خواب آلودگی زیاد نشانه چیست؟

تعریف و علل احتمالی خواب آلودگی

خواب آلودگی

ممکن است پرداختن به مقوله ای مانند خواب آلودگی از نظرتان عجیب به نظر برسد ، اما ما قصد داریم در این مقاله به تشریح این موضوع بپردازیم که خواب آلودگی چیست و چه عواملی باعث بروز آن می شوند؟ آیا خواب آلودگی نشانگر وجود برخی از اختلالات خواب مانند آپنه خواب یا نارسایی خون است؟ و اما خواب آلودگی با خستگی یا بی حالی چه فرق می کند و اینکه کلا خواب آلودگی چیست؟ بنابراین در ادامه مطلب بدین موارد خواهیم پرداخت.

خواب آلودگی میل شدید فرد برای خوابیدن مداوم است که بعضی اوقات به آن خوابناکی هم گفته می شود و به طور معمول با افزایش طول مدت زمان بیدار ماندن ما بیشتر می شود.

برای درک تعریف درست خواب آلودگی، مثالی را که در زیر آمده است در نظر بگیرید:

تصور کنید که در طول چند شب گذشته به اندازه کافی نخوابیده باشید و بعد از میل کردن ناهار خوشمزه ای که شامل بوقلمون ، سیب زمینی پوره شده و آب گوشت بوده هم اکنون ساعت دو بعد از ظهر است و شما در یک اتاق بسیار گرم بر روی یک کاناپه نرم و بزرگ لم داده اید. شما در حال خواندن یک کتاب خسته کننده هستید یا یک برنامه تلویزیونی تکراری را تماشا می کنید که ناگهان پلک هایتان سنگین می شوند. احساس گرمای لذت بخشی بر شما غلبه می کند و کم کم خوابتان می برد.

تعریف و علل احتمالی خواب آلودگی

cosmin4000/Getty Images

به طور خاص ، خواب آلودگی مربوط به تجمع یک پیام رسان شیمیایی یا انتقال دهنده عصبی در مغز به نام آدنوزین است. آدنوزین ممکن است در بین و یا در درون سلول های عصبی تولید شود و هر چه سطح آن در سیستم فعال کننده شبکیه ساقه مغز بیشتر باشد سطح خواب آلودگی نیز بیشتر خواهد بود. (جالب اینجاست که وظیفه کافئین مسدود کردن عملکرد آدنوزین در مغز است و لذا با این کار منجر به بیدار ماندن فرد می شود. الکل این انتقال دهنده عصبی را تقویت کرده و به احساس خواب آلودگی فرد کمک می کند.) خواب آلودگی ممکن است به طور عادی یا به دلیل اختلالات اساسی خواب رخ دهد.

مردم هر روز به خصوص قبل از اینکه چند ساعت بخوابند احساس خواب الودگی می کنند. درجه این خواب آلودگی ممکن است مدت زمان بیدار ماندن شما را افزایش دهد. همچنین در مواقعی که قرار است بخوابید ، مانند شب هنگام ، احساس خواب آلودگی بیشتری خواهید داشت. این احساسات به نقش ریتم شبانه روزی مربوط می شود. خواب الودگی ممکن است در دوره های کمبود خواب نیز بدتر شود. اگر خواب بی کیفیتی داشته باشید ، ممکن است در طول روز بیشتر احساس خواب آلودگی کنید.


علل احتمالی خواب الودگی

خواب آلودگی زیاد در هنگامی که شما به اندازه کافی می خوابید ممکن است نشان دهنده اختلالات خواب باشد. خواب آلودگی بیش از حد در روز ، که اغلب با مقیاس خواب آلودگی Epworth اندازه گیری می شود ، شایع ترین شکایت مبتلایان به آپنه خواب یا حمله خواب است. هر یک از این مشکلات می توانند منجر به از خواب پریدن های ناگهانی شوند و روند دوباره به خواب رفتن را مختل نمایند. بعضي از افراد به علت وجود مشکلی به نام ایدیوپاتیک پر خوابی بدون دلیل روشنی احساس خواب آلودگي می کنند.

علاوه بر این ، خواب آلودگی ممکن است ناشی از مصرف غذاهای سرشار از تریپتوفان (مانند بوقلمون) ، نوشیدن الکل یا یکی از اثرات جانبی مصرف برخی از داروها (از جمله قرص های خواب آور) باشد. بعد از خوردن یک وعده غذایی ، احساس خواب آلودگی شدیدی به فرد دست می دهد که به خواب آلودگی بعد از غذا مشهور است.

خواب آلودگی یا خستگی؟

باید توجه داشته باشید که ما نباید خواب آلودگی را با خستگی یا کوفتگی اشتباه بگیریم. خستگی ممکن است ناشی از یک مجموعه جداگانه از مشکلات پزشکی ، از جمله کم خونی ، کم کاری تیروئید و افسردگی باشد. در حوزه مشکلات خواب ، خستگی یکی از شایع ترین شکایاتی است که افراد بی خواب دارند.

افرادی که از مشکل خستگی رنج می برند اغلب احساس بی حالی می کنند ، اما اگر فرصتی فراهم شود ، معمولاً نمی توانند چرت بزنند. لکن راه هایی برای جلوگیری از خواب آلودگی وجود دارد.

اگر با خواب آلودگی بیش از حد روبرو هستید ، باید با پزشک خود صحبت کنید تا مشکل و اختلال خوابی که به ان گرفتار شده اید مشخص شود.


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین

1 دیدگاه

  1. سایه

    مطلب جالبی بود تشکر

نظر خود را بیان کنید