دیدنی ترین مکان های اروپا

5 جاذبه گردشگری شگفت انگیز اروپایی

نُه ماه پیش، پیتر شاو از کار خود استعفا داد تا سفری را آغاز کند که پایانی معین نداشت. در این مقاله او به ده انتخاب خود در میان مکان های دیدنی اروپا اشاره می کند که نباید در سفر خود از دست بدهید.

درست کردن لیستی از 5 جاذبۀ برتر توریستی در اروپا مشکل است.

از هرچه بگذریم، اروپا قارۀ بسیار پهناوری است و تعداد مکان های دیدنی آن به طرز مسخره ای زیاد است.

  1. کاپادوکیا، ترکیه

سنگ های جادویی، دودکش های سحرآمیز یا… – مهم نیست آنها را چه بنامید – در هر صورت این سنگ ها بی نظیر هستند.

این برج های با هیبت که از دل زمین بیرون زده اند، به همان اندازه در کاپادوکیا فراوان اند که فرش فروشان در بازار بزرگ، و چیزی که حتی باعث جذاب تر شدن آنها می شود این است که درون تعداد زیادی از آنها خالی شده و حکاکی گشته و اینگونه مکان هایی برای سکونت به وجود آمده اند که به نظر می آید برای یک فیلم علمی تخیلی مناسب تر باشند تا مرکز ترکیه.

کاپادوکیا، ترکیه

تلاش کنید یکی از جذابترین و متروک ترین مکان های روی زمین را تصور کنید که تاریخی قرص و محکم، حس ماجراجویی شدید و غروب های تماشایی دارد.

کاپادوکیا دقیقا اینگونه است. این منطقه که در مسیر کهنِ جادۀ ابریشم قرار گرفته است، از اواخر عصر برنز انسان ها را در درون خود سکنی داده است و باقی ماندۀ تمدن های مختلفی که زمانی اینجا را خانه می نامیدند، اکنون در سراسر آن پراکنده شده است.

کلیساهای زیرزمینی، خانه هایی در اندازۀ معمول که از سنگ چخماق درست شده اند و بالن سواری، همگی کمک می کنند که کاپادوکیا به یکی از خاطره انگیزترین تجربه های شما تبدیل شود.

  1. ساگرادا فامیلیا، اسپانیا

گادی معماریست که در حرفه خود از جایگاهی مشابه انیشتن در فیزیک برخوردار است. به نظر من، این بنا فوق العاده ترین دستاوردِ معماریِ بشر است و اهرام ثلاثه مصر، باغ های معلق و دژ آکروپولیس همگی می بایست در برابر ابهت آن سر تعظیم فرود آورند.

این بنا مشابه هیچ چیزی نیست که تا به حال دیده اید. به گفتۀ یک توریست آمریکایی که حرف هایش را اتفاقی شنیدم “چه نبوغ دیوانه واری توانسته است چنین بنایی را برپا کند؟!” گادی قسمت داخلی کار خود را “جنگل روحانی” نامگذاری کرده است و براستی که این ساختمان شما را به یاد چیزی ارگانیک، و حتی زنده می اندازد… بیرون ساختمان به آن اندازه ای خوب است که هرکسی را محسور اندازه ها، پیچیدگی ها، و ارتباط شکل های خود کند.

ساگرادا فامیلیا، اسپانیا

شاید که درون این کلیسای جامع هم اندازۀ نمای خارجی آن برای بیننده “بیگانه” نباشد، اما به همان اندازه با اقتدار و جالب است. رنگ ها، شکل ها، ستون ها، مقیاس ها، استفاده از نور و آهن و… همگی باعث شده اند که این بنا به راستی نفس بیننده را بند آورد. من نمی توانم به هیچ چیز دیگری فکر کنم که توسط انسان ساخته شده باشد و بتواند حتی اندکی به عظمت این کلیسا نزدیک شود.

  1. بروژ ، بلژیک

بروژ یکی از شهر های قرون وسطاییِ اروپا است که به بهترین شکل ممکن از آن نگهداری شده است. ممکن است که بدی بروژ در این باشد که هر کسی از وجود آن مطلع است! اما با این وجود، ارزش دارد که اگر به اروپا سفر می کنید، یکی دو روز از وقت خود را به گشت و گذار در این شهر اختصاص دهید.

بروژ ، بلژیک

بروژ بر روی کانال های آب بنا شده است، شهر رویاییِ کسانی است که به تاریخ عشق می ورزند و یکی از بهترین میدان های متعلق به قرون وسطی را در کل اروپا درون خود جای داده است؛ میدانی که با برج و ناقوس اش، و با معماری گوتیک خود می تواند هر کسی را مجذوب گرداند. یک دوچرخه کرایه کنید و در امتداد کانال های بروژ به گردش بپردازید (البته در تابستان).

به راحتی می توان در طی حدودا یک ساعت تمام شهر را گشت، البته اگر نخواهید کانال های شهر را دنبال کنید، هنوز هم مسیر های باریک و خیابان های سنگ فرش شدۀ بسیاری وجود دارند که بتوانید در آنها به گردش و کاوش بپردازید.

  1. برج لندن

می توان گفت که یک قسمت کوچک از وجود من هست که رویایی احمقانه را در سر می پروراند: من بر بالای یک اسب جنگی نشسته ام، و مردان آماده به رزم خود را به سوی جنگی باشکوه هدایت می کنم… باشد، اعتراف می کنم که این رویا چندان هم واقع گرایانه نیست، چرا که کافی است به وضعیت دارو، بهداشت و مراسم های مذهبی در قرن دوازده فکر کنم تا محکم به سال فعلی، یعنی 2013، بچسبم.

با این وجود، برح لندن یک تجربه بی نظیر برای هر کسی است که به تاریخ انگلستان یا اینکه قرون وسطی علاقه داشته باشد.

برج لندن

موزه های مختلفی که درون دیوار های این برج وجود دارند و همچنین برج سفید هر دو موجب شناخته شدن آن به عنوان یکی از جاذبه های برتر اروپا می شوند، مخصوصا با توجه به زمینۀ تاریخی این بنا.

جالب است بدانید که بزرگترین و کوچکترین مجموعه از زره های فلزی هم در این مکان به نمایش در آمده اند. درست است، در این موزه حتی می توان زره های متعلق به غول ها و کوتوله ها را هم مشاهده کرد. بی نظیر است.

  1. اردوگاهِ کارِ اجباریِ ساچ سِنهازن، برلین

ساچ سنهازن مکانی وحشتناک است. موزۀ یادبود های آن به شما اجازه می دهد که برای یک روز پا جای زندانیان کار اجباری بگذارید و سختی های آنها را لمس کنید. تجربۀ ساچ سنهازن، جذاب و به همان اندازه آزاردهنده است، یکی از تجربه های مهم برای هر کسی که به برلین سر می زند.

اردوگاهِ کارِ اجباریِ ساچ سِنهازن، برلین

منتظر قسمت بعدی این مقاله در آلامتو باشید…


نظر خود را بیان کنید