چگونه شغل خود را ترک کنیم و باز هم برنده باشیم؟

3 استراتژی مناسب برای ترک شغل فعلی و آینده ای بهتر؛

استعفا از کار

حتما برای شما نیز پیش آمده است که حداقل یکبار هم که شده در زندگی خود قصد ترک شغلی را داشته باشید. در حقیقت، 2.8 میلیون نفر از آمریکایی‌ها هر ماهه شغل خود را ترک می‌کنند و به سراغ شغل دیگری می‌روند.

آیا می‌دانید چرا این آمار اینقدر جذاب و شگفت انگیز است؟ معمولا هیچ کدام از این افراد نمی‌دانند چگونه باید شغل خود را ترک کنند و در عین حال پیروز این رقابت باشند. برای انجام چنین کاری به یک رویکرد مناسب نیاز خواهید داشت.

باید بدانید چه زمانی برای ترک شغل مناسب است و چه کارهایی را باید انجام دهید تا منفعت بیشتری برایتان داشته باشد.

افرادی که نارضایتی خود را نادیده می‌گیرند و منتظر هستند موقعیت موجود خود به خود درست شود، قادر نخواهند بود موفقیت بیشتری کسب کنند.

در این مقاله قصد داریم مراحل ترک شغل را بیان کنیم. با کمک این مراحل قادر خواهید بود شغل بهتری داشته باشید.


چه زمانی می‌توان شغلی را ترک کرد؟

اینکه بدانید چه زمانی برای ترک شغل مناسب است به صادق بودن شما با خودتان بستگی دارد. اینکه از خودتان بپرسید این شغل برای من جذابیتی دارد؟

آیا در این محیط کاری هیجانی وجود دارد؟ چیزی که بیشتر از همه مهم است داشتن هیجان در محیط کاری و لذت بردن از کاری است که در حال انجام آن می‌باشید. اجازه دهید این موضوع را با مثالی توضیح دهیم.

زمانی که دوست یا مشتریان من تصمیم می‌گیرند شغل خود را ترک کنند، اغلب به روش‌های مختلفی تصمیم می‌گیرند اما همه آن‌ها از یک مکان مشابه تصمیم خود را آغاز می‌کنند. آن‌ها به این نتیجه می رسند که احساس خوب و مناسبی ندارند و در مورد زندگی شغلی خود هیجانی احساس نمی‌کنند.

برخی از افراد این احساس را در نطفه خفه می‌کنند و سعی دارند چنین شرایطی را بپذیرند و با آن کنار بیایند. این افراد بعد از مدتی بدون داشتن استراتژی مناسب شغل خود را رها می‌کنند و دیگر راه بازگشتی ندارند.

در مقابل افرادی هستند که به احساسات خود اعتماد می کنند، به کاوش آن می‌پردازند و شغل خود را با کمک استراتژی‌های مناسب ترک می‌کنند و پیروز این میدان می‌شوند. اگر می‌خواهید با خودتان صادق باشید، سوالات زیر را بپرسید:

  • چند بار در روز ساعت خود را خاموش کرده اید و قصد نداشتید به سر کار بروید؟
  • در طول روز چند بار به موضوعات دیگر اندیشیده اید؟
  • در طول روز چند بار تصمیم گرفته اید شغل خود را رها کنید؟

بیشتر افراد بر این باورند که کار روزانه باعث خستگی می‌شود و این خستگی یک موضوع عادی است. اما به خاطر داشته باشید که همیشه چنین نیست.

افرادی هستند که هر روز با انرژی کامل از خواب بیدار می‌شوند و به سراغ کسب وکار خود می‌روند. این افراد کل روز خود را در محیط کار می‌گذرانند و از شرایط موجود راضی اند.

معمولا افراد موفق با داشتن استراتژی مناسب از شغلی به شغل دیگر می‌روند، مهارت‌هایی را جمع آوری می‌کنند، تجربه ای را به دست می آورند. به عبارت دیگر آن‌ها یاد گرفته اند چگونه شغل خود را رها کنند و در عین حال پیروز باشند.


چگونه شغل خود را ترک کنیم؟

فرمولی برای ترک شغل وجود دارد و این فرمول می‌تواند شما را به رویاهای زندگیتان نزدیک تر سازد. اگر به دنبال این فرمول هستید باید بدانید که یک فرایند ساده سه مرحله ای پیش روی خود خواهید داشت.

اگرچه ممکن است شرایط شما با سایر افراد متفاوت باشد اما این رویکرد یک بحث عمومی است و برای همه کارساز و مفید خواهد بود. پس همراه ما باشید تا این فرآیند سه مرحله ای را با هم مرور کنیم.

  1. اول از هر کاری مشخص کنید که چرا می‌خواهید شغل خود را ترک کنید:

برای اینکه بدانید چه چیزی برای شما هیجان انگیز است باید بدانید چه چیزی برای شما چنین هیجانی را در پی ندارد. در مورد کارهای روزانه خود خوب فکر کنید. چه وظایفی را به تعویق می‌اندازید؟

چه روزهایی بیشتر از سایر روزها شما را خسته می‌کند؟ در این مرحله متوقف نشوید. به عمق مسئله بروید. چرا چنین احساسی دارید؟

چرا انجام کارهای خود را به تعویق می‌اندازید؟

آیا مهارت کافی برای انجام آن را ندارید؟

آیا این کارها مخالف کارهایی است که باعث ایجاد هیجان در زندگی شما می‌شود؟

تمامی این سوالات به شما کمک می‌کند درک بهتری از شرایط خود داشته باشید و برنامه جدیدی را ایجاد کنید.

  1. باید بدانید چه چیزی می‌خواهید:

قبل از اینکه بخواهید همه دلایل موجود برای ترک شغل را لیست کنید باید بدانید قرار است چه کاری انجام دهید و دوست دارید کجا باشید.

برای بیشتر افراد، تجسم اینده یک کار خسته کننده است اما نباید چنین باشد. در حال حاضر لیستی از مواردی که دوست ندارید در زندگی خود داشته باشید ایجاد کرده اید.

حالا بر روی موارد مثبتی تمرکز کنید که می‌خواهید در زندگی خود به آن برسید.

ممکن است از اینکه از سایر افراد محیط کار خود جدا شوید متنفر باشید. در چنین شرایطی شما به شغلی نیاز دارید که تعاملات فردی و اجتماعی زیادی داشته باشد.

  1. بر روی فعالیت‌هایی که پیش روی شما قرار دارد تمرکز کنید:

یکی از اشتباهاتی که افراد در این حوزه مرتکب می‌شوند این است که خیلی زود در افکار خود غرق می‌شوند. آن ها نحوه زندگی خود را آنگونه که دوست دارند تصور می‌کنند و خود را زیر انبوهی از تصورات غرق می‌کنند.

برای اینکه جلوی بروز چنین مشکلاتی را بگیرید، به طور مستمر بر روی تصاویر بزرگ از چیزی که می‌خواهید به آن برسید تمرکز نکنید. در عوض، هر روز بر روی یک موضوع تمرکز کنید. چه فعالیت‌هایی می‌تواند شما را در مسیر درست قرار دهد؟

برای دستیابی به اهداف خود به چه مهارتی نیاز خواهید داشت؟

چه کسی می‌تواند ارزش واقعی زندگی را برای شما به ارمغان بیاورد؟ زمانی که در زندگی خود به سمت جلو حرکت می‌کنید، دید شما تغییر خواهد کرد.

چیزی که در این میان تغییر پیدا نمی‌کند مهارت‌ها و روابطی است که ایجاد کرده اید. با تمرکز کردن بر روی ارزش‌های روزمره زندگی، می‌توانید فرد مستقلی باشید، به رویاهای خود دست یابید و همه چیز را تغییر دهید.


چگونه می‌توان یک برنامه خوب برای ترک شغل ایجاد کرد؟

اگر فرآیندهایی که در بالا ذکر کردیم را به درستی دنبال کرده باشید و بر روی فعالیت‌هایی که منفعتی برایتان دارند تمرکز کرده باشید، ترک شغل بدون خراب کردن روابط بسیار ساده خواهد بود.

برخی از افراد به دنبال روش‌های غیر عادی برای ترک شغل خود هستند اما این روش به هیچ عنوان کارساز نیست. زمانی که می‌خواهید شغل خود را ترک کنید، با رییس خود روبرو شوید و به صورت مودبانه به او بگویید قصد ترک شغل خود را دارید.

در این میان مثبت و روشنفکر باشید و به طرف مقابل خود احترام بگذارید. متخصصان بر این باورند که برخی از موارد شغل موردنظر برای افراد مناسب نیست.


زمانی را برای ترک شغل خود اختصاص دهید:

ممکن است از روزی که قصد ترک شغل خود را دارید تا زمانی که بتوانید آن را ترک کنید بیشتر از چند سال طول بکشد. این موضوع به نظر کمی عجیب می‌رسد اما اینکه بخواهید کار خود را بدون فکر رها کنید با دردسرهای زیادی روبرو خواهید شد.

اگر برای ترک شغل خود به خوبی فکر کنید به موارد زیر خواهید رسید:

  • چرا می‌خواهید کار خود را ترک کنید و قصد دارید به چه چیزی برسید
  • می توانید استراتژی برای ترک کار خود ایجاد کنید
  • می‌توانید به کارفرمای خود ثابت کنید که مشکلی با آن‌ها ندارید و این یک تصمیم شخصی است.

زمانی که قصد دارید شغل خود را رها کنید نباید با کارفرمای خود رفتار بدی داشته باشید. زمانی را برای تصمیم گیری در مورد مرحله بعدی کار اختصاص دهید، مهارت‌های شخصی خود را توسعه دهید و تنها زمانی کار خود را رها کنید که مطمئن هستید می‌توانید شرایط را کنترل کنید.


چرا ترک شغل در برخی از موارد یک نکته کلیدی است؟

زمانی که به دوستان و همکارانتان می‌گویید قصد دارید شغل خود را رها کنید ممکن است اضطراب و استرسی به شما وارد کنند.

در چنین شرایطی بیشتر افراد در مورد امور مالی خود نگران هستند و این موضوع کاملا طبیعی است. شغل یک قرارداد اقتصادی است.

اگر شغلی که دارید برای شما مناسب نباشد بهتر است آن را ترک کنید. اجازه ندهید ترس از امور مالی شما را از انجام اینکار باز دارد.


نظر خود را بیان کنید