عوارض رابطه غیر دخولی در دوران قاعدگی

اگر در مورد عوارض رابطه غیر دخولی در دوران قاعدگی یا رابطه مقعدی در زمان پریودی دچار شک هستید، این مطلب را انتها دنبال کنید.

عوارض رابطه غیر دخولی در دوران قاعدگی یا رابطه مقعدی در زمان پریودی

باور عمومی در این است که رابطه جنسی در طول پریودی می‌تواند ناخوشایند و حتی زننده باشد. با این حال برخی افراد تمایل دارند رابطه جنسی منظم خود را حتی در این ایام دنبال کنند، اما نگران عوارض آن هستند. رابطه جنسی می‌تواند به طور کامل یا بدون دخول باشد. در این مطلب به عوارض رابطه غیر دخولی در دوران قاعدگی یا رابطه مقعدی در زمان پریودی می‌پردازیم.

همچنین بخوانید: باز کننده قاعدگی قوی خانگی با طب سنتی

آیا می توانید در دوران قاعدگی رابطه جنسی داشته باشید

به طور کلی، خانم ها هر ماه پریود می شوند و تقریباً 3 تا 7 روز طول می کشد.

در برخی از فرهنگ ها، آمیزش جنسی در دوران قاعدگی زن ممنوع است، زنان در دوره قاعدگی را نجس می دانند و رابطه جسمی در دوران قاعدگی را گناه تلقی می کنند. دلیل این امر احتمالاً می تواند مربوط به مسائل بهداشتی یا به حداقل رساندن خطر عفونت های ناشی از آن باشد. حتی اگر فردی مذهبی نباشید، اکثر مردم تمایل دارند از رابطه جنسی در این زمان از ماه اجتناب کنند، زیرا در مورد تأثیرات احتمالی تردید دارند.

خوب، خبر خوب این است که، مگر اینکه کمی آشفتگی و کثیفی شما را آزار دهد، به جز آن رابطه جنسی در دوران قاعدگی امکان پذیر در نظر گرفته می شود. در واقع، متخصصان فعالیت جنسی در طول دوره های قاعدگی را مانند روزهای دیگر طبیعی می داند. با این حال فراموش نکنیم که بدن زن در حالت معمول خود نیست و این رابطه می‌تواند عوارضی را به دنبال داشته باشد که برای همه یکسان نیست.

عوارض رابطه غیر دخولی در دوران قاعدگی

از یک طرف، در جایی که رابطه جنسی پریود برای سلامتی شما فوایدی دارد، جنبه های منفی خاصی به شکل بیماری ها و عوارض نیز دارد. همه اینها را می‌توان با استفاده از محافظت در طول تقابل به حداقل رساند، اما هیچ روشی بی‌خطر نیست. در نتیجه، آگاهی از عوارض جانبی احتمالی رابطه جنسی در طول قاعدگی بسیار مهم است. در ادامه بخوانید تا بدانید این معایب چیست و چگونه می توانید از آنها اجتناب کنید.

همچنین بخوانید: طریقه مصرف قرص ال دی بعد از رابطه

1. خطر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی در رابطه غیر دخولی در قاعدگی

اولین و مهمترین عارضه رابطه جنسی در دوران قاعدگی بیماری های مقاربتی است. حتی اگر دخول انجام نشود، تنها با تماس اندام تناسلی و ترشحات و خون خارج شده از آن خطر انتقال انواع مختلفی از بیماری های مقاربتی مانند ایدز، هپاتیت، سیفلیس، سوزاک و عفونت کلامیدیا وجود دارد. اگرچه پاتوژن های این بیماری ها می توانند از طریق منابع دیگری مانند بزاق یا تماس مستقیم خون منتقل شوند، رابطه جنسی در دوران قاعدگی راهی آسان برای انتشار عفونت توسط این عوامل بیماری زا می شود.

یک مطالعه نشان می دهد که افزایش خطر STD از طریق خون قاعدگی به دلیل از بین رفتن پلاگ مخاط دهانه رحم (سد محافظ) در طول قاعدگی، آهن در خون قاعدگی، باز شدن دهانه رحم، افزایش pH قلیایی واژن و افزایش سطح استروژن و پروژسترون است. همه اینها محیط واژن شما را برای رشد میکروب های بیماری زا مناسب تر می کند و در نتیجه خطر عفونت را افزایش می دهد.

2. خطر ابتلا به اندومتریوز در رابطه غیر دخولی در قاعدگی

اندومتریوز یک بیماری التهابی مزمن زنانه وابسته به هورمون است. در این بیماری، بافت های لایه داخلی رحم در نقاطی غیر از حفره رحم مانند تخمدان ها شروع به رشد می کنند. اندومتریوز توسط عوامل اتیولوژیک متعددی ایجاد می شود. این فرضیه وجود دارد که فعالیت جنسی منجر به ارگاسم در طول قاعدگی ممکن است باعث افزایش قاعدگی پس‌رونده، کاشت بافت آندومتر در مکان‌های دیگر و در نتیجه افزایش خطر ابتلا به آندومتریوز شود.

3. خطر احتقان لگن در رابطه غیر دخولی در پریودی

رابطه جنسی می تواند راهی عالی برای کاهش و مدیریت علائم احتقان لگن باشد. با این حال، تنها زمانی مفید خواهد بود که ارگاسم داشته باشید. در هر موقعیت دیگری، رابطه جنسی می تواند یک عامل تشدید کننده احتقان لگن باشد. اگر درگیر فعالیت جنسی هستید و به سندرم احتقان لگن مبتلا هستید، مطمئن شوید که رابطه جنسی باعث می شود به بالاترین سطح هیجان برسید تا از هرگونه عارضه در آینده جلوگیری کنید.

عوارض رابطه مقعدی در زمان پریودی

عوارض رابطه مقعدی در زمان پریودی

رابطه جنسی مقعدی نیز در طول پریودی ممکن است و می تواند قرار گرفتن در معرض خون قاعدگی را کاهش دهد. با این حال اگر درگیر تحریک مقعدی با شخص دیگری هستید، فقط به یاد داشته باشید که رابطه مقعدی نیز مشابه رابطه جنسی دهانی یا مقاربت واژینال خطر انتقال بیماری های عفونی جنسی را دارد.

به جز این رابطه مقعدی در هر زمانی خطر پارگی مقعد، بی اختیاری مدفوع و مشکلات روده‌ای را به دنبال دارد.

همچنین بخوانید: برای قطع پریودی چی بخوریم؟

سخن آخر

در این مطلب از آلامتو به عوارض رابطه غیر دخولی در دوران قاعدگی یا رابطه مقعدی در زمان پریودی اشاره کردیم. در کنار موارد ذکر شده مهم است که به یاد داشته باشید که لازم نیست روی رابطه جنسی در دوره دخول تمرکز کنید. این بدان معناست که تمرکز می تواند روی کلیتوریس شریک قاعدگی باشد. یا فرد پریود نیز می تواند با تحریک دستی یا دهانی به ارگاسم شریک خود کمک کند.


نظر خود را بیان کنید