علت ترشحات سبز رنگ واژن در دختران و در بارداری

برای آگاهی از علت ترشحات سبز رنگ واژن در دختران و در بارداری و درمان خانگی آن، این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

ترشحات سبز رنگ واژن

به عنوان زنان، ما می دانیم که تجربه ترشح سبز رنگ واژن چقدر نگران کننده و ناراحت کننده است. این چیزی نیست که ما اغلب در مورد آن صحبت می کنیم، اما یک مسئله رایج است که بسیاری از ما در مقطعی از زندگی با آن مواجه می شویم. در این راهنمای جامع، علت ترشحات سبز رنگ واژن در دختران و در بارداری چیست؟ + درمان خانگی و پیشگیری از این وضعیت را بررسی خواهیم کرد.

همچنین بخوانید: علت ریزش ناگهانی آب از واژن

علت ترشحات سبز رنگ واژن در دختران و زنان

ترشحات سبز رنگ واژن می تواند نشانه ای از یک مشکل اساسی سلامتی باشد و درک علل بالقوه آن بسیار مهم است. بیایید شایع ترین علت ترشحان سبز رنگ واژن در دختران را بررسی کنیم:

واژینوز باکتریال

واژینوز باکتریایی نوعی التهاب واژن است که در اثر رشد بیش از حد باکتری هایی که به طور طبیعی در واژن یافت می شوند، ایجاد می شود. این عدم تعادل می تواند منجر به ترشح سبز رنگ متمایز و بدبو شود.

تریکومونیازیس

تریکومونیازیس یک عفونت مقاربتی (STI) است که توسط یک انگل ایجاد می شود. این می تواند منجر به ترشحات کف آلود و سبز رنگ شود که اغلب با خارش، سوزش و درد در حین رابطه جنسی یا ادرار همراه است.

جسم خارجی

در برخی موارد، یک جسم خارجی باقی مانده در واژن، مانند تامپون فراموش شده یا فنجان قاعدگی، می تواند منجر به ترشحات سبز رنگ بدبو شود. اگر مشکوک هستید که یک جسم خارجی مقصر است، مهم است که به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید تا با خیال راحت آن را خارج کنید.

دهانه رحم

سرویکیت التهاب دهانه رحم، قسمت پایینی رحم است. این وضعیت می تواند باعث ترشح آبکی و سبز رنگ واژن و همچنین علائم دیگری مانند درد لگن و خونریزی بین قاعدگی شود.

بیماری التهابی لگن (PID)

بیماری التهابی لگن یک عفونت جدی اندام های تناسلی زنانه از جمله رحم، لوله های فالوپ و تخمدان ها است. می تواند منجر به ترشح زرد متمایل به سبز و بدبو شود.

عفونت های مقاربتی (STIs)

برخی از بیماری های مقاربتی مانند سوزاک و کلامیدیا نیز می توانند باعث ترشح سبز رنگ شوند. این عفونت ها در صورت عدم درمان می توانند عواقب شدیدی داشته باشند، بنابراین ضروری است که به سرعت به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

سرطان دهانه رحم

در موارد نادر، ترشحات سبز رنگ می تواند نشانه سرطان دهانه رحم باشد. این نوع ترشحات معمولاً با علائم نگران کننده دیگری مانند خونریزی بین قاعدگی یا بعد از رابطه جنسی همراه است.

همچنین بخوانید: خارش لبه های بیرونی واژن نشانه چیست

علت ترشحات سبز رنگ در بارداری

ترشحات سبز رنگ در دوران بارداری می تواند باعث نگرانی شود، زیرا ممکن است نشان دهنده مشکل جدی تری باشد. در اینجا چند نکته وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:

عفونت دهانه رحم

ترشحات سبز رنگ در دوران بارداری گاهی می تواند نشانه عفونت دهانه رحم مانند عفونت مقاربتی (STI) یا عفونت باکتریایی باشد. این امر مستلزم مراقبت فوری پزشکی برای جلوگیری از عوارض برای مادر و نوزاد است.

نشت مایع آمنیوتیک

در موارد نادر، ترشحات سبز رنگ در دوران بارداری ممکن است نشانه پارگی کیسه آمنیوتیک باشد که می تواند منجر به زایمان زودرس یا سایر عوارض شود. در صورت مشاهده هرگونه ترشح سبز رنگ، ضروری است که فوراً با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.

جدا شدن جفت

در برخی موارد، ترشحات سبز رنگ در دوران بارداری ممکن است نشانه ای از جدا شدن جفت باشد، که یک بیماری جدی است که در آن جفت به طور جزئی یا کامل از دیواره رحم جدا می شود. این نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

اگر در دوران بارداری خود متوجه ترشحات سبز رنگ شدید، در تماس با پزشک خود تردید نکنید. آنها می توانند به تعیین علت زمینه ای کمک کنند و درمان مناسب را برای اطمینان از سلامت و ایمنی شما و کودکتان ارائه دهند.

همچنین بخوانید: بهترین پماد برای سوزش واژن

درمان خانگی ترشحات سبز رنگ واژن

درمان خانگی ترشحات سبز رنگ واژن

درمان خانگی ترشحات سبز رنگ واژن با رعایت برخی از مسائل ساده می تواند موثر واقع شده و شدت بیماری را کاهش دهد، از جمله:

درمان خانگی ترشحات سبز واژن با رعایت بهداشت

به آرامی ناحیه تناسلی را با شستشوی ملایم و بدون عطر واژینال و آب تمیز کنید و از دوش زدن خودداری کنید که می تواند تعادل pH طبیعی را مختل کند.

با عدم استفاده طولانی از تامپون

گذاشتن تامپون برای مدت طولانی – به خصوص پس از پایان دوره قاعدگی – می تواند ترشحات سبز رنگ ایجاد کند و در نهایت منجر به عوارض جدی شود. خون موجود در تامپون غذای مناسبی را برای باکتری‌ها فراهم می‌کند، و تامپون مواد کاملی را برای رشد باکتری‌ها فراهم می‌کند. باکتری‌ها می‌توانند به سرعت تکثیر شوند و باعث التهاب شوند، “که منجر به ترشحات سبز رنگ و بوی بدی می‌شود.

درمان خانگی ترشح سبز واژن با لباس زیر نخی

پارچه های نخی یا ضد رطوبت را برای لباس زیر خود انتخاب کنید که به گردش هوای مناسب اجازه دهد و برای حفظ بهداشت از آستر شورت استفاده کنید.

درمان ترشحات سبز واژن با دوری از مواد محرک

از محصولات بهداشتی معطر که می توانند ناحیه ظریف واژن را تحریک کنند دوری کنید.

رفع ترشحات سبز واژن با درمان بیماری‌های زمینه‌ای

اگر یک بیماری از قبل وجود داشته است، مانند دیابت یا یک اختلال خود ایمنی، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود از نزدیک همکاری کنید تا آن را تحت کنترل نگه دارید.

همچنین بخوانید: پماد تریامسینولون برای واژن

درمان ترشحات سبز رنگ واژن با رابطه جنسی ایمن

از روش های بازدارنده مانند کاندوم برای رابطه جنسی ایمن تر و محافظت در برابر عفونت های مقاربتی استفاده کنید.

استفاده از کرم‌های قارچ کش

در موارد مشکوک به عفونت قارچی از کرم های بدون نسخه و ضد قارچ استفاده کنید .

درمان خانگی ترشحات سبز رنگ واژن با کمپرس سرد

برای کاهش ناراحتی ناشی از خارش یا تورم از کمپرس سرد، مانند کیسه یخ پیچیده شده در یک پارچه شستشو استفاده کنید.

سخن آخر

در این مطلب از آلامتو علت ترشحات سبز رنگ واژن در دختران و در بارداری را شرح دادیم و مهمترین روش های درمان خانگی را ارائه کردیم. با این حال در صورت شدت بیماری لازم است از درمان خودسرانه پرهیز کنید و به پزشک مراجعه کنید.


نظر خود را بیان کنید