نقاشی روی چوب

نقاشی کشیدن و به خصوص نقاشی روی چوب مختص هیچ گروه سنی خاصی نیست و برای هر کسی می‌تواند جذاب باشد. پس ما هم در این مطلب به آموزش نقاشی روی چوب با گواش، مداد رنگی، اکریلیک و … پرداختیم.

آموزش نقاشی روی چوب

افراد هنرمند و خلاق از سطوح زیادی برای نقاشی استفاده می‌کنند. نقاشی روی چوب هم یکی از گزینه‌های آنهاست که می‌تواند اثر فوق العاده به جا بگذارد. همچنین نقاشی روی چوب برای بچه ها هم بسیار سرگرم کننده است. از آنجاییکه چوب با دوام و ماندگارتر از کاغذ و بوم است نگه‌داری آن برای مدت طولانی راحت‌تر است. اما برای نقاشی روی چوب باید قوانینی را رعایت کرد تا چوب شما دچار تاب خوردگی یا پوسیدگی نشود. در ادامه به شما می‌گوییم چطور با ابزار مختلف روی چوب نقاشی بکشید.

نقاشی روی چوب با گواش

استفاده از گواش روی چوب ایده بسیار خوبی است، زیرا با بافت گچی مخملی خشک می‌شود و در صورت خراب شدن به راحتی تراشیده می‌شود. در واقع نقاشی روی چوب با گواش نسبت به رنگ اکریلیک نیز بسیار راحت‌تر است.

وسایل لازم برای نقاشی روی چوب با گواش:

 • چوب
 • رنگ گواش
 • برس های گواش
 • بتونه
 • برس های اپلیکاتور بتونه
 • اسپری جلا دهنده
همچنین بخوانید: آموزش نقاشی روی سنگ با گواش و آبرنگ آسان و جدید برای کودکان

نقاشی روی چوب با گواش

 1. چوب را آماده کنید

اولین کاری که برای نقاشی روی چوب با گواش باید انجام دهید این است که چوب را آماده کنید. صرف نظر از اینکه چوب را از حیاط خلوت خود برداشته اید یا از یک فروشگاه صنایع دستی خریده اید، آماده سازی یک امر ضروری است. اگر چوب را به درستی آماده نکنید، گواش در منافذ چوب نفوذ می‌کند و پس از خشک شدن، نقاشی کمتر چشمگیر ایجاد می‌کند.

خوشبختانه، آماده سازی چوب بسیار آسان است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک بتونه شفاف یا سفید بخرید. با استفاده از یک لایه نازک شروع کنید. پس از خشک شدن آن لایه، یک لایه دیگر بزنید. به افزودن لایه‌های بتونه ادامه دهید تا سطحی کاملاً صاف ایجاد کنید و از نفوذ رنگ به داخل چوب جلوگیری کنید.

توجه به این نکته ضروری است که قبل از رنگ آمیزی چوب باید حداقل 12 تا 24 ساعت چوب را آماده کنید. این به این دلیل است که پانل چوبی باید حداقل یک روز قبل از اضافه کردن رنگ گواش خشک شود.

 1. به شکل معمول روی چوب نقاشی کنید

پس از 12 تا 24 ساعت انتظار برای خشک شدن بتونه، می‌توانید با گواش روی چوب نقاشی کنید. البته اگر آن را به درستی آماده کرده باشید، فقط باید معمولی رنگ کنید، به این معنی که نیازی به مخلوط کردن آن با هیچ چیز دیگری ندارید.

برای بهترین نتیجه، سعی کنید ابتدا نقاشی خود را با مداد ترسیم کنید. این کمک می کند تا ظاهری تمیزتر و زیباتر داشته باشد. این همچنین به شما کمک می‌کند تا مجبور نشوید نقاشی را دوباره انجام دهید.

علاوه بر این، هنگام نقاشی با گواش وقت بگذارید. برخلاف اکریلیک، این رنگ نقاشی فورا خشک نمی شود، اگرچه سریعتر از آبرنگ خشک می شود.

 1. نقاشی روی چوب را براق و ضد آب کنید

پس از اتمام رنگ آمیزی، قبل از رفتن به مراحل آب بندی، اجازه دهید کاملا خشک شود. استفاده از اسپری جلا یا روغن جلا از نقاشی شما در برابر پوسته پوسته شدن و بریدگی و همچنین اشعه ماوراء بنفش محافظت می کند. می توانید با اسپری کردن روی لایه ها شروع کنید و اجازه دهید تا خشک شوند. پس از خشک شدن هر لایه، یک لایه جدید بمالید. این کار را با دقت هرچه تمامتر انجام دهید.

همچنین بخوانید: نقاشی کودکانه جدید دخترانه و پسرانه ساده و زیبا از خانه و ماشین و …

نقاشی روی چوب با مداد رنگی

نقاشی روی چوب با مداد رنگی

نقاشی روی چوب با مداد رنگی نسبت به سایر لوازم رنگ آمیز آسان‌تر است و نیاز به زیرسازی خاصی ندار. اما باید چند نکته مهم را رعایت کنید.

وسایل لازم برای نقاشی روی چوب با مداد رنگی:

 • چوب
 • مداد رنگی
 • مداد تراش
 • سمباده
 • روغن یا اسپری جلا دهنده
 1. اگر چوبی را در جنگل پیدا کردید، باید پوست آن را جدا کنید و آن را با سنباده بزنید تا جایی که ممکن است صاف شود. اگر گره‌ها یا ویژگی‌هایی از چوب وجود دارد که می‌خواهید حفظ کنید، عالی است! فقط بدانید که رنگ آمیزی در آن قسمت‌ها برای شما دشوارتر خواهد بود. هنگامی که چوب خود را آماده کردید، وقت آن است که مدادهای رنگی خود را بیرون بیاورید و شروع به کشیدن کنید.
 1. یادتان باشد مداد رنگی برای نقاشی روی چوب ظریف هستند

استفاده از چوب سفت با مدادهای رنگی بسیار مهم است تا در حین طراحی تورفتگی ایجاد نکنند، اما بدانید که سطح چوب برای مدادهای رنگی شما زبر است. مدادهای رنگی ظریف و مستعد شکستن هستند. یک تراش در نزدیکی خود داشته باشید و هنگام استفاده از مدادهای رنگی خود روی تخته چوبی خود ملایم باشید.

 1. در پایان اگر می‌خواهید نقاشی شما براق و زیباتر باشد می‌توانید روی آن اسپری جلا بزنید.
همچنین بخوانید: نقاشی گل کودکانه ساده، زیبا و رنگ شده، کارتونی و فانتزی

نقاشی روی چوب با اکریلیک

نقاشی روی چوب با اکریلیک

نقاشی روی چوب با الکریلیک هم یکی از روش‌های محبوب است، زیرا اکلریلیک خیلی زود خشک می‌شود. روش تهیه چوب بسیار ساده است. من شما را از طریق دستورالعمل های دقیق راهنمایی می کنم.

وسایل لازم برای نقاشی روی چوب با رنگ اکریلیک:

 • چوب
 • سمباده
 • رنگ اکریلیک
 • بتونه
 • اسپری جلا دهنده
 • قلم مو
 1. سمباده زدن برای نقاشی روی چوب با اکریلیک

سنباده زدن سطح چوب را از شر هر گونه برآمدگی خلاص می‌کند و در حین پر کردن آن به چسبندگی بهتر رنگ کمک می کند. افزودن یک لایه آستر از شما محافظت می کند و به دوام آن برای سال های آینده کمک می کند. سنباده زدن روی دانه باعث شکستن و پف کردن الیاف چوب می شود و کار را دشوارتر می کند. سپس تمام گرد و غبار و دانه ها را با یک پارچه چسبناک پاک کنید و مطمئن شوید که اکنون چوب صاف و تمیز است.

 1. تمیز کردن

سطح، کناره‌ها و پشت قطعه چوبی را تمیز کنید. در صورت وجود گرد و غبار می توانید از جاروبرقی یا فشار هوا استفاده کنید. آن را با یک پارچه بدون پرز که کمی با آب مرطوب شده است پاک کنید.

 1. بتونه کاری

اولین لایه بتونه برای آب بندی را از همه طرف بمالید و بگذارید خشک شود (تا زمانی که دیگر چسبناک نباشد). معمولاً 2 لایه آب بندی کافی است که باعث می‌شود چوب کمی ساتن یا براق به نظر برسد. اگر می‌خواهید آب‌بندی اشباع‌تری داشته باشید، به‌صورت اختیاری، لایه‌های بیشتری بمالید. بگذارید خشک شود.

همچنین بخوانید: نقاشی کودکانه ماه محرم در مورد عاشورا و امام حسین برای رنگ آمیزی

رنگ مناسب برای نقاشی روی چوب

 1. زمینه کار را آماده کنید

اولین لایه پرایمر را بمالید و بگذارید قبل از استفاده از رنگ اکریلیک کاملاً خشک شود.ابتدا قسمت جلو و کناره‌ها را آستر کنید، بگذارید خشک شوند، سپس پشت را آستر کنید. می توانید از قلم مو، غلتک یا اسپری استفاده کنید. می توانید اولین لایه آستر را سمباده بزنید، آن را پاک کنید، سپس پرایمر بیشتری روی آن بمالید. این کار را چند بار دیگر انجام دهید تا جایی که هیچ برآمدگی باقی نماند. هنگامی که چوب خشک شد، برای استفاده از رنگ اکریلیک آماده است. اگر هر یک از مراحل جا بیندازید یا زمان خشک شدن را رعایت نکرده باشید، ممکن است بعداً با مشکلاتی روبرو شوید.

 1. کشیدن نقاشی روی چوب با رنگ اکریلیک

  حالا می‌توانید نقاشی مورد نظر را روی چوب پیاده کنید. بهتر است طرح اولیه را با مداد و با آرامی بکشید و سپس اقدام به رنگ آمیزی آن کنید.
 2. ضد آب کردن نقاشی

  در نهایت اسپری یا حداقل یک لایه بسیار کم روغن جلا را روی چوب بمالید تا مطمئن شوید که چوب مهر و موم شده است، و پس از خشک شدن (معمولاً 2 تا 3 ساعت) لایه های رویی را اضافه کنید.

نقاشی روی چوب با رنگ روغن

اگر نمی‌خواهید دوباره کاری کنید و مجبور شوید نقاشی را از ابتدا شروع کنید باید زیر سازی خوبی انجام دهید. ما به شما می‌گوییم چطور می‌توانید تجربه بهتری از نقاشی روی چوب با رنگ روغن داشته باشید.

 1. زیر سازی را آماده کنید

باید ابتدا مقدار رنگ را روی چوب و در جهت الیاف آن به طور یکدست روی چوب بزنید تا خوب جذب چوب شود. 8 تا 10 ساعت آن را کنار بگذارید تا رنگ خشک شود. دست دوم را 24 ساعت بعد از دست اول بزنید.

اگر بتونه یا آستر در دسترس ندارید ساده ترین گزینه برای تهیه زیرساز استفاده از سفید تخم مرغ است. برای این کار باید یک سفید تخم مرغ را به خوبی هم بزنید تا کف کند، سپس آن را کنار بگذارید تا دوباره شل شود. حالا سطح چوب خود را با سفید تخم مرغ بپوشانید و اجازه دهید خشک شود.

 1. بقیه مراحل نقاشی با رنگ روغن مشابه رنگ اکریلیک است

  فقط باید بدانید که رنگ‌های روغنی پس از مدتی بر اثر واکنش با هوا طیف زرد رنگی به خود می‌گیرند.

همچنین بخوانید: نقاشی کودکانه حیوانات جنگل اهلی و وحشی زیبا، ساده و آسان

نقاشی روی چوب با رنگ روغن

نقاشی روی چوب بستنی

نقاشی روی چوب بستی ایده خلاقانه‌ایست که می‌تواند با بکار بردن اشیاء دور ریختی جذابیت دوچندانی برای بچه ها داشته باشد. خیلی راحت می‌توانید با استفاده از گواش و رنگ اکریلیک و سایر رنگ‌ها طرح‌های زیبایی روی چوب بستنی پیاده کنید.

وسایل لازم برای نقاشی روی چوب بستنی:

 • چوب بستنی به تعداد لازم
 • رنگ گواش، اکریلیک، رنگ روغن به سلیقه شما
 • چسب چوب
 • قلم مو
 1. ابتدا باید چوب بستنی را بشویید و اجازه بدهید کاملا خشک و بدون هیچ گونه آلودگی باشد.
 2. برای تهیه بوم برای نقاشی روی چوب بستنی باید تعدادی از چوب بستنی‌ها را در کنار هم قرار داده و آنها را با کمک چند چوب بستنی دیگر و مقداری چسب چوب به هم متصل کنید. مانند تصویر.
 3. اجازه دهید چسب چوب کاملا خشک شود تا چوب بستنی ها از هم جدا نشوند.
 4. حالا می‌توانید روی زمینه‌ای که تهیه کرده‌اید نقاشی روی چوب بستنی را شروع کنید.
همچنین بخوانید: نقاشی دخترانه کودکانه بامزه و فانتزی، جدید و زیبا، ساده و آسان

نقاشی روی چوب بستنی

رنگ مناسب برای نقاشی روی چوب

محدودیتی برای انتخاب رنگ مناسب برای نقاشی روی چوب وجود ندارد. شما می‌توانید از همه رنگ‌های قابل حل در آب و تینر برای نقاشی روی چوب استفاده کنید. این رنگ‌ها شامل گوارش، آبرنگ، اکریلیک، رنگ روغن، مرکب و … است. نکته مهم در این کار تهیه زیرسازی مناسب است به طوری که سطح یکنواخت داشته باشید. توجه داشته باشید برای سطوح صاف مثل نئوپان نیازی به زیرسازی ندارید.

سخن آخر

امیدواریم این آموزش نقاشی روی چوب با گواش، رنگ روغن و اکریلیک مورد پسند شما قرار گرفته باشد. حالا شما می‌توانید با نقاشی به زیبایی هر چه بیشتر منزل خود افزوده و یا ساعات خوشی را به نقاشی در کنار فرزند دلبندتان بگذرانید.


نظر خود را بیان کنید