دلایل خواب رفتن دست و پا چه می باشد؟

خواب رفتن دست و پا نشانه چیست؟

خواب رفتن دست و پا

خواب رفتن دست و پا

خواب رفتن دست و پا به حالتی گفته می شود که در آن فرد احساس سوز سوز شدن در دست و پاهای خود دارد و دچار بی حسی در دست و پای خود می شود. خواب رفتن دست و پا به دلایل زیادی اتفاق می افتد. همه افراد رد طول زندگی خود بار ها دچار خواب رفتن دست و پا می شوند. این اتفاق چیز خطر ناکی نیست و لازم نیست نگران شوید و فورا به پزشک مراجعه کنید.

زیرا بعد از گذشتن چند دقیقه این مشکل بر طرف می شود. معمولا افراد در زمانی که دست یا پای آنها زیر فشار یا موقعیتی قرار گرفته است که خون نمی تواند به راحتی در آنها جریان پیدا کند، دچار خواب رفتن دست یا پا می شوند. این یکی از شایع ترین دلایل خواب رفتن پا است. در ادامه این مقاله بیشتر با دلایل خواب رفتن دست و پا آشنا خواهیم شد پس با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.


علت خواب رفتن دست و پا

همچنین بخوانید: دلیل رگ به رگ شدن پا در نیمه شب چیست؟

علت خواب رفتن دست و پا

خواب رفتن دست و پا که با سوز سوز شدن دست و پا همراه است به دلایل مختلفی اتفاق می افتد. معمولا خواب رفتن دست و پا اتفاق خطرناکی نیست و نیازی به درمان ندارد و بعد از چند دقیقه خود به خود بر طرف می شود. در ادامه به دلایل خواب رفتن پا اشاره خواهیم کرد.

• فشرده شدن عصب های عضلانی که موجب اختلال در خون رسانی به سلول های عضلات می شود.
• نوروپاتی محیطی که بر اثر کمبود ویتامین B12، کم کاری تیروئید و مشکلات کلیوی به وجود می آید می تواند باعث خواب رفتن دست و پا شود.
• اختلالات ژنتیکی که موجب آسیب به عصب های عضلات می شود و باعث خواب رفتن دست و پا می شود.
• درحالی‌که خواب رفتن دست و پا معمولاً ناشی از مشکلاتی است که بر روی اعصاب تأثیر می‌گذارد، بعضی اوقات به خاطر تومورهای مغزی، قرار گرفتن در معرض سموم و شیمی درمانی برای درمان سرطان نیز ایجاد می‌شود.
• گاهی اوقات پوشیدن کفش های تنگ نیز موجب آسیب به عصب عضلات می شود و به همین دلیل فرد دچار خوب رفتن پا می شود.


خواب رفتن دست و پا و غلظت خون

یکی از دلایل اصلی خواب رفتن دست و پا غلیظ شدن خون است. زیرا با غلیظ شدن خون جریان خون در رگ ها به خوبی انجام نمی شود در نتیجه در رساندن خون به سلول ها و بافت های بدن اختلال ایجاد می شود و به همین دلیل دست و پای فرد شروع به خواب رفتن می کند. افرادی که به دلیل غلظت خون بالا دچار خواب رفتگی دست و پا می شوند بهتر است برای درمان آن به طور مرتب ورزش کنند و از مصرف مواد غذایی سرخ شده و چرب خود داری کنند تا جریان خون در بدن آنها متعادل شود.


خواب رفتن دست و پا و کم خونی

زمانی که فرد دچار کم خونی می شود، سلول ها و بافت های بدن او به مقدار کافی خون در یافت نمی کنند در نتیجه این بافت ها و سلول ها دچار مشکلاتی می شوند. از جمله مشکلاتی که به دلیل کم خونی در بدن افراد اتفاق می افتد خواب رفتن دست و پا است. در این حالت فرد دچار احساس سوزش و خارش در ناحیه دست و پای خود می شود.


خواب رفتن دست و پا در کودکان

خواب رفتن دست و پا در کودکان نیز بسیار شایع است. عصب های عضلانی کودکان به دلیل تحرک و جنب و جوشی بیشتر دچار آسیب می شوند به همین دلیل کودکان دچار خواب رفتن دست و پا می شوند. یکی دیگر از دلایل خواب رفتن دست و پا در کودکان کم خونی است. کم خونی در کودکان بسیار شایع است و سالانه کودکان زیادی به دلیل تغذیه نامناسب و سایر عوامل دچار کم خونی می شوند. زمانی که کودک دچار کم خونی می شود بدن سلول ها و بافت های بدن او به مقدار کافی خون دریافت نمی کند و همین باعث خواب رفتن دست و پا در کودک می شود.
همچنین پوشیدن جوراب و کفش های تنگ نیز موجب خواب رفتن پا در کودکان می شود.


خواب رفتن دست و پا در بارداری

همچنین بخوانید: علت تعریق شبانه چیست؟ درمان عرق شبانه سر و گردن در طب سنتی

خواب رفتن دست و پا در بارداری

در زمان بارداری بدن فرد دچار تغیرات زیادی می شود. به همین دلیل فرد در ناحیه دست یا پا احساس سوز سوز شدن می کند. گزگز کردن دست و پا در بارداری یکی از علائم غیرمنتظره این دوران است و بیشتر در سه ماهه آخر بارداری رخ می دهد. زمانی که فرد در سه ماهه اول یا دوم خود قرار می گیرد به دلیل تجمع مایعات زیر پوست، دست یا پاهایش متورم می شود و همین تورم میتواند باعث خواب رفتن دست و پا ها در دوران بارداری می شود.


خواب رفتن دست و پا نشانه کمبود کدام ویتامین است؟

یکی از دلایل اصلی خواب رفتن پا نوروپاتی محیطی است، این اختلال به دلیل آسیب به عصب های عضلانی به وجود می آید. یکی از دلایل اصلی نوروپاتی کمبود ویتامین B12در بدن است. زمانی که فرد دچار کمبود ویتامین در بدن خود می شود، آسیب جدی به عصب عضلات دست یا پای او وارد می شود که باعث می شود فرد دچار بی حسی و گز گز شدن در ناحیه دست یا پا شود.

 


خواب رفتن دست و پا در ام اس

یکی از شایع ترین و اصلی ترین علائم بیماری ام اس خواب رفتن دست و پا و در برخی موارد کل بدن می باشد. زیرا بیماری ام اس به دلیل آسیب جدی به سلول های عصبی به وجود می آید و به همین دلیل اندام های فرد دچار بی حسی و یا سوز سوز شدن می شوند. اما در نظر داشته باشید که خواب رفتن دست و پا که بر اثر ام اس است با خواب رفتن های عادی و بی خطر دست و پا فرق دارد. معمولا زمانی که فرد دچار ام اس می شود کل بدن او در خواب بی حس می شود و فرد نمی تواند اندام های خود را حس کند. این بی حسی بیشتر اندام ها فرد را درگیر می کند. اما در خواب رفتن عادی بدن همه اندام ها با هم دچار بی حسی نمی شوند.
درمان خواب رفتن دست و پا
بهترین درمان برای خواب رفتن دست و پا انجام تمرینات ورزشی است. زیرا در اثر ورزش کردن خون به خوبی در بدن جریان پیدا می کند و تمام سلول های بدن می توانند به آسانی خون دریافت کنند.

از مواد غذایی سرخ شدنی کمتر استفاده کنید، زیرا این مواد سبب انباشته شدن چربی در رگ ها شده و در جریان خون اختلال ایجاد میکنند.

مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین می تواند بهترین راه حل برای درمان خواب رفتن اندام ها باشد.

پوشیدن کفش های راحت که موجب فشرده شدن پا نشود.


نظر خود را بیان کنید