10 راه تقویت انگیزه کارمندان

چگونه انگیزه تیم را افزایش دهیم

افزایش انگیزه کارمندان

کار تیمی تنها راه موفقیت در بازار پر رقابت امروز است و بدون یک تیم منسجم و خلاق ایجاد یک کسب و کار موفق بسیار سخت خواهد بود.

کارمندان، اعضای تیم و نیروی کار عوامل مهم و اساسی کسب موفقیت در حوزه کسب و کار به شمار می‌روند. حتی افراد ماهر در یک تیم نیز بدون مدیریت و رهبری خوب نمی‌توانند هیچ نوع موفقیتی را رقم بزنند.

به گزارش آلامتو به نقل از فرصت امروز (مرضیه فروتن)،یک تیم با انگیزه کمتر در مسیر نیل به اهداف دچار مشکل خواهد شد و اعضای آن نیز با تحمل بار مسئولیت‌های احساسی و درک نادرست اهداف کسب و کار، به یک قربانی واقعی تبدیل می‌شوند. از طرف دیگر، تیم خوب و با انگیزه پی به معنا و ارزش پیشرفت در یک سازمان خواهد برد. در ادامه، به ۱۰ راه برای ایجاد و حفظ انگیزه اعضای تیم در یک مؤسسه تجاری اشاره می‌کنیم.

  1. با توجه به شایستگی‌های هر فرد حقوقش را بپردازید

پرداخت پول در قالب حقوق، مشوق و پاداش لازم و ضروری است. چنین سبک پرداختی در رابطه با استخدام نیروی کار و تشکیل تیم اهمیت فراوان پیدا می‌کند. میزان مبلغ پرداختی اهمیت هر عضو درون سازمان‌ را نشان می‌دهد. در حقیقت کارمندان عالی‌رتبه‌تر، مهم‌تر و مجرب‌تر لایق دریافت حقوق، مشوق و پاداش بیشتر نیز هستند. پرداخت غیر‌منصفانه از میزان انگیزه، حس وفاداری و رضایت فرد از عملکردش می‌کاهد. بهترین توصیه پرداخت مبلغ دستمزد تا حد ممکن منصفانه با توجه به نرخ متداول آن و سطح کاری اشخاص است.

  1. از موفقیت‌ها تحسین و تمجید به عمل آورید

تحسین و تمجید نقش مهمی را در زمینه کسب بیشترین و بهترین از اعضای مفید و مؤثر یک سازمان در حرکت به سوی پیشرفت ایفا می‌کند. از نقش بسیار موثر تعریف و تمجید جهت حفظ انگیزه کارمندان و تحریک آن‌ها برای نیل به پیشرفت بیشتر نمی‌توان گذشت. به‌عنوان مثال: شما فقط می‌توانید در صورت مشارکت اعضای تیم در مسیر رشد و موفقیت ضمن تحسین آن‌ها، به این افراد تبریک نیز بگویید. به طور رسمی، این تحسین و تمجید می‌تواند به طور نقدی در قالب هدیه، مشوق و پاداش فرد را مورد لطف قرار دهد.

  1. بهترین محیط کار را برای افراد به‌وجود آورید

محیط کار واقعا روی حالت روحی و شور و شوق شما تاثیر می‌گذارد. به منظور حفظ انگیزه و تمایل به پیشرفت در محل کار، شرایط مطلوب و راحتی را فراهم کنید. دفتر خود را همیشه مرتب، تمیز و منظم نگه دارید. فضا‌های مناسبی را برای اتاق ملاقات، اتاق کارمندان و اتاق مدیر در نظر بگیرید. کاری کنید تا امکان حرکت بین این فضا‌ها وجود داشته باشد.

در ادامه، با هدف ارتقای عملکرد تیم، مطمئن شوید که ابزار‌های کاری موردنیاز قابل دسترس و منظم سر جای خود قرار گرفته‌اند. به علاوه برای حفظ شادابی و طراوت محیط کار، شما می‌توانید ضمن انتشار پیام‌های انگیزشی در سرتاسر سازمان، یک سری پیام‌های مثبت شخصی را نیز روی در و دیوار نصب کنید.

  1. دیدگاه و اهداف سازمان را با دیگران به اشتراک بگذارید

اغلب اوقات اعضای تیم بدون اذعان به اهداف سازمان در عوض فقط کار‌های روزمره را انجام می‌دهند.کمبود اهداف و دیدگاه مشترک به طور قابل توجهی انگیزه تیم را کم می‌کند. یک شرکت تجاری ملزم به حفظ یک فلسفه خاص نیست اما تدوین یک سری اهداف روشن و آشکار در راستای حفظ انگیزه اعضای تیم مفید و مؤثر خواهد بود.

شما می‌توانید یک سری جلسات منظم را برای یادآوری دیدگاه سازمان به اعضای تیم برگزار کنید. علاوه بر این، همچنین امکان چاپ دیدگاه‌ها و اهداف، انتشار آن‌ها در محیط و ایجاد شرایط مناسب برای انجام کار وجود دارد.

  1. فرصت‌های قابل توجه رشد و پیشرفت را به کارمندان‌‌تان پیشنهاد دهید

موارد زیادی اتفاق می‌افتد که در آن‌ها یکی از اعضای تیم انگیزه خود را از دست می‌دهد یا با انجام کاری فراتر از توان خود دیگر از شغلش راضی نیست. سپردن کاری فراتر از حد توان اعضا به آن‌ها تا حدی باعث از دست رفتن روحیه نیز می‌شود. پیشرفت حرفه‌ای و شخصی همگی از نظر اعضای یک تیم مهم هستند.

به‌عنوان یک ناظر و سرپرست، با درک دقیق و مستمر ظرفیت اعضای تیم، کار‌هایی متناسب با پتانسیل افراد را به آن‌ها بسپارید. فرصت‌ها ضمن کمک به رشد و پیشرفت اشخاص حس ارزشمند بودن را در آن‌ها می‌آفرینند.

  1. کار تیمی و مشارکت را در پیش بگیرید

کار تیمی را هرگز از یاد نبرید. شرکت دادن همه اعضای تیم در امور مختلف بر ارزش و اهمیت موفقیت‌ها می‌افزاید. کار تیمی درک متقابل و همبستگی میان اعضا را در پی دارد. در ادامه هر یک از اعضا شانس استفاده از ظرفیت و توانایی‌های خود را نیز به‌دست می‌آورند. همچنین نوعی حس تأثیرگذاری و تقدیر از شخصیت و مهارت‌های افراد در تک‌تک آن‌ها به وجود می‌آید.

  1. طراوت و تازگی تیم را حفظ کنید

اعضای تیم خود را گرفتار کار نکنید. طراوت بخشیدن و تغییر موقعیت عامل اصلی بهبود عملکرد افراد به شمار می‌رود. شما می‌توانید این کار را با تقدیر از موفقیت اعضای تیم در قالب یک مهمانی شام کوچک و مختصر انجام دهید. در ادامه، امکان سازماندهی یک سری فعالیت‌های خاص بیرون از محیط کار یا سفر‌های خانوادگی با هدف تمجید از یک پیشرفت کاری در برهه‌ای خاص از زمان به وجود می‌آید. دستور کار فوق نقش مفیدی را در رابطه با ایجاد هیجان و شادی میان اعضای تیم ایفا می‌کند.

  1. از تنبیه اجتناب کنید

در صورت ارتکاب اشتباه به‌طور مستقیم فرد خاطی را تنبیه نکنید. سعی کنید بفهمید که اشتباه بخشی از فرآیند درک ماهیت کسب‌ و‌ کار را تشکیل می‌دهد. تنبیه از انگیزه تداوم و پیشرفت می‌کاهد. از طرف دیگر، ارتباط و تشکر عمیق به رشد و پیشرفت افراد در حرفه خود کمک خواهند کرد.

  1. اختلافات جزئی را حفظ کنید

اختلافات جزئی و حالت‌های روحی گوناگون افراد تاثیر فراوانی روی کارکرد آن‌ها می‌گذارد. اختلافات جزئی موجود در میان اعضای تیم عملکردی پر شور را می‌آفریند. برای ایجاد چنین هیجانی، به جای اتخاذ لحنی جدی و مقتدرانه، ارتباط دوستانه خود را با شوخ طبعی و جوک گفتن حفظ کنید. چنین ارتباط دوستانه و صمیمانه‌ای در میان اعضای تیم انگیزه کار را بالا می‌برد.

  1. رابطه را ادامه دهید

شکست در برقراری ارتباط منجر به شکست در زمینه کار تیمی می‌شود. اغلب اوقات، منصب‌های مختلف باعث می‌شوند تا رابطه دوستانه جای خود را به رابطه مقتدرانه بدهد و بین اعضای تیم جدایی بیفتد. تلاش مداوم برای حفظ رابطه منجر به درک مشکلات، اهداف و انتظارات اعضای تیم می‌شود.


نظر خود را بیان کنید