پرتقال چه خاصیتی دارد؟

با خواص پرتقال آشنا شوید؛

خاصیت های پرتقال

پرتقال سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی، بتاکاروتن، پتاسیم، منیزیم و فیبر است. خاصیت قلیایی و سم زدایی این میوه بدن شما را سالم نگه می دارد. مهم تر از همه اینکه پرتقال سرشار از یک آنتی اکسیدان قوی یعنی ویتامین C است.

خوردن پرتقال می تواند به کاهش وزن و همچنین تقویت ایمنی بدن کمک کند.

خواص ضد التهابی، ضد ویروسی و ضد میکروبی آن می تواند به طرق مختلف برای انسان مفید باشد. آب پرتقال دارای خواص ضد التهابی است و مطالعات نشان می دهد که می تواند در درمان بیماری های مزمن مفید باشد.

پرتقال فواید زیادی برای سلامتی دارد. در این مطلب از مجله آلامتو، خواهیم دید که این مزایا چیست و چه مطالعات علمی آنها را تأیید می کند. تا انتها با ما همراه باشید.


خوردن پرتقال چه فوایدی برای سلامتی دارد؟


 1. پرتقال ممکن است به کاهش وزن کمک کند

گزارشات حاکی از آن است که فیبر موجود در پرتقال می تواند باعث سیری شود. این سیری هم مانع از غذا خوردن شما شده و در نهایت می تواند به کاهش وزن کمک کند.

مطالعات نشان می دهند که میوه پرتقال بیشتر از آب پرتقال (فاقد فیبر) باعث کاهش وزن می شود. فیبر موجود در پرتقال می تواند شما را سیر نگه دارد و در نهایت کمتر غذا می خورید. شما می توانید این میوه کم کالری را جایگزین دسر کنید.


 1. مصرف پرتقال ممکن است پیری پوست را به تاخیر بیاندازد

پرتقال مانند اکثر مرکبات دیگر، می تواند از آسیب پوست ناشی از اشعه ماوراء بنفش جلوگیری کند. طبق مطالعات انجام شده روی موش، خوردن عصاره مرکبات توانست عمق چین و چروک را کاهش داده و تخریب کلاژن را کند کند.

پرتقال حاوی اسیدهای آلی، ویتامین ها، مواد معدنی، ویتامین C و فلاونوئیدها است. اینها می توانند در سلامت پوست نقش داشته باشند.

برخی از شواهد حکایتی نیز نشان می دهد که استفاده موضعی از پرتقال برروی پوست نیز می تواند پوست را تغذیه کند. محتوای آب آن نیز می تواند پوست را هیدراته کرده و تولید کلاژن را تسریع کند. با این حال، تحقیقات بیشتری برای اثبات این مورد نیاز است.


 1. پرتقال می تواند سطح فشار خون را تنظیم کند

پرتقال (و آب آن) سرشار از پتاسیم است که به تنظیم فشار خون کمک می کند. برخی از مطالعات نیز نشان می دهد که آب پرتقال می تواند تأثیر قابل توجهی بر فشار خون و سایر بیماری های مرتبط داشته باشد.


 1. خوردن پرتقال می تواند سطح کلسترول را کاهش دهد

مصرف طولانی مدت آب پرتقال با کاهش سطح کلسترول در مردان و زنان همراه بوده است. این آبمیوه می تواند سطح کلسترول کل و سطح کلسترول بد را کاهش دهد. پرتقال سرشار از فیبر (پکتین) است. مطالعات روی موش‌ها نشان می دهد که این فیبر می تواند به کاهش سطح کلسترول در کبد و سرم کمک کند.

فیبر همچنین ممکن است از جذب کلسترول از دستگاه گوارش جلوگیری کند. همچنین اعتقاد بر این است که علاوه بر فیبر، ویتامین C، پتاسیم و فلاونوئیدهای موجود در میوه نیز ممکن است به کاهش کلسترول کمک کند.


 1. پرتقال می تواند سلامت قلب را ارتقا دهد

مطالعات نشان می دهد که غذاهای غنی از ویتامین C مانند پرتقال با پایین نگه داشتن سطح کلسترول می تواند از بیماری های قلبی جلوگیری کند.

ویتامین C موجود در میوه از لخته شدن خون و ترومبوز جلوگیری کرده و خطر حمله قلبی را کاهش می دهد. همانطور که گفته شد، پتاسیم موجود در پرتقال می تواند فشار خون را کاهش داده و خطر بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد.


 1. پرتقال ممکن است به درمان دیابت کمک کند

در تحقیقی در نیجریه، خوردن پرتقال به همراه سایر میوه ها برای افراد مبتلا به دیابت بی خطر تلقی شد.

فیبر یکی از مواد معدنی موجود در پرتقال ایت. فیبر به کاهش سرعت جذب قند و بهبود سطح قند خون کمک می کند.

با این حال، هیچ تحقیقی در مورد اینکه فیبر پرتقال به‌‌طورخاص به کاهش سطح گلوکز خون کمک می کند، انجام نشده است. برخی معتقدند شاخص گلیسمی متوسط ​​پرتقال می تواند برای دیابت مفید باشد، اما این نیز اثبات نشده است.

برای جذب کامل فیبر، از آب میوه های حاوی نگهدارنده اجتناب کنید و به سراغ خود میوه بروید.


 1. پرتقال ممکن است از سنگ کلیه جلوگیری کند

کمبود سیترات در ادرار می تواند باعث ایجاد سنگ کلیه شود. پرتقال (و آب آن) می تواند به افزایش سطح سیترات در ادرار شما کمک کرده و خطر ابتلا به سنگ کلیه را کاهش دهد.

علاوه بر این، پرتقال (و آب آن) حاوی کلسیم است. کلسیم هم یکی از مواد معدنی است که می تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه را کاهش دهد.


 1. پرتقال ممکن است به درمان کم خونی کمک کند

ویتامین C موجود در پرتقال می تواند جذب آهن را افزایش دهد. آهن بدون کمک ویتامین C (ماده مغذی پرتقال) نمی تواند به طور کامل در بدن جذب شود. خوردن حداقل یک پرتقال در روز می تواند به درمان کم خونی شما کمک کند.

پرتقال حاوی فولیک اسید نیز هست. برخی تحقیقات نشان می دهد که این ماده مغذی ممکن است به جلوگیری از کم خونی مگالوبلاستیک، یک اختلال خونی که باعث خستگی می شود، کمک کند.


 1. ممکن است به تقویت ایمنی بدن کمک کند

پرتقال سرشار از ویتامین C است. برخی تحقیقات ادعا می کنند که این ماده مغذی می تواند به افزایش ایمنی بدن کمک کند. اگرچه هیچ تحقیق مستقیمی مبنی بر اینکه پرتقال می تواند ایمنی بدن را افزایش دهد، وجود ندارد، اما ویتامین C موجود در آن می تواند برای این منظور مفید باشد.


 1. ممکن است خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش دهد

مطالعات روی موش ها نشان می دهد که آب پرتقال می تواند به جلوگیری از سرطان روده بزرگ کمک کند. پرتقال (و آب آن) حاوی هسپریدین است که یک فلاونوئید با قابلیت پیشگیری شیمیایی است. فیبر موجود در پرتقال نیز در کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ نقش دارد.

با این حال، برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف زیاد میوه های نارنجی/زرد ممکن است خطر سرطان روده بزرگ را در مردان افزایش دهد. مکانیسم پشت این ادعا هنوز مورد مطالعه قرار نگرفته است.

فیبر موجود در پرتقال همچنین به درمان یبوست و به هضم غذا کمک می کند. اعتقاد بر این است که فروکتوز کمتر موجود در پرتقال باعث می شود که کمتر باعث ایجاد نفخ شود. هرچند تحقیقات در این زمینه هم محدود است.


 1. ممکن است سلامت چشم را ارتقا دهد

حتماً شنیده اید که میوه ها و سبزیجات نارنجی سلامت چشم را تقویت کرده و از بینایی محافظت می کنند. خوردن پرتقال می تواند مزایای قابل توجهی برای چشم داشته باشد زیرا فلاونوئیدهای موجود در آن به تقویت سلامت بینایی کمک می کنند. مطالعات نشان داده که خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا وابسته به سن در شرکت کنندگانی که پرتقال مصرف می کردند، کاهش یافته است.

البته برای تأیید این یافته ها، مطالعات بیشتری لازم است.


 1. ممکن است به درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک کمک کند

برای مقابله با سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) باید از رژیم غذایی حاوی مواد غذایی با شاخص گلیسمی پایین پیروی کنید. پرتقال دارای شاخص گلیسمی پایینی است و برای افرادی که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند، مناسب است. پرتقال همچنین می تواند مقاومت به انسولین که تصور می شود منشا PCOS باشد، را افزایش دهد.

پرتقال بسیار محبوب است. طعم باطراوتی دارد و مهمتر از همه، حاوی آنتی اکسیدان های مهمی است که سلامت انسان را ارتقا می دهند.


خوردن زیاد پرتقال چه عوارضی دارد؟

پرتقال یک میوه عالی است و خواص زیادی دارد اما فقط در صورتی که در مصرف آن تعادل را رعایت کنید!

 • از آنجا که پرتقال بسیار اسیدی است، در صورت مصرف بیش از حد ممکن است منجر به سوزش سر دل شود. همچنین مصرف زیاد آن می تواند علائم GERD (بیماری رفلاکس معده) را تشدید کنند.
 • خوردن بیش از حد پرتقال به دلیل اسیدی بودن آنها می تواند منجر به سوء هاضمه و درد شکم شود.
 • برخی شواهد حکایت می کنند که خوردن بیش از حد پرتقال ممکن است منجر به اسهال شود. با این حال، ما برای اثبات این گفته به تحقیقات بیشتری نیاز داریم.
دستور آشپزی: طرز تهیه اردک بریان با سس پرتقال

چند پرتقال می توانیم در روز بخوریم؟

هیچ تحقیق مشخصی در این مورد وجود ندارد، اما با توجه به سطح بالای ویتامین C و فراوانی سایر مواد شیمیایی مفید، می توانید یک تا دو پرتقال در روز مصرف کنید.


و اما سخن پایانی…

آنتی اکسیدان ها و سایر ترکیبات ضدالتهابی موجود در پرتقال به درمان و جلوگیری از بیماری های مزمن کمک می کند. با این حال، در مصرف آن زیاده روی نکنید. خوردن یک تا دو پرتقال در روز کافی است.


1 دیدگاه

 1. فرناز

  لطفا ازین مطالب بیشتر بذارین. ممنون

نظر خود را بیان کنید