رابطه ورزش و خواب

اگر می‌خواهید خواب شبانه‌تان را بهتر کنید ، حرکت کنید !

خواب راحت

مدتهاست که گفته می‌شود ، ورزش ، ارتباط عمیقی با خواب درست و مناسب دارد ، اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد وقتی پای بالا بردن کیفیت خواب‌تان در میان باشد ، تمام مدل‌های فعالیت فیزیکی ، نقش یکسانی دارند.

فعالیت‌هایی مانند دویدن ، دوچرخه سواری ، وزنه برداری ، یوگا و حتی باغبانی ، به داشتن عادات خواب بهتر کمک می‌کنند و در مقایسه با نداشتن هیچ گونه فعالیتی ، بهترهستند. با این‌حال ، انواع دیگر تحرک‌های بدنی ، مانند نگهداری از کودک و انجام کارهای خانه ، تاثیر نامطلوب روی عادات خواب دارند.

البته ممکن است دلیلش وجود این حقیقت باشد که والدین احتمالا بیشتر درگیر این فعالیت‌ها شده و علت خواب بدشان چیزهای دیگری باشد ، اما محققان ارتباطی در این زمینه مشاهده نکردند.

پژوهشگران ، اطلاعات جمع آوری شده پیشین در مورد خواب و فعالیت بدنی که مربوط به بیشتر از 400000 بزرگسال می‌شد را بررسی کردند ، از این افراد درباره مقدار زمانی که صرف فعالیت‌های گوناگون بدنی می‌کنند و میزان خواب معمول‌شان در 24 ساعت ، در عرض یک ماه گذشته ، تحقیق و پرس و جو شده بود.

یافته‌ها نشان داد هرنوع تحرک بدنی ، به جز بچه داری و کارهای خانه ، تاثیر زیادی روی کیفیت خواب کافی دارد. حتی فعالیت‌های سبکی چون پیاده روی و باغبانی هم کافی است تا تفاوتی در کیفیت خواب ایجاد کند.

در این بررسی ها ، آنهایی که فعالیت‌هایی انجام می‌دادند ، بهتر می‌توانستند به خواب 7 تا 8 ساعته برسند.

برای محققان ، باعث شگفتی بود که یک پیاده روی ساده کافی بود تا عادت خواب را بهبود دهد. با این وجود ، اگر فعالیت‌های بدنی هدفمند باشند ؛ مانند یوگا ، دو و باغبانی ، تاثرشان نیز قوی‌تر خواهد بود.

اگر تحرک بدنی‌تان را بیشتر کرده اید و هنوز تغییری در خواب‌تان ایجاد نشده ، ادامه دهید. مطالعات نشان داده رژیم ورزشی ممکن است تاثیر فوری نداشته باشد ، اما اگر در یک دوره چند ماهه به فعالیت‌تان ادامه دهید ، نتایج بسیار خوبی را در کیفیت و مدت خواب‌تان مشاهده خواهید کرد.

همچنین بخوانید: انشا در مورد ورزش و سلامتی

❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین

نظر خود را بیان کنید