ورزش کراس فیت (crossfit) چیست و چه خواصی دارد؟

۹ دلیلی که باید کراس فیت را امتحان کنید؛

کراس فیت crossfit چیست

از وزنه زدن های عادی و تکراری در باشگاه بدنسازی خسته شده اید؟ به دنبال یک رشته ورزشی مهیج تر هستید؟ چرا کراس فیت را امتحان نمی کنید؟

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله تناسب اندام؛ کراس فیت بعنوان یکی از پشرفته‌ترین و محبوب‌ترین رشته‌های تناسب اندام در چند دهه گذشته، هنوز هم منتقدان خاص خودش را دارد. جالب اینجاست که بسیاری از این منتقدان، درواقع هرگز آن را امتحان نکرده‌اند.

صرف نظر از سابقه ورزشیتان، عضویت در یک باشگاه کراس فیت ـ یا BOX ـ حواس شما را از جهان بیرون پرت می‌کند و چیز جدیدی ارائه می‌دهد که می‌تواند تغییرات مثبتی در زندگیتان ایجاد کند.

برشمردن دلایلی که چرا باید این روند رو به رشد تناسب اندام را امتحان کنید، کار دشواری است اما مزایای بنیادی بسیاری وجود دارند که تقریبا ثابت شده هستند.

۱. کراس فیت،یک چالش است

در این دنیای بالغ، ما انتخاب‌های زیادی داریم. بسیاری از ما از پا گذاشتن به خارج از منطقه آسایش و امنمان سر باز می‌زنیم و زندگی‌ها و بدن‌هایمان را در یک حالت راکد قرار می‌دهیم.

کراس فیت می‌تواند هم از نظر جسمی و هم از نظر ذهنی، چالش ایجاد کند. می‌توان گفت که اگر شما در حال پیشرفت نباشید، یعنی در حال پس رفت یا در جا زدن هستید و پذیرفتن یک چالش، اغلب منجر به پیشرفت می‌شود.

۲. شما نتایج مثبت را خواهید دید

اگر به تمرینات منظم پایبند باشید، شاهد نتایج مثبتی خواهید بود. قدرت شما بهبود می‌یابد. استقامت شما بهتر می‌شود. سلامت کلی و زیبایی جسمانیتان افزایش می‌یابد. شدت بالای این تمرین می‌تواند برای سوخت رسانی به بدنتان با مواد غذایی مغذی، به شما انگیزه دهد که می‌تواند نتایج مثبت بیشتری بوجود آورد.

۳. توانمند سازی ایجاد می‌کند

نکته‌ای که در مورد دست گرفتن یک هالتر و بشدت عرق ریختن وجود دارد، این است که باعث می‌شود احساس کنید یک رئیس کامل هستید.

پتانسیل درک شده شما در هنگامی که تمریناتی را کامل می‌کنید که خیال نمی‌کردید امکان پذیر باشد، در هم شکسته خواهد شد و شما معنای جدیدی از کلمه شدت در تمام جنبه‌های زندگی کشف خواهید کرد. کراس فیت درایجاد این طرز فکر نقش دارد که شما مالک سرنوشت خود هستید. بنابراین آن را بگیرید و صاحب شوید ــ هم سرنوشت و هم هالتر را .

۴. یک فرهنگ و یک اجتماع است

تمرینات را فراموش کنید. افرادی که با شما در BOX هستند، قدرت واقعی کراس فیت می‌باشند. افرادی که چالش‌های واقعی را تجربه کرده و پشتیبانی بی پایان برای یکدیگر ارائه می‌دهند، بسرعت به یک خانواده تبدیل می‌شوند، نه فقط یک کلاس. بعلاوه، اکثر باشگاه‌ها در فعالیت‌های گروهی مانند رقابت‌های باز یا محلی شرکت می‌کنند و بسیاری از آن‌ها، اعضایشان را تشویق می‌کنند که به اجتماع محلی، خارج از دیوارهای شخصی‌شان برگردند.

۵. تمرین با یک هدف

کراس فیت، سرگرم کننده است اما فقط برای سرگرمی طراحی نشده است. تناسب اندام کاربردی قصد دارد کیفیت زندگی را بوسیله قرار دادن حرکات روزمره در بخشی از برنامه، بهبود ببخشد.

نشستن روی دستشویی و بلند شدن از آن، یک اسکات است. قرار دادن چیزی در یک قفسه مرتفع، یک پرس بالای سر است. بلند کردن یک کودک، ددلیفت است.

کراس فیت بوسیله تمرکز نکردن روی یک ناحیه خاص و بجای آن کار کردن روی تمام نواحی، یکی از بهترین تجربه‌های تناسب اندام کلی را برای ایجاد کیفیت بهتر زندگی، فراهم می کند.

۶. از ملالت، خبری نیست

از روال‌های قدیمی یکنواخت خسته شده‌اید؟ این مسئله در یک باشگاه کراس فیت اتفاق نخواهد افتاد. متغیر ثابت، یکی از پایه‌های این رژیم تناسب اندام است، بنابراین در زمان یک هفته، شما به احتمال زیاد وزنه خواهید زد، برخی حرکات ژیمناستیک را انجام می‌دهید، استقامت‌تان را با انجام چند دوی سرعت، افزایش می‌دهید و حتی برخی کارهای به ظاهر عجیب و غریب انجام می‌دهید، مانند واژگون کردن تایر، هل دادن سورتمه یا یک روال گرم کردن که شبیه یکی از بازی‌های دوران کودکی است.

در کراس فیت، خستگی و ملالت وجود ندارد.

۷. تسلط، غیر ممکن است

اگرچه پیشرفت، بخش بزرگی از کراس فیت است اما مسلط شدن بر این ورزش تناسب اندام، غیر ممکن است. شما همیشه می‌توانید با بلند کردن وزنه‌ای کمی سنگین تر، کمی سریعتر حرکت کردن یا یاد گرفتن یک مهارت جدید پیشرفت کنید.

تمرینات استاندارد، یک روش قابل اندازه‌گیری برای پیشرفت فراهم می‌کنند. بنابراین متوجه می‌شوید که میزان پیشرفت‌تان چقدر است. در کراس فیت، حتی بهترین نیز می‌تواند بهتر شود، بنابراین همیشه جایی برای رشد و ترقی وجود دارد.

۸. یک شیوه عالی برای مراقبه است

اکثر افراد هرگز مراقبه را با کراس فیت مرتبط نمی‌دانند اما برای برخی، کراس فیت راهی شگفت انگیز برای آرام کردن ذهنشان است.

با ساعتی که در حال شمارش معکوس است، استاندارهایی که باید به آن‌ها پایبند باشید و تکرارهایی که باید به یاد داشته باشید، ذهن شما با یک مانع بزرگ مواجه می‌شود که فکر کردن در مورد هر چیزی خارج از زمان حال را دشوار می‌سازد.

در حالیکه برخی ممکن است آرامش و سکون یک اتاق ساکت را ترجیح دهند، بقیه در می‌یابند که کراس فیت، یک حواس پرتی عمده از تنش‌های زندگی فراهم می‌کند و به همین دلیل می‌تواند شکل کاملی از مراقبه باشد.

۹. چرا که نه؟

جداً، چرا که نه؟

هر توانایی فیزیکی، سن، جنسیت و جمعیتی، شانس امتحان کردن چیزی را دارد که بتواند زندگی‌اش را تغییر دهد. اگر سلامت جسمی شما در الویت است و از تلاش کردن زیاد، نمی ترسید، آن را امتحان کنید.

هر کس توانایی‌ها و محدودیت‌های خاص خودش را دارد اما کراس فیت، فراگیرترین و ابتکاری‌ترین گرایش پیشرفت فیزیکی است که وجود دارد. اگر تمایل دارید که آن را امتحان کنید، بدانید چیزی وجود ندارد که از دست بدهید و ضمنا همه چیز بدست می‌آورید.


نظر خود را بیان کنید