کاربرد ویکس در سرماخوردگی

کاربرد ویکس

ویکس یک درمان موضعی برای سرفه، پاکسازی سینوس‌ها و کاهش علائم سرماخوردگی است. این پماد گیاهی شامل روغن نعناع، اکالیپتوس و کافور است. در این مطلب به کاربرد ویکس در سرماخوردگی، سرفه، درمان عفونت ریه، کاهش سردرد، کمر درد و … اشاره می‌کنیم.

کاربرد ویکس در سرماخوردگی

ویکس با فرمول منحصر به فرد و قابل اعتماد خود به مدت 8 ساعت سرفه و سرماخوردگی شما را تسکین می‌دهد. این فرمول شامل کافور، منتول و اکالیپتوس است. کاربرد ویکس در سرماخوردگی برای کاهش سرفه، گرفتگی بینی، بدن درد، سردرد، سفتی عضلات است. ویکس از روغن اکالیپتوس، منتول و کافور به عنوان مواد فعال استفاده می‌کند. هنگامی که به یکی از این روش‌ها استفاده شود، از تشدید علائم سرماخوردگی پیشگیری می‌کند:

  • به عنوان بخار دارویی برای رفع گرفتگی بینی. (برای 6 سال به بالا). 2 قاشق چایخوری ویکس را در یک کاسه آب داغ (نه در حال جوش) اضافه کنید و بخارات آن را استنشاق کنید تا بینی مسدود شده و مشکلات تنفسی کاهش یابد.
  • ویکس حاوی داروهای سرکوب کننده سرفه است. برای تسکین موقت سرفه‌های خشک و دردهای عضلانی ناشی از سرماخوردگی می‌توانید آن را روی قفسه سینه و گلو ماساژ دهید.
  • در صورت وجود تب حس خنک شدن ناشی از مالش ویکس خوشایند بوده و به طور موقت احساس بهتری به شما می‌دهد. اما در واقع ویکس دمای بدن یا تب را کاهش نمی‌دهد. به خاطر داشته باشید ویکس مناسب برای بزرگسالان و کودکان بالای 2 سال است.
  • روغن اکالیپتوس موجود در پماد ویکس حاوی ماده شیمیایی طبیعی با نام 1,8-cineole است. این ترکیب است که به ویکس خاصیت ضد باکتریایی و ضد ویروسی می‌دهد. ویکس همچنین دارای خواص ضد التهابی است.
همچنین بخوانید: خواص کاکوتی برای سرماخوردگی

کاربرد ویکس برای عفونت ریه

کاربرد ویکس برای عفونت ریه بسته به شدت بیماری شما دارد. استفاده از محصولات موضعی حاوی منتول نیز به خودی خود می‌تواند بی‌خطر باشد. این محصولات می‌توانند مغز شما را فریب دهند تا فکر کند راحت‌تر از آنچه هست نفس می‌کشید. این می‌تواند باعث شود در صورت نیاز از مراجعه به مراقبت‌های پزشکی برای مشکلات تنفسی خودداری کنید. در نتیجه درمان ریه با تاخیر انجام می‌شود و عوارض بعدی در پیش خواهد بود.

از طرف دیگر احتمال تحریک مخاط تنفسی و تشدید بیماری وجود دارد. بروس کی روبین، MD، نویسنده ارشد مطالعه کاربرد ویکس برای عفونت ریه و پروفسور بخش اطفال در بیمارستان کودکان برنر، گفت: “مواد موجود در ویکس می‌تواند محرک باشد و باعث شود بدن برای محافظت از راه هوایی مخاط بیشتری تولید کند. نوزادان و خردسالان راه‌های هوایی بسیار باریک‌تری نسبت به بزرگسالان دارند، بنابراین هر گونه افزایش مخاط یا التهاب می‌تواند مسیر تنفس آنها را به شدت تنگ کند.

کاربرد ویکس برای سرفه

کافور، روغن اکالیپتوس و منتول به عنوان داروهای کنترل کننده سرفه تایید شده‌اند. اما یک نکته احتیاطی در مورد کاربرد ویکس برای سرفه وجود دارد. اگر سرفه شما دارای خلط زیاد یا مزمن باشد، مانند آسم یا آمفیزم، استفاده از ویکس توصیه نمی‌شود. تولید کنندگان پماد ویکس توصیه می‌کنند که برای کنترل سرفه با استفاده از ویکس تنها یک لایه از آن را روی سینه و گردن بمالید. سپس در حالت نشسته یا ایستاده، با یک پارچه گرم و خشک روی سر خود بپوشانید. لباس‌های اطراف سینه و گلو را شل کنید تا بخارات ویکس به بینی شما برسند. در صورت نیاز حداکثر سه بار در 24 ساعت تکرار کنید.

نکته: از استعمال ویکس روی بینی، داخل یا اطراف بینی خودداری کنید. تحقیقات انجام شده در سال 2014 نشان می‌دهد که کافور می‌تواند از طریق غشاهای مخاطی شما جذب شود و سمی است، به خصوص برای کودکان نوپا و نوزادان.

همچنین بخوانید: خواص شلغم پخته برای سرماخوردگی

کاربرد ویکس برای سردرد و کمر درد

  • اگر از سردردهای سینوسی رنج می‌برید، ویکس را زیر سوراخ‌های بینی خود بمالید و سپس شروع به دم عمیق کنید. منتول موجود در ویکس به شما کمک می‌کند سردرد خود را آرام کنید. دقت کنید که ویکس وارد بینی نشود.
    همچنین در کاربرد ویکس برای سردرد می‌توانید دراز بکشید و کمی ویکس به پیشانی و شقیقه‌های خود بمالید. رایحه منتول فشار را از سر شما کاسته و درد را در عرض چند دقیقه تسکین یا حداقل کاهش می‌دهد.
  • در مورد کاربرد ویکس برای کمردرد، هم کافور و هم منتول را به عنوان مسکن‌های موضعی یا مسکن‌هایی که روی پوست خود می‌مالید، توصیه می‌کنند. محصولات حاوی کافور و منتول با ایجاد احساس خنکی قوی به طور موقت در کاهش ناراحتی ناشی از درد عضلات و مفاصل موثر است. همچنین بر اساس تحقیقات انجام شده، محصولات حاوی 4 درصد منتول فعال، به کاهش درد مرتبط با سندرم تونل کارپ کمک می‌کند.
    فقط کافی است آن را روی نواحی دردناک کمر بمالید و ماساژ دهید. سپس برای مدتی آن ناحیه را با یک حوله گرم و خشک بپوشانید و دراز بکشید تا درد کاهش یابد. این روش را سه بار در روز برای حداکثر اثر تکرار کنید.

کاربرد ویکس برای جوش صورت

یکی از مهمترین کاربردهای ویکس کمک به تسکین پوست، کاهش التهاب و پاکسازی پوست شما است. این به دلیل موادی مانند کافور و اکالیپتوس است که عوامل ضد التهابی و ضد باکتریایی هستند. در حقیقت برخی از ترکیبات موجود در فرمول ویکس قادر است در کوتاه مدت قرمزی و اندازه جوش را کاهش دهند. اما سایر مواد تحریک کننده موجود در پماد ویکس احتمالاً در دراز مدت مشکلاتی برای پوست ایجاد می‌کنند.

محصولات حاوی ژل نفتی مثل ویکس برای مناطق مستعد آکنه عالی نیستند. ویکس با ایجاد یک لایه ضخیم و چرب که می‌تواند به راحتی منافذ پوست را مسدود کند، باعث ایجاد آکنه‌های بیشتر شود. بنابراین، در حالیکه استفاده از ویکس روی جوش خطرناک نیست، اما می‌تواند نتیجه معکوس بدهد و باعث آکنه بیشتر شود. پس کاربرد ویکس برای جوش صورت با مسدود کردن فولیکول‌های شما باعث ایجاد التهاب ناخواسته شده و می‌تواند عامل ایجاد جوش باشد.

همچنین بخوانید: خواص گزنه برای سرماخوردگی

کاربرد ویکس برای لاغری

شاید در برخی مقالات خوانده باشید که با استفاده از پماد ویکس می‌توانید چربی اضافی بدن خود را کاهش دهید. آنها توصیه به استفاده از پماد ویکس، مخلوط با جوش شیرین و کمی الکل و استعمال آن روی نواحی مورد نظر برای چربی سوزی می‌کنند. اما هیچ مدرک علمی وجود ندارد که ثابت کند ویکس چربی‌های شکم را آب می‌کند و در نهایت منجر به کاهش وزن شود. این ادعا دروغ است.

دکتر شیمنا آزیز، مدرس کالج پزشکی دولتی کرالا، گفت: این توصیه “کاملاً غیرعلمی است، و می‌تواند پوست را بسوزاند یا تحریک کند.” ویکس حاوی منتول، کافور و روغن اکالیپتوس است که به دلیل فواید درمانی در تسکین سرفه و سرماخوردگی شناخته شده است، و هیچ ارتباطی با سوزاندن چربی شکم ندارد.

تنها راه های ثابت شده برای کاهش چربی شکم ورزش روزانه یا رژیم غذایی/روزه داری است. با این حال ویکس می‌تواند به حذف سلولیت و علائم کشیدگی و سفتی پوست کمک کند.

سخن آخر

با وجود خواص بیان شده در تاثیر ویکس برای بهبود سرماخوردگی، در استفاده از آن باید احتیاط لازم به عمل آید. گزارشات نشان داده است استفاده از ویکس می‌تواند باعث التهاب در چشم ها، تغییرات وضعیت ذهنی، التهاب ریه، آسیب کبدی، انقباض راه‌های هوایی و واکنش های آلرژیک مشود.


نظر خود را بیان کنید