آموزش نقاشی روی سنگ ساده

آموزش نقاشی روی سنگ ‌می‌تواند کاری بسیار هیجان انگیز باشد زیرا روی عنصری از طبیعت انجام می‌شود. شما می‌تواند طرح‌های مورد نظر خود را پیاده کرده و آن را برای خود نگه دارید یا به دیگران هدیه بدهید. در ادامه آموزش نقاشی روی سنگ با گواش و آبرنگ برای کودکان و حتی بزرگسالان ارائه کرده‌ایم.

آموزش نقاشی روی سنگ با گواش

خلق هنر روی سنگ تفاوت چندانی با نقاشی روی کاغذ، بوم یا دیوار ندارد. روش کار به یک شکل است، فقط سطح مورد استفاده متفاوت است.  اما این همان چیزی است که می تواند چالش برانگیز و جذاب باشد. اگر در نقاشی روی سنگ تازه کار هستید، با یک سنگ سایز متوسط یا یک سنگ صاف و صیقلی شروع کنید. یک طرح ساده را انتخاب کنید تا توانایی و تمرکز شما یا کودکتان در این کار افزایش یابد. با بالا رفتن تجربه، اگر دوست دارید به سراغ سنگ های کوچکتر یا طرح‌های پیچیده‌تر بروید. سعی کنید هرگز خود را محدود نکنید، ایده‌ها فراوان هستند!

همچنین بخوانید: آموزش ساخت کاردستی با فوم ساده و اکلیلی به شکل کیف، گل و پروانه

آموزش نقاشی روی سنگ با گواش

لوازم مورد نیاز برای نقاشی روی سنگ با گواش

 • چسب چوب و پودر مل: برای بتونه کردن سنگ‌هایی که صاف نیستند.
 • سنباده: برای صاف کردن ناهمواری های جزئی سنگ و صیقلی کردن آن
 • رنگ: گوارش در رنگ‌های متنوع
 • اسپری براق کننده یا لاک جلا ناخن: برای ثبیت رنگ و قابل شستشو کردن آن.
 • قلم مو: در سایزهای مختلف بین شماره های 0 تا 3
 • سنگ: در اندازه‌ها و شکل های متنوع

مراحل انجام نقاشی روی سنگ با گواش

 1. ابتدا باید سنگ‌ها را بشویید و آنها را کاملا خشک کنید.
 2. در صورتیکه سطح سنگ ناهموار است آن را سنباده بزنید. (اختیاریست).
 3. در صورت نیاز گودی‌ها را با بتونه پر کنید. اجازه دهید کاملا خشک شود.
 4. ابتدا طرح مورد نظر را روی کاغذ بکشید، و در مورد انتخاب رنگ‌ها تصمیم بگیرید.
 5. به طور کلی، ابتدا پس‌زمینه پیاده می‌شود و لایه‌های رنگ یکی یکی اضافه می‌شوند. در هر مرحله باید اجازه دهید رنگ بین لایه‌ها کاملاً خشک شود.
 6. پس از آماده شدن زمینه، طرح خود را با مداد روی سنگ بکشید.
 7. حالا نوبت رنگ آمیزیست. از رنگ کردن قسمت‌های بزرگ‌تر شروع کنید و در هر مرحله صبر کنید رنگ خشک شود. می‌توانید برای سریعتر خشک شدن رنگ‌ها از سشوار استفاده کنید.
 8. ریزه کاری‌ها و خطوط ظریف در آخر کار می‌آیند. طرح‌های ریز با قلم‌ موهای ریز و یا ماژیک بهتر انجام می‌شوند.
 9. در صورتیکه رنگ آمیزی مطابق میل شما پیش نرفت می‌توانید دوباره روی آن را رنگ کنید.
 10. وقتی طراحی شما تکمیل شد، سنگ را با یک لایه اسپری براق کننده بپوشانید تا رنگ‌های شما را تثبیت کند. به جای اسپری می‌توانید از لاک جلا دهنده ناخن هم استفاده کنید.

نکته: برای تهیه بتونه با پودر مل و چسب چوب باید مقدار کمی از این پودر با همان میزان چسب چوب ترکیب کرده و روی سنگ را بپوشانید و منتظر باشید کاملا خشک شود.

همچنین بخوانید: آموزش ساخت کاردستی برای روز پدر با کاغذ رنگی و بطری به شکل قلب

آموزش نقاشی روی سنگ با آبرنگ

آموزش نقاشی روی سنگ با آبرنگ

نقاشی روی سنگ با آبرنگ انتخاب بسیار خوبی است زیرا اگر نقاشی مطابق میل شما نبود می‌تواند به آسانی آن را بشویید و از ابتدا شروع کنید.

لوازم مورد نیاز برای نقاشی روی سنگ با آبرنگ

 • آبرنگ
 • قلم مو
 • سنگ
 • اسپری براق کننده
 • سنباده
 • دستمال کاغذی

مراحل نقاشی روی سنگ با آبرنگ

 1. این روش از نقاشی روی سنگ نیز درست مانند نقاشی با گواش است، تنها تفاوت آن استفاده از آبرنگ به جای گواش است.
 2. مطابق دستور العمل قبل ابتدا سنگ را آماده کنید (بتونه و سنباده بزنید)
 3. پس زمینه را آماده کنید.
 4. طرح اولیه را اجرا کنید. در استفاده از آبرنگ، رنگ شما نباید از قلم مو چکه کند. پس بعد از برداشتن رنگ با ضربه زدن روی دستمال کاغذی آب اضافی قلم مو را بگیرید و نقاشی را ادامه دهید.
 5. برای استفاده از رنگ جدید باید قلم مو را به خوبی بشویید یا از چند قلم مو استفاده کنید. به این ترتیب از مخلوط شدن رنگ‌ها جلوگیری می‌شود.
 6. قبل از اضافه کردن طرح بعدی، صبر کنید تا نقاشی شما خشک شود. این کار زمان خیلی کمتری نسبت به نقاشی با گواش می‌گیرد.
 7. بعد از پایان کار می‌توانید برای زیباتر شدن آن اقدام دور گیری طرح خود با استفاده از روان نویس‌های رنگی کنید.
 8. در پایان درست مثل روش قبل از اسپری براق کننده یا جلا دهنده برای تثبت رنگ استفاده کنید و اجازه دهید کاملا خشک شود.
همچنین بخوانید: آموزش ساخت کارت پستال جادویی و متحرک با کاغذ و مقوا برای ولنتاین

آموزش نقاشی روی سنگ برای کودکان

آموزش نقاشی روی سنگ برای کودکان

نقاشی یک کاردستی و پروژه هنری سرگرم کننده است که برای تقویت رشد حسی مهارت‌های حرکتی ظریف در کودکان بسیار مفید است. برای این کار می‌توانید هر فرمی از سنگ را از طبیعت پیدا کنید. برای شروع آموزش نقاشی روی سنگ برای کودکان بهتر است از ایده‌های ساده نقاشی روی سنگ لذت ببرید و اجازه دهید خلاقیت کودک در جریان این فعالیت رشد کند.

یکی بخش‌های جالب نقاشی روی سنگ برای کودکان جمع آوری سنگ است. شما می‌توانید سنگ‌ها را از کنار رودخانه، دریا، جنگل و یا حتی پارک نزدیک خانه پیدا کنید. کودکان با تجسم این سنگ‌ها به شکل حیوانات، میوه‌ها، شخصیت‌های کارتونی قدرت تجسم خود را ارتقاء می‌دهند. هیچ محدودیتی برای فرزند خود قائل نشوید و اجازه بدهید از ابزار مورد نیاز استفاده کنید و طرح مورد علاقه خود را پیاده کند.

شما همچنین می‌توانید این نقاشی‌های روی سنگ را تبدیل به کلاژهای زیبا در ترکیب با مواد دیگر نیز پیاده کنید. برای مثال چسباندن سنگ‌ها رو یا در کنار هم، استفاده از مقواهای رنگی، کاموا و … برای ایجاد طرحی که تجسم کرده‌اند. در تهیه کلاژ با سنگ و سایر ابزار (مثل قیچی و چسب) بهتر است که برای کمک در کنار کودک خود باشید، اما مدیریت کار را به او بسپارید.

آموزش نقاشی روی سنگ

آموزش نقاشی روی سنگ برای کودکان

سخن آخر

خب در این مطلب با هم یاد گرفتیم که چطور روی سنگ نقاشی کنیم. این کار تمرین خوبی برای رشد ذهنی و حرکتی کودک و توانایی او برای انجام کارهای ظریف است. به علاوه شما می‌توانید از این سنگ‌های نقاشی شده استفاده‌های متنوعی داشته باشید. برای مثال آنها را به عنوان هدیه تولد به دوستان کودک خود بدهید. یا حتی به شکل یادگاری در مهمانی‌ها بین نزدیکان خود تقسیم کنید. اگر شما هم ایده یا نظری درباره نقاشی روی سنگ دارید، می‌توانید آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.


نظر خود را بیان کنید