زیباترین جاذبه های گردشگری اروپا

آیا اینها ۱۰ جاذبۀ برتر اروپا هستند؟ / قسمت دوم

اختصاصی آلامتو ؛ چندی پیش در مقاله ای با عنوان “دیدنی ترین مکان های اروپا” شروع به معرفی 10 جاذبه برتر گردشگری اروپا کردیم امروز در ادامه این مقاله می خواهیم لیست 10 تایی جاذبه های گردشگری اروپا را کامل کنیم.

لوور، پاریس

پس شما به سفری مذهبی برای دیدن نقاشی مونا لیزا رفته اید و در نهایت متوجه شده اید که دیدن آن چندان هم شوکه کننده نیست… بهترین بخش موضوع این است که اکنون می توانید باقی روز خود را با گم شدن (هم در معنای فیزیکی و هم استعاریِ آن) در هزارتویِ تالارهای متعددِ یکی از بهترین موزه های جهان بگذرانید.

آنقدری هنر در موزۀ لوور یافت می شود که اگر برای هر اثر حتی یک دقیقه هم وقت بگذارید (البته اگر مدت زمانی را که به تحسین نمای خود ساختمان خواهید گذراند فراموش کنیم) حدود 24 روز زمان خواهد برد تا بتوانید تمام این آثار را تماشا کنید.

لوور، پاریس

ارویّتو، ایتالیا

برای هر کسی که از ایتالیای مرکزی بازدید می کند، بازدید از این مکان یک بایدِ مطلق است. این دهکدۀ کوچک در موقعیتی متزلزل بروی یک فلات سنگی و مستحکم در منطقه آمبریا بنا شده است. این منطقه در نظر من تجربۀ واقعیِ ایتالیاست.

راه باریکه های فرسوده، جاده های سنگ فرش شده، ساختمان های زیبا و رنگ های خاکی، که تمامشان با صدای زنان مسن ایتالیایی که لپ های نوادگان خود را می کشند، در هم آمیخته اند. می توانم صادقانه بگویم که این یکی از قسمت های مورد علاقه من در کل اروپاست.

ارویّتو، ایتالیا

این دهکده از طریق تلکابینی که ایستگاه آن در کنار ایستگاه قطار قرار دارد، قابل دسترسی است. زمانی که از طریق این تلکابین بالا رفتید، می تواند به راحتی در تمام دهکده قدم بزنید و به دیدن منظره های زیبا و بکرِ ییلاقات اطراف بپردازید که تاکستان ها، درخت های میوه، کلیسا ها و صومعه های قدیمی را در خود جای داده اند. علاوه بر اینها، یک کلیسای جامع به نسبت جذاب و گیرا که متعلق به قرن چهارده هست هم در این مکان قرار دارد و مجموعه ای از تونل های زیرزمینی، گذرگاه ها، خندق ها و سرداب هایی هم اینجا هستند که در اعماق صخرۀ پائینی خود روستا ساخته شده اند و به نام “شهر زیرزمینی” شناخته می شوند. به خاطر میانگین سن بسیار بالایِ ساکنین چروک خوردۀ ارویتو (در آنجا همه واقعا، براستی پیر هستند)، راهکار های متعددی برای مواقع اضطراری (همچون باجه های تلفن) در سراسر دهکده تعبیه شده اند.

سانتورینی، یونان

من واقعا برای الاغ های درون سانتورینی متاسفم. آنها وظیفه نامطلوبِ حملِ صفی تمام نشدنی از توریست ها به بالای دامنۀ یک صخرۀ واقعا عظیم را بر دوش دارند. چرا که این مکان، یک کانون داغ توریستی به حساب می اید (من معمولا از اینجور جاها متنفر هستم) با اینحال در این مورد قصد دارم از دردسر کنار آمدن با توریست های دیگر صرف نظر کنم، چرا که سانتورینی واقعا بی نظیر است. این جزیرۀ یونانی، که شکلی مشابه با هلال ماه دارد، باقیماندۀ یک جزیرۀ تقریبا قرینه است.

یکی از بزرگترین فوران های آتشفشان که در طول تاریخ بشریت ثبت شده است (و به نام مینوان شناخته می شود) حدود دویست و پنجاه سال پیش، این جزیره را تکه تکه کرده است. بله، این واقعیت دارد که اکثر این جزیره از بین رفته است!

سانتورینی، یونان

دلیلی که پشتِ رنگ سیاهِ شن های معروف ساحل های سانتورینی است، همین فعالیت های آتشفشانی است. یکی از جذابیت های این جزیره، شهر باستانی اُویا در سمت شمال غربی آن است. این شهر به خاطر سقف های آبی و گنبدی شکل، خانه های سفید رنگ و همچنین مزیت تماشای غروب های افسانه ای معروف است.

دیدن این غروب ها خود به تنهایی دلیل کافی برای آمدن به این جزیره است. اگر به این جزیره رفتید، درنگ نکنید و سریعا به جمع توریست های مشتاقی بپیوندید که در شروع شامگاه جمع می شوند تا از آخرین ساعت های خورشید لذت ببرند که به آرامی به درون قسمت جنوبی دریای اژه فرو می رود.

بورن، ایرلند

یک قطعه زمین چگونه به نظر می رسید اگر که مردم از کاشت محصول، درخت و چمن در آن دست بر می داشتند، و بعد از آن تصمیم می گیرفتند که به جای اینها در آن سنگ پرورش دهند؟ جواب این سوال را می توان در منطقه ای در ایرلند به نام بورن پیدا کرد.

عنوان “بورن” از کلمۀ ایرلندی بویرین نشات گرفته است که به معنی “سنگ بزرگ” است… آیا تعجب کرده اید که چرا چنین اسمی روی آن گذاشته اند؟ دلیلش این است که این منطقۀ روستاییِ واقع شده در ایرلندِ شمال غربی، بیشتر از سنگ تشکیل شده است تا خاک.

بورن، ایرلند

من هیچ ایده ای در مورد این ندارم که کشاورزان در این منطقه چکار می کنند وقتی که اکثریت زمین آنها را سنگ های بزرگی اشغال کرده اند. در بورن، مردم مانند تمام قسمت های دیگرِ ایرلند بسیار گرم و صمیمی هستند.

جاده های این منطقه نیز آنقدر باریک هستند که هر بار از کنار ماشین دیگری عبور می کنید چندین تار مویتان سفید خواهند شد. تعدادی مکان دیدنی هم در اینجا وجود دارد که همگی بسیار به یاد ماندنی هستند و شامل صخره های افسانه ای موهر، دهکدۀ کوچک دینگل که موسیقی در آن جریان دارد، می شوند.

بورن مکانی است که می توانید در آن به پیاده وری در مسیر های باریک، صعود از تخته سنگ های قدیمی، گشت و گزار در زمین های پر از گاو و رقصیدن با موسیقی عالی ایرلندی بپردازید. بورن، بهترین تجربۀ ایرلند است که می توان به دست آورد.

جزیرۀ اسکای، اسکاتلند

در اسکاتلند، شمالی ترین جزیرۀ هربراید مرکزی، یک مکان بسیار خوش منظره، غیر حاصلخیز و مهار نشده است. این جزیره، برای کمپ زدن و پیاده روی فوق العاده است و تعدادی از درگیرکننده ترین منظره های موجود در تمام انگلستان را در خود جای داده است.

اسکای همچنین قابلیت تقریبا منحصربفردی دارد، این جزیره کاری می کند که ساکنین آن همواره طوری به نظر آیند که گویا تازه از خواب بیدار شده اند و از تخت خود بیرون آمده اند. اسکای بسیار بادخیز است، براستی، واقعا، شدیدا بادخیز است؛ حتی در تابستان (که معلوم نیست در اسکاتلند وجود خارجی داشته باشد یا نه، و هنوز هم بر سر آن بحث است).

جزیرۀ اسکای، اسکاتلند

علاوه بر این، دو جاذبه در این جزیره وجود دارند که آن را از “بسیار دیدنی” به “واقعا بی نظیر” تبدیل می کنند:

” پیرمرد اِستور” نام قله سنگی است که بر قسمت جنوبی تروتِرتیش پِنینسولا مسلط شده است. شما می توانید این قله را از کیلومتر ها دورتر ببینید و اگر که مراقب باشید حتی می توانید تا پای آن هم بالا بروید (سنگ های لق بسیار و شیب بسیار تند مشکلاتی هستند که در صعود با آنها روبرو خواهید شد)، که البته چشم اندازی که در آن بالا خواهید داشت واقعا به زحمتش می ارزد. اگر کمی شانس بیاورید، این ابرهای کم ارتفاع نیز بر این مکان سایه می افکنند و  در نتیجه فضای بی نظیر تری برای شما خلق خواهد شد. از این مکان در بسیاری فیلم ها به عنوان یک مکان فیلم برداری استفاده شده است که آخرین آنها هم پرامِتِئوس، اثر ریدلی اسکات است.

گلن افسانه ای یک منطقه کوچک در حومه های یو-ایگ است که تا حد زیادی جادویی به نظر می رسد، البته بگونه ای ترسناک هم هست. تعدادی تپۀ مارپیچ با شکل های عجیب و غریب، درخت های پیر و پیچ دار، و تل ها و دایره هایی از سنگ، همگی باعث می شوند که این مکانِ ایده آل یک جادوگر باشد (طبق افسانه ها اگر که شما تحت تاثیر نور های جن و پری به داخل یکی از این دایره های سنگیِ جن و پری کشیده شوید، همانجا زندانی خواهید شد و تا ابد از رقص آنها در خلسه خواهید بود).

متاسفانه من نتوانستم جن و پری، یا حتی نور ترسناکی را ببینم، اما با اینحال گلن یک تجربۀ واقعا به یاد ماندنی خواهد بود و عکس های بسیار منحصر بفردی هم می توان در آن گرفت.


2 دیدگاه

  1. سعید

    نه

  2. روژان

    ای کاش میشد همشو گشت زد.

نظر خود را بیان کنید