علت جاری شدن اشک از چشم چیست؟ (10 دانستنی اشک)

10 واقعیت جالب و شگفت انگیز در مورد اشک

tears

همه ما بارها و بارها به این نتیجه رسیده ایم که بدن ما به معنای واقعی کلمه می تواند فقط یک معجزه باشد، از کوچکترین سلول تا بزرگترین ارگان، همه همچون ماشینی پیشرفته در کنار هم کار می کنند و به گونه ای شگفت آور تنظیم شده اند. عجیب تر از هماهنگی اندام ها با هم، واکنش هایی است که بدن ما درست سر بزنگاه به نوعی از خود نشان می دهد.

حتما برای شما هم پیش آمده که در حال ورق زدن عکس های قدیمی و با زنده شدن خاطرات روزهای خوب گذشته در ذهن تان، قطره اشکی در چشم تان احساس کنید. چه واکنش ساده و در عین حال هوشمندانه ای! آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چرا این اتفاق می افتد؟ چرا گاهی دلتنگی های ما با اشک خودشان را نشان می دهند؟

در این مطلب جذاب از مجله آلامتو، برخی از حقایق جالب در مورد اشک را به شما معرفی می کنیم، لطفا تا انتها با ما همراه باشید.


10 دانستنی در مورد اشک

  1. در فرهنگ های مختلف نوزادان گریه کردن را به شیوه ای متفاوت می آموزند
  2. یک محقق هلندی کشف کرد که زنانی که در کشورهای ثروتمندتر با اقتصاد غربی زندگی می کنند، نسبت به زنان ساکن در کشورهای فقیرتر که حقوق کمتری دارند، بیشتر گریه می کنند.
  3. سه نوع اشک وجود دارد:

اشك های پايه (Basal tears): اشک هایی که مسئول تمیز کردن چشم هستند.

اشك های واكنشى (Reflex tears): این نوع اشک در صورت تحریک چشمان شما توسط چیزهایی مانند پیاز به وجود می آید.

اشک های احساسی (Emotional tears) : این نوع اشک زمانی که احساسات شما تحریک می شود، از چشم ها سرازیر می شوند.

  1. تحقیقات نشان می دهد برخی از افراد در واقع بیشتر از دیگران مستعد گریه هستند!
  2. در برخی از بیماری های عصبی، گریه کردن و خندیدن می‌تواند کاملا بی‌اختیار اتفاق بیفتد.

خنده و گریه پاتولوژیکی (PLC) می تواند به عنوان نشانه ای از سکته مغزی، بیماری آلزایمر، مولتیپل اسکلروزیس(ام اس) و بیماری لو گهریگ ظاهر شود.

  1. یک دلیل علمی پشت تنفر مردان نسبت به اشک‌ ریختن زنان وجود دارد.

بر اساس مطالعه ای که در مجله Science منتشر شده است، مردان یک جز شیمیایی منحصر به فرد را در اشک‌هایی که زنان هنگام ناراتی می ریزند، تشخیص می‌دهند و این آن‌ها را از احساس تحریک جنسی دلسرد می‌کند.

  1. اشک 3 لایه است: لایه چربی(lipid)، لایه آبی(aqueus)، لایه موكوسی(mucous)
  2. اشکی ترکیبی همانند بزاق دارد: آیا می دانید ترکیبات اشک چیست؟ اشک های ما از پروتئین، نمک و هورمون ها تشکیل شده اند.
  3. طبق مطالعه ای که در سال 2011 انجام شد، تستوسترون و تحریک جنسی در مردان پس از اینکه بوی اشک زنان را حس می کنند، فروکش می کند.
  4. گریه می تواند واقعاً باعث تسکین درونی فرد شود

برخی از محققان معتقدند که اشک‌های احساسی، حاوی هورمون‌های استرس هستند که بدن در طول فرآیند گریه آن ها را به بیرون می راند. یک تئوری دیگر این است که گریه کردن می تواند اندورفین را آزاد می‌کند، اندورفین همان هورمونی است که در حین ورزش کردن و خندیدن آزاد می‌شود.


علت جاری شدن اشک از چشم چیست؟

دلایل اشک ریختن Tear

اشک انسان به دلایل مختلف در بازه‌های گوناگون زندگی جاری می‌شود و اکنون محققان آمریکایی به توضیح دلایل بیولوژیکی این امر پرداخته‌اند.

به گفته محققان، گریه کردن ذاتی است و انسان روزانه حدود 280 گرم و سالانه 30 گالن اشک تولید می‌کند. این میزان بر اساس جنسیت، متفاوت بوده و زنان بیش از مردان گریه می‌کنند.

بطور متوسط در هر ماه، زنان 5.3 مرتبه و مردان 1.3 مرتبه گریه می‌کنند. محققان معتقدند به دلیل ویژگی‌های زیستی، غدد اشک زنان نسبت به مردان کوچک‌تراست.

هر انسان صرف‌نظر از جنسیتش در هر ثانیه از زندگی اشک تولید می‌کند. غده اشکی در قسمت بیرونی و بالای چشم قرار دارد و دائما پروتئین و ماده ضد باکتری تولید می‌کند. این ماده متحرک از لبه بیرونی کره چشم به سمت قرنیه آمده و موجب خیس کردن کل چشم می‌شود.

گریه کردن با آبریزش از مجرای بینی همراه بوده و بر روی صورت سرازیر می‌شود.

اشک‌ها به سه گروه تقسیم می‌شوند؛ نوع اول با هدف مرطوب کردن، تغذیه چشم و نگهداری از چشم تولید می‌شود. نوع دوم اشک به عنوان بازتاب و برای حفظ چشم از سوزش در برابر باد، دود و یا پیاز تولید می‌شود.

نوع سوم نیز بر اساس احساسات ما تولید می‌شود. هرچند نوع سوم بر اساس میزان بالای استرس مانند ACTH (هورمون ادرینو کورتیکو تروپیک)، enkephalin، اندورفین و دردهای کشنده ایجاد می‌شود، اما به طور مستقیم احساسات را نیز بیان می‌کند.

انسان از زمان کودکی تاکنون گریه کرده و این گریه تا لحظه مرگ بدون اینکه دلیل آن را بداند، ادامه خواهد داشت.


نظر خود را بیان کنید