چگونه حس نفرت را از بین ببریم؟

راهکارهایی برای فراموش کردن تنفر از دیگران؛

hatred

داشتن تنفر از کسی برای هیچ کدام از دو طرف خوشایند نیست و البته بیشتر از اینکه طرف مقابلتان صدمه‌ای ببینید خود شما اذیت خواهید شد.

12 راهکار افراد موفق برای برخورد با افرادی که دوستشان ندارند

هیچکس دوست ندارد با آدم نچسب برخورد داشته باشد و به راستی که اگر می‌ توانستیم از تمام افرادی که دوستشان نداریم دوری کنیم چه قدر زندگی راحت ‌تری خواهیم داشت. اما این آرزویی محال است و زندگی گاهی آنطور که ما میخواهیم پیش نمی رود.

گاهی ممکن است مجبور شوید در محل کار با فردی بدقلق و نچسب روی یک پروژه کار کنید، یا مجبور شوید با یکی از نزدیکانتان که بسیار هم کسل کننده است شام بخورید.

به گزارش آلامتو به نقل از فوربز؛ در حقیقیت افرادی که موفق هستند، همیشه قادر به مدیریت شخصیت هایی هستند که مجبور به تعامل با آن ها هستند. این یک هنر ظریف است و شما نیز می توانید یاد بگیرید. اولین قدم این است که نفس عمیق بکشید و درک کنید که این بخشی از زندگی است. بعضی از اوقات باید با لبخند پذیرای این افراد باشیم و این وضعیت را تحمل کنیم. اما چند راهکار وجود دارد که ما می توانیم بهترین استفاده را از یک وضعیت چالش برانگیز داشته باشیم.

در این مطلب 12 راهکار برای برخورد با افراد کسل کننده و بدقلق می پردازیم، اگر این 12 نکته را مورد توجه قرار دهید ، می توانید با شخصی که دوستش ندارید هم با موفقیت برخورد کنید. تا انتها با ما همراه باشید.

 1. رهایش کنید

اغلب ما وقتی قرار است با کسی که دوستش نداریم تعامل داشته باشیم، حتی قبل از اینکه وارد اتاق شود و او را ببینیم، اضطراب وجودمان را فرا می گیرد. اضطراب، عصبانیت و هر احساسی که در این لحظه دارید به راحتی می تواند باعث شود که واکنش بدی نشان دهید و یا چیزی بگویید که بعدا از گفتن آن پشیمان شوید.

احساسات شما مانند گاز محبوس شده در بطری است: وقتی به آنها اجازه دهید از بطری بیرون بیایند ، سخت است که آنها را تحت کنترل بگیرید. پس اگر قرار است با کسی برخورد کنید که شما را تحت فشار قرار می دهد، نفسی عمیق بکشید و ذهنتان را آرام کنید و افکار پریشان را رها کنید. اگر احساس می کنید که عصبانیتتان در آستانه شروع شدن است، روی گوش دادن بیشتر و صحبت کردن کمتر تمرکز کنید.

 1. روی روش‌های سالم برای برقراری ارتباط تمرکز کنید

اگر احساس می کنید از برخورد با کسی بدنتان کهیر می زند، قطعا وقت آن رسیده که راهی برای بیان آرام این احساسات پیدا کنید. اغلب مشکلات از روشی که ما با هم ارتباط برقرار می‌ کنیم ریشه می ‌گیرد. به جای اینکه عکس العمل بدی نشان دهید سعی کنید احساستان را با لحنی آرام و به دور از هرگونه توهین توضیح دهید. یکی از بهترین روش های انجام این کار این است که بیشتر جمله هایتان را با “من” شروع کنید و به گونه ای صحبت کنید که فرد احساس بدی پیدا نکند.

فرمول این گونه صحبت کردن این است: ” زمانی که تو… ، من احساس می کنم….

با ذکر یک مثال این فرمول را برایتان واضح تر توضیح می دهم : “زمانی که تو به جای گوش دادن به صحبت های من روی موبایلت تمرکز کردی، من احساس می کنم چیزی که می گویم برای تو ارزشی ندارد.”

سپس صبر کنید تا ببینید او چگونه واکنش نشان می ‌دهد. در مورد این که چه رفتارهایی شما را ناراحت می‌کند و کاری که دوست دارید انجام دهد تا مشکل را درست کند، خاص باشید. زمانی که به این نکته اشاره می کنید، مطمئن شوید که او به حرف هایتان گوش می کند.

 1. نزاکت و ادب را تمرین کنید

مهم نیست که با چه کسی سر و کار دارید، رعایت نزاکت و احترام برای همه یک قاعده خوب است. این به آن معنی است که با دیگران همان طوری رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار شود. حتی مهربانی های به ظاهر کوچک نیز می‌تواند به کاهش تنش‌ ها و ایجاد حسن‌ نیت کمک کند.

بهترین رفتار خود را انجام دهید و در رسیدگی به وضعیت با نهایت متانت و وقار، تمرکر کنید. اگر این کار را انجام دهید ، اطرافیانتان نیز به شما احترام خواهند گذاشت. از حملات شخصی دوری کنید و به طور ادب و احترام تان را حفظ کنید.

 1. تا حد امکان کناره بگیرید

واقعیت این است که برخورد با فردی که دوستش ندارید، می‌تواند شبیه به انتخاب مسیر شما از طریق میدان مین باشد. به عنوان مثال می دانید که چه موضوعات و صحبت هایی در برخورد با این شخص ایجاد مشکل می کند، در این صورت ، بهترین راه کنار گذاشتن و صرف نظر از شروع برخی مکالمات است.

درست است که شما باید بتوانید نگرانی‌های خود را بیان کنید و اولویت بندی این موضوعات به معنای اجتناب از رویارویی با هم نیست. اما شما باید در مورد چیزی که تصمیم می ‌گیرید با آن مقابله کنید و زمان آن با دقت فکر کنید، چرا که بسیاری از مشکلات ما بسته به وضعیت هستند و ممکن است با گذشت زمان حل شوند. حتی اگر فرد اصرار به صحبت در مورد برخی از این موضوعات دارد، با آرامش به او بگویید که ترجیح می دهید فعلا در مورد آن صحبت نکنید.

 1. وانمود کن تا آن را به واقعیت تبدیل کنی

آرام ماندن همیشه آسان نیست، به خصوص وقتی با فردی که روی اعصاب تان راه می رود، سر و کار دارید. به جای اینکه سعی کنید او را در بازی خود شکست دهید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که راه خود را باز کنید. از این به عنوان فرصتی برای کامل کردن چهره خنثی نهایی خود استفاده کنید.

اگر این یک بازی شرطی با کارت هایی در دست هر فرد بود ، شما تمام تلاش خود را برای پنهان کردن دست خود انجام می دادید. در این شرایط چهره ای خشک به خود می گرفتید و فقط آنچه را که می خواستید نشان دهید ، نشان می دادید. این در اصل به این ترتیب است که شما خود را از نظر عاطفی از شخصی دور می کنید و این یک راه عالی برای ایجاد فضای عاطفی در موقعیت های دشوار است.

 1. مراقب احساسات خود باشید

در حالی که ممکن است در حال تمرین نشان دادن یک چهره بی احساس به جهان باشید، سعی نکنید احساسات خود را کلا نادیده بگیرید. اگر چه فاصله احساسی به معنی دوری کردن شما از فرد است، اما شما باید دقت کنید که چه احساسی دارید.

به غلیان احساسات درونی تان توجه کنید، این فرد چه کاری انجام می دهد یاچه چیزی می گوید که شما را عصبانی می کند؟ با تشخیص اینکه چه اتفاقی برای شما در حال رخ دادن است، می‌توانید گام‌هایی بردارید تا آن‌ها را از انجام دوباره باز نگه دارید.

 1. در رابطه با این افراد مثبت اندیش باشید

اگر مجبور هستید به طور مستمر با شخصی که دوست ندارید ، سر و کار داشته باشید ، شاید سعی در مثبت اندیشی و فکر کردن کمتر به فرضیات منفی در این زمینه مفید باشد. بنابراین به جای اینکه به یک فکر بدبینانه متمرکز شوید، سعی کنید آن را از یک نگاه بی طرف تر ببینید. استفاده از این روش به شما این امکان را می ‌دهد که احساسات منفی کمتری داشته باشید و به شما کمک کند که چیزهای کوچک را رها کنید.

همچنین بخوانید: چگونه مثبت اندیش باشیم
 1. زمینه مشترک را پیدا کنید

به جای اجتناب از شخصی که دوستش ندارید ، ممکن است بخواهید کمی بیشتر از وقت خود را با او بگذرانید. درست است که این کار بسیار سختی است، اما اگر از طریق کارهایی مانند کار کردن بر روی یک پروژه با او، کمی بیشتر وقت خود را برای آشنایی با او سپری کنید ، شاید بهتر بتوانید او را درک کنید.

همانطور که می گویند: باید با کفش های دیگران راه بروی تا همه چیز را از دید آن ها ببینی، درک کردن کسی که دوستش ندارید از طریق وقت گذراندن با او، می تواند به شما کمک کند تا همدلی و دلسوزی بیشتری نسبت به او داشته باشید. زمانی که او را بهتر بشناسید احتمالا دلیل رفتارهایش را هم بهتر درک خواهید کرد. این کار حتی ممکن است باعث شود که متوجه شوید بیش از آنچه تصور می کنید مشترکات زیادی دارید.

 1. ارزش نظرات مختلف را به رسمیت بشناسید

درک دیدگاه افراد دیگر یک مهارت مهم رهبری است. از نظر دریافت بهترین عملکرد از کارمندان خود ، مهم نیست که آنها را دوست دارید یا نه، حتی مهم نیست که آنها شما را دوست دارند یا نه. در حقیقت ، جستجوی دیدگاه افراد با دیدگاههای بسیار متفاوت می تواند مفید باشد. ممکن است آنها بتوانند نظرات و ایده های منحصر به فردی را ارائه دهند که باعث ایجاد چالش و تحریک تفکر جدید می شود.

 1. یک نگاه خوب در آینه به خودتان بیندازید

اگر با کسی مشکلی دارید و دلیل آن را نمی دانید ، ممکن است وقت آن رسیده باشد که به درون خود نگاهی بیندازید. از خود بپرسید که در مورد این شخص چه چیزی شما را اذیت می کند؟ آیا شما اجازه می دهید حساسیت هایتان وضعیت را از تناسب خارج کند؟ بعضی اوقات اجازه می دهیم که حسادت ها یا حساسیت ها مانع از انجام این کار می شوند.

آیا ممکن است خشم در نحوه برخورد شما با این شخص نقش داشته باشد؟ گاهی این خشم می ‌تواند کارهای فرد را به اشتباه تفسیر کند. آیا در تجربیات شما چیزی وجود دارد که به طور ناعادلانه بر نگرش شما نسبت به فرد تاثیر بگذارد؟ مهم است که از تعصبات و عقاید قبلی خود آگاه باشید. تشخیص اینکه ممکن است گاهی شما مقصر این بدبینی و احساس بد به این فرد باشید، شاید اولین قدم برای اصلاح یک مشکل باشد.

 1. دایره اعتماد خود را پیدا کنید

سعی نکنید همه چیز را خودتان حل و فصل کنید، این کار احساس انزوا و ناامیدی را به شما منتقل می کند. یک سیستم پشتیبانی برای خودتان ایجاد کنید. روی آوردن به یک حلقه قابل اعتماد از دوستان ، فضای مورد نیاز برای شنیدن را به شما می دهد و به شما این امکان را می ‌دهد که شکایات و نارضایتی های خود را تخلیه و پخش کنید.

یک راهنما یا همکار مورد اعتماد می تواند توصیه‌هایی در مورد نحوه برخورد با وضعیت حساس در محل کار ارائه دهد. دانستن اینکه فردی آنچه را که شما می ‌خواهید انجام دهید درک می‌ کند، می‌تواند مفید باشد. در نهایت ممکن است دوستانتان یک دیدگاه جدید درباره نحوه مدیریت یک فرد چالش برانگیز به شما بدهند.

 1. روی خودتان تمرکز کنید

نکته آخر این است که شما فقط بر خود و اعمال خود کنترل دارید. به جای اینکه روی این که چقدر از کسی خوشتان نمی ‌آید یا چقدر از دستش عصبانی می‌ شوید، بر استراتژی خود برای رسیدگی به آن‌ ها تمرکز کنید. به خودتان اجازه ندهید که قربانی یک شخص بدقلق شوید. هیچکس ارزش این را ندارد که شما آرامش تان را از دست بدهید. به یاد داشته باشید ، هیچ کس نمی تواند شما را به پایین بکشاند و شادی را از شما بگیرد مگر اینکه خودتان به او اجازه این کار را بدهید.


4 دیدگاه

 1. اعظم

  من ازخواهرشوهرم متنفرم میخوام بکشمش

 2. ناشناس

  من از بابام متنفرم چی کار کنم؟

 3. عسل

  منم دقیقا همین مشکلو دارم و از خواهرم نفرت دارم و همیشه جلو چشمامه و مجبورم همیشه ببینمش

 4. زهرا

  من از خواهر من متنفرم چکار کنم

نظر خود را بیان کنید