روانشناسی تنبل ها: 5 راه غبله بر تنبلی

چرا بعضی آدم ها تنبل هستند؟

Laziness

چرا شخصی تنبل است و کارهایش را به تعویق می اندازد؟ علت اصلی تنبلی در چه چیزی ریشه دارد؟

5 رازی که به شما کمک می کنند تا تنبلی را در مسیر رسیدن به موفقیت کنار بگذارید

بیایید منطقی باشیم، همه ی ما بعضی روزها نسبت به بقیه ی روزها احساس تنبلی بیشتری می کنیم. این روزها همان روزهایی هستند که شما به اندازه ی یک حلزون کند می شوید و تمام کارهایتان به کندی پیش می رود.

همه چیزهای دیگر برایتان از آن چه در لیست کاریتان وجود دارد مهم تر می شود مانند خوردن تنقلات در هنگام تماشای سری جدید Netflix و یا حتی چای نوشیدن از بایگانی اطلاعاتتان اهمیت بیشتری می یابد.

مشکل موجود در رابطه با تنبلی این است که می تواند به سرعت در درون شما نفوذ کرده و شما را در سراشیبی سقوط قرار دهد.

شما مدام کارهایتان را از سر باز خواهید کرد، لذا کارهای بیشتری بر روی هم انباشته خواهند شد، بنابراین احساس می کنید در بین کارهای انجام داده نشده غرق شده اید و تصمیم می گیرید دیگر ان ها را انجام ندهید و ناگهان می بینید در بین کارهایی که انجام نداده اید دفن شده اید.

همه این ها می تواند باعث استرس و اضطراب شما شود و سبب شوند که بیمار شوید. بنابراین بهتر است به این توصیه که پیشگیری بهتر از درمان است گوش فرا دهید.

در اینجا 5  روشی که به شما کمک می کنند قبل از گرفتار شدن در گودال تنبلی خود را از دست آن نجات دهید شرح داده خواهند شد.

  1. تقسیم وظایف بزرگ به وظایف کوچکتر

شما هرگز نمی توانید یک سفر هزار کیلومتری را تنها با برداشتن یک قدم طی نمایید. این ضرب المثل چینی قدیمی بارها آزموده و تست شده، زیرا می تواند در مورد همه پروژه های بزرگی که ما انجام می دهیم به کار گرفته شود.

هنگامی که شما با انواع مختلف تنبلی مواجه می شوید احتمالا ترس وجودتان را فرا خواهد گرفت. اگر ترس شما از شروع کردن یک وظیفه ی بزرگ است، کار را به نفع خود پیش برده و وظیفه ی بزرگ را اجزای کوچک تر بشکنید.

آیا یک وظیفه ی تالیفی بر عهده ی شما گذاشته شده است؟ شما می توانید این “پیشنهاد” را به مرحله ی : تحقیق، طرح کلی، پیش نویس اولیه، ویرایش، اصلاح، و ویرایش نهایی تقسیم بندی کنید.

هنگامی که یک جزء را به پایان رساندید، نفس عمیقی بکشید کمی به خود استراحت بدهید و سپس انجام مراحل بعدی را آغاز کنید. اگر اندکی از خلاقیت خود استفاده کنید، این روش می تواند فوق العاده ارزشمند باشد.

همچنین بخوانید: چگونه با تنبلی مبارزه کنیم؟
  1. از کسی کمک بخواهید تا مدام از شما در مورد کارتان سوال کند

مطالعات نشان داده اند هنگامی که افراد با دوست خود در باشگاه تمرین می کنند، تمرینات خود را شدیدتر انجام داده و زودتر به تناسب اندام خواهند رسید. اطلاع از این امر که پیشرفت و موفقیتتان برای شخص دیگری اهمیت دارد، می تواند مانند انگیزه و مشوقی برایتان عمل کند.

اگر در تلاش هستید تا کار خود را به بهترین وجه انجام دهید، از یک همکار یا مربی بخواهید که در مورد آن سوال کند و از شما بخواهد تا پاسخگو باشید. به نظر من یک تماس 10 دقیقه ای هفتگی برای بررسی آنچه که باید در آن هفته انجام دهید و پیگیری آنچه که باید تا پایان هفته تمام شود کافی خواهد بود.

اطلاع از اینکه کسی از شما در مورد این که چه مقدار از کارهایتان را این هفته انجام داده اید و چه مقدار از آن هنوز تمام نشده سوال می کند به شما کمک می کند تا با تلاش بیشتری کارها را انجام دهید.

به خودتان استراحت دهید

به خودتان استراحت دهید

  1. یک روز تقلب داشته باشید

البته بهتر است یک روز تقلب داشته باشید و آن روز را به استراحت و گشت و گذار اختصاص دهید. چرا نباید بعد از این که یک هفته ی کامل کارهایتان را به خوبی انجام دادید اکنون به خود پاداش دهید. یک روز کامل را به خوشگذرانی بپردازید و یا برای خود شام مورد علاقهتان را بپزید و از انجام کارها بر طبق برنامه لذت ببرید.

این “روز تقلب” می تواند ذهن و بدن شما را متعادل و خوشحال کند. کاری را انجام دهید که می دانید شما را خوشحال می کند، مانند رفتن به آبگرم یا نوشیدن یک فنجان قهوه خوب با یک دوست قدیمی چرا که این کارها به شما کمک می کنند تا قبل از اینکه دوباره در مسیر کاری قرار گیرید خستگی خود را از تن به در کنید.

  1. وظایف متفرقه نباید وقت شما را هدر دهند

زمان خود را به ساعت کار و ساعت غیر کار تقسیم کنید. ساعتی را برای خودتان اختصاص دهید و سپس وظایفی را که باید انجام دهید آغاز کرده و سایر وظایف مهم را که می توان به فرد دیگری منتقل نمود به سایر افراد واگذار کنید.

شما می توانید یک کارمند ، یک دستیار نیمه وقت یا یک دستیار مجازی داشته باشید. اگر یک ساعت از وقت تفکر خلاقانه ی خود را برای تمیز کردن خانه یا انجام کارهای مهمتان صرف می کنید، ارزش این دو کار را با هم مقایسه کنید: تفکر خلاق با حداقل درامد 100 دلار در ساعت می تواند یک جریان درآمد جدید را برای شما ایجاد کند، تمیز کردن خانه تان در مقابل از دست دادن 100 دلار در ساعت عطر و بوی تازه ای به خانه می بخشد و حس بهتری در هنگام ورود به منزل به شما دست خواهد داد. و لذا در سایر ساعاتی که در این خانه صرف می کنید می توانید خلاق تر باشید.

  1. تا جایی که می توانید زندگی خود را خودکار کنید

اتوماسیون یا خودکار نمودن کارها یک جور تنبلی در عملکرد است. معنی آن چیست؟ اگر تنبلی باعث مقاومت شما در برابر کار و فعالیت هایتان می شود، پیدا کردن راهی برای اتوماتیک کردن کارها باعث می شود که کار کمتری انجام دهید و کمتر خسته شوید.

فناوری، اتوماسیون را برای همه در دسترس تر و قابل وصول تر نموده است. برای شروع باید مطمئن شوید که آیتم های هفتگی را در تقویم دیجیتال خود یادداشت کرده و تاریخ انجام هر کدام را نیز مشخص نموده اید. از نرم افزارهای مختلف برای سازمان دهی مخاطبین شبکه و بودجه بندی  امور مالی خود استفاده نمایید.

هر زمان که بتوانید کارهایتان را به صورت خودکار سازماندهی کنید، خواهید دید که عذر و بهانه ی کمتری برای انجام کارها خواهید داشت و لذا با تمرکز بر وظایف بیشتر، کارهای بیشتری را به نحو احسن انجام خواهید داد.

البته سپری نمودن یک روز به تنبلی می تواند کاملا نرمال و طبیعی باشد. اما تنبلی که جلوی خلاقیت بلوک های ذهنی شما را می گیرد و می تواند شما را از مسیر هدفتان بیرون بکشد، شما را از خودتان نا امید کند و یا به عقب بازگرداند خطرناک است.

چند مورد از این نکات را امتحان کنید و خودتان به چشم خواهید دید که هر روز احساس انرژی بیشتری خواهید داشت.


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین

نظر خود را بیان کنید