چگونه بر ترس خود غلبه کنیم؟

14 روش موثر برای غلبه بر ترس

غلبه بر ترس

افراد زیادی لحظه تحویل سال تصمیم می‌گیرند در سال جدید تغییرات مثبت در زندگی خود ایجاد کنند. با این حال، بیشتر آنها در اجرا کردن تصمیمات خود شکست می‌خورند. دلیل عملی نشدن تصمیمات در اکثر موارد ترس است.

برخی از شکست و برخی دیگر از موفقیت می‌ترسند. ترس، صرف‌نظر از منشاء خود، جلوی تلاش را می‌گیرد و مانع از رسیدن به خواسته‌هایی می‌شود که فرد توانایی آنها را دارد.

تلاش نکردن قطعا منجر به شکست می‌شود. بنابراین، به ترس اجازه ندهید قبل از این که شروع به تلاش کنید انگیزه‌تان را از بین ببرد. در ادامه ۱۴ راه برای غلبه بر ترس و کنار زدن تمام موانع ارائه شده است.


 1. ترس را درک کنید و آن را بپذیرید

دلیل وجود ترس حفظ امنیت است. ترس ذاتا بد یا خوب نیست، بلکه ابزاری است که می‌توان از آن برای تصمیم‌گیری بهتر استفاده کرد. ترس برای جلوگیری از فعالیت طراحی نشده، در عوض کمک می‌کند طوری رفتار کنیم که به نتایج مورد نیاز و دلخواه برسیم. ترس را به عنوان یک دستورالعمل بپذیرید و اجازه دهید عملکردتان را بهتر کند، ولی آن را کنترل نکند.


 1. سریع اقدام نکنید، کمی صبر کنید!

معمولا کسانی را که به سرعت اقدام می‌کنند ستایش می‌کنیم، ولی ارزیابی شرایط، برنامه‌ریزی و عجله نکردن نیز یک نوع اقدام محسوب می‌شود. عجله کردن بسیاری از اقدامات موفق را تهدید می‌کند و حتی ممکن است به شکست آنها منجر شود.

وقتی دچار ترس می‌شوید، به جای اینکه کاری را انجام دهید که در لحظه درست به نظر می‌رسد، گزینه‌های مختلف را ارزیابی کنید و یک تصمیم هوشمندانه بگیرید.


 1. روی ترس اسم بگذارید

گاهی اوقات بیان کردن ترس باعث می‌شود قدرت مقابله کردن با آن را بدست آورید. ترس‌تان را با صدای بلند بیان کنید یا ذهن‌تان را روی آن متمرکز کنید. نادیده گرفتن ترس باعث می‌شود بیشتر رشد کند. در عوض، روبرو شدن با ترس شدت آن را کاهش می‌دهد.


 1. تفکر بلند مدت داشته باشید

اگر یک کارآفرین هستید، ممکن است از ناتوانی در پرداخت حقوق ماه بعد کارمندانتان بترسید. ولی چشم‌انداز سه ماهه یا چشم‌انداز سه ساله‌تان چیست؟ فکر کردن در مورد آینده دور مشکلات کوتاه مدت را حل نمی‌کند، ولی کمک می‌کند این مشکلات را بی‌طرفانه‌تر بررسی کنید و یک راه‌حل مناسب پیدا کنید.


 1. اطلاعات‌تان را بالا ببرید

معمولا از هیچ چیزی به اندازه ناشناخته‌ها نمی‌ترسیم. اگر ترس‌تان ناشی از کمبود اطلاعات است، اطلاعات یا دانشی را که برای بررسی کردن شرایط بر اساس حقایق به جای حدس و گمان نیاز دارید کسب کنید.


 1. آماده شوید، تمرین کنید، نقش بازی کنید

صحبت کردن در ملاء عام مدت‌هاست بزرگ‌ترین ترس در ایالات متحده محسوب می‌شود. در بسیاری از نظرسنجی‌ها، ترس از مرگ بعد از ایستادن جلوی جمع و صحبت کردن در رتبه دوم قرار گرفته است.

اگر ترس‌تان مربوط به عملکرد در یک فعالیت خاص است، پس برای آن آماده شوید، تمرین کنید و نقش بازی کنید.

کارمین گالو، نویسنده کتاب مثل یک سخنران صحبت کن، در مورد دکتر جیل بولت تیلور با من صحبت کرد که سخنرانی محبوب خود (با بیش از ۱۸ میلیون بازدید)‌ را بیشتر از ۲۰۰ بار تمرین کرده بود. گالو می‌گوید اگر این قدر زمان ندارید، می‌توانید یک سخنرانی را حداقل ده بار تمرین کنید.


 1. از فشار اطرافیان استفاده کنید

چگونه ترس را از خودمان دور کنیم

آیا تا به حال شده یک کار ترسناک مثل پریدن داخل رودخانه از روی یک پل بلند را فقط به این خاطر انجام داده باشید که دوستانتان شما را به این کار ترغیب کرده باشند؟ فشار اطرافیان، درست مثل ترس، بسته به روشی که مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌تواند مثبت یا منفی باشد. خودتان را با افرادی احاطه کنید که وادارتان می‌کنند بر ترس‌هایی غلبه کنید که مانعی بر سر راه خواسته‌هایتان هستند.


 1. موفقیت را تجسم کنید

ورزشکاران قبل از تکمیل موفقیت‌آمیز یک حرکت خاص هزاران بار آن را تصور می‌کنند. این نقشه ذهنی باعث می‌شود وقتی بدن شروع به حرکت می‌کند از یک مسیر از پیش تعیین شده پیروی کند. همین روش را می‌توانید برای موفقیت در هر کار دیگری به کار بگیرید.


 1. تناسب را در نظر داشته باشید

چیزی که از آن می‌ترسید واقعا چقدر مهم است؟ گاهی اوقات به قدری درگیر موفقیت یا شکست در یک کار خاص می‌شویم که جایگاه آن را بین تمام چیزهایی که ارزشمند در نظر می‌گیریم فراموش می‌کنیم. از خودتان بپرسید بدترین اتفاقی که می‌تواند بیفتد چیست؟ گاهی اوقات واقعیت بد است، ولی ممکن است متوجه شوید که خود ترس از چیزی که از رخ دادن آن می‌ترسید بدتر است.


 1. کمک بگیرید

آیا چیزی را که از آن می‌ترسید لزوما باید تنها انجام دهید؟ آیا می‌توانید از یک منتور یا گروه پشتیبانی کمک بگیرید؟ ورزشکاران مربی دارند. دانش‌آموزان هم معلم دارند. گاهی اوقات، دوستان‌تان حتی اگر هیچ تخصصی در رابطه با مشکل‌تان نداشته باشند می‌توانند حمایتی را که برای غلبه بر ترس‌تان نیاز دارید فراهم کنند.


 1. دیگران را دنبال کنید، یک دستورالعمل پیدا کنید

آیا می‌خواهید کاری را انجام دهید که قبلا انجام نشده یا می‌توانید ردپای کسی را که قبلا این کار را انجام داده دنبال کنید؟ آیا فرمولی برای موفقیت وجود دارد؟ آیا کتابی در رابطه با این موضوع نوشته شده یا امکان تغییر دادن فرمول یک حوزه دیگر برای برآورده کردن نیازهایتان وجود دارد؟


 1. نگرش مثبت داشته باشید

برایان تریسی در کتاب خود با عنوان قدرت اعتماد به نفس: در تمامی حوزه‌های زندگی توقف‌ناپذیر، شکست‌ناپذیر و نترس شوید می‌پرسد:‌ اگر موفقیت‌تان در هر کاری کاملا تضمین شده بود، چه چیزی را تغییر می‌دادید؟ آیا کارهای بیشتری را امتحان می‌کردید؟ آیا نسبت به دیگران بیشتر تلاش می‌کردید؟ افرادی که نگرش مثبت دارند موفق هستند زیرا وقتی دیگران تسلیم می‌شوند تلاش خود را ادامه می‌دهند.


 1. در صورت نیاز مسیرتان را تغییر دهید

چگونه ترسمان را بریزیم

چگونه ترسمان را بریزیم

یک ضرب‌المثل می‌گوید اگر بار اول موفق نشدید، دوباره تلاش کنید. ولی یک ضرب‌المثل دیگر می‌گوید دیوانگی یعنی این که یک کار را بارها و بارها تکرار کنید و انتظار یک نتیجه متفاوت داشته باشید. اگر از دوباره انجام دادن یک کار می‌ترسید چون دفعه قبل موفقیت‌آمیز نبوده، دلیل این شکست را پیدا کنید و به جای منصرف شدن یک روش جدید را امتحان کنید.


 1. برای انگیزه گرفتن روی دیگران تمرکز کنید

کارهایی وجود دارد که برای دیگران به سرعت و بدون ترس انجام می‌دهیم، در صورتی که هرگز آنها را برای خود انجام نمی‌دهیم.

هیروم اسمیت، یکی از بنیان‌گذاران FranklinCovey، در طول سخنرانی خود از یکی از مخاطبان پرسید که آیا حاضر است از یک تیر فلزی استاندارد که بین سقف دو آسمان‌خراش قرار داده شده عبور کند. مخاطب پاسخ منفی داد. اسمیت پرسید آیا این کار را در ازای یک میلیون دلار انجام می‌دهد یا نه و اضافه کرد کمی باد و باران می‌آید. پاسخ مخاطب باز هم منفی بود. اسمیت سپس از او خواست تصور کند فردی فرزندش را لبه ساختمان مقابل نگه داشته و اگر در عرض ۱۰ ثانیه به او نرسد فرزندش را به پایین پرتاب می‌کند. به نظرتان جواب این زن چه بود؟

شما از چه روش‌هایی برای غلبه بر ترس استفاده کرده‌اید؟ نظرتان را در بخش کامنت‌ها مطرح کنید.


2 دیدگاه

 1. XXX

  سلام اقای قاسم محمدی شما باید با این مشکل به قولی چش تو چش بشید و یه بار برا همیشه باهاش مقابله کنید تا ترستون بریزه اگر موفق نشدید برای بار اول خب باز هم تکرار کنید و حداقل سعی کنید نقش اون چیزی رو بازی کنید که دوست دارید

 2. قاسم محمدی

  روش های خوبی است ولی بنده یک مشکل بسیار جدی دارم و برای تان بیان میکنم امیدوارم بنده حقیر را رهنمایی فرمایید.
  در روز اول عید سعید فطر در نماز عید همانطور امام قنوت را میخواند یکدفعه فشارم پایین رفت و چشمانم سیاه گشت هیچ چیز را نمی دیدیم، ناگهانی به زمین افتادم. بعد از آن واقعه که همیشه به نماز جماعت میروم احساس میکنم یک کسی در وجودم هست و برایم میگوید که الان می افتی و ضربان قلبم زیاد میشود و عرق از سرو صورتم می ریزد. این مشکل تقریباً 10 سال میشه دامنگیر بنده شده است نمیدانم چگونه این مشکل را فراموش کنم. لطفا بنده را رهنمایی فرمایید بسیار از این مشکل ناراحتم. ممنون

نظر خود را بیان کنید