معرفی انواع خاک گلدان

معرفی انواع خاک گلدان

اکثر کارشناسان باغبانی با سالها تجربه در باغ به عنوان یک حرفه یا سرگرمی می دانند که کدام خاک گلدان را برای چه گیاهانی انتخاب کنند. آنها می توانند بهترین خاک های گلدانی را انتخاب کنند و حتی با توجه به نیاز گیاه خاص، مخلوط گلدان خود را بسازند. آنها آن را بسیار آسان و بی دردسر جلوه می دهند، اما برای یک باغبان مبتدی یا یک فرد عادی، ممکن است به این راحتی نباشد. اگر به فکر روی آوردن به باغبانی یا آموزش خود در این زمینه هستید، یکی از مهم ترین موضوعاتی که مطرح می شود، خاک گلدان است و اینکه از کدام یک استفاده کنید. در حالی که فروشگاه ها اکنون انواع مختلفی از مخلوط های گلدانی را برای انتخاب دارند، هنوز باید بدانید که چه خاکی برای گیاه شما بهترین است. در این مقاله به معرفی انواع خاک گلدان خواهیم پرداخت.

خاک گلدان چیست؟

خاک گلدان از نظر فنی اصلا خاک نیست و ترکیبی از مواد مختلف مانند خزه اسفاگنوم، پرلیت، پوست درخت، کمپوست، ورمیکولیت یا کویر است که گیاه را تغذیه می کند. معمولا مخلوط بدون خاک ترجیح داده می شود زیرا خاک انواع قارچ ها و عوامل بیماری زا را جذب می کند که می توانند باعث مرگ گیاه شوند. اجزای مختلف خاک همچنین زهکشی بهتر، مواد مغذی بیشتر و حتی کودهای شیمیایی را در مخلوط تضمین می کند. خاک گلدان گران است و در درجه اول برای گیاهان داخلی و خارجی که در گلدان و ظروف نگهداری می شوند، بهترین است و برای باغبانی مناسب نیست.

همچنین بخوانید: بهترین گل های آپارتمانی کم نور، سایه دوست، مقاوم و گلدار کدامند؟

تفاوت بین خاک گلدان و خاک باغبانی

تفاوت بین خاک گلدان و خاک باغبانی

بسیاری از ما در ابتدا همین سوال را داشتیم. چرا خاکی که برای رشد گیاهان در زمین استفاده می شود به اندازه ای خوب نیست که بتوان از گیاهان در گلدان یا ظرف استفاده کرد؟ تفاوت های قابل توجهی بین خاک باغبانی و خاک گلدان وجود دارد. استفاده از خاک باغبانی در گلدان ها و گلدان های خود باعث رشد مطلوب گیاه نمی شود. گیاهان در خاک باغبانی فاقد مواد مغذی لازم، زهکشی آب و شرایطی هستند که برای رشد گیاه ضروری است. خاک گلدان دارای تمام مواد مغذی مورد نیاز گیاه است. همچنین به زهکشی و توزیع یکنواخت آب برای جذب گیاه کمک می کند، در حالی که خاک باغبانی به هم چسبیده و آب را حفظ می کند و گیاهان حساس را از بین می برد. توانایی برتر خاک گلدان در زهکشی دلیل اصلی استفاده از آن برای اکثر گیاهان داخلی است. خاک باغبانی همچنین حاوی حشرات و قارچ های مختلف است که برای گیاه کشنده است. “خاک” گلدان بدون آفت است، و بنابراین،آفات وحشتناک را در خود جای نمی دهد. با این حال، خاک گلدان گران است، آن را منحصراً برای گیاهان گلدان خود نگهداری کنید زیرا زهکشی در ظروف و گلدان دشوارتر است. گیاهان باغ با چنین مشکلی روبرو نیستند و می توانند با خاک باغبانی به خوبی رشد کنند.

اجزای تشکیل دهنده خاک گلدان

همانطور که در بالا ذکر شد، خاک گلدان مخلوطی از مواد مختلف است. مواد تشکیل دهنده و نسبت آنها تعیین می کند .اجزای تشکیل دهنده خاک گلدان شامل موارد زیر است:

  پیت ماس

این ماده به وفور در هر خاک گلدان مورد استفاده قرار می گیرد. پیت ماس ​​ماده پوسیده باقی مانده از خزه اسفاگنوم است که در باتلاق ها مرده و هزاران سال باقی مانده است.

پوست درخت کاج

پوست درخت کاج به خودی خود کمک زیادی به گیاه نمی کند زیرا هیچ ماده مغذی برای دادن ندارد. با این حال، هنگامی که با پیت ماس ​​ترکیب می شود، می تواند تحول آفرین باشد، زیرا به ایجاد فضای بیشتر هوا برای گیاهان کمک می کند و همچنین به حفظ آب و کود کمک می کند.

همچنین بخوانید: گیاهان تزیینی با رشد سریع

اجزای تشکیل دهنده خاک گلدان

پرلیت

خرده های ریز سفید در خاک گلدان یکی دیگر از اجزای مهم خاک گلدان است. به آن پرلیت می گویند و آن را با خاک گلدان مخلوط می کنند تا اطمینان حاصل شود که خاک خیلی متراکم و سنگین نمی شود و باعث می شود آب راحت تر از خاک خارج شود.

ورمیکولیت

ورمیکولیت نیز یک ماده آتشفشانی است و کم و بیش همان هدف پرلیت را دارد، یعنی ایجاد فضای بیشتر هوا در ماسه و بهبود گردش آب. با این حال، ورمیکولیت کمی متفاوت از پرلیت است، زیرا به حفظ کمی رطوبت و همچنین کود کمک می کند و اطمینان می دهد که کود و سایر مواد مغذی به سادگی ازبین نمی رود.

 الیاف کویر

الیاف کویر محصول جانبی صنعت نارگیل است و به همان هدف پیت ماس ​​عمل می کند، با این تفاوت که گرانتر و سازگار با محیط زیست است.

 شن

شن و ماسه به خاک گلدان اضافه می شود تا کمی وزن داشته باشد. همچنین برای زهکشی بسیار خوب است و به وفور در مخلوط های مخصوص کاکتوس ها استفاده می شود.

انواع مختلف خاک گلدان چیست؟

خاک گلدان انواع مختلف و استفاده های متفاوت دارد که در ادامه به انواع خاک گلدان و ویژگی های آن ها اشاره کرده ایم :

خاک گلدان همه منظوره

این خاک گلدان برای اکثر گیاهان داخلی و خارجی که در ظروف رشد می کنند بهترین است. این ترکیبی کلی از مواد تشکیل دهنده است که هیچ خانواده گیاهی خاصی در ذهن ندارد.

همچنین بخوانید: نگهداری از گیاهان در فصل سرما

انواع مختلف خاک گلدان چیست؟

خاک گلدان ارگانیک

مخلوط ارگانیک از مواد طبیعی، گیاهی و حیوانی مانند ریخته گری کرم، کمپوست غذایی، کود، استخوان و بقایای مواد پوسیده گیاهی و حیوانی در طول سال ها ساخته می شود. مواد آلی فوق العاده بارور هستند.

مخلوط شروع بذر

این مخلوط بسیار ریز از خاک گلدان است و شرایط ایده آلی را برای جوانه زدن فراهم می کند. این ماده مغذی کمی دارد، ریشه های گیاه را برای جستجوی غذا و مواد مغذی منشعب می کند و به رشد و گسترش سریع آنها کمک می کند.

  خاک گلدان ارکیده

ارکیده ها بیش از هر چیز دیگری به گردش هوای خوب نیاز دارند و همچنین به خاکی با زهکشی خوب نیاز دارند که از مرطوب ماندن ریشه ها جلوگیری کند. این ترکیب به طور خاص برای کمک به رشد ارکیده های حساس فرموله شده است.

 خاک گلدان کاکتوس

و مرکبات کاکتوس ها و گیاهان مرکبات نیز به زهکشی مناسب نیاز دارند و بنابراین در این مخلوط های خاص، ماسه برای کمک به زهکشی اضافه می شود.

مخلوط گلدان در فضای باز

این مخلوط برای گیاهان کانتینری در داخل و خارج از خانه ساخته شده اند و همان محیطی را برای رشد فراهم می کنند که این گیاهان در جنگل رشد می کردند. آنها معمولا حاوی کود و مواد  نگهدارنده رطوبت بیشتری هستند.


نظر خود را بیان کنید