خواص عشق برای بدن

وضعیت بدن شما به هنگام عاشقی

خواص عشق

شکلات‌هایی که هدیه گرفته‌اید کم‌کم خورده شده و گل رز شما خشک می‌شود. اما عاشقی جز اینها بسیاری مزایای دیگر هم برای بدن و سلامتی‌تان دارد.

به گزارش آلامتو به نقل از هافینگتن پست ؛ در ادامۀ این متن آن چیزهایی که عشق می‌تواند برای قلب و مغز شما به ارمغان آورد را یک به یک می‌شماریم.


9+5 مورد از خواص عشق

وقتی که عاشق اید:


 1. قلب شما سالمتر است.

عشق برای قلب شما مفید است. یک تحقیق بزرگ در فنلاند نشان داد که ازدواج خطر حمله‌های قلبی کشنده و غیرکشنده را در میان مردان و زنان در هر سنی کاهش می‌دهد. این تحقیق در سال 2013 در مجلۀ اروپائی قلب و عروق منتشر شد.

محققان 15000 نفر با مشکلات جدی قلب را به مدت 10 سال زیر نظر گرفتند – شرکت‌کنندگان همه بیشتر از 35 سال سن داشتند و در یکی از 4 بخش فنلاند زندگی می‌کردند.

آنها متوجه شدند که در مقایسه با زوجین، احتمال حملات قلبی در بین مردان مجرد 58 تا 66 درصد بیشتر و در بین زنان مجرد 60 تا 65 درصد بیشتر اتفاق می‌افتد. و میزان مرگ و میر در بین شرکت‌کنندگان نیز در بین مردان مجرد 60 تا 168 درصد بیشتر و در بین زنان مجرد 71 تا 175 درصد بیشتر بود.

علاوه بر این، یک تحقیق منتشر شده در ابتدای این ماه در مجلۀ علم روانشناسی نشان می‌دهد که داشتن یک همسر حامی باعث کاهش خطر داشتن مشکلات قلبی می شود. همچنین تحقیق نشان داده که افراد متاهل در 3 ماه بعد از یک عمل جراحی بروی قلب شانس زنده ماندن بیشتری نسبت به افراد عادی دارند.

مقاله مرتبط: دانستنی های جالب درباره عشق

 1. سلامت ذهنی شما بیشتر خواهد بود.

یک مقاله که در Student BMJ چاپ شده، به این نتیجه رسیده است که مردانی که در رابطه‌های جدی هستند سلامت فیزیکی بیشتر و زنانی که در رابطه هستند سلامت ذهنی بیشتری دارند (البته با فرض اینکه این رابطه باعث خوشحالی آنها شود.) نویسندگان این مقاله اینطور گفته‌اند “نتیجۀ مثبت در سلامت ذهنی برای زنان ممکن است به خاطر یک تاکید بیشتر ذهن آنها بروی اهمیت رابطه باشد.”

شما هورمون‌های استرس کمتر تولید می‌کنید. در یک تحقیق 2012 در دانشگاه شیکاگو، محققان با انجام چندین آزمایش بروی 500 شرکت‌کننده سعی کردند تجربه‌ای پراسترس را برای آنها ایجاد کنند و از آب دهان آنها در قبل و بعدِ این آزمایش نمونه گرفتند تا سطح کورتیزول (هورمونی مربوط به استرس) آنها را بسنجند.

در حالیکه کورتیزول تمام شرکت‌کنندگان بعد از آزمایش اوج گرفته بود، افرادی که ازدواج کرده یا در رابطه‌های رمانتیک جدی بودند میزان کورتیزول کمتری نسبت به افراد مجرد داشتند.

به گفتۀ سرپرست این تحقیق، داریو ماستری‌پیری، یک پروفسور در دانشگاه شیکاگو، “هر چند که ازدواج می‌تواند بسیار پراسترس باشد، اما کنار آمدن با دیگر منابع استرس در زندگی را راحت‌تر می‌کند.

آنچه که ما فهمیدیم این است که ازدواج یک تاثیر تعدیلی بروی واکنش کورتیزول و استرس روانی دارد و این یک یافتۀ بسیار جدید است.”


 1. احتمالا درد کمتری را تجربه خواهید کرد.

ممکن است عشق یک مسکن باشد؟ طبق یک تحقیق که سال 2010 در مجله PLOS One منتشر شده، ممکن است اینطور باشد. محققان 15 شرکت‌کنندۀ تحقیق را، که همه در نه ماه اول یک رابطۀ جدید بودند” را در معرض یک درد حرارتی متوسط یا شدید قرار دادند.

در این حین، آنها یا به عکس همسر خود، یا به عکس آشنایان همانقدر جذاب نگاه می‌کردند و یا اینکه یک بازی ربط‌دادن کلمات را انجام می‌دادند تا حواس آنها از درد پرت شود. نتیجه این شد که با نگاه به شریک عشقی خود میزان درد کمتری را حس می‌کردند.


 1. احتمالا فشار خون کمتری خواهید داشت.

هر چند وقتی که همسر شما (دوباره) فراموش کند آشغال‌ها را بیرون ببرد، فشار خون شما سر به فلک می کشد، اما در کل داشتن یک شریک زندگی می‌تواند تعدیل‌دهندۀ فشار خونتان باشد.

در یک تحقیق نشان داده شده که بزرگسالان متاهل نسبت به افراد مجرد و حتی افرادی با آشنایان بسیار، فشار خون کمتری دارند.

بخصوص، زنان و مردانی که رابطۀ آنها موفق بود، در یک سنجش 24 ساعته، نسبت به افراد مجرد 4 درجه فشار خون پائینتر داشتند (فشار خون هر یک از شرکت‌کنندگان در طول یک روز بیش از 72 بار گرفته شد). اما حتی افراد مجرد هم از کسانی که در ازدواج‌های ناموفق بودند، فشار خون کمتری داشتند.

سرپرست این تحقیق، ژولیان هالت-لانستاد اینطور گفت “به نظر ازدواج مجموعه‌ای از مزایای سلامتی را با خود به همراه دارد. البته فقط ازدواج برای سلامتی بیشتر کافی نیست – آنچه که واقعا به سلامتی شما کمک می‌کند داشتن یک ازدواج موفق است.”


 1. احتمالا بیشتر زنده خواهید ماند.

چندین تحقیق یک ارتباط میان ازدواج و طول عمر را نشان داده‌اند. برای مثال، در یک تحقیق 2011 پیش‌بینی شد که مردان مجرد نزدیک به یک دهه زودتر از متاهلان خواهند مرد.

بر اساس یافته‌ها، خطر مرگ یک مرد مجرد در طول زندگی 32 درصد از یک مرد متاهل بیشتر است. این نسبت برای زن مجرد در برابر زن متاهل 23 درصد بود.


 1. احتمالا خطر حملۀ قلبی برای شما کمتر است (اگر مرد باشید).

در یک تحقیق ارائه شده در کنفرانس بین‌المللی انجمن سکته گفته شد که ازدواج ممکن است از مردان در برابر سکته محافظت کند – اما ازدواج می‌بایست رضایت‌بخش باشد.

محققان اطلاعاتی را که از 10,059 مستخدمان دولتی و کارگران شهرداری که در سال 1963 در یک تحقیق اسرائیلی دربارۀ ایسکمی قلبی جمع آوری شده بود را ارزیابی کردند.

شرکت‌کنندگان، که میانگین سنی آنها 49 بود تا 1997 تحت نظر بودند.

نتایج این تحقیق نشان می‌دهند که احتمال سکتۀ کشنده در میان مردان مجرد 64 بیشتر از مردان متاهل است. همچنین مردان ناراضی از زندگی زناشویی نسبت به کسانی که راضی بودند، 64 درصد احتمال بیشتری داشتند. اما با وجود امیدبخش بودن این تحقیق، نتیجۀ آن قطعی نیست.


 1. خطر مبتلا شدن به بیماری‌های مزمن کمتر است.

تحقیقات نشان داده که داشتن یک رابطۀ رضایت‌بخش در مقایسه با مطلقه یا بیوه بودن باعث می‌شود خطر کمتری برای ابتلا به بیماری‌های مزمن شما را تهدید کند.

همچنین، تحقیقی در دانشگاه میسوری نشان داده که افرادی با رابطۀ خوب معمولا در سنین بالاتر هم سلامتی بیشتری دارند.

به گفتۀ سرپرست تحقیق کریستین پرولکس “ما اغلب روند پیرشدن را به عنوان مساله‌ای در نظر می‌گیریم که می‌توان با نگاه پزشکی یعنی خوردن قرص و ورزش کردن رفع کرد. اما کار کردن روی رابطه نیز می‌تواند بروی سلامت شما در روند پیر شدن تاثیر بگذارد.

رابطه داشتن با همسر خود قرار نیست سرطان را درمان کند، اما ایجاد یک رابطۀ قوی می‌تواند روحیه و سلامت افراد را افزایش داده و استرس آنها را کم کند.”


خاصیت عشق برای بدن

زندگی با عشق در کنار هم

 1. احتمالا خواب بهتری داشته باشید.

حتی اگر سهم شما از پتو در شب کاهش یابد، داشتن یک رابطه خوب می‌تواند در بهتر بودن خواب شما تاثیر داشته باشد (حداقل برای زنان اینطور است). نتایج یک تحقیق 2008 انجمن تخصصی خواب نشان داده که ازداوج رضایت‌بخش می‌تواند خواب زنان را بهتر کند.


 1. احتمالا خوشحال‌تر هستید.

شاید این ضرب‌المثل انگلیسی که می‌گوید “زن شاد، زندگی شاد به حقیقت نزدیک باشد. مطالعات یک ژورنال تحقیقیِ متمرکز بروی شخصیت نشان داده که خوشحالی در سال بعد از ازدواج اوج می‌گیرد و در طول سال‌های بعد نیز از دوران مجردی بالاتر باقی می‌ماند.

سرپرست این تحقیق C.Y Yap در این خصوص گفته “اطلاعات ما نشان می‌دهد که افراد متاهل اوقات خوشحال‌تر بیشتری نسبت به وضعیت مجردی داشتند. این نتایج تئوری‌وجود مکانزیم‌هایی دوام‌دهنده به یک ارتباط رمانتیک در یک رابطۀ طولانی‌مدت را تائید می‌کنند.”


5 خاصیت عشق که بعد از آشنایی با معشوق تان نمایان می شود

خواص عشق

زمانی که فرد مورد علاقه خود را می‌بینید، ممکن است اتفاقات خاصی در زندگی شما رخ دهد.

اگر فردی که برای زندگی مشترک خود انتخاب کرده‌اید بتواند شعله‌های عشق را در درونتان بیشتر کند و حس آرامش و سرزندگی را برایتان به ارمغان بیاورد، با این فرد سفر خوبی در طول زندگی خواهید داشت.

زمانی که با معشوقتان هستید متوجه خواهید شد که این رابطه سایر موارد زندگی شما را نیز شکل می‌دهد و باعث ایجاد اتفاقات بسیاری در زندگی شما خواهد شد.

 1. معجزاتی در زندگی روی می‌دهد

زمانی که فرد مورد علاقه خود را پیدا کردید، این رابطه هماند یک معجزه برایتان خواهد بود. پس امکان رخ دادن موارد عجیب دیگر نیز وجود دارد. با حس جدیدی که دارید قادر خواهید بود شرایط شاد و لذت بخشی را برای یکدیگر ایجاد کنید.

ارتباط بین شما و معشوقتان بخشی از سرنوشت بوده است و حالا در مسیر زندگی قرار گرفته‌اید و می‌توانید با شریک خود، پازل زندگی را به بهترین شکل ممکن تکمیل کنید.

مطمئن باشید در این مسیر همه چیز خود به خود جور می‌شود و در کنار یکدیگر قرار می‌گیرد.

 1. معشوقتان به شما کمک می‌کند برای مشکلاتی که قبلا پاسخی برایش نداشتید، راه حل پیدا کنید:

نداشتن یک شریک زندگی مناسب به معنای داشتن یک مشکل بزرگ است که باید حل شود. حالا که قلب شما با عشق پر شده، می‌توانید انرژی خود را بر روی انجام کارهای دیگر بگذارید.

زمانی که معشوق خود را پیدا کردید، تصمیمات ضروری برایتان سخت نخواهد بود. اینکه کسی را دارید که می توانید به او تکیه کنید و از حمایت و پشتیبانی او استفاده نمایید، بسیار لذت بخش است.

با کمک او قادر خواهید بود راه حل‌های بهتری بیابید. دو نفر بهتر می‌توانند در برابر موانع و مشکلات بایستند و از آن ها عبور کنند.

 1. ارتبط عمیق‌تری با دوستان و اعضای خانواده خواهید داشت:

زمانی که معشوق خود را پیدا کردید، سایر روابط معنادار در زندگی نیز می‌تواند بیشتر از قبل پر رنگ شود. شما روشی را یافته‌اید که با استفاده از آن می‌توانید رابطه عمیق و پایداری با سایر افراد نیز داشته باشید.

در این شرایط به دنبال فرصت‌هایی خواهید بود که بتوانید رابطه نزدیک‌تر و صمیمی تری با سایر افراد داشته باشید.

زمان بیشتری را در کنار اعضای خانواده می‌گذرانید و از این روابط لذت می‌برید. دوستانی که از رابطه شما حمایت می‌کنند، در کنارتان باقی خواهند ماند اما اگر احساس کنید فردی از این رابطه حمایت نمی‌کند او را کنار می‌گذارید.

 1. عشق برای سایر افراد دور و بر شما نیز رخ می‌دهد:

زمانی که با فرد مورد علاقه خود روبرور شدید، به دیگران نیز کمک می‌کنید به دنبال عشق خود بگردند . به آن ها کمک می‌کنید لذت عاشق بودن را بچشند و این شادی را در زندگی خود تجربه نمایند.

درک خود، رویاها، ترس‌ها و ارزش‌ها بهترین و اولین مرحله برای یافتن فرد مورد علاقه شماست.

 1. بینشتان نسبت به جهان تغییر پیدا خواهد کرد:

معشوقتان به شما کمک می‌کند دنیا را از یک دید دیگر مشاهده کنید. حالا شما یک بینش و چشم انداز مثبت دارید که قبلا خبری از آن نبود. او به شما کمک کرده است قلبی آکنده از عشق داشته باشید و بتوانید دیگران را ببخشید.

به دنبال میراثی خواهید بود که برای نسل‌های آینده باقی می‌گذارید. حتی اگر تصمیم دارید بچه دار نشوید، به دیگران کمک می‌کنید زندگی شادی داشته باشند.

همچنین بخوانید: انشا در مورد عشق

9 دیدگاه

 1. احتمالا

  احتمالا ؟؟؟
  احتمالات به چه درد آدم میخوره ؟

 2. ارمان

  عالی بود منم بدنم خوبه ولی داشتن همسر ک عاشقش هستی تستسترون ایجاد میکنه که باعث رو فرم اومدن هیکل مرد ها میشه البته اگ باشگاه برن و تمرین کنن بیشتر مرد های ایرانی خونه نشینن و بعد ازدواج چاق میشن به همین دلیله

 3. سینا

  مثل همیشه عالی!!!!!!!!

 4. امینه

  jaleb bud mamnun

 5. فاطمه

  با تشکر

 6. فاطمه

  جالب بود -با تشکر

 7. sara

  بدنبود

 8. مدل مانتو ایرانی

  بدن منکه خیلی رو فرمه.

 9. رضا

  واقعاً خرف نداشت

نظر خود را بیان کنید