اشتباهات رایج مدیران تازه کار

14 بدترین کار مدیران که باعث استعفای کارمندان می شود

meryl-streep-devil-wears-prada

اگر کارمندهای بسیار خوبی دارید که حاضر نیستید آنها را از دست بدهید بهتر است در برخی از رفتارهای خودتان به عنوان مدیر تجدید نظر کنید.

رابرت دانهام” مدیر پیشین سیستم‌های كامپیوتری “موتورولا” و بنیان‌گذار برنامه‌ی سراسری پرورش مدیران اجرایی چهارده اشتباه فاحش مدیران ارشد را بدون توجه به صنعت مورد اشاره قرار داده است.

گوش ندادن:

به سخنان كاركنان خود توجه نمی‌كنید بلكه فقط با آنها صحبت می‌كنید. نتیجه این شیوه، فقدان تعهد، وفاداری و احساس تعلق و نیز افزایش انزجار و دلسردی كاركنان است.

افراط در تعهد:

اگر نتوانید كاركنانی پرورش دهید كه در مواقع لازم بتوانند پاسخ منفی دهند، به جای یك استراتژی موفقیت آمیز، با كار بیش از حد، دستاورد اندك، نارضایتی مشتری و «قهرمانانی مرده» دست به گریبان خواهید بود.

دل خوش كردن به آمار و ارقام:

آمار و ارقام تنها نتیجه‌ی فرعی تصمیمات شما هستند. انجام اقداماتی به منظور تغییر اعداد، بدون توجه به عوامل پدید آورنده این اعداد (از جمله پیشنهادهای ارزشمند، اجرای عالی، رضایت مشتری و انگیزه و اشتیاق كاركنان) و نیز بدون توجه به مدیریت این عوامل، در نهایت به نتایجی مخرب می‌انجامد.

پذیرش تعهدهای مبهم و نامشخص یا پرهیز از تعهد:

توافق‌های مبهم و نامعین و فقدان استانداردی روشن برای ایجاد و پذیرش تعهد و مدیریت آن، به اتلاف نیرو و كناره‌گیری كاركنان می‌انجامد. همچنان كه پرهیز از پذیرش تعهد و مسوولیتی روشن نیز همین نتایج را در پی خواهد داشت.

توجه به مشتری در اولویت آخر:

انجام وظیفه بدون توجه به واكنش مشتری به آنچه انجام شده و چگونگی انجام آن، رضایت مشتری را سلب می‌كند.

ترس و بی میلی نسبت به ارزیابی عملكرد:

گفت‌وگوی صادقانه و مستقیم، یك مهارت ارزشمند است كه انجام آن مستلزم مقداری جرات و شهامت است. مدیران ارشد باید یاد بگیرند كه زمینه‌های ارایه بازخور مستقیم و به موقع عملكرد را فراهم كنند.

تیم سازی، فقط به شكل صوری:

تیم‌ها تنها گروه‌هایی از افراد نیستند كه با هم كار می كنند، مهارت‌های ایجاد تیم‌های واقعی با عملكردی مطمئن و اثر بخشی، باید آموخته شوند و واقعیت این است كه كمتر كسی از این مهارت‌ها برخوردار است؛ ایجاد تعهد، توانایی شنیدن، مدیریت روحیه، مبارزه و غلبه بر كاستی ها، مدیریت رضایت مشتری، برنامه‌ریزی اثر بخش، استانداردهای مشترك واضح و روشن، اصول اخلاقی معین، حضور و موجودیت و منفعل نبودن.

خالی بودن چنته مدیریت:

مدیریت اثر بخش مستلزم دامنه‌ای از مهارت‌هاست و اغلب مدیران همه‌ی مهارت‌ها و توانایی‌های لازم را ندارند. كلیدی‌ترین این توانایی‌ها عبارتند از تیم سازی، توانایی ایجاد تعهد، توانایی شنیدن، مدیریت روحیه، مبارزه و غلبه بر کاستی‌ها، مدیریت رضایت مشتری، برنامه‌ریزی اثربخش، استانداردهای مشترک واضح و روشن، اصول اخلاقی معین، حضور و موجودیت و منفعل نبودن

دستور دادن به جای درخواست كردن و ایجاد تعهد:

احساس تعلق و تعالی در افرادی كه صرفا فرمان پذیرند، دیده نمی‌شود و معمولا دستور دادن به امتناعی همراه با آزردگی می‌انجامد. در واقع آنچه كه در پی آن هستیم، احساس تعلق به سازمان، غرور و دلبستگی است و اینها وقتی ایجاد می‌شود كه فرد نسبت به آنچه انجام می دهد، متعهد باشد.

ناتوانی در ایجاد اعتماد یا غلبه بر عدم اعتماد:

اعتماد، احساسی مبهم برخواسته از سوابق قبلی نیست. ایجاد اعتماد، بازسازی و حفظ اعتماد موجود، مهارت‌های ارزشمندی هستند كه كمتر در رفتار مدیران مشاهده می‌شوند و باید آموخته شوند.

نداشتن طرح كاری روشن:

یك هدف كمی یا بیانیه چشم انداز، تنها بخش‌هایی از یك طرح كاری هستند. طرح كاری مستلزم یك استراتژی روشن، نقش‌ها و مسوولیت‌های روشن، ارزش و اهمیت كافی برای مشتریان و تیمی آماده و توانمند برای اجرا است.

چون من گفتم:

شدت عمل تنها به دستور دادن منتهی می‌شود نه جلب احترام و تعهد دیگران. شدت عمل، قدرت و نشاط سازمان را نابود می‌كند و كاركنان را ضعیف و شكست خورده رها می‌سازد.

متعهد نبودن به یادگیری:

ما باید یاد بگیریم كه از اشتباهاتمان، موفقیت‌هایمان و تجارب‌مان بیاموزیم. ما باید یاد بگیریم كه چگونه از دیگران بیاموزیم؛ به ویژه از آنها كه ریسك كرده‌ و موفقیت و شكست را تجربه كرده‌اند.

بدبینی و عیب جویی نسبت به مدیریت:

افراد دارای حرفه مدیریت، مدیران و به طور كلی فرهنگ موجود، اغلب به شیوه‌ای عیب جویانه و به نحوی استهزا‌آمیز به مدیریت می‌نگرند. برای تعیین استاندارد مهارت‌های مدیریتی و برنامه‌های اثر بخش تعهد لازم است.

رابرت دانهام با بیش از بیست سال تجربه به عنوان مدیر اجرایی و پرورش دهنده مدیران اجرایی در این مسیر بر تعیین دقیق زیربناها و مهارت‌های عملی، تعهد، اعتماد، ارزش و رضایت، به عنوان پایه‌های مدیریت موثر و رهبری شركت تاكید می‌كند….

به نقل از jalilkhani.blogfa.com


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید