گلوتن چیست و در چه موادی وجود دارد؟ عوارض گلوتن چیست؟

گلوتن فری چیست و محصولات بدون گلوتن چیست

گلوتن چیست

گلوتن

یکی از انواع پروتئین ها گلوتن می باشد که به مقدار خیلی زیاد در غلاتی مثل گندم، جو و… وجود دارد. گلوتن موجود در گندم از همه غلات دیگر بیشتر است. بیشتر محققان گفته اند که گلوتن برای بدن هیچ ضرری ندارد اما بعضی افراد در جذب این پروتئین در بدن خود دچار مشکل می شوند. این افراد دچار بیماری سلیاک هستند. افرادی که به سلیاک دچار شده اند نباید از مواد غذایی که حاوی گلوتن هستند استفاده کنند. این افراد در رژیم غذایی خود باید از انواع برنج های سفید، ذرت و… استفاده کنند. ما در این مقاله قصد داریم که بررسی کنیم گلوتن چیست و در چه موادی وجود دارد و همچنین به خواص و مضرات آن در بدن و همچنین مواد جایگزین آن بپردازیم.

گلوتن چیست؟

همان طور که اشاره کردیم گلوتن نوعی پروتئین است که به مقدار زیاد در غلاتی مانند جو و گندم و… وجود دارند. مواد کربوهیدراتی مانند انواع نان، سرشار از گلوتن هستند. افرادی که بیماری سلیاک دارند باید نان را از رژیم غذایی خود حذف کنند. حذف نان از رژیم غذایی باعث می شود تا میزان زیادی از کالری مصرفی فرد کم شود و همین باعث کاهش وزن می شود. اما موادی که حاوی گلوتن هستند سرشار از مواد معدنی و مغذی هستند و حذف کامل آنها برای بدن ضرر دارد به همین دلیل افرادی که دچار سلیاک هستند باید تحت نظر دکتر رژیم بگیرند و از طریق خوردن چیز های دیگر کمبود این ماده را در بدن جبران کنند.

همچنین بخوانید: رژیم فاقد گلوتن و دیابت نوع 2

گلوتن در چه موادی وجود دارد؟

پروتئین گلوتن در مواد غذایی که روزانه از آن ها استفاده می کنیم به مقدار زیاد وجود دارد.
موادی که حاوی گلوتن هستند شامل:
• جو
• بلغور
• کنجد
• انواع سس ها
• سوپ ها
• آرد
• آب نبات
• جو چاودار
• گندم
محصولاتی که دارای گلوتن هستند عبارتند از:
• غذاهای فرآوری‌شده مانند بیسکویت، هات داگ و…
• مواد غذایی که از آب و آرد به دست می آید مانند نان، پاستا، غلات، ماء‌الشعیر و…
• مواد غذایی که دارای سویا هستند مانند توفو، تمپه و شیر سویا
• سبزیجات حاوی گلوتن مانند کلم بروکلی، اسفناج و کلم
• میوه‌های حاوی گلوتن مانند هلو، گلابی و توت‌فرنگی
• نوشیدنی‌های حاوی گلوتن مانند قهوه و نوشیدنی‌های الکلی

همچنین بخوانید: آشنایی با نشانه های حساسیت به گلوتن

گلوتن در چه مواردی وجود دارد؟

عوارض گلوتن چیست

استفاده از گلوتن برای افرادی که به آن حساسیت دارند باعث نفخ، درد معده، درد مفاصل، اسهال و… می شوند.
تنها راه تشخیص حساسیت به گلوتن این است که فرد برای مدتی از موادی که حاوی گلوتن هستند استفاده نکند و بعد از مدتی دوباره شروع به مصرف مواد حاوی گلوتن کند و علائم را بررسی کند تا بفهمد که آیا به گلوتن حساسیت دارد یا خیر. تحقیقات نشان داده است که تنها 6 الی 8 درصد از مردم به گلوتن حساس هستند.
گلوتن در بدن افرادی که به آن حساسیت دارند ایجاد بیماری می کند که در زیر تعدادی از عوارض ناشی از مصرف گلوتن را بررسی می کنیم.

سندروم روده تحریک پذیر

برای افراد کمی حدود 1 درصد استفاده از گلوتن موجب بروز مشکلات گوارشی می شود. افرادی که از بیماری های شیزوفرنی، اوتیسم، آتاکس رنج می برند نباید از مواد حاوی گلوتن استفاده کنند. افرادی که مشکلات روده دارند باید برای مصرف این ماده به پزشک مراجعه کنند تا با رژیم غذایی مناسب بتوانند با جایگزین کردن مواد دیگر مواد مغذی موجود در غلات را جبران کنند.

بیماری سلیاک

در بدن افرادی که دچار بیماری سلیاک یا همان خود ایمنی هستند گلوتن به عنوان مهاجم شناخته می شود و سیستم ایمنی بدن به این ماده و دیواره روده حمله می کند و باعث ناراحتی فرد می شود. تشخیص این بیماری بسیار سخت است. افراد مبتلا به این بیماری بسیار کم هستند.

بهترین رژیم لاغری کم کاری تیروئید

افرادی که دچار کم کاری تیروئید هستند علاوه بر دارو درمانی باید در رژیم غذایی خود از مواد حاوی گلوتن پرهیز کنند. زیرا گلوتن برای تیروئید ضرر دارد و باعث اختلال در عملکرد طبیعی این غده می شود. همچنین پرهیز از مواد غذایی فرآوری که کالری زیادی دارند باعث می شود افرادی که کم کاری تیروئید دارند به راحتی افزایش وزن داشته باشند.

گلوتن فری چیست

گلوتن فری به موادی گفته می شوند که فاقد گلوتن هستند. این مواد برای افرادی که دچار بیماری روده تحریک پذیر، سلیاک و … هستند مناسب می باشد.

همچنین بخوانید: مضرات و معایب رژیم بدون گلوتن

گلوتن فری چیست
جایگزین گلوتن چیست

برای افرادی که به گلوتن حساس هستند چه مواد جایگزینی وجود دارد؟

برای افرادی که به گلوتن حساس هستند خوردن نان به دلیل گلوتن موجود در گندم سخت است و باعث ناراحتی آنها می شود این افراد مجبود هستند که از موادی که فاقد گلوتن هستند به عنوان جایگزین استفاده کنند. در ادامه موادی که فاقد گلوتن هستند را معرفی می کنیم.

محصولات بدون گلوتن چیست

“باک ویت” یک شبه غله پر خاصیت است که فاقد گلتون می باشد.این ماده برای افرادی که به گلوتن حساس هستند بسیار مفید است این ماده خاصیت های زیادی دارد که می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.
باک ویت سرشار از کربوهیدرات است. باکویت کربوهیدرات فراوانی دارد که خوردن آن انرژی و کالری بدن را به خوبی تامین می کند.
باک ویت سرشار از فیبراست که به هضم بهتر غذا در بدن کمک می کند.
باک ویت دارای 9 اسید آمینه ضروری برای بدن است.
سرشار از مواد معدنی چون آهن، فسفر و منیزیم می باشد.
بام ویت حاوی مواد معدنی است که برای سلامتی بسیار مفید است.


نظر خود را بیان کنید