هزینه کنسلی بلیط تهران به استانبول چقدر است؟

برای همه پیش آمده که بخواهیم برخی برنامه‌های خود را لغو یا جا‌به‌جا کنیم. هنگامی که برای سفر خود برنامه‌ریزی می‌کنید یکی از مهم‌ترین قسمت‌ها، خرید بلیط هواپیما و تعیین تاریخ پرواز است. اگر بعد از رزرو سفر به استانبول بخواهید سفر خود را لغو یا جا‌به‌جا کنید چه‌کار‌هایی باید انجام دهید؟ هزینه کنسلی بلیط تهران به استانبول چقدر است؟

سفر به استانبول با هواپیما و بررسی کنسلی آن

استانبول یکی از شهر‌های دیدنی ترکیه است. این‌شهر دیدنی‌ها و جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی، هنری و تفریحی زیادی دارد. سالانه مسافران زیادی به استانبول سفر می‌کنند و چند روزی در آن هستند. ایرانی‌های بسیاری هم استانبول را به‌عنوان یکی از مقصد‌های محبوب و دیدنی می‌شناسند. تور‌ها و پرواز‌های زیادی از شهر‌های مختلفی در ایران، مسافران را به ترکیه می‌برند. یکی از موارد مهمی که هنگام جستجو برای خرید و قیمت بلیط استانبول به تهران باید به آن توجه کنید، قوانین لغو و جا‌به‌جایی بلیط است.

معمولا بسیاری از افراد برای دلایل خوب سفر می‌کنند. کسی دوست ندارد سفری که با ذوق و شوق برای آن برنامه‌ریزی کرده را کنسل کند. اما زندگی‌های امروزی ما را ابعاد بسیاری درگیر کرده‌اند و به‌ هر دلیلی ممکن است برنامه‌های ما با هم تداخل پیدا کنند.

پس بهتر است روزی که برای سفر تصمیم می‌گیرید، احتمالی را هم برای کنسلی آن در‌نظر داشته باشید. در این‌مقاله می‌خواهیم شما را با هزینه کنسلی بلیط تهران استانبول آشنا کنیم. اگر سفری خارجی در پیش دارید حتما این‌مقاله را تا پایان بخوانید و آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

هزینه کنسلی بلیط تهران به استانبول چقدر است؟

علت جریمه کنسلی بلیط

هنگامی که شما بلیط هواپیما می‌خرید، ایرلاین روی خرید شما حساب کرده و یک صندلی پرواز را به شما اختصاص می‌دهد. همواره برای خرید بلیط هواپیما مشتری‌هایی وجود دارند. هنگامی که شما بلیطی را می‌خرید امکان خرید آن برای دیگران وجود نخواهد داشت. پس اگر بخواهید بلیط را لغو کنید، به ضرر ایرلاین خواهد بود. به همین دلیل جریمه‌ای برای کنسلی بلیط در‌نظر گرفته می‌شود.

این‌جریمه با توضیحی که بیان شد منطقی است و باید وجود داشته باشد. زمانی که شما بلیط را کنسل می‌کنید، ایرلاین مجبور است بلیط را در زمان کمی بفروشد. پس باید آن را با تخفیف یا به‌صورت چارتر ارائه کند. جریمه شما بخشی از ضرر ایرلاین را جبران می‌کند. با همین توضیح منطقی است که هر‌چه زمان کم‌تری تا پرواز باقی مانده باشد، باید جریمه لغو بلیط هم بیشتر شود.

هزینه کنسلی بلیط تهران استانبول

در قسمت قبل توضیح دادیم که وجود جریمه امری ضروری برای ایرلاین‌ها است. نکته جالب درباره جریمه کنسلی بلیط این است که ایرلاین‌ها هرکدام ممکن است قوانین متفاوتی برای آن داشته باشند. پس شما هنگام بررسی قیمت بلیط استانبول به تهران یا خرید بلیط باید قوانین کنسلی ایرلاینی که از آن بلیط می‌خرید را مطالعه کنید. دقت داشته باشید که معمولا بلیط‌های چارتر امکان لغو و جا‌به‌جایی ندارند. اگر از تاریخ سفر خود مطمئن نیستید به‌جای بلیط چارتر، از بلیط‌های سیستمی استفاده کنید.

هزینه کنسلی بلیط تهران به استانبول چقدر است؟

اگر بخواهیم مثالی مشخص از کنسلی و جریمه آن بزنیم بهتر است آن را با ایرلاین ایران ایر شروع کنیم. ایران ایر که یکی از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین ایرلاین‌های ایرانی است برای کنسلی بلیط حدود 30 و 60 درصد مبلغ بلیط را کم می‌کند و بقیه آن را مسترد خواهد کرد. معمولا جریمه 60 درصد برای بلیط‌هایی است که تا نیم ساعت قبل از پرواز کنسلی آن‌ها اتفاق می‌افتد. پس می‌بینید که گاه میزان جریمه نیز کم نیست و شاید عمده هزینه بلیط را از دست بدهید. در ادامه قوانین برخی از ایرلاین‌های دیگر برای کنسلی را مرور می‌کنیم.

قوانین کنسلی ایرلاین‌ها

هنگام خرید بلیط تهران به استانبول بهتر است قوانین کنسلی را از سایت رزرو مطالعه کنید. سایت علی بابا اطلاعات خوبی را در این‌زمینه در‌اختیار مسافران قرار می‌دهد. قوانین کنسلی ممکن است تغییر کنند؛ پس متن زیر را بخوانید اما برای اطلاع دقیق از جزئیات به‌روز حتما به سایت علی بابا مراجعه کنید.

  • ایرلاین آسمان تا ساعت 12 ظهر روز قبل از پرواز 30 الی 50 درصد مبلغ بلیط را متناسب با کلاس پروازی را کم می‌کند. از ساعت 12 ظهر روز قبل از پرواز به بعد هم 50 الی 70 درصد قیمت بلیط برای جریمه کم می‌شود.
  • ایرلاین معراج از زمان صدور تا 48 ساعت قبل پرواز 30 الی 70 درصد، از 48 ساعت تا 4 ساعت قبل پرواز 40 الی 80 درصد و از 4 ساعت قبل پرواز 50 الی 90 درصد قیمت بلیط را جریمه می‌کند.
  • ایرلاین سپهران 72 ساعت قبل پرواز 30 درصد، 72 تا 48 ساعت قبل پرواز 50 درصد، 48 تا 24 ساعت قبل پرواز 70 درصد، 24 ساعت قبل پرواز 85 درصد و اگر بعد پرواز نیز 85 درصد قیمت بلیط را به‌عنوان جریمه کم می‌کند.

همان‌طور که می‌بینید هر ایرلاین قوانین خاص خود را دارد و با دیگر شرکت‌های هواپیمایی ممکن است در جزئیات تفاوت داشته باشند. پس اگر درباره قیمت بلیط استانبول به تهران جستجو می‌کنید بهتر است درباره قوانین کنسلی و جریمه آن نیز اطلاعات دقیق را بخوانید.