اسپرم چند روز در رحم باقی میماند

اگر می خواهید بدانید اسپرم چند روز در رحم باقی می ماند و تا چند روز قدرت باروری دارد، این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

اسپرم چند روز در رحم باقی میماند و تا چند روز قدرت باروری دارد؟

بدن یک مرد به طور مداوم اسپرم تولید می کند (حدود 100 میلیون در روز) و این اسپرم‌ها می‌تواند برای چند ماه در داخل بیضه‌ها زندگی کنند. در خارج از بدن، مدت زمان بقای اسپرم بسیار کمتر است. طول عمر اسپرم به شرایط و شرایط آن بستگی دارد. در این مطلب از آلامتو می گوییم اسپرم چند روز در رحم باقی میماند و تا چند روز قدرت باروری دارد.

همچنین بخوانید: علائم پاک شدن رحم بعد از سقط

اسپرم ها چقدر در بیضه ها زندگی می کنند؟

75 روز طول می کشد تا یک اسپرم ساخته شود. پس از ساخته شدن، برای چند هفته در بیضه ها باقی می مانند. اگر انزال نشوند، سلول‌های اسپرم می‌میرند و دوباره توسط بدن جذب می‌شوند.

اسپرم چند روز در رحم باقی می ماند؟

اکثر اسپرم ها در عرض چند دقیقه پس از انزال در داخل واژن یا خارج از دستگاه تناسلی زن می میرند. با این حال، هنگامی که اسپرم وارد دستگاه تناسلی، دهانه رحم و رحم زن می شود، برخی از آنها به طور شگفت انگیزی، می توانند تا پنج روز در داخل دستگاه تناسلی زن زندگی کنند. اگرچه این بستگی به شرایط مناسب دارد. در حوالی اوج باروری، بدن ما می‌تواند با تولید نوعی مخاط دهانه رحم که از اسپرم محافظت می‌کند و دسترسی آنها به لوله‌های فالوپ، جایی که لقاح انجام می‌شود، راحت‌تر بقای اسپرم را افزایش دهد.

با این حال بیشتر اسپرم هایی که وارد بدن زن می‌شوند، بیش از 1-2 روز زنده نمی مانند. مطالعات نشان داده اند که اکثر بارداری ها در نتیجه رابطه جنسی در 1-2 روز قبل از تخمک گذاری و روز تخمک گذاری اتفاق می افتد. با کمال تعجب، برخی از بارداری ها ممکن است پس از مقاربتی که تا 5 روز قبل از تخمک گذاری اتفاق افتاده است، رخ دهد.

پس طولانی ترین مدتی که اسپرم می تواند در مایع دهانه رحم بارور زنده بماند، پنج روز است. اسپرم هایی که در معرض هوای اتاق روی لباس، ملحفه یا صندلی توالت قرار می گیرند، به سرعت حرکت خود را از دست می دهند (توانایی شنا کردن) و در کمتر از یک ساعت می میرند. هنگامی که مایع منی خشک شد، اسپرم مرده است و نمی تواند تخمک را بارور کند.

همچنین بخوانید: چند ساعت بعد از رابطه میتوان قرص ال دی خورد

اسپرم تا چند روز قدرت باروری دارد؟

اسپرم تا چند روز قدرت باروری دارد؟

اسپرمی که از واژن به داخل رحم حرکت می کند می تواند مدت بیشتری زنده بماند. طول عمر اسپرم داخل واژن کاملاً به محیطی که در آن قرار دارند بستگی دارد. ویژگی های رحم، واژن و لوله های فالوپ زن، طول عمر اسپرم را تعیین می کند. میزان بقای اسپرم به شرایط واژن، لوله های فالوپ و رحم زن نیز بستگی دارد. اگر شرایط درونی مناسب نباشد، اسپرم‌ها در داخل بدن زن زنده نمی‌مانند و در عرض چند ساعت می‌میرند.

کانال واژن در زنان ماهیتی اسیدی دارد و تنها سالم ترین اسپرم در 12 ساعت اول زنده می ماند. تنها تعداد کمی از اسپرم ها از سفر سخت از طریق واژن و لوله های فالوپ جان سالم به در خواهند برد. اسپرم هایی که به مایع دهانه رحم می رسند می توانند با خیال راحت زنده بمانند، به سمت لوله های فالوپ حرکت کنند و حدود پنج روز منتظر رسیدن تخمک از تخمدان باشند.

مطالعات نشان داده اند که بارداری تا پنج تا شش روز پس از مقاربت امکان پذیر است. با این حال این معمول نیست و اکثر اسپرم ها در عرض 24 تا 48 ساعت پس از انزال در رحم می میرند. هر چه زمان بیشتری از انزال بگذرد، احتمال لقاح تخمک کمتر می شود. تنها سالم‌ترین اسپرم در میان اسپرم‌هایی که سفر را کامل می‌کنند، می‌توانند با موفقیت از طریق لایه محافظ ضخیم تخمک وارد تخمک شده و آن را بارور کنند.

اسپرم بیرون از بدن چه مدت زنده می مانند؟

اسپرم بسته به محیط خود می تواند از چند دقیقه تا چند روز قدرت باروری داشته باشد:

به عنوان مثال، اسپرم هایی که در معرض هوا قرار می گیرند، روی لباس، ملحفه یا صندلی توالت رسوب می کنند، خیلی سریع خشک می شوند و معمولاً در عرض چند دقیقه پس از انزال می میرند.

یک نمونه اسپرم جمع آوری شده در ظرف استریل در دمای بدن ممکن است برای چند ساعت زنده بماند، اما قابلیت لقاح اسپرم ها در عرض 60 دقیقه پس از انزال به شدت کاهش می یابد. میزان بقای اسپرم در یک محیط گرم به چند ثانیه کاهش می یابد، در حالی که در شرایط انجماد مانند ذخیره سازی کرایو، طول عمر اسپرم افزایش می یابد.

همچنین بخوانید: ریزش ناگهانی آب از واژن نشانه چیست؟

سخن آخر

در این مطلب از آلامتو گفتیم اسپرم چند روز در رحم باقی می ماند و تا چند روز قدرت باروری دارد. با این حال این آمار به طور میانگین هستند و می تواند بسته به قدرت باروری اسپرم و آمادگی بدن زن تغییر کند.


نظر خود را بیان کنید