نحوه محاسبه راندمان کاری

درباره فواید یک کارنامه اثربخش

چگونه راندمان کاری خودمان را بسنجیم؟

رسیدن به موفقیت مستلزم استفاده بهینه از تمام فرصت هاست اما استفاده بهینه به چه معناست؟

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ زمانی که در طول روز سخت مشغول کار هستید، چه سر کار و چه در خانه، به سادگی در تله اندازه‌گیری بازدهی خود با توجه به تعداد کارهایی که انجام داده‌اید، می‌افتید.

اما راه‌های بهتر و مهم‌تری هم برای قضاوت درباره عملکرد روزانه‌تان هستند. شما می‌توانید در پایان روز یا زمانی که می‌خواهید برنامه‌ریزی کنید، این سوالات را از خود بپرسید.


  1. آیا امروز کاری انجام دادی که باعث شود در آینده بتوانی سود بزرگی از آن ببری؟

از خود بپرسید آیا کاری انجام داده‎ای که بتوانید آن را به عنوان یک سرمایه گذاری در نظر بگیرید، به این معنی که انتظار دارید تلاش شما در آینده به شکل چندباره نتیجه دهد.

مثال:

  • طراحی یا یادگرفتن استراتژی یا رویکردهایی که باعث می‌شوند به شکل مداوم بازده شما بیشتر شود و تواناییتان بالاتر رود.
  • یادگرفتن یا به دست آوردن ابزار جدیدی که شما را تواناتر می‌کند، مثل یادگیری زبان انگلیسی.

  1. آیا امروز رابطه مهمی را ساختی یا قوی‌تر کردی؟

اهمیت این سوال نیازی به توضیح ندارد، اما اگر به صورت طبیعی به شکل‌دادن رابطه‌های جدید اولویت نمی‌دهید و ارزش روابط اجتماعی را زیاد نمی‌دانید، بسیار مهم است که این اصل را نظر بگیرید.


  1. هزینه فرصت‌ها.

حتی اگر کارهایی که انجام داده‌اید نتیجه‌بخش بوده باشند، آیا چیزی بوده است که می‌توانستید زمان خود را صرف آن کنید و نتیجه بهتر و بیشتری از آن بگیرید؟ از خود بپرسید: “با انجام دادن کارهایی که امروز کردم، چه کارهایی را انجام ندادم؟”

همچنین بخوانید: راههای افزایش راندمان کاری

  1. آیا امروز کاری انجام داده‌اید که نشان‌دهنده ارزش‌های شما باشد؟

به طور مثال اگر مهربانی یکی از مهم‌ترین ارزش‌های شخصی شماست، آیا امروز به طور خاص با کسی مهربان بوده‌اید؟ این کار می‌تواند به سادگی همدردی با همکاری باشد که روز خوبی نداشته است. توجه کنید در صورتی که این کار باعث شود حس خودتان بودن را داشته باشید یا حس کنید کار خوبی انجام داده‌اید، این نوع استفاده از زمان را نمی‌توان “بی‌نتیجه” دانست.


  1. آیا امروز کاری انجام دادید که باعث شود چیزی که شما را اذیت می‌کرده یا انرژی شما را می‌گرفته از بین برود؟

به طور مثال اگر رایانه شما چند هفته‌ای به خاطر پر شدن حافظه‌اش کند شده بوده باشد، آن را پاکسازی کرده باشید و برنامه‌ای را نصب کرده باشید که از کند شدن دوباره آن در آینده جلوگیری کند.


  1. آیا تمرینی را انجام داده‌اید که تناسب بدنی شما را حفظ کند یا مهارتی کلیدی را تقویت کند؟

به طور مثال هر روز نوشتن باعث می‌شود که من مهارت نوشتار خود را تقویت کنم و به اصطلاح “تناسب قلم” خود را حفظ کنم. اگر من هر روز بنویسم، آن وقت در آینده دیگر لازم نیست که بخواهم برای نوشتن چیزی تلاش کنم که راه بیفتم.


  1. چه کارهای خوبی انجام داده‌اید؟

اگر به شکل طبیعی گرایش به این دارید که روی زمان تلف شده یا کارهایی که از آن‌ها نتیجه نگرفته‌اید، تمرکز کنید، تلاش کنید که از خود بپرسید چه کاری را درست انجام داده‌اید و از آن نتیجه گرفته‌اید. با این کار از چاله تنها نقد کردن خود بیرون می‌آیید.

همچنین بخوانید: تکنیک پومودورو

در پایان

احساس این که هیچ وقت نمی‌توانید تمام کارهایی که می‌خواستید در یک روز انجام دهید را به پایان برسانید، بسیار خسته کننده است. با این حال با پرسیدن سوال‌های بالا از خودتان می‌توانید روی چیزی تمرکز کنید که بیشترین اهمیت را دارد و نسبت به عملکرد روزانه خود حس بهتری داشته باشید، حتی اگر نتوانسته‌اید لیست کارهای روزانه خود را تمام کنید.

لازم نیست تمام این سوال‌ها را هر روز از خود بپرسید، چنین کاری ممکن است بی‌بازده باشد، اما تلاش کنید گهگاه این سوالات را از خود بپرسید. با ایجاد تنوع در پرسیدن این سوالات از خود، می‌توانید از نقاط کوری که در قضاوتتان نسبت به عملکرد خود دارید، اجتناب کنید.


نظر خود را بیان کنید