25 فستیوال برتر دنیا

برترین مراسم و جشن های دنیا

همچون چهارشنبه سوری در ایران، در بسیاری از کشورهای جهان جشنواره‌های مختلف برگزار می‌شود که گاهی اوقات مراسم عجیب و جالبی در این جشنواره‌ها به چشم می‌خورد.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: هرساله جشنواره های بسیار زیادی به مناسبت های خاص در اقصی نقاط جهان برگزار می‌شود که برخی از آنها ریشه در آئین سنتی و تاریخی داشته و آغاز آن به سال‌ها قبل باز می‌گردد و بعضی دیگر در سال‌های اخیر و بیشتر برای جذب توریست در منطقه‌ ویژه گردشگردی انجام می‌شود.

برخی از این جشنواره‌ها برای تفریح و شادی است و آرامش روحی و جسمی را برای افراد به همراه دارد اما برخی دیگر هیجان‌های کاذب و پرخطر است که باعث مصدومیت و یا حتی مرگ شرکت کنندگان می‌شود. ۲۵ جشنواره جالبی و عجیبی که سراسر دنیا برگزار می‌شود را در زیر مشاهده می‌کنید:


جشنواره فانوس (lantern festival) – تایلند

فستیوال های عجیب و دیدنی جهان

جشن فانوس، در تایلند با دو شیوه برگزار می‌شود. در برخی از شهرها مردم فانوس‌هایی را به آب می‌اندازند تا برای آنها خوبی و خوش شانسی را به همراه بیاورد. در شهر چیانگ مای اما مردم این جشن را به گونه دیگری برگزار می‌کنند. آنها فانوس‌های خود را به هوا می‌فرستند. این جشن در این شهر «یی پنگ» نام دارد. جشن یی پنگ در پایان ماه کاملِ دوازدهمین ماه در تقویم سال قمری تایلندی (ماه دوم تقویم لانا) برگزار می‌شود. در این جشن مردم خانه‌ها و کل شهر را تزئین می کنند و در خیابان‌ها برنامه‌های تفریحی و رژه گروه‌های هنری انجام می‌شود. در جشن فانوس افراد حق ندارند هر جا که دلشان خواست، فانوس را در هوا رها کنند و باید ساعت ۶ عصر و در محل مشخص به هوا فرستاده شوند. همچنین باید آرزوهای خود
 را قبل از به هوا فرستادن فانوس روی آن بنویسند.


جشنواره پرواز بالن (International Balloon Fiesta) – آمریکا

فستیوال های عجیب و دیدنی جهان

شهر البوکرکی در ایالت نیومکزیکو، در اوایل ماه اکتبر هر سال میزبان یک رویداد جالب به نام جشنواره بالون فیستا است. در این برنامه بیش از ۵۰۰ بالن که با رنگ‌ها و اشکال مختلف آماده شده‌اند، به پرواز در می‌آیند. این رویداد بزرگترین جشنواره بالون هوای گرم در جهان است. جالب است بدانید این جشنواره از سال ۱۹۷۲ و به مناسب ۵۰ سالگی رادیویی محلی آغاز به کار کرد.


جشنواره آب‌پاشی (Songkran) – تایلند

فستیوال های عجیب و دیدنی جهان

بزرگترین مبارزه با تفنگ آب‌پاش، در روزهای ۱۳ تا ۱۵ آوریل هر سال در شهرهای مختلف کشور تایلند برگزار می‌شود. آب پاشیدن روی مردم تنها محدود به تفنگ‌های آب‌پاش نمی‌شود زیرا مردم با سطل و یا حتی فیل، سعی در خیس کردن دیگران در این روز می‌کنند.


جشنواره پرتاب ماهی (Tuna Toss) – استرالیا

فستیوال های عجیب و دیدنی جهان

برای معروف شدن صنعت تن ماهی در یکی از شهرهای بندری استرالیا به نام توناراما، در کنار برنامه‌های تفریحی و بازارهای محلی، از سال ۱۹۷۹ جشنواره پرتاب ماهی (بازی شیر یا خط ماهی تن) برگزار شد. این جشنواره که هر سال و در روزهای تعطیل ماه ژانویه در این کشور برگزار می‌شود، امروز به یک مسابقه جهانی پرتاب ماهی تن تبدیل شده و قهرمانان مطرح دنیا در این رقابت شرکت می‌کنند.


جشنواره چراغ‌ها (light festival) – فرانسه

فستیوال های عجیب و دیدنی جهان

جشنواره چراغ (جشن برادران لومیر) هرساله در دسامبر در شهر لیون فرانسه برگزار می‌شود. در این سنت منحصر به فرد بر تمام دیوارهای مهم شهر و حتی خانه‌ها، با لامپ‌های رنگی اشکال زیبایی ساخته می‌شود که شب هنگام به آثاری بسیار دیدنی مبدل می‌شود. دو نقطه اصلی این برنامه معمولا کلیسای فورویره و محله دس‌تراکس است. ریشه‌های تاریخ این جشنواره به سال ۱۶۴۳ بر‌می‌گردد، زمانیکه مردم این شهر دچار بیماری طاعون شدند و پس از برطرف شدن این بیماری، هرسال با شمع، مقابل کلیسای شهر و برای احترام به حضرت مریم، مادر حضرت مسیح (ع) حاضر می‌شدند.


جشنواره پرتاب گوجه (La Tomatina) – اسپانیا

فستیوال های عجیب و دیدنی جهان

در آخرین چهارشنبه ماه آگوست هر سال، مراسمی پرتاب گوجه در شهر والنسیا اسپانیا برگزار می‌شود که هرچند امروز به سرگرمی و تفریحی بزرگ تبدیل شده اما در ۲۹ اوت سال ۱۹۴۵ عده‌ای از مردم شهر در مبارزه‌ای خیابانی از گوجه استفاده کردند.


جشنواره گل و لای (Boryeong Mud) – کره‌جنوبی

فستیوال های عجیب و دیدنی جهان

شهر بوریونگ کره‌جنوبی در هفته دوم ماه جولای میزبان جشنواره‌ای است که مردم در منطقه ساحلی دائه‌چئون دور هم جمع شده و در گل و لای غنی شده از سوی یک شرکت لوازم آرایشی و بهداشتی، به تفریح می‌پردازند. این جشنواره از سال ۱۹۹۸ تا به امروز بازدید کنندگان بسیاری را به این کشور آسیایی شرقی کشیده است.


جشنواره پرش از روی کودک (El Colacho) – پرو

فستیوال های عجیب و دیدنی جهان

یک جشنواره آئینی هر ساله در اوایل ماه ژوئن در کشور پرو برگزار می‌شود که قدمت آن به سال ۱۶۲۰ میلادی باز می‌گردد. در این مراسم سنتی و کاتولیک کورپس کریستی، افراد معتقد هستند پریدن از روی نوزادان موجب سلب گناهان و بیماری و دور شدن شیطان از جسم آنها می‌شود، به همین خاطر چند کودک زیر ۱۲ ماه را روی تشک قرار داده، تشک‌هایی که بصورت صف پشت سر هم قرار می‌گیرند و افراد با لباس‌های زرد رنگ مخصوص از روی آنها می‌پرند.


جشنواره شب تربچه (Night of the Radishes) – مکزیک

فستیوال های عجیب و دیدنی جهان

از سال ۱۸۷۹ رقابتی رسمی در شهرستان اوآخاکا مکزیک آغاز شد که مردم با تربچه اشکال خاصی را می‌ساختند و آن را در بازارهای محلی عرضه می‌کردند. این مسابقه در روز ۲۳ دسامبر هر سال برگزار می‌شود و به برنده‌های آن جوایز نفیسی اهدا می‌شود؛ اتفاقی که باعث افزایش سفر توریست‌ها به این شهر و رونق اقتصادی آن شده است.


جشنواره پذیرایی از میمون (The Monkey Buffet) – تایلند

فستیوال های عجیب و دیدنی جهان

شهر لوپبوری تایلند در ۲۵ نوامبر هر سال میزبان یک جشنواره عجیب است. در سال ۱۹۸۹ با حمایت سازمان گردشگری این کشور آسیایی، شرایط ویژه‌ای برای تغذیه میمون‌ها فراهم شد. بر این اساس، هر سال در کنار معبد «Prang Sam Yot» بیش از ۴ هزار کیلو میوه برای تغذیه میمون‌ها در محل‌هایی خاص تعبیه می‌شود تا آنها به آرامی مشغول خوردن شوند. اتفاقی که طبق نظر مردم محلی، باعث جذب گردش بیشتر به این شهر شده است.


جشنواره ماهیگیری (Argungu Fishing) – نیجریه

فستیوال های عجیب و دیدنی جهان

جشنواره‌ای عجیب در شهر آرگونگو در کشور نیجریه که از سال ۱۹۳۴ شروع شده است. ماهیگیران در فاصله رودخانه‌های ماتانفادا، مالا و گامی، با دست و یک تور ویژه اقدام به ماهیگیری می‌کنند که در نهایت فردی که بزرگترین ماهی را صید کند، برنده این رقابت می‌شود. البته این جشنواره که باعث حضور توریست‌های بسیار در این شهر شده، از سال ۲۰۰۶ به خاطر پائین آمدن سطح آب و مشکلات امنیتی لغو شده است.


جشنواره دویدن مقابل گله (The Running of the Bulls) – اسپانیا

فستیوال های عجیب و دیدنی جهان

یکی از جشنواره‌های پرحادثه در شهر پامپلونا اسپانیا برگزار می‌شود که جوانان مقابل یک گروه کوچک از گاو که معمولا شش گاو نر هستند، شروع به دویدن می‌کنند تا به نوعی توانایی و قدرت خود را به رخ بکشند. به اعتقاد اسپانیایی‌ها منشا این جشنواره به اوایل قرن ۱۴ باز می‌گردد که گاوها برای فروش به سطح شهر آورده می‌شدند. این جشنواره که هر سال با مصدومیت و گاه مرگ شرکت کنندگان همراه است، امروز در برخی شهرهای پرتغال، فرانسه و مکزیک هم برگزار می‌شود.


جشنواره فرش گلی (Burning Man) – ایتالیا

فستیوال های عجیب و دیدنی جهان

در هفته دوم می هر سال فستیوال فرش گل اینفیوراتا در نزدیکی رم ایتالیا در شهر گانزانو برپا می‌شود که توریست‌ها و بازدیدکننده‌های زیادی را به خود جلب می‌کند. این جشنواره از سال ۱۷۷۸ در این مکان برگزار شده و در آن هنرمندان بسیاری نقاشی‌ها و آثار خود را در خیابان‌ها به نمایش می‌گذارند.


جشنواره غلط زدن پنیر (Cheese Rolling) – انگلستان

فستیوال های عجیب و دیدنی جهان

یکی دیگر از عجیب و خطرناک‌ترین جشنواره‌های دنیا در تپه کوپر در نزدیکی گلاستر انگلستان برگزار می‌شود. در این جشن از بالای تپه‌ای تقریبا گلی و چند صد متری، تکه پنیری به پایین هل داده شده و شرکت کنندگان برای دنبال آن می‌دوند. برخی از آنها به زمین خورده و یا در لای گل و لای می‌مانند و دست و پای‌شان در این جشنواره قل دادن یا غلط زدن پنیر می‌شکند و برنده نهایی این پنیر گرانقیمت، کسی است که از زودتر از رقبا، از خط پایان عبور کند.


جشنواره هندوانه (Chinchilla Melon) – استرالیا

فستیوال های عجیب و دیدنی جهان

شهر چین‌چیلا استرالیا اواخر ماه فوریه هر سال میزبان یکی از بزرگترین جشنواره‌های غذایی دنیاست که در آن مردم نه تنها به سمت یک دیگر هندوانه پرتاب می‌کنند بلکه کارهایی از جمله اسکی روی هندوانه می‌پردازند. این فستیوال هر ساله در اواخر ماه فوریه برگزار می‌شود.


جشنواره مرد سوزان (Burning Man) – آمریکا

فستیوال های عجیب و دیدنی جهان

این جشنواره سالانه روز دوشنبه پیش از تعطیلات روز کارگر آمریکا (نخستین دوشنبه ماه سپتامبر) در بیابان «بلک راک» در ایالت نوادا بر‌گزار می‌شود. این جشن به این خاطر «مرد سوزان» نامیده شده که هر بار اختتامیه آن با سوزاندن یک مرد حصیری بزرگ یا سازه‌های مشابه همراه است. این جشنواره بعد از اینکه لری هاروی در سال ۱۹۸۶ با چند دوست خود در سان‌فرانسیسکو یک آدمک چوبی ۲.۷ متری و یک سگ چوبی کوچک‌تر را آتش زد، بصورت رسمی آغاز شد که در جریان برگزاری آن دادوستد مالی ممنوع بوده و مبادلات بصورت پایاپای انجام می‌شود. اجراهای موسیقی، نمایش لباس‌های عجیب و غریب و آتش بازی از جمله برنامه‌های جانبی این مراسم است.


جشنواره بازل (Carnival of Basel) – سوئیس

فستیوال های عجیب و دیدنی جهان

کارناوال یا جشن شهر بازل، بزرگ‌ترین جشن در کشور سوئیس محسوب می‌شود که هر ساله بین ماه‌های مارس و فوریه در بازل برپا می‌شود. در این کارناوال مردم لباس های عجیب و غریب به تن می کنند و به خیابان ها می آیند. این جشن تا نیمه شب نیز ادامه دارد. کارناوال بازل یا «فاسناخت» ساعت ۴ صبح روز دوشنبه بعد از چهارشنبه خاکستری، شروع می‌شود و بعد از ۷۲ ساعت یعنی ساعت ۴ صبح پنجشنبه به پایان می‌رسد.


جشنواره رنگ‌ها (Holi Festival) – هند

فستیوال های عجیب و دیدنی جهان

جشن هولی از اعیاد رسمی مردم هندوستان بوده که جشنواره‌ای ملی و مذهبی بهاره بوده و به جشنواره رنگ‌ها نیز معروف است. این جشن در روز ماه مارس و آخرین روز زمستان برگزار می‌شود که همه مردم هندوستان در این روز تعطیل هستند. در این جشن دو روزه، اهالی هر منطقه با پاشیدن آب و رنگدانه‌های مخصوص به سوی یکدیگر و نیز اجرای موسیقی و رقص، به شادی می‌پردازند. در این آئین، همه افراد اعم از زن و مرد و پیر و جوان شرکت می‌کنند و باور دارند که با فرارسیدن بهار، بار دیگر روشنایی بر تاریکی و خوبی بر بدی پیروز شده‌است.


جشنواره پرتقال (Battle of the Oranges) – ایتالیا

فستیوال های عجیب و دیدنی جهان

یکی دیگر از جشن‌های بزرگ غذایی در شهرستان ایوریا در شمال ایتالیا برگزار می‌شود که در این جشن مردم در دو گروه مختلف، با پرتقال‌ به یکدیگر حمله می‌کنند. این مسابقه به عنوان بزرگترین جنگ خوراکی در ایتالیا شناخته می‌شود. این جشنواره ریشه مبهمی دارد اما عده‌ای معتقدند مردم در قرن سیزدهم و برای مقابله با پادشان ستمگر، از این روش استفاده می‌کردند.


جشنواره نور (Diwali) – هند

فستیوال های عجیب و دیدنی جهان

دیوالی از جمله جشن‌های قدیمی هندوان که به مدت پنج روز در سراسر این کشور آسیایی برگزار می‌شود. نام دیوالی، تحریف شده واژه دیپاوالی (Deepavali) – دیپا به معنی نور و آوالی به معنای ردیف و صف – و در کل به معنای صفی از نور است. طی روزهای قبل از جشن، تمام خانه‌ها پاکیزه و مرتب شده و پنجره‌ها برای خوشامدگویی به لاکشمی (Lakshmi)، الهه توانگری و کامیابی گشوده می‌شوند، همچنین از فقیرانه‌ترین کلبه‌ها تا اشرافی‌ترین کاخ‌ها، با نور نارنجی رنگ فانوس‌هایی به نام دیا (Diya) برای تبریک و سلام به لاکشمی روشن می‌شوند. فانوس یا دیپ (Deep)، نشانه دانش است و افروختن چراغ دانش در بین مردم به معنای درک فلسفه هر روز خاص از این جشنواره و به عمل درآوردن این فلسفه، در زندگی روزمره‌است.


جشنواره مجسمه برف (Sapporo Snow) – ژاپن

فستیوال های عجیب و دیدنی جهان

این جشنواره ماه فوریه در شهر ساپورو ژاپن برگزار می‌شود که بیش از هفت روز طول می‌کشد. این مراسم در پارک‌های اودوری، سوسکینو و اتسودومه برگزار می‌شد که نخستین مرتبه در سال ۱۹۷۴ و با برگزاری مسابقه بین‌المللی مجسمه سازی با برف در پارک اودوری آغاز شد. موضوع مجسمه‌ها متفاوت است و اغلب ویژگی‌های یک رویداد، ساختمان‌های معروف و یا فرد خاص توسط مجسمه‌سازان طراحی و در بازدید توریست‌ها قرار می‌گیرد.


جشنواره کف صابون (Foam Festival) – اسکاتلند

فستیوال های عجیب و دیدنی جهان

این یک جشن کاملا دانشجویی در اسکاتلند است که به مناسبت ورود دانشجویان جدید به یكی از دانشگاه‌ها برگزار می‌شود. در این مراسم كه برگزاری آن از سال‌ها پیش از سوی مدیران دانشگاه تصویب شده است، به صورت و بدن دانشجویان جدید کف صابون ریخته می‌شود. در سال‌های گذشته این جشن با آرد و سفیده تخم‌مرغ برگزار می‌شد، اما از آنجا‌ كه در نتیجه پرتاب آرد و سفیده تخم‌مرغ ساختمان‌ها به تدریج آسیب می‌دیدند، چند سالی است كه برای برگزاری این جشن از نوعی كف صابون مخصوص استفاده می‌شود.


جشنواره ریو (Rio Carnival) – برزیل

فستیوال های عجیب و دیدنی جهان

ریودو ژانیرو برزیل میزبان بزرگ‌ترین کارناوال جهان است. در این جشن که در ماه‌های فوریه و مارس هر سال برگزار می‌شود، مردم با لباس‌های سنتی برزیل که بسیار زیبا و رنگارنگ هستند، به خیابان‌ها می‌آیند و به شادی می‌پردازند. این جشنواره، جشنواره شادی یا همان کارناوال شادی نیز نامیده می‌شود.


جشنواره مرکبات (Lemon- citrus) – فرانسه

فستیوال های عجیب و دیدنی جهان

جشنواره سالانه مرکبات روز سیزدهم فوریه هر سال از روز ۱۳ فوریه و به مدت ۳ هفته در شهر موناکو در فرانسه برگزار می‌شود. در این جشنواره مجسمه‌های غولپیکری که با استفاده از انواع مرکبات مانند پرتقال، لیمو و نارنگی به وزن تقریبی ۱۵۰ تن ساخته شده که در بین مردم رژه می روند. این جشنواره که عمری ۸ ساله دارد، باعث جذب هزاران توریست به این منطقه جهت تماشای این مجسمه‌های خوشبو و زیبا می‌شود.


جشنواره فانوس رنگی (Lemon- citrus) – چین

فستیوال های عجیب و دیدنی جهان

جشن فانوس، جشن سنتی در چین است که در روز پانزدهم نخستین ماه سال قمری در گا‌هشمار چینی برگزار می‌شود؛ این جشن نمایانگر پایان‌سال نوی چینی است، و آماده‌سازی برای آن از روز دهم سال نو آغاز می‌شود. در این روز چینی ها ردیف‌هایی از شمع را در جلوی خانه‌هایشان روشن می‌کنند و هنگام شب، فانوس در دست، مسیر می‌پیمایند. در گذشته، فانوس‌ها ساده بودند و تنها امپراتوران و اشراف، فانوس‌های آراسته و بزرگ داشتند؛ در سال‌های اخیر، فانوس‌ها با طرح‌های جدید و متنوع تزیین می‌شوند؛ مثلا فانوس‌هایی به شکل جانوران مرسوم است. ریشه این جشن به امپراتوری هان و بیش از ۲۰۰۰ سال پیش بازمی‌گردد.


جشنواره شکوفه‌های گیلاس (Hanami) – ژاپن

فستیوال های عجیب و دیدنی جهان

هانامی یا جشن شکوفه‌های گیلاس یکی از مراسم رایج در کشور ژاپن است. هانامی در هنگام بازشدن شکوفه‌ها و به صورت جمع شدن دور هم و گستردن سفره زیر درختان ساکورا برگزار می‌شود. هانامی اولین بار در دوره نارا بین سال‌های ۷۱۰ تا ۷۹۴ میلادی در بین اشراف مرسوم شده‌است. در ابتدا دیدن شکوفه‌های آلو مرسوم بوده اما در دوره هِی‌آن (سال‌های ۷۹۴ تا ۱۱۸۵ میلادی) شکوفه‌های گیلاس جایگزین شکوفه‌های آلو شد. از دوره ادو هانامی در بین عموم مردم رایج شد و امپراتور توکوگاوا یوشیمونه جهت تشویق مردم و ترویج بیشتر هانامی، دستور کاشت گسترده درختان گیلاس را در سراسر کشور صادر کرد. پارک‌های شینجوکو گیوئن، اوئنو، سومیدا، اینوکاشیرا و کوگانه‌ای محل اصلی برگزاری این فستیوال هستند.


جشنواره‌های جالب دیگر در دنیا

فستیوال های عجیب و دیدنی جهان

از دیگر فستیوال‌های بزرگ دنیا، جشن ساخت «برج‌های انسانی» در اسپانیا، کارناوال «ویارجیو» در ایتالیا، جشنواره «بشقاب پرنده» در روز ۴ ژوئیه در شهر رازول نیومکزیکو، جشنواره «دوشنبه تمیز» در یونان، جشنواره چهار روزه «سنت پاتریک» در ایرلند، جشنواره یک هفته‌ای «گوله برف» در اتریش، جشن «ماه کامل» در تایلند، جشن «هنر» در پرتغال، جشن «فانوس شناور» در هاوایی، جشن «اول اکتبر» در آلمان، جشنواره بالون در نیومکزیکو، جشنواره «جنگ بالشی» که در کشورهای بسیاری انجام می‌شود و … که بیشتر آنها باعث جذب توریست به این کشورها و محل برگزاری جشنواره‌ها می‌شود.


نظر خود را بیان کنید