مقاله مقایسه تمرینات استقامتی و مقاومتی

تمرینهای مقاومتی در برابر تمرین های استقامتی؟

training

شما روی کدامیک از انواع تمرینات تمرکز میکنید؟ مقاومتی یا استقامتی؟

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله تناسب اندام؛ اگر شما چیزی در مورد ورزش بدانید، پس احتمالا از دو متد متفاوتی که افراد استفاده می کنند، آگاهی دارید تمرین مقاومتی و تمرین استقامتی. در حالیکه تمرین مقاومتی معمولا روی پرورش سیستم بی هوازی شما و قوی تر شدن تمرکز می کند، تمرین استقامتی به پرورش سیستم هوازی توجه دارد که به شما امکان می دهد قبل از خسته شدن، فعالیت بیشتری انجام دهید. قبل از آنکه به سراغ این متدهای تمرینی برویم، (از جمله اینکه شما باید روی کدام یک تمرکز کنید) اجازه دهید یک نگاه اجمالی به دو سیستم انرژی در بدن بیندازیم.

سیستم انرژی بی هوازی

سیستم انرژی بی هوازی، چیزی است که بدنتان در طول حرکات سریع انفجاری، استفاده می کند یعنی هنگامیکه بدنتان، آنقدر زمان ندارد که اکسیژن را از طریق سیستم هوازی بفرستد. در حالیکه سیستم بی هوازی، بسیار سریع و کارامد است، اما بسیار سریع از کار می افتد. تمرین مقاومتی، بهترین راه برای بهبود این سیستم و اطمینان از آن است که در بهترین وضعیتش باقی می ماند. شما خواه یک ست سنگین اسکات را کامل می کنید یا از دست یک خرس فرار می کنید، چنانچه فعالیت تان شدید باشد و کمتر از ۳۰ ثانیه طول بکشد، شما عمدتاً از سیستم بی هوازی تان برای تامین انرژی استفاده خواهید کرد.

سیستم انرژی هوازی

در حالیکه سیستم انرژی بی هوازی برای فعالیتهای کوتاه و انفجاری، انرژی فراهم می کند اما سیستم هوازی در هنگامیکه تمرین طولانی باشد، جای آن را می گیرد. آیا تا بحال اندیشیده اید که چرا می توانید ۱۰۰ متر را با حداکثر سرعت بدوید اما یک ماراتن را نه؟ دلیلش این است که سیستم بی هوازی در طول دوی کوتاه، بسرعت ATP (منبع سوخت بدن) تولید می کند. هنگامیکه سیستم بی هوازی خسته می شود، سیستم هوازی، مسئولیت تولید آن را بعهده می گیرد.

در حالیکه سیستم هوازی، مدت زیادی دوام می آورد اما فرستادن اکسیژن از طریق این سیستم برای تامین ATP، مدت بیشتری طول می کشد. بنابراین اگر شما تصمیم دارید از این سیستم انرژی برای ورزش استفاده کنید، توسط محدودیتهای آن، محدود می شوید. به این دو سیستم، مانند دو روی یک سکه نگاه کنید: یکی از آنها سریع است اما فقط مدت کوتاهی دوام می آورد، در حالیکه دیگری آهسته است اما می تواند مدت بسیار طولانی تری دوام بیاورد. بهترین راه برای بهبود سیستم هوازی، از طریق تمرین استقامتی است.

مقاله مرتبط: انواع تمرین مقاومتی

با این اوصاف، من چه نوع تمرینی باید انجام دهم؟

مردم اغلب به این فکر می کنند که چه ورزشی بهتر است، قدرتی یا استقامتی؟ متاسفانه این سوال، کمی پیچیده است.

پاسخ کوتاه: به چیزی که می خواهید از ورزش بدست آورید، بستگی دارد.

تمرین مقاومتی، سیستم بی هوازی را بهبود می بخشد و در عین حال قدرت و توده عضلانی را افزایش می دهد. در سمت مقابل، تمرین استقامتی به بهبود سیستم هوازی کمک خواهد کرد و به شما امکان می دهد بدون احساس خستگی، مدت بیشتری تمرین کنید و اغلب در هنگامیکه هدف نهایی شما کاهش وزن است، بهتر می باشد چون شما می توانید بدون احساس خستگی برای دوره های طولانی تر تمرین کنید.

اگر هدف شما دستیابی به وضعیت جسمانی بهتر است، به شما پیشنهاد می کنم که بدست آوردن حداکثر فایده، ترکیبی از تمرین استقامتی و مقاومتی را در برنامه تان جای دهید. شما می توانید قدرت تان را برای کمک به آسان تر کردن فعالیتهای روزانه افزایش دهید و در عین حال استقامت تان را بهبود ببخشید تا مطمئن شوید قبل از بالا رفتن از چند رشته پله کان خسته نمی شوید.

برای جای دادن هر دوی اینها در برنامه تمرینی تان، روزهای تمرین استقامتی و مقاومتی را از هم جدا کنید. اگر قصد دارید هر دوی آنها را در یک جلسه انجام دهید، مطمئن شوید اول تمرین مقاومتی را انجام می دهید و در پایان، به سراغ تمرین استقامتی می روید. این کار به شما کمک خواهد کرد که در طول بخش های اولیه تمرین تان (یعنی زمانیکه هنوز تازه نفس هستید) فرم مناسب را حفظ کنید.


نظر خود را بیان کنید