چگونه صبح ها سحرخیز باشیم؟

10 روش برای سحرخیز شدن

چگونه سحرخیز باشیم

اگر با بیداری صبحگاهی تان مشکل دارید و نمی توانید سحرخیز باشید در ادامه این مقاله با مجله آلامتو همراه شوید تا ترفندهای صبح زود بیدار شدن از خواب را بررسی کنیم:


 1. قهوه ممنوع

همه ما می دانیم خوردن قهوه باعث می شود بتوانیم بیشتر بیدار بمانیم. بنابراین وقتی می گوییم قهوه نخورید تا بتوانید صبح ها راحت تر از خواب بیدار شوید ممکن است تعجب کنید! مگر قرار نبود قهوه بیدارمان کند؟

پاسخ شما این است: در کوتاه مدت این روش جواب می دهد اما با طولانی شدن مدت استفاده از قهوه یا سایر نوشیدنی های کافئین دار نتیجه ای کاملا برعکس می گیرید! حتی ممکن است بی خوابی های مداوم را هم به دنبال داشته باشد.

برای توجیه این اتفاق باید بدانید وقتی قهوه می نوشید در بدنتان چه می گذرد: غدد فوق کلیوی شروع می کنند به آزاد کردن هورمون کورتیزول، هورمونی وابسته به استرس که باعث می شود بدنتان احساس کند اتفاقی در جریان است و باید بیدار بماند اما به مرور زمان وقتی بدن به این مقدار از کورتیزول عادت کند مشکل خواب آلودگی شما هم شروع می شود.

خستگی غدد فوق کلیوی از این دریافت مکرر مشکل خیلی از آدم هایی است که سرشان شلوغ است و خودشان را به قهوه مهمان می کنند!

برای حل این مشکل مصرف کافئین را کم کنید و کم کم قطع نمایید تا بدنتان به روال عادی خودش برگردد. اگر برایتان خیلی سخت است از قهوه یا نسکافه بگذرید، نوشیدنی های بدون کافئین یا انواع چای گیاهی را جایگزین کنید تا بدنتان به شرایط جدید عادت کند.


 1. رژیم غذایی تان را اصلاح کنید

تحقیقات دانشمندان نشان داده اگر رژیم غذایی شما کربوهیدرات کمتر و چربی مفید بیشتری داشته باشد می تواند باعث سحرخیز شدنتان شود. خوراکی هایی مثل آووکادو، برنج قهوه ای، موز و گوشت بوقلمون مقدار زیادی تریپتوآن دارند، آمینو اسیدی که به ترشح سروتونین کمک می کند. حالا سروتونین چیست؟ هورمونی که برای خوب خوابیدن کاملا ضروری است.

وقتی که خوب بخوابید می توانید راحت هم بیدار شوید! سروتونین باعث می شود ترافیک نرون های عصبی کاهش پیدا کندن و ذهنی آرام را به شما هدیه خواهد داد. رژیم های غذایی اصطلاحا مدیترانه ای رژیم های مناسبی هستندکه شامل مقدار کمی کربوهیدرات و مقدار بیشتری چربی های ضروری می شود.


 1. این اتاق چقدر گرمه!

دل کندن از تختخواب گرم و نرم در یک صبح زمستانی حکم کندن کوه بیستون را پیدا می کند! دلیل این امر به دمای اتاق خوابتان برمی گردد. بهترین دما برای ساعاتی که خوابیده اید بین 16 تا 18 درجه سانتیگراد است.

اگر دما بیشتر از این مقدار باشد شب نمی توانید به راحتی بخوابید و صبح هم به سختی از جایتان بلند خواهید شد. اگر کمتر از این مقدار باشد هم دل کندن از خواب خیلی سخت خواهد شد. این بار قبل از اینکه بخوابید دمای اتاق را چک و تنظیم کنید.اگر صبح روز بعد به راحتی از خواب بیدار شدید تعجب نکنید لطفا!


 1. معجزه آب

فرض کنیم شما مرحله اول را به خوبی پشت سر گذاشته اید و چشم هایتان را باز کرده اید. حالا برای ایکه بتوانید از تخت دل بکنید و با حسرت به پشت سرتان نگاه نکنید بد نیست یک لیوان آب تازه نوش جان کنید.

تحقیقات نشان داده اند نوشیدن آب باعث جریان پیدا کردن اکسیژن می شود و در عین حال مواد سمی و زائد را دفع می کند. مرحله بعدی برای سرحال شدن چیست؟ دوش بگیرید! تغییر دما باعث می شود جریان خون هم تغییر پیدا کند و انرژی شما رو به افزایش بگذارد، طوری که خواب از سرتان بپرد.

اگر دوش گرفتن صبحگاهی برایتان سخت است پاشیدن چند مشت آب خنک به صورت و گرفتن مچ دست ها زیر شیر آب را فراموش نکنید که کارگشا خواهد بود. مرحله آخر را هم به آنهایی معرفی می کنیم که هنوز در مرحله اول مانده اندو نمی توانند زود از خواب بلندشوند: قبل از خوابیدن یک لیوان آب میل کنید، ساعات اولیه صبح خود به خود بیدار می شوید!

همچنین بخوانید: چگونه صبح با نشاطی داشته باشیم؟

 1. شکم پر نباشید

قدیمی ها می گفتند اگر با شکم پر بخوابید، شب خواب های بد می بینید. گویا قدیمی ها با دانشمندان امروزی سر و سری داشته اند چون امروزی ها هم به این نکته اعتقاد دارند. در عین حال توصیه هات هم بر این هستند که نباید با شکم خالی خوابید. به چه نتیجه ای می رسیم؟ باید حد وسط را نگه داشت.

برای این کار می توانید وعده غذایی ناهار را بزرگتر و حجیم تر از همیشه بگیرید و در عوض شام را به ساعت های اولیه شب موکول کنید، آن هم شامی که شامل مقدار کمی هیدروکربن باشد. بعضی از دانشمندان می گویند برای شام غذایی هایی را انتخاب کندی که هضم شدنشان آسان است و بعضی ها می گویند بهتر است غذاهایی بخورید که برای هضم شان زمان بیشتری صرف شود، اینطوری با مشکل افت قند خون در طول شب روبرو نمی شوید و می توانید تا صبح راحت بخوابید. آدمی که شب راحتی را گذرانده می تواند به جمع سحرخیزان اضافه شود!


 1. پیاده روی تند و مزایای آن

تحقیقات نشان داده اند راحت خوابیدن در طول شب رابطه مستقیم با راحت بیدار شدن صبحگاهی دارد، بنابراین یکی از توصیه های محققان این است که در طول روز حداقل سی دقیقه پیاده روی تندت داشته باشید یا به ورزش دیگری بپردازید. این کار باعث می شود انرژی اضافه شما به صورت بالفعل دربیاید و تخلیه شود.

وقتی انرژی تخلیه شود استرس هم کم خواهد شد و آرامش بدنتان بیشتر. همه اینها به شما کمک می کنند خواب خوبی در طول شب داشته باشیدو صبح هم به راحتی از تخت بیرون بپرید.


 1. به خودتان انگیزه بدهید

هیچ چیزی به اندازه انگیزه داشتن نمی تواند به سحرخیزی و کامروایی و اینجور مسائل کمک کند! برای صبح ها بهانه داشته باشید. مثلا درست کردن یک صبحانه تازه و خوشمزه را یاد بگیرید و برای آماده کردنش زودتر بیدار شوید.

ممکن است به تازگی کرم یا ماسکی خریده باشید، همین بهترین انگیزه را به شما می دهد تا خیلی زود بیدار شوید و آن را امتحان کنید. رسیدگی کردن به خودتان را در اولویت قرار بدهید تا متوجه معجزه زود بیدار شدن شوید. امتحان کردن ست های مختلف لباس می تواند انگیزه دیگری برای شما به حساب بیاید.


 1. ساعت جدیدی تهیه کنید

ساعت های قدیمی را یادتان هست؟ همان هایی که دوتا قابلمه رویشان نصب کرده بودند و چنان زنگ می زدند که انگار آخرالزمان رسیده است! تکنولوژی به درد همین وقت ها می خورد دیگر.

ساعت های جدید امکانات جدیدی هم دارند. یک مدل از این ساعت ها مجهز به تعدادی لامپ است که رأس ساعت کوک شده شروع به روشن و خاموش شدن می کند و شبیه نور خورشید عمل خواهد کرد. همین کار دل کندن از رختخواب را آسانتر می کند.

ساعت های دیگری هم هستند که موزیک هایی ملایم و شاد دارند یا حتی رأس ساعت مورد نظر صدایی از طبیعت، حتی صدای خروس را پخش می کنند! تهیه این ساعت ها شاید هزینه بر باشد، در این صورت معجزه گوشی تلفن همراهتان را دست کم نگیرید. آهنگ مورد علاقه تان را به عنوان آهنگ بیداری تنظیم کنید و صبح را با موزیک دلخواه تان شروع کنید.


 1. توی تخت نمانید

بعضی ها عادت دارند صبح ها بعد از بیدار شدن توی تخت بمانند و شروع به فکر کردن کنند. نتیجه ای که اغلب بعد از این فکرها به دست می آید تنفر از نگاه کردن به ساعت و عشق ورزیدن به بالش محترم است!

در مواردی دیده شده افراد دوباره به خواب شیرین فرو رفته اند! این دفعه بعد از اینکه چشم هایتان را باز کردید و ذهن تان هشیار شد به جای ماندن توی تخت اراده کنید و بلند شوید.همین که از تخت بلند شدید کافی است تا انرژی مهمانتان شود و به کمک تان بیاید.


چگونه صبح ها با نشاط باشیم؟

از دنده راست بیدار شوید! تکنیک‌هایی برای شروع یک روز عالی

صبح با نشاط

این مطلب توسط کریس هیلگر که مدیرعامل یک شرکت نوپا در نزدیکی بوستون است نوشته شده، کریس برای کشف تکنیک‌هایی که روزمان را بهتر می‌کنند، تحقیقاتی انجام می‌دهد.

بدترین تجربه شما در بیدار شدن چیست؟ وقتی که دنده چپ بیدار می‌شوید و انگار دیگر هیچ چیزی خوب پیش نمی‌رود!

دلیل این شروع بد هرچه باشد، آن روز احتمالا بهتر از این نمی‌شود و تحقیقی جدید توسط نانسی روثبارد و استفان ویلک که نتایجش در Academy of Management Journal منتشر شده نشان داده احساسی که فرد هنگام شروع یک روز کاری دارد، تاثیری چشمگیر روی جریانات آن روز خواهد داشت.

در این مطالعه، نمایندگان خدمات‌ رسانی به مشتری که روزشان را با احساسات مثبت آغاز کرده بودند، تماس‌ها را سریع‌تر برقرار کرده و کارآمدتر بوده‌اند و همچنین کمتر تحت تاثیر رفتارهای منفی مشتریان قرار گرفته بودند. اما نمایندگان خدمات رسانی که روزشان را با احساسات منفی شروع کرده بودند، تاثیرات متضاد تجربه کرده بودند.

به‌طور خلاصه، یک شروع منفی می‌تواند، پیش بردن جریانات در ادامه روز را دشوار کرده و تعاملات درست و انجام کار را بیشتر تبدیل به یک چالش و مبارزه نماید. شروع روز با حس مثبت می‌تواند تمام روز را راحت وشاد کرده و به عملکرد بهتر و قابل قبول‌تر کمک کند. این نتایج، انگیزه‌ای برای ارائه اپلیکیشن جدیدی به‌نام Spriteli بوده که امکان تجربه‌ای مثبت هنگام بیدارشدن را فراهم می آورد تا به شما کمک کند “هر روزتان بهترین روز باشد”.

Spriteli هم‌اکنون در مرحله تست بتا است و هنوز در app store دردسترس نیست، اما ما تکنیک‌های یک دقیقه‌ای زیر را برای شبیه‌سازی تجربیات این اپلیکیشن به شما پیشنهاد می‌کنیم:

 1. وقتی آلارم ساعت به صدا درآمد چشمان‌تان را باز کنید و دکمه خواب کوتاه را نزنید، ابدا این دکمه را نزنید.
 2. بدن‌تان را بکشید- از پاها شروع کنید، سپس بازوها، و بعد کمرتان را بکشید. یک کشش آرام و دلچسب تا بعد از مچاله بودن بدن در تمام طول شب، خون در بدن‌تان به جریان بیفتد.
 3. به سه چیزی که بابت‌شان قدردان هستید یا هیجان دارید در این روز جدید فکر کنید.
 4. وقتی به آنها فکر می‌کنید لبخند بزنید. مطالعات نشان داده عمل لبخند زدن به شما کمک می‌کند احساس شادی کنید.
 5. همان‌طور که از رختخواب برمی‌خیزید به لبخند زدن ادامه دهید.
 6. یک لیوان آب بنوشید و همچنان به لبخند زدن ادامه دهید.
 7. سه هدف برای این روز تعیین کرده و روی کاغذ بنویسید و البته همچنان به لبخند زدن ادامه دهید.

و حالا می‌توانید روزی عالی را شروع کنید. ترفندش اینجاست که یادتان باشد این مراحل را همان اول که بیدار می‌شوید مو به مو انجام دهید. یعنی، اولین کارتان در صبح!


2 دیدگاه

 1. محمد

  ممنون از راهنماییتون واقع بهم کمک کرد

 2. هستی

  عالی بود.

نظر خود را بیان کنید