مضرات سیگارهای الکترونیکی

آیا دود سیگارهای الکترونیکی مضر است؟

عوارض سیگار الکترونیکی

با اینکه تاثیرات بلندمدت سیگارهای الکترونیکی بر کبد ناشناخته است ولی آزمایشات جدید تاثیر این سیگارها را بر کبد نشان می‌دهد.

دکتر تئودور فریدمن، سرپرست متخصصان دانشگاه چارلز لس آنجلس گفت: سیگارهای الکترونیکی حاوی نیکوتین هستند و نیکوتین هم با بیماری کبد چرب غیرالکلی مرتبط است.

این متخصصان با مطالعه دو هفته‌ای روی دو گروه از موش‌های آزمایشگاهی به این نتیجه رسیدند که گروهی از موش‌ها که در معرض دود سیگار الکترونیکی قرار گرفته بودند پیشرفت کبد چرب در آنها سریع‌تر شده بود.

همچنین آنها دریافتند موش هایی که در معرض دود سیگار الکترونیکی بودند ژن های مرتبط با ساعت بدنشان تغییر کرده است.

به گزارش اسپوتنیک، اختلال در ریتم شبانه روزی موجب تسریع ابتلا به بیمارهای کبدی از جمله بیماری کبد چرب می‌شود.


در سال 2003 ، اولین سیگار الکترونیکی به نحو موفقیت آمیزی در بازار چین عرضه شد. امروزه ، میلیون ها مشتری به طور مرتب از ENDS ، به ویژه ، سیگارهای الکترونیکی استفاده می کنند. سیگارهای الکترونیکی یا ویپ ، ظاهراً به افراد سیگاری بالغ کمک می کنند تا به راحتی سیگار را ترک نمایند لکن هم اکنون این نوع سیگارها به محبوب ترین سیگارها در بین نوجوانان و جوانان تبدیل شده اند.

در حالی که اکثریت قریب به اتفاق بزرگسالان ویپ را نمی شناسند و بسیاری از انها گزارش داده اند که هرگز این دستگاه را امتحان نکرده اند ، این امر در مورد اکثر نوجوانان صدق نمی کند. مطالعات نشان می دهند که جول ها و “یا ویپ” می توانند منجر به بروز مشکلات زیادی در رشد مغز ، آسیب به ریه ، افزایش خطر فشار خون بالا و افزایش خطر اعتیاد به نیکوتین یا سیگار شوند.

اخطار FDA

از سال 2016 تا کنون، در ایالات متحده ، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تولید ، واردات ، بسته بندی ، برچسب زدن ، تبلیغات، فروش و توزیع ENDS ( و سایر محصولات دخانیاتی) را مورد بررسی دقیق قرار می دهد.

در سال 2018 ، FDA اعلام کرد برنامه هایی را برای تغییر نحوه فروش سیگارهای الکترونیکی از جمله ویپ در بازار عرضه دارد. به عنوان مثال ، مقررات جدید بر این اصل استوار هستند که تمام سیگارهای الکترونیکی یا ENDS ها را نمی توان به هر کسی که سنش زیر 18 سال باشد با یا بدون هشدار سلامتی که بر روی بسته ان نوشته شده به فروش رسانید.

این اقدام FDA باعث گردیده که برخی آمارهای جدید در این راستا ارائه شوند: مصرف سیگار الکترونیکی در بین نوجوانان دبیرستانی و متوسطه از سال 2017 تا 2018 به ترتیب از 77 درصد و 50 درصد بیشتر شده است. برآوردها نشان می دهد که بیش از 3.5 میلیون کودک نوجوان، حداقل یکبار در سال 2018 از ویپ استفاده نموده اند. این تغییرات در آیین نامه ها مد نظر قرار داده شده تا خطرات سیگارهای الکترونیکی برای جمعیت نوجوان آشکارتر شود و همچنین خرید این نوع سیگارها مخصوصاً برای نوجوانان دشوارتر گردد.

در سپتامبر سال 2019 ، دولت ترامپ بیانیه ای را مبنی بر این امر منتشر نمود که FDA در نظر دارد سیاست جدیدی را اتخاذ نماید که از خرید و فروش سیگارهای الکترونیکی غیرمجاز جلوگیری می نماید.

هدف از این قانون جدید این است که بازارهای سیگارهای الکترونیکی غیر مجاز از بین رفته و اپیدمی عمیق مصرف سیگار الکترونیکی که عمیقا در بین جوانان جا افتاده نابود شود. هدف نهایی دولت ممنوعیت فروش همه سیگارهای طعم دهنده الکترونیکی است ، که شامل ویپ هم می شود.

از ژوئن سال 2019 ، سانفرانسیسکو اولین شهر بزرگ ایالات متحده است که فروش تمام سیگارهای الکترونیکی در ان ممنوع اعلام شده است. در اوایل ماه سپتامبر ، میشیگان اولین ایالتی است که ممنوعیت فروش سیگارهای الکترونیکی طعم دهنده را ممنوع اعلام نمود. این ممنوعیت ها اکثراً برای مهار بیماری همه گیر استعمال سیگار الکترونیکی در زیر سن قانونی اعمال شده اند. وزارت امور خارجه نیویورک نیز با ممنوع اعلام نمودن تمام انواع سیگارهای الکترونیکی طعم دار به این کمپین پیوسته و این امر باعث شده که نیویورک به عنوان دومین ایالتی شناخته شود که این مقررات را اجرا نموده است.

FDA در تلاش است تا فروشندگان و تولید کنندگان سیگار الکترونیکی را مسئول تشویق نوجوانان به استفاده از این سیگارها جلوه دهد و لذا در این راستا ، بیش از 8،600 نامه اخطار و بیش از 1000 جریمه نقدی را برای این خرده فروشان ارسال نموده است.

در تاریخ 9 سپتامبر سال 2019 ، FDA ” نامه ای هشدار امیزی را به کارخانجات تولید کننده جول که محصولات دخانیاتی غیر مجاز را از طریق تبلیغات وسیع در اختیار مصرف کنندگانی که بیشتر انها نوجوان و جوان بودند قرار می داد ارسال نمود.

به عنوان بخشی از تحقیقات در حال انجام ، که شامل رسیدگی به موضوع سیگار الکترونیکی و سایر سیستم های انتقال نیکوتین الکترونیکی (ENDS) می شد بسیاری از بازاریابان و تولید کنندگان جول و کارفرمایان شاغل در این زمینه مورد سوال قرار گرفته اند.

اما سیگار الکترونیکی جول (Juul) چیست؟

اگر هنوز چیز زیادی در مورد سیگارهای الکترونیکی نمی دانید ، حتماً می خواهید بدانید که سیگار الکترونیکی جول چیست و جولینگ به چه معنی است؟”

برخی از اصطلاحات متداولی که برای توصیف سیستم های انتقال نیکوتین الکترونیکی (ENDS) به کار رفته اند عبارتند از: انواع ویپ ها ، ویپ های الکترونیکی ، قلم های ویپ ، قلم های قلیان ، سیگارهای الکترونیکی و پیپ های الکترونیکی.

جول نیز نوعی سیگار الکترونیکی است و به گفته موسسه ملی سرطان ، این دستگاه دستگاهی شبیه به “سیگار یا قلم است که حاوی تنباکو نیست”. از باتری استفاده می کند و حاوی محلول نیکوتین ، طعم دهنده ها و سایر مواد شیمیایی ای است که برخی از آنها ممکن است برای بدن مضر باشند.

جولینگ نوعی ویپ است و راه دیگری برای استفاده از سیگارهای الکترونیکی می باشد که باعث می شود محلول نیکوتین به یک دود قابل استنشاق تبدیل شود. سیگارهای الکترونیکی ای نظیر جول حاوی نیکوتین گرم شده هستند که از تنباکو استخراج می شوند ، اما حاوی خود تنباکو نیستند. در واقع انها با تبخیر یا گرم کردن مایع و تبدیل آن به بخاری که قابل استنشاق است و وارد ریه ها می شود ، کار می کنند.

اگرچه دستگاه های ویپ برای استنشاق نیکوتین تولید شده اند ، اما این دستگاه ها و کارتریج ها می توانند برای گرم کردن بسیاری از مواد از جمله روغن های حاوی کانابیس نیز مورد استفاده قرار گیرند.

در یکی از نظرسنجی های انجام شده در سال 2017 که توسط مؤسسه شرودر انجام شده ، مشخص شد که 25 درصد از نوجوانان 15 تا 17 ساله و 29 درصد از بزرگسالان جوانی که در سنین بین 18 تا 24 سال قرار دارند حداقل یک بار دستگاه جول را از نزدیک دیده اند. بین 10 تا 12 درصد از انها گزارش داده اند که حداقل یک بار از دستگاه جول استفاده کرده اند و 8 تا 10 درصد از انها گزارش دادند که در طی 30 روزه گذشته از این دستگاه استفاده نموده اند. به طور کلی ، این بررسی نشان داد که افراد جوانی که در سنین 18 تا 24 سال قرار دارند و به ویژه مردان ، به احتمال زیاد جول را می شناسند و به طور مرتب از ان استفاده می کنند.

ازمایشگاه جول برای اولین بار در سال 2015 جول را تولید نمود و اظهار داشت که مأموریت این شرکت از بین بردن استعمال دخانیات و کمک به بیش از یک میلیارد سیگاری سراسر جهان است تا یک جایگزین بهتر برای ان پیدا کنند. اما در حالی که ممکن است واقعا هدف از تولید جول تحقق استراتژی کاهش آسیب های زیست محیطی و تحقق استراتژی بهداشت عمومی که قصد دارد اثرات منفی مواد اعتیاد آور ، از جمله نیکوتین و تنباکو را کاهش دهد بوده باشد – شواهدی وجود دارد که نشان می دهد جول می تواند بیشتر از این مواد به بدن انسان اسیب بزند.

کارشناسان به طور مکرر در مورد خطرات نیکوتین به ما هشدار می دهند اما هنوز مشخص نیست که آیا سیگارهای الکترونیکی ایمن هستند یا اینکه آیا می توان از آنها برای کمک به افراد سیگاری استفاده نمود یا اینکه اینگونه افراد بیشتر صدمه خواهند دید. آنچه می دانیم این است که شواهد نشان می دهد که این دستگاه ها کاملاً بی ضرر نیستند ، به خصوص هنگامی که برای مدت طولانی توسط نوجوانان یا بزرگسالان جوان مورد استفاده قرار گیرند.

به عنوان مثال در ماه سپتامبر سال 2019 پزشکان اعلام کردند که توانسته اند برخی ویژگی های ناشناخته محصولات ویپ را که با پیشرفت بیماری های تنفسی در ایالات متحده مرتبط بودند شناسایی کنند و مشخص شده که مواد حاصل از استنشاق این ویپ ها در داخل ریه های افرادی که از انها استفاده نموده بودند تجمع یافته و باعث بروز تبخال های ریوی شده است. در بدن این افراد سلول های ایمنی حاوی قطرات روغنی زیادی به نام ماکروفاژهای مملو از لیپید بودند که در بدن افراد سالم یافت نمی شود. وجود این ماکروفاژها در ریه ها اکنون با علائمی از جمله سرفه خشک ، درد قفسه سینه ، تنگی نفس و همچنین درد شکم ، حالت تهوع و استفراغ همراه می باشد.

همچنین بخوانید: درمان سرفه افراد سیگاری

 


نظر خود را بیان کنید