علائم سرطان کبد چیست و چگونه از آن پیشگیری کنیم؟

سرطان کبد:۱۰ نشانه سرطان کبد و چگونگی کاهش خطر ابتلا به آن

liver-cancer

کبد به خاطر نقشی که در بدن دارد ممکن است بیشتر از سایر اعضای بدن آسیب پذیر باشد؛ سعی کنید سبک زندگی سالمی را انتخاب کنید تا کبدتان دچار مشکل نشود.

سرطان کبد سرطانی است که در سلول های کبد شما آغاز می شود. کبد اندامی به اندازه ی یک توپ فوتبال است که در قسمت فوقانی سمت راست شکم، زیر دیافراگم و بالای شکم قرار دارد. چند نوع سرطان در کبد وجود دارد که شايع ترين نوع آن ها، کارسینوم هپاتوسلولار است که در سلول های اصلی کبد (هپاتوسيت) شروع می شود.

انواع دیگر سرطان های کبد، مانند intrahepatic cholangiocarcinoma و hepatoblastoma، به ندرت دیده می شوند.

همه سرطان هایی که بر کبد تاثیر می گذارند، به عنوان سرطان کبد در نظر گرفته می شوند. سرطان هایی که در قسمت های دیگری از بدن مانند روده، ریه و پستان آغاز می شوند و سپس به کبد گسترش می یابند، به جای سرطان کبد سرطان متاستاتیک نامیده می شوند.

این نوع سرطان ها به نام ارگانی که در آن شروع شده اند نام گذاری می شوند – مانند سرطان متاستاتیک روده ی بزرگ که برای توصیف سرطان هایی به کار می رود که از روده ی بزرگ شروع شده و به کبد گسترش یافته اند.

سرطان هایی که به کبد گسترش می یابند شایع تر از سرطان هایی هستند که در سلول های کبدی آغاز می شوند.

علائم سرطان کبد

اکثر افراد در مراحل اولیه سرطان کبد هیچگونه علایم یا نشانه ای ندارند. وقتی نشانه ها و علائم ظاهر می شوند، ممکن است شامل موارد زیر باشند:

  • از دست دادن وزن بدون هیچ گونه تلاشی
  • از دست دادن اشتها
  • درد شکمی فوق العاده زیاد
  • تهوع و استفراغ
  • ضعف عمومی و خستگی
  • تورم شکم
  • زرد شدن پوست و سفیدی چشم
  • مدفوع سفید گچی

علت سرطان کبد چیست؟

هنوز علت اکثر موارد ابتلا به سرطان کبد به درستی مشخص نیست. اما در برخی موارد این علل شناخته شده هستند. به عنوان مثال، برخی عفونت های مزمن به همراه برخی از ویروس های هپاتیت می توانند باعث ابتلا به سرطان کبد شوند.

سرطان کبد زمانی رخ می دهد که در دی ان ای سلول های کبد تغییرات یا (جهش هایی) رخ می دهد. دی ان ای ها بخشی از سلول هستند که دستورالعمل های لازم برای هر فرایند شیمیایی را در بدن ارائه می کنند.

جهش های دی ان ای باعث تغییر در این دستورالعمل ها می شود. نتیجه این است که سلول ها ممکن است شروع به رشد کرده و از کنترل خارج شوند و در نهایت توموری را از طریق توده سلول های سرطانی ایجاد کنند.

سرطان کبد

سرطان کبد

عوامل خطرناک

عوامل موثر بر سرطان کبد ابتدایی عبارتند از:

عفونت مزمن به همراه HBV یا HCV. عفونت مزمن به همراه ابتلا به ویروس هپاتیت B (HBV) یا ویروس هپاتیت C (HCV) خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش می دهد.

سیروز. این وضعیت پیشرفته و غیرقابل برگشت باعث ایجاد بافت اسکار در کبد شما می شود و شانس ابتلا به سرطان کبد را افزایش می دهد. برخی از بیماری های کبدی به ارث برده می شوند. بیماری های کبدی ای که می توانند خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش دهند شامل هموکروماتوز و بیماری ویلسون می باشند.

دیابت. افراد مبتلا به این اختلال قند خون نسبت به افرادی که دیابت ندارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان کبد قرار دارند.

بیماری کبد چرب غیر الکلی. انباشت چربی در کبد خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش می دهد.

قرار گرفتن در معرض آفلاتوکسین. آفلاتوکسین ها سم های تولید شده بر روی کپک های قارچی هستند که در محصولاتی که به خوبی بسته بندی و نگهداری نشده اند رشد می کنند. محصولاتی مانند ذرت و بادام زمینی می توانند با آفلاتوکسین آلوده شوند که می تواند در غذاهایی که از این محصولات تولید شده نیز، وجود داشته باشد.

در ایالات متحده، مقررات ایمنی، آلودگی به آفلاتوکسین را محدود می کند. آلودگی آفلاتوکسین در بخش های خاصی از آفریقا و آسیا شیوع بیشتری دارد.

مصرف الکل بیش از حد. مصرف بیش از حد ​​الکل به صورت روزانه در طول سال ها می تواند منجر به ایراد آسیب برگشت ناپذیر به کبد و افزایش خطر ابتلا به سرطان کبد شود.

جلوگیری از سرطان کبد

خطر ابتلا به سیروز را کاهش دهید. سیروز در واقع نوعی زخم کبد است که خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش می دهد. شما می توانید خطر ابتلا به سیروز را با رعایت نکات زیر کاهش دهید

در صورت لزوم مصرف الکل را کاهش دهید. اگر می خواهید الکل بخورید، مقدار مصرفی خود را کاهش دهید. برای زنان، این بدان معنی است که بیش از یک نوشیدنی در طول روز مصرف نکنند. برای مردان، این بدان معنی است که نباید بیش از دو نوشیدنی در روز مصرف کنند.

حفظ وزن مطلوب. اگر وزن فعلی شما مطلوب است، برای حفظ آن یک رژیم غذایی سالم و انجام تمرینات ورزشی لازم را در پیش بگیرید. اگر نیاز به کاهش وزن دارید، تعداد کالری ای که هر روز می خورید را کاهش و میزان تمرینات بدنیتان را افزایش دهید. هدف این است که وزن خود را حتی به مقدار 1 یا 2 پوند (0.5 تا 1 کیلوگرم) در هر هفته کاهش دهید.

در هنگام استفاده از مواد شیمیایی احتیاط کنید. دستور العمل های شیمیایی که باید در خانه و یا در محل کار رعایت کنید را دنبال نمایید.

حتما در برابر هپاتیت B واکسینه شوید. شما می توانید خطر ابتلا به هپاتیت B را با دریافت واکسن هپاتیت B کاهش دهید. این واکسن تا 90 درصد از بزرگسالان و کودکان در برابر این بیماری محافظت می کند.

واکسن این بیماری می تواند تقریبا برای همه افراد، از جمله نوزادان، افراد مسن و کسانی که دارای بیماری های سیستم ایمنی خطرناک هستند، تجویز شود.

همچنین بخوانید: انواع بیماری های کبدی

اقدامات لازم برای جلوگیری از ابتلا به هپاتیت C

واکسنی برای هپاتیت C وجود ندارد، اما شما می توانید خطر ابتلا به این عفونت را کاهش دهید.

حتما از وضعیت سلامتی شریک جنسی خود مطلع باشید. در صورت عدم اطمینان از اینکه شریک زندگی تان به عفونت های HBV، HCV یا سایر عفونت های منتقله از راه جنسی آلوده است یا خیر، بهتر است با او وارد رابطه جنسی پر خطر نشوید. اگر از وضعیت سلامتی شریک زندگی تان اطلاع ندارید، بهتر است در هنگام مقاربت جنسی ، از کاندوم استفاده کنید.

از داروهای داخل وریدی (IV) استفاده نکنید، اما اگر مجبور شدید این کار را انجام دهید، از یک سوزن تمیز استفاده کنید. خطر ابتلا به HCV را با عدم تزریق داروهای غیر قانونی کاهش دهید. اما اگر مجبور شدید، مطمئن شوید که هر سوزنی که استفاده می کنید، استریل است و از سوزن اشتراکی استفاده نمی کنید. داروهای غیر قانونی آلوده یک علت شایع ابتلا به عفونت هپاتیت C هستند.

هنگام پیرسینگ کردن یا خال کوبی، مغازه های تمیز و سالم را انتخاب کنید. سوزن هایی که ممکن است به درستی استرلیزه نشده باشند می توانند باعث انتقال ویروس هپاتیت C شوند. قبل از اینکه پیرسینگ یا خال کوبی کنید، مغازه های موجود در منطقه خود را چک کنید و از کارکنان درباره میزان ایمنی کار آن ها سوال نمایید. اگر کارکنان مغازه به سؤالات شما پاسخ نداده یا سوالات تان را جدی نگرفتند، این را نشانه ای مبنی بر الوده بودن ابزارهایشان بدانید.

از پزشک خود درباره آزمایش سرطان کبد سوال کنید

هنوز اثبات نشده که آزمایش سرطان کبد ، خطر ابتلا به این سرطان را کاهش دهد، بنابراین این کار توصیه نمی شود. انجمن آمریکایی بررسی بیماری های کبدی ، انجام ازمایش سرطان کبد را برای افرادی که تصور می شود احتمال ابتلا به این بیماری در آنها بالاست توصیه می کند.

این افراد عبارتند از افراد مبتلا به هپاتیت B و یا افراد آسیایی یا آفریقایی ، افراد مبتلا به سیروز کبدی یا دارای سابقه خانوادگی سرطان کبد عفونت هپاتیت C و سیروز کبدی افراد مبتلا به سیروز کبدی بنا بر علل دیگر، مانند بیماری های خود ایمنی، مصرف الکل بیش از حد، بیماری کبد چرب غیر الکلی و هموگلوبین ارثی.


نظر خود را بیان کنید