یکی از بهترین راه های تامین امنیت در مکان های مختلف اعم از منازل ، ادارات و مکان های تجاری ، استفاده از دوربین مدار بسته است . انتخاب نوع دوربین ، برند مناسب و  نصب صحیح آن از مهمترین مواردی است که می بایست در استفاده دوربین مدار بسته رعایت شود . همچنین در نصب این دستگاه نیاز به تجهیزاتی مانند کابل شبکه یا کواکسیال ، دستگاه ذخیره ساز DVR ، NVR و XVR و در برخی مواقع سوئیچ شبکه و رادیو وایرلس می باشد که در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم .

انتخاب دوربین مدار بسته و برند مناسب در نصب

دوربین مدار بسته بر اساس ظاهر و تکنولوژی ساخت، دارای دسته بندی های متفاوتی هستند و هر کدام در مکان خاصی استفاده می شوند . برند های متعددی نیز در بازار وجود دارد که در این مقاله به بیان هر یک پرداخته و برندهای معتبر و پر فروش را نیز معرفی می نماییم .

طراحی و تکنولوژی دوربین مدار بسته

دوربین ها از لحاظ نوع تکنولوژی در دو دسته ی آنالوگ (HD) و دیجیتال (IP) قرار دارند . دوربین های آنالوگ داده ها را به صورت آنالوگ و به کمک کابل کواکسیال به دستگاه ذخیره ساز ارسال می کنند اما دوربین های دیجیتال داده ها را به صورت دیجیتال و در بستر شبکه منتقل می کنند . در صورتی که در هنگام نصب دوربین مدار بسته از دوربین های تحت شبکه استفاده شود ، می بایست ابتدا دوربین تحت شبکه به سوئیچ شبکه متصل شده و انتقال تصویر به دستگاه NVR توسط سوئیچ شبکه انجام می شود . هر چند می توان دوربین را به آداپتور دوربین مداربسته متصل نمود و از سوئیچ شبکه POE استفاده نکرد . با توجه به کیفیت تصویر ارائه شده توسط دوربین های دیجیتال ، استفاده از این نوع دوربین ها بیشتر از دوربین های آنالوگ است . همچنین در صورتی که از دوربین های آنالوگ استفاده شود ،این دوربین ها به کمک کابل کواکسیال به دستگاه ذخیره ساز DVR یا XVR متصل می شوند و برق مورد نیاز خود را به کمک کابل برق تامین می یکنند .

دسته بندی دیگری نیز برای دوربین ها وجود دارد که بر اساس نوع طراحی دوربین ها می باشد . در صورتی که دوربینی به شکل نیم کره و گنبدی شکل باشد به آن دوربین دام گفته می شود و در صورتی که استوانه ای شکل باشد در رده ی دوربین های بولت قرار دارد . به طور معمول از دوربین های بولت در فضای باز و از دوربین های دام در فضاهای داخلی استفاده می شود . نوع دیگری از دوربین در بازار وجود دارد که با نام دوربین های اسپید دام شناخته یم شوند . این دوربین ها به شکل یک لامپ می باشند که دارای قابلیت چرخش عمودی با زاویه 180 درجه و افقی با زاویه 360 درجه هستند . این دوربین ها بیشتر در مکان هایی که نیاز به کنترل تردد و بزرگنمایی تصویر می باشد، مورد استفاده قرار میگرند .

برند های دوربین مدار بسته

شرکت های بزرگ و معتبری در بازار وجود دارد که علاوه بر تولید دوربین مدار بسته ، تجهیزات جانبی دوربین مدار بسته را نیز تولید می نمایند . معروف ترین برند ها شامل :

  • داهوا – Dahua
  • هایک ویژن – HikVision
  • هایلوک – Hilook
  • مکسرون – Maxron
  • تیاندی – Tandy
  • ورتینا – vertina
  • اکسیس – Axis

این ها نمونه ای از برند های موجود در بازار می باشند که هر کدام دارای ویژگی هایی هستند . از بین این برند ها داهوا و هایک ویژن جز پر فروش ترین و معروف ترین برند ها هستند و شرکت اوج گستران با دارای بودن نمایندگی رسمی دوربین مدار بسته  ، تمامی دوربین ها را با قیمت بسیار مناسب ارائه می دهد. این شرکت علاوه بر این دو این برند مطرح، آماده تامین دوربین های مداربسته از سایر برندها نیز می باشد.

تجهیزات جانبی دوربین مدار بسته

در نصب دوربین مدار بسته بنا به نوع دوربین از تجهیزات جانبی متفاوتی استفاده می شود . در صورتی که نوع دوربین انتخابی آنالوگ باشد از کابل کواکسیال ، BNC ، و دستگاه ذخیره ساز DVR  و XVR  ، آداپتور ، هارد دوربین و رک در نصب دوربین استفاده می شود . در صورتی که از دوربین های تحت شبکه استفاده شود از کابل شبکه ، سوئیچ شبکه، دستگاه ذخیره ساز NVR ، کیستون شبکه، پچ پنل و رک در نصب دوربین بهره گرفته می شود. انتخاب سوئیچ شبکه مناسب در این کار بسیار اهمیت دارد که در ادامه به بررسی این مسئله می پردازیم .

انتخاب سوئیچ شبکه مناسب جهت نصب دوربین مدار بسته IP

در صورتی که از بستر شبکه برای راه اندازی سیستم نظارتی استفاده شود می بایست نوع دوربین ها و سوئیچ های شبکه متناسب با آن انتخاب شود . در سوئیچ شبکه تعداد پورت ها ، سرعت آن و قابلیت PoE از مهمترین فاکتور ها جهت استفاده در نصب دوربین های IP می باشد . تعداد پورت ها با توجه به تعداد دوربین ها مشخص می شود و سرعت انتقال داده نیز به همین مسئله بستگی دارد . مزیت استفاده از سوئیچ شبکه این است که دیگر نیازی به اتصال تمامی دوربین ها به دستگاه ذخیره ساز نمی باشد . دوربین ها به سوئیچ شبکه متصل شده و سوئیچ تمامی داده ها را به NVR منتقل می کند . همچنین در صورت وجود قابلیت PoE برق مورد نیاز دوربین ها به کمک کابل شبکه تامین می شود و دیگر نیاز به کابل کشی برق برای هر دوربین نمی باشد . برند های مختلفی برای سوئیچ شبکه در بازار وجود دارد که هر کدام دارای ویژگی های خاصی هستند . برند سیسکو از معتبرترین و با کیفیت ترین برندها در زمینه تولید سوئیچ شبکه و تجهیزات شبکه می باشد . این نوع سوئیچ ها دارای پایداری بالا ، امنیت ، امکانات مدیریت و طول عمر بالایی هستند و بهترین انتخاب برای سوئیچ شبکه در نصب دوربین مدار بسته می  باشد . شرکت اوج گستران دارای نمایندگی رسمی پخش سوئیچ شبکه می باشد و تمامی سوئیچ های سیسکو اعم از سوئیچ ها کاتالیست و اسمال بیزینس – SMB را با گارانتی ارائه می نماید .