طریقه مصرف قرص ترنسید برای قطع خونریزی

قرص ترنسید برای قطع خونریزی قاعدگی (قطع پریود)

مصرف قرص ترنسید برای قطع خونریزی قاعدگی برای زنانی که از خونریزی شدید و لخته‌های زیاد رنج می‌برند تجویز می‌شود. در این پست از آلامتو به معرفی این دارو پرداخته و طریقه مصرف آن را ارائه می‌کنیم.

همچنین بخوانید: قطع فوری پریود خانگی

قرص ترنسید برای چه مواقعی استفاده می شود؟

مصرف قرص ترنسید (ترانگزامیک اسید- Tranexamic acid) برای قطع خونریزی قاعدگی (قطع پریود) در زنان تجویز می شود. ترانگزامیک اسید در دسته‌ای از داروها به نام آنتی فیبرینولیتیک قرار دارد. برای بهبود لخته شدن خون عمل می کند. در واقع ترنسید برای کاهش میزان خون از دست رفته در دوره پریودی استفاده می شود اما باعث قطع شدن خونریزی نمی‌شود. چنانچه خونریزی شما در طول درمان کاهش نیافت یا بدتر شد، با پزشک خود تماس بگیرید.

طریقه مصرف قرص ترنسید برای قطع خونریزی قاعدگی (قطع پریود)

 • قرص ترنسید (Trancid) به شکل قرصی برای مصرف خوراکی ارائه می‌شود. معمولاً دارو به همراه یا بدون غذا، به تعداد 3 مرتبه و به مدت 5 روز در طول قاعدگی توصیه می شود.
 • شخص باید این قرص را هر ماه با شروع دوره قاعدگی مصرف کند.
 • زمانیکه پریود نمی شوید ترنسید مصرف نکنید.
 • قرص ترانگزامیک اسید را بیشتر از 5 روز در دوره قاعدگی مصرف نکنید، یا بیشتر از 6 قرص را در طول 24 ساعت مصرف نکنید.
 • ممکن است تا 24 ساعت طول بکشد تا دارو به طور کامل عمل کند.
 •  قرص ترنسید را به طور کامل ببلعید؛ قرص را تقسیم نکنید، نجوید یا خرد نکنید.

توجه: اگر از داروهای ضد بارداری هورمونی (قرص های ضد بارداری، چسب ها، حلقه ها و آمپول ها) استفاده می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید. در صورت مصرف این دارو، احتمالاً پزشک به شما خواهد گفت که ترانگزامیک اسید مصرف نکنید.

همچنین بخوانید: باز کننده قاعدگی قوی خانگی با طب سنتی

زمان مصرف قرص ترنسید برای قطع پریود

زمان مصرف قرص ترنسید برای قطع پریود

ترنسید (ترانگزامیک اسید) معمولاً سه یا چهار بار در روز تجویز می شود. پزشک به شما خواهد گفت که هر چند وقت یکبار آن را بدهید.

 • سه مرتبه در روز: قرص ترانگزامیک اسید باید یک مرتبه در صبح، یک مرتبه در اوایل بعد از ظهر و یک مرتبه در عصر باشد. در حالت ایده آل، این زمان ها حداقل 6 ساعت از هم فاصله دارند، مثلاً 8 صبح، 2 بعد از ظهر و 8 بعد از ظهر.
 • چهار مرتبه در روز: این معمولاً اول صبح، حدود ظهر، اواخر بعد از ظهر و هنگام خواب است. در حالت ایده آل این زمان ها باید حداقل 4 ساعت از هم فاصله داشته باشند، مثلاً 8 صبح، ظهر، 4 بعد از ظهر و 8 بعد از ظهر.

کسی که قرص را مصرف می‌کند باید مصرف دارو را با شروع قاعدگی/خونریزی شروع کند و زمانی که خونریزی متوقف شود به پایان برسد. این باید حداکثر برای چهار روز باشد. ممکن است یک یا دو روز دیگر خونریزی خفیف وجود داشته باشد.

دارو را تقریباً در ساعات یکسانی در روز به او بدهید تا به بخشی از برنامه روزانه شخص تبدیل شود که به شما کمک می کند به خاطر بسپارید.

توجه: اگر دختر شما بعد از 4 روز همچنان خونریزی شدید داشت با پزشک خود تماس بگیرید. دوز ترنسید را بدون مشورت با پزشک خود تغییر ندهید.

دوز فراموش شده

چنانچه یک نوبت از این دارو را فراموش کردید، در اسرع وقت آن را مصرف کنید. با این حال، اگر تقریباً زمان نوبت بعدی مصرف دارو رسیده است، دوز فراموش شده را ندیده بگیرید و دارو را طبق روال سابق مصرف کنید. دوز دارو را دو برابر نکنید. اگر یک نوبت دیرتر از موعد مصرف کردید، حداقل 6 ساعت تا مصرف نوبت بعدی صبر کنید.

همچنین بخوانید: طریقه مصرف مفنامیک اسید برای قطع خونریزی

عوارض مصرف قرص ترنسید برای قطع خونریزی قاعدگی

عوارض جانبی که باید جدی بگیرید:

 • خطر کوچکی وجود دارد که ترنسید ممکن است باعث ایجاد لخته در قسمت دیگری از بدن شود.
 • چنانچه مصرف کننده این دارو در پا یا ساق پا دچار تورم، قرمزی و درد شده است، ممکن است در پایش لخته خون داشته باشد و باید به پزشک مراجعه کند.
 • در صورتیکه شخص به طور ناگهانی توانایی دیدن با یک یا هر دو چشم را از دست دهد. او ممکن است یک لخته خون کوچک در چشم خود داشته باشد و باید به پزشک مراجعه کند.
 •  چنانچه مصرف کننده دارو ناگهان گیج ‌شود، تکلم خود را از دست ‌دهد، دست و پا چلفتی ‌شود، سردرد شدید داشته یا با بی‌حسی در یک طرف بدنش ضعیف ‌شود. او ممکن است یک لخته خون کوچک در مغزش داشته باشد و باید معاینه شود.
 • اگر مصرف کننده ناگهان دچار تنگی نفس یا درد شدید در قفسه سینه می شود. او ممکن است یک لخته خون کوچک در ریه خود داشته باشد.

سخن آخر

در این پست از آلامتو طریقه مصرف قرص ترنسید برای قطع خونریزی قاعدگی (قطع پریود) را شرح دادیم. از آنجاییکه خونریزی شدید می‌تواند تاثیر منفی جدی بر زندگی روزانه شخص بگذارد، مصرف این دارو کمک قابل توجهی خواهد بود. امیدواریم این مطلب برای شما همراهان مفید بوده باشد.


نظر خود را بیان کنید