین دلیل ماهی چرب به همان اندازه که برای اهداف دیگر مهم است، برای تفکر مثبت نیز اهمیت دارد.

تحقیقات همچنین نشان می ‌دهند که خوردن ماهی چرب به افزایش ماده خاکستری مغز کمک می‌ کند و باعث ایجاد مهارت‌ های تصمیم‌ گیری بهتر و همچنین تقویت حافظه عاطفی می ‌شود.


  1. تخم مرغ

تخم ‌مرغ پر از مواد مغذی حیاتی، ویتامین و دیگر اجزایی است که به سالم ماندن مغز کمک می کنند.

از جمله این اجزا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

الف) کولین:

این مواد مغذی در تولید استیل کولین که نوعی انتقال‌ دهنده عصبی است، حیاتی هستند. کولین مسئولیت افزایش تفکر مثبت و همچنین کمک به بهبود حافظه کلی و توانایی شناختی را بر عهده دارد.

متاسفانه بسیاری از مردم برای ترویج این جزء حیاتی به اندازه کافی تخم مرغ نمی خورند. زرده تخم مرغ به طور کامل با کولین پر شده است.

بنابراین از مصرف تخم مرغ به اندازه کافی در رژیم غذایی تان مطمئن شوید.

ب) فولات:

این ویتامین B برای سلامت کلی مغز ضروری است. تحقیقات نشان می ‌دهند که آن ‌هایی که اسید فولیک به اندازه کافی مصرف نمی‌ کنند، امکان ابتلا به زوال عقل با افزایش سن در آن ها بیشتر است.

در واقع، بیماران مبتلا به کاهش شناختی می توانند روند این بیماری را با مصرف مکمل اسید فولیک آهسته یا متوقف کنند.

ج) ویتامین B12:

با وجود یک ویتامین B دیگر، این ماده مغذی به حفظ سطح منطقی و متعادل قند در مغز کمک می ‌کند.

همچنین با کمک به سنتز مواد شیمیایی در مغز، به پردازش و عملکرد کلی بهتر منتهی می شود.


  1. رزماری

ما اغلب از رزماری برای افزودن طعم به غذایمان استفاده می کنیم. رزماری بارهای خاصی دارد که باعث شده در طول سال ها به منظور اهداف دارویی مورداستفاده قرار گیرد.

یکی از ترکیبات فعال اصلی این گیاه اسید کارسونیک است که در واقع یک آنتی ‌اکسیدان است.

همانطور که می‌ دانیم، آنتی ‌اکسیدان‌ ها با رادیکال‌ های آزاد مبارزه می ‌کنند. در همین حال، کارنوزول، جز دیگری که در رزماری یافت می ‌شود، نیز همین کار را انجام می ‌دهد. این دو جزء به اتفاق هم، می ‌توانند مقدار اکسیداسیونی که در سلول‌ های چربی اتفاق می‌ افتد را کاهش دهند.

با توجه به این واقعیت که مغز از چربی زیادی تشکیل شده است، این برای حافظه بی‌ نهایت مفید است. اجزای رزماری به محافظت از مغز در برابر اکسیداسیون که می ‌تواند منجر به تغییر منفی و باعث زوال مغزی شود، کمک می ‌کنند.

همچنین بخوانید: سیب زمینی با رزماری سرخ شده

  1. بلوبری های تقویت مغز

بلوبری ها یک جزء اصلی از غذاهای مغزی هستند و با ویژگی ‌های محافظ فوق ‌العاده‌ برای روند پیری مغز، که آن را از آسیب محافظت می‌ کنند شناخته شده هستند.

البته همه چیز فقط به زغال اخته ختم نمی شود! برخی دیگر از توت های غنی شده دارای آنتوسیانین هستند که آنتی اکسیدان ها و ترکیبات ضد التهابی گیاهی هستند. آن‌ ها از التهاب و استرس اکسیداتیو جلوگیری می‌ کنند و در نتیجه خطر بیماری ‌های دژنراتیو مغز را کاهش می ‌دهند.

تحقیقات همچنین نشان داده است که آنتی اکسیدان های موجود در زغال اخته به طور خاص می توانند اثرات بسیار مثبتی بر روی ارتباطات سلولی درون مغز داشته باشند. احتمالا زغال اخته می تواند شدت از دست رفتن حافظه کوتاه مدت را کاهش دهد و حافظه کلی را نیز بهبود بخشد.


  1. آجیل

با توجه به مطالعات متعدد، آجیل‌ ها قادر به افزایش سلامت قلب هستند. شما ممکن است فکر کنید که این ربطی به سلامت مغز ندارد اما به طور معمول یک بدن سالم برابر با یک ذهن سالم است و در این مورد، این قطعا درست است.

تحقیقات نشان می‌ دهند که مصرف منظم آجیل می تواند دیدگاه فرد را در زمینه سلامت مغز بهبود بخشد و از خطر اختلالات عصبی جلوگیری کند. علاوه بر این اگر آجیل به مدت چند سال جزئی از رژیم غذایی فرد باشد، می‌ تواند به شدت حافظه فرد را تیز کند.

حتما می پرسید چرا این اتفاق می ‌افتد؟ متخصصین بر این باورند که این به خاطر ترکیبی از مواد مغذی موجود در آجیل است که شامل چربی ‌های خوب، ویتامین E و آنتی ‌اکسیدان ‌ها هستند.

وجود این ترکیبات با هم، به ساخت مغز کمک می‌ کنند در حالی که از کاهش ذهنی ناشی از رادیکال ‌های آزاد جلوگیری می ‌کنند.

امروز در بخش منظمی از رژیم غذایی تان آجیل را بگنجانید و درآینده از مزایای بی نظیر آن بهره مند شوید.

گردو به خاطر محتوای امگا ۳ بهترین گزینه شما برای مصرف آجیل است، اما تقریبا همه انواع آجیل نتایج خوبی را ارائه می ‌دهد.


  1. کلم بروکلی تقویت مغز

کلم بروکلی به عنوان یک سبزیجات سبز، مقدار زیادی آنتی ‌اکسیدان‌ و مواد مغذی ضد التهاب را در میان اجزایش دارد که به آن اجازه می‌ دهند تا با رادیکال ‌های آزاد مبارزه کرده و از آسیب به مغز جلوگیری کند.

از همه مهم تر اینکه، کلم بروکلی یک تن ویتامین K دارد! فقط یک فنجان از آن دارای بیش از 100٪ از مقدار توصیه شده برای مصرف روزانه است!

ویتامین K محلول در چربی است، به این معنی که برای مغز مناسب است.

همچنین در شکل گیری چربی شناخته شده به عنوان اسفنگولیپید که در مقادیر انبوه در تمام سلول های مغز شما وجود دارد، نیز استفاده می شود.

به همین دلیل است که بروکلی چنین تاثیر مثبتی بر روی حافظه دارد و به افراد مسن ‌تر امکان یادآوری و تمرکز بیشتر را می‌ دهد.

همچنین بخوانید: راه های تقویت مغز و افزایش قدرت ذهن

  1. روغن زیتون فوق بکر

این نوع روغن در رژیم‌ های غذایی مدیترانه ‌ای بسیار مورد استفاده قرار می‌ گیرد؛ مردم در کشورهایی که این نوع غذا را مصرف می ‌کنند معمولا اختلالات مغزی کمتری را تجربه می‌ کنند و مشکلات کمتری با شرایط سلامتی مرتبط با سن دارند.

روغن زیتون اضافی فوق بکر -و به طور کلی روغن زیتون- سرشار از خواص ضد التهابی هستند. هم چنین منبع بزرگی از چربی‌ های تک اشباعی است که مسلما بهترین نوع چربی برای اضافه شدن به رژیم غذایی شما هستند.

ماهیت ضد التهابی این روغن آن را برابر با داروهای التهابی قرار می دهد!

پلی فنول های موجود در روغن زیتون، آنتی اکسیدان هایی هستند که برای تقویت حافظه شناخته شده اند و به مهارت های یادگیری کمک می کنند تا به شدت تیز باقی بمانند، به ویژه هنگامی که سن شما در حال افزایش است.

هم چنین آن‌ ها می توانند عملکرد کلی مغز و توانایی شناختی را نیز بهبود بخشند.


سخن پایانی

سلامت مغز نه تنها برای تمرکز و حافظه، بلکه برای سلامت جسمانی، طول عمر و شادی نیز حیاتی است.

بعد از همه این ها، مغز مرکز بدن است، و هر حرکت و فرآیند بدن را کنترل می ‌کند. اگر مغز نتواند خوب کار کند، نه تنها تمرکز و حافظه، بلکه سلامتی تان را هم از دست خواهید داد.

بنابراین، می توانید با مصرف این ۱۰ غذایی که حافظه و تمرکز شما را تقویت می کنند، از مغز خود محافظت کنید. این غذاهای سالم را به رژیم غذایی تان اضافه کنید و از مزایای طولانی ‌مدت آن‌ ها لذت ببرید!


نظر خود را بیان کنید