چگونه ترس را از بین ببریم؟

هفت راه غلبه بر ترس و زندگی براساس رویاها

غلبه بر ترس

“زندگی به نسبت شجاعت فرد، محدود می‌شود یا گسترش پیدا می‌کند.”
Anais Nin

به گزارش آلامتو به نقل از هافینگتن پست؛ اگر آرزو دارید زندگی‌تان را براساس رویاهای‌تان پیش ببرید، دراینجا هفت راهکار برای غلبه بر ترس که ممکن است مانع‌تان باشد برای‌تان داریم:

 1. ترس‌تان را به‌خوبی پیش چشمان‌تان روشن کنید.

ترسی را که بیشتر از همه آزارتان می‌دهد مشخص کنید؛ درمورد بدن‌تان، وضعیت مالی‌تان، زندگی عشقی‌تان، شغل‌تان، رویاهای‌تان یا خودتان. و با کمک آگاهی‌تان آشکارش کنید.

از خودتان صادقانه بپرسید: آیا این فکر واقعا درست است؟ آیا می‌توانم مطمئن باشم؟ آیا راه دیگری برای نگاه کردن به این موضوع وجود دارد؟ در بهترین حالت، نظرم چه خواهد بود؟

یادتان باشد، کلمه “فکر” معادل کلمه “حقیقت” نیست. افکار شما لزوما درست یا مهم نیستند و نباید زیاد جدی بگیریدشان.

به ترس‌های‌تان مانند ابرهای گذران در آسمان فکر کنید؛ می‌آیند و می‌روند. خود واقعی شما، شاهد همیشه حاضریست که به افکارناشی از ترس‌تان مانند پدیده‌ای گذران نگاه می‌کند.

 1. ترس را در قالب هیجان درآورید.

برای بدن و سیستم عصبی شما، ترس و هیجان تقریبا غیرقابل تشخیص از همدیگر است. بنابراین ترس‌های‌تان را مثل هیجاناتی حس کنید که وجودتان را به چالش می‌کشد.

موفق ترین افراد در دنیا کمتر از دیگران احساس ترس ندارند؛ آنها فقط ترس را به‌عنوان علامتی برای توقف تلقی نمی‌کنند. آنها احساس می‌کنند که ترس به هر حال همراهش است، چون زندگی رویایی‌شان را بیشتر از این دوست دارند که بخواهند بر احساس ترس‌شان غلبه کنند.

مقاله مرتبط: چگونه بر ترس خود غلبه کنیم؟
 1. از یک آیین پیروی کنید.

عبارت ” این هم می‌گذرد “ یک آیین فوق‌العاده است که می‌توانید هرگاه احساس کردید ترس در وجود شما مانند امواج اقیانوس بالا و پایین می‌رود از آن استفاده کنید. وقتی فهمیدید که این هم می‌گذرد، دیگر مجبور نیستید از تجربه‌اش آنقدر بترسید.

البته به احتمال زیاد ترس را در موقعیتی جدید یا در راه فرصتی برای رسیدن به اهداف رویایی‌تان احساس خواهید کرد؛ اشکالی ندارد. از این آیین برای تمرکز و حرکت رو به جلو استفاده کنید.

ترس های کارآفرینی

 1. هدف بزرگ‌تر را به یاد داشته باشید.

ترس، احساس ناراحتی دارد اما در بیشتر موارد واقعا به شما آسیبی نمی‌رساند. ولی تلاش برای تجربه نکردن ترس می‌تواند به ضرر شما باشد چون دارید خودتان را از فرصت تجربه رضایت عمیق که از گوش دادن به قلب‌ و روح‌تان و ایجاد یک زندگی بهترو لبریز از شور و هدف محروم می‌کنید.

خودتان را در آینده تصور کنید. اگر تلاشی برای رویاهای‌تان انجام ندهید، یک سال بعد چه احساسی خواهید داشت؟ پنچ سال یا ده سال بعد چطور؟

یادآوری هدف بزرگ‌تر برای زندگی باارزش‌تان می‌تواند به شما درقدم برداشتن و بیرون آمدن از منطقه راحتی و آرامش و ورود به دنیای ناشناخته کمک کند.

 1. دست به یک عمل جسورانه و تهورآمیز بزنید.

یکی از سریع‌ترین و موثرترین راه‌های غلبه بر ترس، برداشتن یک قدم شجاعانه در جهت رویاهای‌تان است، تا به خودتان ثابت کنید که می‌توانید هرکاری لازم است انجام دهید. این‌کار پیچیده یا وقت‌گیر هم نیست.

فرستادن یک ایمیل، گرفتن یک تماس تلفنی، کنارگذاشتن یک ایده یا یک صفحه نوشتن، می‌تواند کارگشایی باشد که برای برانگیختن تغییری عظیم در زندگی نیاز دارید.

 1. از دست آوردهای‌تان لیست تهیه کنید.

ذهن ما اغلب تمایل دارد روی “مخالف‌های” اعمال ما تمرکز کند تا روی “موافق‌های” بالقوه یا دست آوردها.

برای کمک به مقابله با این تمایل منفی، لیستی از چیزهایی که در مسیر رویاهای‌تان باید به آنها برسید تهیه کنید، مثل احساس رضایت و کامیابی، رشد شخصی، درخدمت دنیا بودن، و الهامی برای دیگران بودن.

 1. در زمان حال بمانید.

احساس ترس در وجود ما اغلب توسط افکاری که در ذهن داریم برانگیخته می‌شود، ما درمورد چیزی که ممکن است در آینده روی دهد نگرانیم، یا وقتی واقعا چیزی تهدیدکننده یا اختلال برانگیز در زمان حال وجود ندارد، داستان منفی خودمان را درمورد چیزی که در گذشته اتفاق افتاده خلق می‌کنیم.

شما می‌توانید تمرکزتان را از روی افکارتان با پرداختن به چیزی که درزمان حال وجود دارد بردارید. به صداها، دیدنی‌ها و رایحه‌های اطراف‌تان توجه کنید. انرژی موجود در دست‌ها یا پاهای‌تان را احساس کنید، به احساس جریان هوا روی پوست‌تان یا لباسی که پوشیده‌اید توجه کنید. چند نفس عمیق بکشید.

شما باید به فورا حس فرونشانی ، آرامش و رشد صلح درونی را تجربه کنید. هرگاه ذهن‌تان ترسیدن را آغاز کرد، می‌توانید از لحظه حال به‌عنوان پناهگاهی ایمن در تمام طول روز استفاده نمایید.


2 دیدگاه

 1. افشین

  من از ارتفاع می ترسم

 2. تابش

  یکی از راهای دیگر همون رو به رو شدن با ترس ها هست به نظرم

نظر خود را بیان کنید