تعمیرات بردهای الکترونیکی از مراحل گوناگونی تشکیل شده است که تعمیرکار ماهر برد الکترونیکی می بایست با آن آشنا بوده و آنها را طی نماید. از آنجایی که تعمیر برد الکترونیکی امری تخصصی بوده و نیازمند دانش و مهارت حرفه ای می باشد، بنابراین شناخت مراحل تعمیرات بردهای الکترونیکی و طی کردن آن از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. در این مقاله به بررسی مراحل تعمیر بردهای الکترونیکی می پردازیم.

مراحل تعمیرات برد الکترونیکی

همانطور که می دانید امروزه بردهای الکترونیکی به صورت گسترده در لوازم الکترونیکی مانند قطعات الکترونیکی خودروها، لوازم برقی خانگی، لوازم ارتباطی مثل تلفن همراه، سیستم های امنیتی، سیستم های روشنایی، رایانه ها و غیره استفاده می شوند.

استفاده گسترده از برد الکترونیکی در  ابزار ذکر شده باعث شده است تا تقاضا برای تعمیرات بردهای الکترونیکی افزایش یابد و شغل تعمیرکار بردهای الکترونیکی به یکی از مشاغل فنی پردرآمد تبدیل شود. البته باید گفت تعمیرات برد الکترونیکی امری تخصصی بوده وکسانی که می خواهند به عنوان یک تعمیرکار حرفه ای به بازار کار ورود کنند لازم است حتما با مراحل تعمیرات برد الکترونیکی آشنا بوده و در دوره آموزش تعمیرات برد الکترونیک شرکت کنند زیرا به صورت تجربی نمی توان از تخصص کافی در این زمینه برخوردار شد.

آموزش تعمیرات برد الکترونیک دوره ای است که به صورت حرفه ای صفر تا صد تعمیرات برد الکترونیکی و مراحل تعمیرات آن را به صورت کاملا عملی و تخصصی آموزش می دهد. با توجه به اهمیت شناخت مراحل تعمیرات برد در این بخش به صورت مختصر به بررسی این مراحل می پردازیم:

مراحل تعمیرات برد الکترونیکی

مراحل تعمیرات برد الکترونیکی

تعمیرات بردهای الکترونیکی از مراحل گوناگونی تشکیل شده است پیش از آنکه اقدام به تعمیر برد الکترونیکی کنید می بایست با انواع بردهای الکترونیکی همچنین قطعات به کار برده شده در آن ها آشنا شوید. مراحل کلی تعمیرات بردهای الکترونیکی عبارتند از:

  • آشنایی با انواع بردهای الکترونیکی: بردهای الکترونیکی بر اساس تعداد لایه و جنس فیبر انواع گوناگونی دارند انواع برد الکترونیکی بر اساس تعداد لایه عبارتند از: PCB تک لایه (یک رو)، Pcb دو لایه (دو رو)، Pcb چند لایه و انواع برد الکترونیکی بر اساس جنس فیبر عبارتند از: Pcb سخت، Pcb فلکسیبل، Pcb سخت و فلکسیبل
  • آشنایی با قطعات و بردها: تعمیرات برد بدون شناخت از قطعات امری ناممکن خواهد بود. به همین دلیل پس از آشنایی با انواع برد باید با قطعات به کار برده شده در برد مثل dip، smd ، خازن ها، سلف ها، مقاومت ها و دیگر قطعات آشنا شد و سپس با انواع پانچ و جامپرها آشنا شد.
  • جدا کردن کاور قرار گرفته بر روی برد: پس از آشنایی با انواع و قطعات بردهای الکترونیکی در مرحله بعدی می بایست کاوری که بر روی برد قرار گرفته است را جدا کنید.
  • جدا کردن اتصالات برد : در این مرحله می بایست اتصالاتی که بر روی برد قرار گرفته است را جدا کنید. توجه داشته باشید که در این مرحله به کابل ها و قطعات برد آسیبی وارد نشود.
  • بررسی قطعات برد الکترونیکی: گاهی به دلیل وجود اشیا خارجی مانند چوب، کاغذ، فلز و غیره، خیسی و وجود آب، پوسیده شدن اتصالات سیمی، سیاهی، شکسته بودن، ذوب شدن، متورم شدن، رنگ پریده شدن قطعات، تَرَک ها و مسیرهای شکسته در برد اختلالاتی ایجاد می شود بنابراین بررسی کنید که این قبیل از مشکلات در برد وجود نداشته باشد و در صورت وجود مشکل به وجود آمده را رفع نمایید.
  • تعویض و تعمیر قطعات: در مرحله آخر پس از بررسی و شناسایی قطعات معیوب در صورت امکان به تعمیر قطعه معیوب بپردازید و در صورتی که امکان تعمیر وجود ندارد قطعه ای جدید و سالم را جایگزین آن نمایید.

مراحل تعمیرات برد الکترونیکی

بهترین مرکز آموزش تعمیرات برد الکترونیکی کدام است؟

همانطور که اشاره شد تعمیر بردهای الکترونیکی از مراحل گوناگونی تشکیل شده است و نیازمند دانش و مهارت تخصصی می باشد. بهترین راه برای کسب مهارت های لازم در این حرفه گذراندن دوره های تعمیرات برد الکترونیکی در آموزشگاهی معتبر است. ما آموزشگاه فنون برق را برای گذراندن دوره های تعمیرات برد توصیه می کنیم.

این آموزشگاه زیر نظر سازمان فنی حرفه ای و به صورت کاملا تخصصی و عملی دوره های تعمیرات برد الکترونیکی را برگزار می نماید. کارآموزان در این دوره آموزشی در کارگاه های مجهز و زیر نظر اساتید با تجربه و متخصصی کلیه مهارت های لازم برای تعمیرات انواع برد الکترونیکی را فرا می گیرند و خود را برای ورود به بازار کار تعمیرات برد الکترونیکی آماده می کنند.

آموزشگاه فنون برق علاوه بر دوره تعمیرات برد دوره های متعدد دیگری را در زمینه برق و الکترونیک برگزار کرده و کارآموزان بسیاری را وارد بازار کار می نماید. آموزش نصب و تعمیرات پکیج دیواری و کولر گازی، آموزش تعمیرات موبایل، لپ تاپ و تبلت، آموزش برق ساختمان و صنعتی، آموزش ایسیو خودرو، آموزش پی ال سی، آموزش تعمیرات لوازم خانگی برخی از پرطرفدارترین دوره های آموزشی این آموزشگاه است.

در دوره آموزش پکیج دیواری این آموزشگاه اساتید متخصص و حرفه ای پکیج که سال ها تجربه در زمینه نصب و تعمیرات پکیج دیواری دارند صفر تا صد طریقه نصب پکیج دیواری و تعمیرات آن را آموزش می دهند. در دوره آموزش نصب پکیج دیواری کارآموزان به صورت عملی کلیه مراحل لازم برای نصب پکیج دیواری را انجام می دهند، در دوره آموزش تعمیرات پکیج نیز کلیه مشکلات پکیج دیواری و طریقه عیب یابی و تعمیرات آن آموزش داده می شود.

برای کسب اطلاعات تکمیلی در مورد دوره های آموزشی این آموزشگاه، همچنین ثبت نام در آنها می توانید به وب سایت رسمی این مجتمع آموزشی به آدرس اینترنتی https://fonoonbargh.com/ مراجعه نمایید یا با شماره 02166576476 تماس نمایید. در صورت تمایل به مراجعه حضوری نیز به آدرس میدان انقلاب خیابان کارگر شمالی 100 متر بالاتر از میدان انقلاب روبروی ورودی پارکنیگ مهرسان پلاک 2 طبقه اول مراجعه نمایید.