انگیزه Motivation

همیشه این را می‌شنوم.

چه از یک دوست که برای وزن کم کردن می‌جنگد و چه از کسی که درصف قهوه با او گفتگو می‌کنم، همیشه نشانه‌ای از یاس و درماندگی در صدای‌شان وجود دارد:

” من می‌دانم برای کم کردن وزن چه‌کار باید بکنم، فقط باید آن را انجام دهم. به انگیزه بیشتری نیاز دارم.”

کمی حقیقت در این جمله وجود دارد. اگر بتوانید منبع درست انگیزه را پیدا کنید، با کارهایی که می‌توانید از پس آنها برآیید، شوکه خواهید شد. اما اگر از همین الان و در شروع این‌طور فکر می‌کنید، احتمالا می‌دانید که تغذیه درست و فعال بودن، چقدر مهم است. پس شما باانگیزه هستید.

درحقیقت، ممکن است آن‌قدر انگیزه داشته باشید که درخواست یک مربی خصوصی کرده باشید یا از یک متخصص تغذیه خواسته باشید رژیم غذایی‌تان را مورد بازبینی قرار دهد. بنابراین، پس چرا بازهم پایبند ماندن به برنامه و هدف این‌قدر سخت است؟

اغلب، مشکل از میزان انگیزه نیست، بلکه ایراد از نگرش و طرزفکر زیانبخشی است که انگیزه را تضعیف می‌نماید.

وقتی به ایجاد انگیزه فکر می‌کنید، احتمالا به پاداش‌ها و مجازات‌ها می‌اندیشید؛ تشویق‌ها و تهدیدها. نتیجه منطقی این‌که شما به انظباط بیشتری نیاز دارید. برای همین مایلید بابت شرکت در اردوهای آموزشی و تمرینی پول بپردازید تا کس دیگری تنبیه و مجازات‌تان کند. اگر خودتان نتوانید ساعت 6 صبح، خود را مجبور به بیرون رفتن درهوای سرد و دویدن تا استادیوم کنید، ممکن است کس دیگری بتواند این‌کار را بکند.

با این‌حال، هیچ‌کس دیگری به اندازه خود شما نسبت به ضعف‌ها و کاستی‌های‌تان سخت‌گیری نمی‌کند. وقتی بارها دکمه چرت کوتاه آلارم ساعت را می‌زنید و تمرین‌تان را ازدست می‌دهید یا از سرکار دیر به خانه برمی‌گردید و یک غذای سرد برای شام می‌خورید، بی‌رحم‌ترین داور هستید.

هرچقدر باانگیزه‌تر باشید، اتفاقاتی اینچنینی می‌تواند آزاردهنده‌تر باشد. خودتان را بابت خطای‌تان سرزنش می‌کنید و انگیزه‌تان را زیر سوال می‌برید. تعجب می‌کنید که آیا ویژگی‌های یک فرد سالم را دارید، یا قرار است با عادات بدتان خود را به کشتن دهید. شاید تنبلی در ژن شما باشد، و سالم بودن برای شما غیرممکن است! اخ!

چه چیزی می‌تواند ضدانگیزه باشد؟

یک از اشتباهات رایج این است که افرادی که قادرند عادات سالم ایجاد کنند، انضباط فوق‌العاده‌ای دارند. آنها می‌توانند صبح زود بیدار شوند و به باشگاه بروند، فرقی هم نمی‌کند هوای بیرون چقدر سرد یا تاریک باشد. این افراد می‌توانند زیاد خودشان را تنبیه کنند و این رفتار از آنها انسان‌های بهتری ساخته است.

این یک افسانه است.

تحقیقات نشان داده اشخاصی که قادرند عادات سالم ایجاد کنند، انضباط بیشتری ندارند بلکه نسبت به خود دلسوزند.

به‌جای این‌که مدام خودشان را بابت کامل نبودن اذیت کنند، از خود می‌پرسند که چگونه می‌شود تفاوت و تغیر ایجاد کرد. این کار آنها را از حالت “من یک بازنده تنبلم” خارج کرده و به حالت حل مشکل سوق می‌دهد.

افرادی که توانایی ایجاد عادات سالم را دارند، به جای فکر کردن به این‌که “من باید خودم را از رختخواب جدا کنم و به باشگاه بکشانم”، به این فکر می‌کنند که “من امروز واقعا خسته بودم و همین باعث شد زیاد بخوابم. باید سعی کنم دفعه بعد، زودتر به رختخواب بروم. واقع‌گرایانه نیست؟”

آنها این شرایط را به‌عنوان مشکلی با خودشان تلقی نمی‌کنند، بلکه آن را مانند یک پازل می‌بینند که باید حل شود. من به آن “نگرش حل کردن مساله” می‌گویم.

نگرش حل‌کردن مساله، قدرتمند است زیرا احساسات را از معادله بیرون کشیده و شما را مجبور می‌کند واقعیت آن موقعیت را پیدا کنید. دانش حل مساله به شما می‌گوید، ” تنبل” نیستید بلکه خسته بودید و شما را وادار می‌کند که به‌دنبال “دلیلش” بروید.

به‌جای این‌که نسبت به خودتان بی‌رحم و سخت‌گیر باشید و تحت فشار، بدترین عملکرد را داشته باشید، باید جوری از خود مراقبت کنید که بتوانید عملکرد بهتری داشته باشید.

سرزنش خودتان ارزشی ندارد. اگر بهترین دوست یا فرزندتان با شرایطی مشابه دست به گریبان بود، آیا باید ناامیدیش را بپذیرید و دلسردترش کنید؟ البته که نه! باید مهربان باشید، به نگرانی‌هایش گوش دهید، تمام تلاش‌تان را برای به‌رخ کشیدن نقاط قوتش بکنید و او را به سمت رسیدن به جواب سوق دهید.

با خودتان هم باید با همین احترام و وقار رفتار نمایید. نه تنها لیاقتش را دارید بلکه در واقع تنها راه حل مشکل‌تان است.

سالم‌ترین افراد، عادت دارند وقتی چیزی که می‌خواهند انجام دهند، آن‌جوری که امیدوار بودند پیش نمی‌رود، برای خودشان دلسوزی کنند. این کار به آنها شفافیت ذهنی داده و باعث فاصله گرفتن‌شان از احساسات می‌شود تا بتوانند نگرش حل مساله را بکار گرفته و باربعد، بهترین واکنش را نسبت به آن نشان دهند.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید