معایب و مزایای شکستن قلنج

قلنج شکستن تنها در شرایط عادی، یک رفتار مفید است

قلنج شکستن حرکتی است که هر فرد ممکن است آن را انجام دهد، بدون آن که در انجام موردی آن عوارض مهمی داشته باشد ولی این عمل می‌تواند تبدیل به یک رفتار تکراری و تیک عصبی در فرد شود، بی آن که خود فرد متوجه باشد.

«محمد باقر اولیا» -فوق تخصص روماتولوژی و استاد تمام دانشگاه- در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: قلنج شکستن برخلاف تصور در شرایط عادی می‌تواند یک رفتار حتی مفید باشد چرا که در خستگی‌های شدید مانند رانندگی‌های طولانی، همزمان به کشیدگی اعضاء بدن به آزاد شدن مفاصل جا افتادگی و تحرک آن‌ها کمک می‌کند.

شکستن قولنج

وی تکرار این عمل خارج از کنترل و اراده فرد را یک عادت غیر مفید دانست و گفت: وقتی این عمل به صورت تیک عصبی بروز پیدا کند نه تنها مفید نیست بلکه به یک بیماری تبدیل می‌شود.

این فوق تخصص شکستن انگشتان را مشابه قلنج عنوان و اظهار کرد: این حرکت غیر ارادی برخلاف قلنج، هیچ نکته مثبتی ندارد و به بار منفی اجتماعی و حتی آسیب بالقوه مفاصل برای فرد منجر می‌شود.

اولیاء ادامه داد: هر چند بروز آسیب‌های جدی به دنبال این حرکت، ثابت نشده است اما باید دانست که هر فشار غیر عادی به مفاصل به مرور، بالقوه آسیب‌رسان خواهد بود.


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین

3 دیدگاه

 1. سیاوش همتی

  همشهری گیمنتت کجاست بیام یه مساژ مشتی بدی خیلی دلم میخواد ماساژ حمومی بچه دلاک
  یعنی بهترین نوع ماساژه
  بازار بود ۵ ۶ سال پیش رفتم حیدرشاهی معرکه بود
  تروخدا بگو کجایی فقط ۱۰ دقیقه ماساژ دلاکی حاضرم ۳۰۰ تومن بدم

 2. اصغر بایرامی بیراهی

  من یه مدت تو اردبیل کار قولنج گیری انجام دادم به قدری سرم شلوغ شد که کتف چپو مشکل دار و کارمو جمع کردم الان تهران گیم‌نت زدم
  خیلی مشتری داره اینکار البته اگه مثل من پسر دلاک حموم عمومی باشی و بتونی درست قولنج گیری کنی

 3. اصلانی

  سایت زیبا و بروزی دارین.
  ممنون بابت این همه تلاش

نظر خود را بیان کنید